Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Miasto bankrut, szok!, Nieszawa bez pieniedzy i burmistrza
     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 2/10/2011, 12:55 Quote Post

,,A to Polka właśnie''. Miasto zostało bez pieniędzy , nie będzie wypłat dla nauczycieli i urzędników, uczniowie szkoły podstawowej , gimnazjum i liceum będą mieć niezapowiedzianą przerwę w nauce! Natomiast burmistrz podał się do dymisji. Ile jest takich miejscowości w Polsce?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 2/10/2011, 14:18 Quote Post

Szkoda , bo to ładne miasteczko sad.gif
 
Post #2

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 2/10/2011, 15:35 Quote Post

Vitam

Zamiast epatować szokami niczym jakiś tabloid dla ćwierćmózgów - lepiej by chyba było w poście wprowadzającym pokusić się o pokazanie tła: jak to się stało, że miasto bez kasy, kto za to odpowiada i co dalej z tym fantem zrobić?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 2/10/2011, 17:47 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 2/10/2011, 15:35)
Vitam

Zamiast epatować szokami niczym jakiś tabloid dla ćwierćmózgów - lepiej by chyba było w poście wprowadzającym pokusić się o pokazanie tła: jak to się stało, że miasto bez kasy, kto za to odpowiada i co dalej z tym fantem zrobić?
*


Czy epatowanie słowem szok jest słuszne czy nie to rzecz gustu. Dla mnie człowieka który zajmuje sie problematyką samorządową sprawa jest precedensowa. Ile jest takich miejsc w Polsce trudno określić ? Odnoszac się do meritum wydaje mi się ,że sprawa dla człowieka myślącego jest oczywista a dotyczy sytuacji budzetowej w tym przypadku niewystarczającej subwencji oświatowej do której gmnina musiała dokładać . Dla takiego małego miasteczka wydatek owy okazał się nie do udzwignięcia i stąd tak drastyczne rozwiązania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Fafciu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 72.591

Libertarianski socjalista
Stopień akademicki:
Zawód: Lokalny goszysta
 
 
post 3/10/2011, 17:10 Quote Post

Ja wam mówię, kibice, obrońcy krzyża, Palikot, Korwin ze swoimi zapowiedziami zamachu stanu z zeszłego roku, konsumenci marihauny i teraz jeszcze to, to się wszystko skumuluje i wojna domowa z tego będzie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 3/10/2011, 17:28 Quote Post

Sprawa jest naprawdę poważna , czy ktoś sobie wyobraża ,że młódż ma nagle wolne , nauczyciele zostają bez pensji , opieka społeczna nie wypłaca zasiłków. Burmistrz honorowo bądż nie, podaje się do dymisji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 3/10/2011, 17:48 Quote Post

QUOTE(mariuniu @ 3/10/2011, 18:28)
Sprawa jest naprawdę poważna , czy ktoś sobie wyobraża ,że młódż ma nagle wolne , nauczyciele zostają bez pensji , opieka społeczna nie wypłaca zasiłków. Burmistrz honorowo bądż nie, podaje się do dymisji.
*




Wg mnie miasto może, a nawet powinno zbankrutować, będzie to straszak na samorządowców, wymuszający racjonalne postępowanie budżetowe. I reformy, czyli likwidację szkół ze zbyt małą liczbą dzieci, racjonalizację komunikacji miejskiej, zwolnienia urzędników, nauczycieli. W końcu pensje nauczycieli to niemalże 90% subwencji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 3/10/2011, 18:21 Quote Post

Nic z tego nie rozumiem. Z całym szacunkiem mariuniu politologu kpisz czy drogę pytasz zakładając tego rodzaju wątki. Nawet skrajny laik jak ja wie, że jeżeli władze samorządowe doprowadzą do tego, że zadłużenie przekroczy o 60 % budżetu to wkracza zarząd komisaryczny. Kłania się ustawa o finansach publicznych i ustawa o samorządzie gminnym. ban.gif

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 3/10/2011, 18:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Lucinho
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 55.183

Stopień akademicki: mgr
Zawód: ekonom
 
 
post 3/10/2011, 19:06 Quote Post

60% tyczy się li tylko państwowego długu publicznego, a po przekroczeniu owego progu wydatki jednostek samorządu terytorialnego nie mogą być wyższe niż dochody tego budżetu

Ten post był edytowany przez Lucinho: 3/10/2011, 19:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 3/10/2011, 19:48 Quote Post

Z tego co wiem ze szkolenia to gminnego także. Samorządy nie mogą ogłosić bankructwa, na to nie pozwala prawo. Po przekroczeniu owych 60 %, będzie interweniować m.in. Regionalna Izba Obrachunkowa, która może nakazać cięcie wydatków.

Nie lubię demagogii więc poszukałam informacji u wujka google
Nieszawa i jej problemy
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...STA01/578595588

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 4/10/2011, 7:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
mariuniu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 44.786

gall anonim
Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 4/10/2011, 7:34 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 3/10/2011, 19:48)
Z tego co wiem ze szkolenia to gminnego także. Samorządy nie mogą ogłosić bankructwa, na to nie pozwala prawo. Po przekroczeniu owych 60 %, będzie interweniować m.in. Regionalna Izba Obrachunkowa, która może nakazać cięcie wydatków.

Nie lubię demagogii więc poszukałam informacji u wujka google
Nieszawa i jej problemy
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/artic...STA01/578595588
*


Znam ustawę o samorządzie terytorialnym , finanasach publicznych etc. Odnosze się do tej wyjątkowej sytuacji , gdzie burmistrz podaje sie do dymisji. Czy my nie rozumiemy powagi sytuacji , ze nauczyciele nie dostaną pensji a dzieci nie mogły pójść do szkoły! Naprawdę ludzi nawet tak pojętnych jak nauczyciele a nie kiedy radnych samorzadowych nie interesuje w tym przypadku prawo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 4/10/2011, 8:24 Quote Post

Doskonale wiem, że znasz obie ustawy. Nie rozumiem tylko dlaczego nas/mnie współdyskutantów w ten sposób traktujesz. Rozumiem powagę sytuacji, wiem jaka jest subwencja oświatowa, jakim obciążeniem dla gmin jest szkolnictwo. Mieszkam w Bieszczadach, gdzie owe zobowiązania dla gmin są przysłowiowym kamieniem u szyi. Tu jest tylko 4,2 osoby na km 2, po reformie oświaty dzieciaki z Wołosatego dojeżdżają do szkoły w Lutowiskach około 50 km w jedną stronę. Możemy o tym porozmawiać zachowując powagę sytuacji. Dyskusja w stylu baba rodziła czorta lub lwica hipopotama nie interesuje mnie.
Nie widzę nic alarmującego w tym co dzieje się w Nieszawie. W podobnej sytuacji z tego co pamiętam była Łódź, w podobnej sytuacji była?jest? gmina Olszanica w której mieszkam. Po zreformowaniu finansów i częściowo szkolnictwo sytuacja uległa poprawie.
Co do dzieciaków to po ewentualnej likwidacji szkoły zostaną przeniesione do innej, a pensje nauczycielom gwarantuje m.in. kodeks pracy. Chyba co tydzień gdzieś w kraju ktoś likwiduje zakład pracy i nie ma z tego powodu żadnych ekscesów.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 4/10/2011, 8:27
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.510
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 4/10/2011, 8:31 Quote Post

Jest masakra. Nie wiem jak miasta, ale małe gminy wiejskie "robią bokami". Panuje "fetysz" środków unijnych. Inwestycje wiążą się z wkładem własnym, wkład własny wiąże się z kredytami, kredyty wiążą się z zadłużeniem i "usztywnieniem wydatków". A "góra" nakłada na gminy coraz więcej zadań, jednocześnie obcinając dotacje. Taki wózek daleko nie może zajechać sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 4/10/2011, 8:39 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 4/10/2011, 8:31)
Jest masakra. Nie wiem jak miasta, ale małe gminy wiejskie "robią bokami". Panuje "fetysz" środków unijnych. Inwestycje wiążą się z wkładem własnym, wkład własny wiąże się z kredytami, kredyty wiążą się z zadłużeniem i "usztywnieniem wydatków".
*


Środki unijne są zbawienne dla naszego regionu, nasze gminy i powiaty czerpią z nich pełną garścią. Dzięki nim mogą pozwolić sobie na duże w skali gminy czy powiatu inwestycje. Dzięki nim zostało skanalizowane Lesko, dzięki nim mamy naprawdę dobre drogi, zostało zrewitalizowane i rozbudowane centrum Ustrzyk D itd. Oczywiście, że wiąże się to z zaciąganiem kredytów. Dotacje nie będą wieczne, należy z nich korzystać dopóki są, taka szansa do rozwoju m.in infrastruktury może nie powtórzyć się.
Moim zdaniem polityka państwa w stosunku do samorządów jest skandaliczna. Tu pełna zgoda.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 4/10/2011, 8:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.510
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 4/10/2011, 8:49 Quote Post

QUOTE
Środki unijne są zbawienne dla naszego regionu, nasze gminy i powiaty czerpią z nich pełną garścią. Dzięki nim mogą pozwolić sobie na duże w skali gminy czy powiatu inwestycje.


jasne, tylko nie mówi się o tym, że są tego koszty. Droga, plac czy skanalizowana rzeka wygląda pięknie, kredyt na inwestycje już nie tak bardzo. Gminy muszą się rozwijać, ale muszą też realizować zadania wynikające z ustaw - a to wiąże się z coraz większymi wydatkami. W połowie roku gdy nagle trzeba przesunąć od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych - np. na pomoc społeczną robi się dramat. A OPS-u niestety nie można zlikwidować tak jak szkoły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej