Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pierwsza pizzeria w Polsce,
     
Słupsk anno Domini
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 78.982

Tomasz Urbaniak
Zawód: Wydawca
 
 
post 12/08/2012, 22:03 Quote Post

Najstarsza Pizzeria jest w Słupsku - prawda czy fałsz?
W Słupsku pizzerie przy ul. Wojska Polskiego otwarto 8 marca 1975 roku. Czy była pizzeria gdzieś wcześniej?
Na forach internetowych podaje się informacje iż w Lublinie przy ul. Pstrowskiego (obecnie Peowiaków) oraz w Darłowie pizza była wcześniej serwowana niż w Słupsku.
Czy wiadomo komuś cokolwiek?

Ten post był edytowany przez Słupsk anno Domini: 12/08/2012, 22:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 12/08/2012, 23:32 Quote Post

QUOTE
w Lublinie przy ul. Pstrowskiego (obecnie Peowiaków) oraz w Darłowie pizza była wcześniej serwowana niż w Słupsku.
W Lublinie, w miejscu o którym piszesz była na pewno pizzeria (dalej jest coś w tym kształcie) już w połowie lat 80'tych, wiem, bo bywałem, ciasto było grube i pyszne, podobnie, jak w Domku saskim...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 12/08/2012, 23:54 Quote Post

QUOTE(Słupsk anno Domini @ 12/08/2012, 22:03)
Najstarsza Pizzeria jest w Słupsku - prawda czy fałsz?
W Słupsku pizzerie przy ul. Wojska Polskiego otwarto 8 marca 1975 roku. Czy była pizzeria gdzieś wcześniej?
Nie wiem, ale witam "rodaka". Kolega ze Słupska, jak rozumiem... rolleyes.gif Jadłem tę "pizzę" i potwierdzam, że była smaczna, choć podobno z prawdziwą pizzą nie miała wiele wspólnego (stąd cudzysłów.) Nawiasem mówiąc, niedługo potem otworzyli pizzerię w "Małgośce" w Słupsku.
QUOTE
Na forach internetowych podaje się informacje iż w Lublinie przy ul. Pstrowskiego (obecnie Peowiaków) oraz w Darłowie pizza była wcześniej serwowana niż w Słupsku.
Na jakich forach? Dotyczących pizzeri, Słupska czy lat 70-tych?

Ten post był edytowany przez emigrant: 12/08/2012, 23:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 13/08/2012, 8:39 Quote Post

Chyba faktycznie Słupsk...
http://www.fakt.pl/Pierwszy-placek-wyszedl...y,148332,1.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 13/08/2012, 11:45 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 12/08/2012, 23:54)
QUOTE(Słupsk anno Domini @ 12/08/2012, 22:03)
Najstarsza Pizzeria jest w Słupsku - prawda czy fałsz?
W Słupsku pizzerie przy ul. Wojska Polskiego otwarto 8 marca 1975 roku. Czy była pizzeria gdzieś wcześniej?
Nie wiem, ale witam "rodaka". Kolega ze Słupska, jak rozumiem... rolleyes.gif Jadłem tę "pizzę" i potwierdzam, że była smaczna, choć podobno z prawdziwą pizzą nie miała wiele wspólnego (stąd cudzysłów.) Nawiasem mówiąc, niedługo potem otworzyli pizzerię w "Małgośce" w Słupsku.

Jak ta pizza wyglądała w praktyce?
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/08/2012, 11:47 Quote Post

Mała, grube ciasto, na wierzchu... coś w rodzaju bigosu... Smaczne to było, czemu nie. Ludzie pojęcia nie mieli jak prawdziwa pizza wygląda, to wierzyli, że to jest pizza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 13/08/2012, 11:53 Quote Post

QUOTE
Mała, grube ciasto, na wierzchu... coś w rodzaju bigosu... Smaczne to było, czemu nie. Ludzie pojęcia nie mieli jak prawdziwa pizza wygląda, to wierzyli, że to jest pizza.

Ciekawe, czy stosowano do niej prawdziwy ser, czy też jak w większości dzisiejszych pizzerii, jedynie "produkt seropodobny"... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 13/08/2012, 12:53 Quote Post

QUOTE(Travis @ 13/08/2012, 11:53)
Ciekawe, czy stosowano do niej prawdziwy ser, czy też jak w większości dzisiejszych pizzerii, jedynie "produkt seropodobny"... wink.gif
*


Prawdziwy ser za komuny w masówce? Szczerze watpię. Taki on był prawdziwy pewnie, jak to mleko w butelkach... czyli prawdziwe, owszem, ale tak rozcieńczone, że wnętrze butelki mozna było spokojnie zimną wodą opłukać i sladu po "prawdziwym" mleku nie zostało...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ambioryks
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 57.567

Stopień akademicki: magister
Zawód: animator kultury
 
 
post 13/08/2012, 13:15 Quote Post

Czyli przed wojną w Polsce nie było pizzerii? Dlaczego? Przecież wtedy Polska nie była odizolowana od Zachodu jak po wojnie.
Tak samo, pytanie, dlaczego w II RP nie produkowano Coca Coli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 13/08/2012, 13:25 Quote Post

QUOTE
Czyli przed wojną w Polsce nie było pizzerii? Dlaczego? Przecież wtedy Polska nie była odizolowana od Zachodu jak po wojnie.
Tak samo, pytanie, dlaczego w II RP nie produkowano Coca Coli.

To jest bardzo ciekawe pytanie. Intryguje mnie, czy w 20-leciu międzywojennym pizza faktycznie była taką "globalną" potrawą jak dzisiaj? Czy była na tyle rozpoznawalna, aby przyciagnąc potencjalnych klientów dajmy na to w Warszawie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 13/08/2012, 14:07 Quote Post

CODE
Tak samo, pytanie, dlaczego w II RP nie produkowano Coca Coli.


Oglądałem kiedyś dokument o IIWŚ, w którym sędziwa Angielka wspominała jak pierwszy raz Colę piła na potańcówce w amerykańskiej bazie wojskowej. Cola przed wojną nie była raczej dostępna poza USA, o produkcji nie wspominając.

CODE
Czy była na tyle rozpoznawalna, aby przyciagnąc potencjalnych klientów dajmy na to w Warszawie?


Wydaje mi się, że pizza najpierw stała się amerykańskim fast-foodem, dopiero potem podbiła Europę. Więc raczej po 1945.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Jerzy M
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 74.117

Jerzy Morawiec
 
 
post 13/08/2012, 14:20 Quote Post

QUOTE(Anton92 @ 13/08/2012, 15:07)

CODE
Czy była na tyle rozpoznawalna, aby przyciagnąc potencjalnych klientów dajmy na to w Warszawie?


Wydaje mi się, że pizza najpierw stała się amerykańskim fast-foodem, dopiero potem podbiła Europę. Więc raczej po 1945.
*



Bo we Włoszech, pizza to raczej nie była jakaś wyszukana potrawa. Ot takie jedzenie dla niezbyt zamożnych.
Gdzieś czytałem, że w Stanach rozpowszechnili ją dopiero amerykańscy żołnierze powracający z Włoch.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Anton92
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.175
Nr użytkownika: 57.966

 
 
post 13/08/2012, 14:24 Quote Post

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_pizza

"Before the 1940s, pizza consumption was limited mostly to Italian immigrants and their descendants. The international breakthrough came after World War II. Allied troops occupying Italy, weary of their rations, were constantly on the lookout for good food. They discovered the pizzeria, and local bakers were hard-pressed to satisfy the demand from the soldiers. The American troops involved in the Italian campaign took their appreciation for the dish back home, touted by "veterans ranging from the lowliest private to Dwight D. Eisenhower"." smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 13/08/2012, 19:31 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 12/08/2012, 23:32)
QUOTE
w Lublinie przy ul. Pstrowskiego (obecnie Peowiaków) oraz w Darłowie pizza była wcześniej serwowana niż w Słupsku.
W Lublinie, w miejscu o którym piszesz była na pewno pizzeria (dalej jest coś w tym kształcie) już w połowie lat 80'tych, wiem, bo bywałem, ciasto było grube i pyszne, podobnie, jak w Domku saskim...
*



Na Peowiaków to pizzeria pod Koziołkiem, była i chyba dalej tam jest dość charakterystyczna "polska" pizza z pieczarkami. Mi pasuje, podobnie jak dla odmiany cieniutka jak opłatek pizza sardyńska z "Il Rifugio" na Dziesiątej, gdzie przyjeżdzają specjalnie ludzie spoza Lublina.

Za komuny podobno funkcjonował fast food - parówka w cieście. No i oczywiście zapiekanka, którą osobiście wolę od hot doga czy hamburgera.

Ten post był edytowany przez karolz77: 13/08/2012, 19:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
dak04
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 184
Nr użytkownika: 67.148

Dariusz Kutyla
 
 
post 13/08/2012, 19:46 Quote Post

Do Emigranta: Za "komuny" nie było produktów seropodobnych, a ser żółty był najtańszym żarciem, którego mało kto chciał jeść.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej