Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Persowie-zapomniana potęga V w. p.n.e., Strony www i własne informacje.
     
Kara Mustafa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 69.536

Zawód: Uczen
 
 
post 14/10/2011, 14:52 Quote Post

Napisze jak ustawienie wojsk przedstawia John Warry
Od lewej do prawej :Jazda baktryjska arachontyjska ,Hinduscy górale z Ariami (uznałem ich za piechotę)Persowie(zmieszana piechota i jazda),Suzjowie(nie ma wzmianki że to kawaleria wiec uznałem ich za piechurów),Kadysowie (zmieszana piechota i jazda)Najemnicy greccy , Dariusz Persowie Karajczycy Hindusi (jazda)łucznicy mardyjscy , najemnicy greccy Albańczycy i Sittakenowie(połączona jazda i piechota)jazda Hyrkańska , jazda partyjska,jazda medyjska i na końcu jazda syryjska .
Wypożyczyłem właśnie Flawiusza Arriana i nie widze tu wzmianki o tym czy suzjowie walczyli pieszo czy konno .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #76

     
Canek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 74.764

 
 
post 14/10/2011, 20:21 Quote Post

Persowie? Ciekawy temat w Polsce niestety mało literatury. Ja moge polecić " SHADOWS IN THE DESERT-ANCIENT PERSIA AT WAR" autorstwa Kaveh'a Farrokha. Wydane zresztą przez powrzechnie znanego Osprey'a.
No niestety po angielsku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #77

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 14/10/2011, 21:11 Quote Post

Kara, i gdzie tu wzmianka o naprzemianlegle ułożonej jeździe wink.gif? I gdzie wzmianka, choćby u Twojego wypożyczonego Arriana o tym, że zmieszanie przyczyniło się do klęski? Arrian (notabene autor najlepszej hmm... antycznej monografii Gaugameli) wskazuje na coś zupełnie innego i to jest istotne. Fakt wytworzenia się luki, bo to był przełomowy moment całej bitwy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #78

     
Kara Mustafa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 69.536

Zawód: Uczen
 
 
post 15/10/2011, 11:24 Quote Post

Właśnie przeczytałem opis bitwy pod Gaugamellą u Arriana i teraz jest wszystko jasne . U John'a Warry kluczowy moment czyli powstanie luki było trochę streszczone mało precyzowane i źle to zinterpretowałem. Macie racje luka nie powstała z powodu zmieszania piechoty z jazdą .
Ale taki manewr na pewno nie pomógł w odparciu jazdy Aleksa gdy kawaleria ruszyła otoczyć jazdę Macedońską i powstała luka . Jaki sens miało zmieszanie jazdy i piechoty ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #79

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 15/10/2011, 20:43 Quote Post

QUOTE
Jaki sens miało zmieszanie jazdy i piechoty ???


Zauważmy przede wszystkim, że cała armia była ustawiona wedle schematu, że się tak wyrażę, ściśle narodowościowego. Wystarczy prześledzić pierwsze lepsze ordre de bataille by dojść do takich a nie innych wniosków. Na konkretnie nas interesującym odcinku, z pozoru można dostrzec złamanie tegoż kanonu. Jednak samo sformułowanie zmieszane nie znaczy, że oddziały były zmieszane na zasadzie: tutaj Suzyjczyk na koniu, tuż obok niego Arachot z włócznią i tarczą, a za nimi Hyrkańczyk z lekkim oszczepem. I na tym odcinku, zapewne, oddziały były podzielone na pomniejsze różniste kontyngenty o charakterze stricte narodowościowym. Pomniejsze, to w tym wypadku słowo klucz smile.gif.
 
User is offline  PMMini Profile Post #80

     
Kara Mustafa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 69.536

Zawód: Uczen
 
 
post 15/10/2011, 21:26 Quote Post

Dobrze ale jaki to miało sens w militarny ???

Ten post był edytowany przez Kara Mustafa: 15/10/2011, 21:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #81

     
karaluch84
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 68.322

 
 
post 16/10/2011, 13:10 Quote Post

QUOTE(Kara Mustafa @ 15/10/2011, 22:26)
Dobrze, ale jaki to miało sens w militarny???
*


Podejrzewam, że ustawienie oddziałów według "narodowości" umożliwiało w miarę sprawne dowodzenie całością. Zapewne było tak, że żołnierze z danej nacji posługiwali się językiem (a przynajmniej dialektem) odmiennym niż inne "narodowości" wchodzące w skład tej samej, wielkiej armii. Co więcej - często musiały występować sytuacje, gdy znaczna część żołnierzy nie znała języka którym mówił ich wódz/król i oficerowie z jego otoczenia. Oprócz tego - wiadomo, że kondycja psychiczna żołnierza to bardzo ważna rzecz, a przeciętnemu człowiekowi wchodzącemu w skład wielonarodowej armii zapewne nieco raźniej było walczyć wśród "swoich". smile.gif

Ten post był edytowany przez karaluch84: 16/10/2011, 13:28
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #82

     
Kara Mustafa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 69.536

Zawód: Uczen
 
 
post 16/10/2011, 17:50 Quote Post

Mi chodziło o mieszanie piechoty z jazda można było ustawić osobno kawalerie i piechotę jednej narodowości a nie mieszać formacje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #83

     
Gajusz Juliusz Cezar
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.404
Nr użytkownika: 43.904

Piotr Koziol
Stopień akademicki: pontifex maximus
Zawód: Dyktator
 
 
post 16/10/2011, 19:37 Quote Post

QUOTE(Kara Mustafa @ 16/10/2011, 18:50)
Mi chodziło o mieszanie piechoty z jazda można było ustawić osobno kawalerie i piechotę jednej narodowości a nie mieszać formacje.
*


Proponuję, zajrzeć do Liwiusza (XXIX, 2) lub (XXX, 11), są to starcia Rzymian z Iberami/Numidami, ale dobrze pokazują sens takiej taktyki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #84

     
Kara Mustafa
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 48
Nr użytkownika: 69.536

Zawód: Uczen
 
 
post 17/10/2011, 20:14 Quote Post

Chętnie zajrzę zwłaszcza że chyba widziałem go w bibliotece publicznej smile.gif w końcu się tam coś pojawiło
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #85

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej