Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lista ksiąg "zakazanych" po 1989 roku,
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 14/07/2011, 23:38 Quote Post

Witam
Moje zdanie jest takie: obaj panowie co najmniej przesadzają kwalifikując się jako autorzy zakazani. Z krótkiego googlania wynika, że p. Włodarski sprzedawał swoją książkę o p. Wajdzie w Merlinie i Gandalfie, p. Remuszko swoją o GW w Empiku i Merlinie. Jeśli tak wygląda sprzedaż autorów "zakazanych i nierozprowadzanych" w księgarniach, to co mają powiedzieć obecni na tym forum właściciele Wydawnictwa Tetragon?
Wszystko o czym opowiadają, to są ich wersje. P. Remuszko ma własną stronę, biogram na Wikipedii. Z zamieszczonego na wiki linku do jego wywiadu dla Onetu (też oczywiście jest to wyjątkowo niszowe medium dostępne tylko dla "zakazanych" autorów i w ogóle w Polsce nie znane smile.gif ) możemy się dowiedzieć, że już na początku 2009 sprzedał 20 tys. sztuk swojej książki o GW (wywiad z 11 lutego 2009). Jak mu się to udało, kiedy jest podobno "zakazany", żadna księgarnia/hurtownia go nie rozprowadza (tutaj patrz drugie zdanie mojego postu), sprzedaje "pocztą pantoflową", a na swoim blogu (gdzie ją można kupić) ma na dzisiaj aż 24189 wejść?

 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/07/2011, 23:42 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 14/07/2011, 23:38)
Witam
Moje zdanie jest takie: obaj panowie co najmniej przesadzają kwalifikując się jako autorzy zakazani.

Oni sie nie kwalifikują sami jako autorzy zakazani. Po pierwsze: ja tego wyrażenia uzyłem, nie oni, po drugie użyłem w cudzysłowie, czyli zakaz należy rozumieć nie dosłownie( raczej jako utrudnianie) po trzecie nie chodzi o ich cały dorobek lecz o te akurat książki.

A, żeby z innej beczki jest jeszcze sprawa twórczości Józefa Mackiewicza. wiele wskazuje na to, żeto nie jest (był) zwykły proces o prawa autorskie w sensie zarabiania pieniędzy...

Mackiewicz cały czas tkwił w zakazaniu (najpierw, za komuny, tym dosłownym, bez cudzysłowu) potem był już tylko "zakazany" czyli utrudniano i usiłowano bnlokować wydawnie jego książek.

Ten post był edytowany przez emigrant: 14/07/2011, 23:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 14/07/2011, 23:44 Quote Post

Vitam

Przyjmij, ze pierwszy post wyglada tak: (Emigrant)

Ale ja nie muszę niczego przyjmować - widzę, jak wygląda i widzę, że wygląda zupełnie inaczej, niż to teraz usiłujesz przedstawić.

Gdzie tu masz ekwilibrystykę? (Emigrant)

W tym, ze teraz piszesz coś zupełnie innego niż napisałeś raptem 3 godziny temu i w dodatku udajesz, ze wszystko jest ok.

Rozumiem, że nie masz zamiaru udowadniać tezy, którą postawiłeś? No trudno, to w takim razie wszystko z mojej strony, dziękuję za rozmowę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 14/07/2011, 23:52 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 14/07/2011, 23:44)
Vitam

Przyjmij, ze pierwszy post wyglada tak: (Emigrant)

Ale ja nie muszę niczego przyjmować - widzę, jak wygląda i widzę, że wygląda zupełnie inaczej, niż to teraz usiłujesz przedstawić.

Gdzie tu masz ekwilibrystykę? (Emigrant)

W tym, ze teraz piszesz coś zupełnie innego niż napisałeś raptem 3 godziny temu i w dodatku udajesz, ze wszystko jest ok.

Rozumiem, że nie masz zamiaru udowadniać tezy, którą postawiłeś? No trudno, to w takim razie wszystko z mojej strony, dziękuję za rozmowę.
*


A co konkretnie miałbym Ci udowodnić. To znaczy jaką tezę? Możesz ją wskazać dokładnie? Najlepiej zacytować z mojego postu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 15/07/2011, 22:37 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 15/07/2011, 0:42)

A, żeby z innej beczki jest jeszcze sprawa twórczości Józefa Mackiewicza. wiele wskazuje na to, żeto nie jest (był) zwykły proces o prawa autorskie w sensie zarabiania pieniędzy...

Mackiewicz cały czas tkwił w zakazaniu (najpierw, za komuny, tym dosłownym, bez cudzysłowu) potem był już tylko "zakazany" czyli utrudniano i usiłowano bnlokować wydawnie jego książek.
*



Witam
z tego co pamiętam z doniesień prasowych o procesie (p. Karsov-Szechter contra córka J. Mackiewicza) to p. Karsov owszem zablokowała wydawanie książek J. Mackiewicza ale nie w ogóle, a tylko poza swoim wydawnictwem. Moja żona ma kilka jego książek, nie przypominam sobie jakichś problemów z zakupem. Przed chwilą wrzuciłem "Józef Mackiewicz" w googla, proszę na pierwszym miejscu oferta z Weltbilda:
http://www.weltbild.pl/szukaj.html?query=j...tion=3207060002
dalej widzę oferty Gandalfa, Multibooka. Rzuciłem hasło w Empiku, też jest. Następny "zakazany", którego można wszędzie kupić?

 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
pipi999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 32.024

 
 
post 18/07/2011, 19:17 Quote Post

Co do kłopotów ze sprzedażą w latach 90tych to wcale bym się nie zdziwił, że mieli trudności ze znalezieniem pośredników. Teraz mamy czasy internetu i nic się nie ukryje, więc jak się na jakimś towrze da zbić kasę to ktoś nie będzie patrzył jak współzawodnik ją trzepie i takową książkę umiści w swoim sklepie. A w latach 90tych zważywszy na układy towarz;ysko - polityczno - agenturalne łatwo można było coś lub kogoś zablokować.

CO do tych 10 tys książek sprzedanych sposobem chałupniczym to nic nadzwyczajnego. Vader po koniec lat 80tych i na początku 90 sprzedał przez pocztę ponad 10 tys kaset demo jednego tytułu, ot tak chałupniczo i zaraz potem był pierwszym polskim zespołem w MTV - '93 rok!!!.

Ostatnio chciałem sobie zamówić u siebie w rodzinnym mieście w księgarni Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów Mackiewicza i ich hrutownicy nie mieli tego i mieć będą nie wiadomo kiedy i czy w ogóle. Księgarnia jest całkiem przyzwoita i posiada dość szeroką i różnorodą ofertę choć co prawda EMPIK (taki jak w DTC w Wawie) to nie jest.

Ten post był edytowany przez pipi999: 18/07/2011, 19:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 18/07/2011, 19:29 Quote Post

Nie orientuję się za bardzo, ale myślę że takim zakazanymi książkami są publikacje np. H. Pająka, J.R. Nowaka, J.Giertycha. Żeby była jasność - dwóch pierwszym autorów nie czytuję i nie mam zamiaru. Natomiast Tragizm losów Polski Jędrzeja Giertycha to jednak swego rodzaju historiograficzna klasyka, bez względu czy ktoś z przedstawionymi tam tezami się "zgadza" czy nie (bo rzecz nie w kolektywnej jednomyślnej zgodzie, lecz w tym przypadku w zapoznaniu się z pewnym punktem widzenia). Wracając do tematu: z tego co wiem są też trudności z normalnym nabyciem książek Feliksa Konecznego.

W każdym razie potrzebny wątek (bravo emigrant!).
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 18/07/2011, 21:19 Quote Post

Faktycznie, ci autorzy są jakby bardziej "zakazani", oprócz F. Konecznego w głównych księgarniach (typu Empik, Merlin, Matras)ich raczej nie kupisz (J. Giertych jest, ale tylko "Ścigany"). Natomiast wszystkich można kupić np. tutaj
http://www.bastion.krakow.pl/szukaj?q=henryk+paj%C4%85k
http://www.bastion.krakow.pl/szukaj?q=jerzy+robert+nowak
http://www.bastion.krakow.pl/szukaj?q=jedrzej+giertych
http://www.bastion.krakow.pl/szukaj?q=feliks+koneczny

z drugiej strony znalezienie tej księgarni w necie zajęło mi kilka sekund, więc dalej teza o "zakazanych" autorach i "zakazanych" dziełach mnie słabo przekonuje. Czy jak zajrzę do jednej czy drugiej księgarni prawicowej i nie znajdę tam dzieł np. A. Michnika to będę mógł postawić tezę, że jest to autor zakazany smile.gif?
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
pipi999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 32.024

 
 
post 18/07/2011, 23:08 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 18/07/2011, 22:19)
Faktycznie, ci autorzy są jakby bardziej "zakazani", oprócz F. Konecznego w głównych księgarniach (typu Empik, Merlin, Matras)ich raczej nie kupisz (J. Giertych jest, ale tylko "Ścigany"). Natomiast wszystkich można kupić np. tutaj

z drugiej strony znalezienie tej księgarni w necie zajęło mi kilka sekund, więc dalej teza o "zakazanych" autorach i "zakazanych" dziełach mnie słabo przekonuje. Czy jak zajrzę do jednej czy drugiej księgarni prawicowej i nie znajdę tam dzieł np. A. Michnika to będę mógł postawić tezę, że jest to autor zakazany smile.gif?
Pozdrawiam
*




Co to znaczy "jakby bardziej zakazani"? Toż to potwierdzenie pytania w wątku. Jak idę do księgarni prawicowej to wiem, że będą tam rzeczy pawicowe, więc trdno wymagać książek Michnika. Jak idę do rybnego to nie dostanę tam ziemniaków. Jak idę do marketu i mówią, że kupię tam wszystko to mam nadzieję znaleźć i rybę i ziemniaka. Okazuje się jednak, że ryby nie mają bo to nie po linii kulinarnej właściciela albo niepoprawne z trendami żywieniowymi. Niby ta ryba jest ale w jednym tylko sklepie w mieście i to w dodatku na końcu miasta. No, ale jest przecie i nie wolno mówić, że jest zakazana.

(...)

Kiedyś w EMPIK'u zapytałem się o Przedsiębiorstow Holokaust Finkelstein'a. Mina Pani sprzedawczyni niezapmniana. Jak bym neta nie miał to bym się pewnie zapłakał a nie kupił tę książkę.

I żeby było jasne. Ja nie mam pretensji, że pewne rzeczy ciężko jest nabyć. Wkurza mnie tylko, że gada się o wolonści, pluraliżmie i takie tam, a koń jaki jest każdy widzi. Więc niech przynajmniej nie wciskają kitu tylko otwrcie mówią: takich to a takich tu nieobsługujemy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 19/07/2011, 0:03 Quote Post

Witam
Wątek jest po roku '89, czyli obejmuje także czasy współczesne. Zwłaszcza, że Emigrant pisze np. " czy istnieją w Polsce książki zakazane?", dalej " hurtownie odmawiają".
Książki p. Remuszki miały 3 wydania w roku 1999, 2003 i 2006. Internet już wtedy istniał, różnie było z dostępem.

Dlaczego oczekujesz od Empiku, że musi mieć książki wszystkich autorów? Czy on się tak reklamuje? Dlaczego z kolei księgarnia prawicowa ma prawo sprzedawać tylko tych autorów, którzy się podobają jej właścicielowi i nie masz do tego zastrzeżeń ("jak idę do księgarni prawicowej to wiem, że będą tam rzeczy prawicowe")?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
pipi999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 124
Nr użytkownika: 32.024

 
 
post 23/07/2011, 13:22 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 19/07/2011, 1:03)
Witam
Wątek jest po roku '89, czyli obejmuje także czasy współczesne. Zwłaszcza, że Emigrant pisze np. " czy istnieją w Polsce książki zakazane?", dalej " hurtownie odmawiają".
Książki p. Remuszki miały 3 wydania w roku 1999, 2003 i 2006. Internet już wtedy istniał, różnie było z dostępem.

Dlaczego oczekujesz od Empiku, że musi mieć książki wszystkich autorów? Czy on się tak reklamuje? Dlaczego z kolei księgarnia prawicowa ma prawo sprzedawać tylko tych autorów, którzy się podobają jej właścicielowi i nie masz do tego zastrzeżeń ("jak idę do księgarni prawicowej to wiem, że będą tam rzeczy prawicowe")?
*




Książki zakazane - wcześniej wytłumaczyłem jak rozumiem to stwierdzenie- = li te które były lub są. Nie oczekuję od EMPIK'u, że mam mieć wszytko. Stwierdzam jedynie, że jeśl dany towar jest w jednym sklepie w mieście, a podbne mu są w 90% sklepów tego miasta, to twierdzenie, że jest on ogólnie dostępny, osiągalny jest niedokładne, nieścisłe. Poza tym widać pewną politykę dostępu do danych tytułów - przykład podałem.

Nie twierdzę, że ma mieć "tylko" prawicwoe, ale że nie będzie mieć np. Michnika. Bajki, książki kucharskie - także te koszerne - itp. pewnie będzie miała. Zresztą taka księgarnia nie ukrywa swoich poglądów - i to jest w porządku. Od EMPIK'u wygmagałbym jednak ukazywania różnych stron wszelakich zagadnień, sporów bez poprawności politycznej.

"Empik jest liderem na polskim rynku dystrybucji dóbr kultury(...) Oferta empiku obejmuje pozycje najbardziej wartościowe, najciekawsze, inspirujące i intrygujące; jest skierowana do odbiorców w każdym wieku, o różnych gustach i zainteresowaniach.Mogą oni wybierać spośród 2 178 000 tytułów – zarówno wydawnictw masowych, bestsellerów, nowości (często także tytułów przedpremierowych), jak i pozycji adresowanych do koneserów, produkcji niszowych, niezależnych i elitarnych." itd., itp. http://www.empikgroup.pl/pl/OFirmie/OFirmie

Wracając do przykładu Remuszki. Tak, potem był dostępny w sieci jednak:

1) okres kiedy był największy popyt na ten tytuł mógł być w latach np. 90 - 95

2) internet to nadal nie wszytko

Ten post był edytowany przez pipi999: 23/07/2011, 13:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 23/07/2011, 17:31 Quote Post

Prędzej sobie prawą rękę uwalę w łokciu niż użyję po raz drugi tego typu metafory, nawet w cudzysłowie. "Nic-do-pały" obowiązuje przecież na tym forum tak, jak gdzie indziej...

Jeszcze raz: książka zakazana dosłownie jest po 89-tym dziewiątym chyba tylko jedna- Mein Kampf. Wdowa po Kapuścińskim chciała też sądowo zakazać rozprowadzania książki Domosławskiego o jej zmarłym mężu, nie dało się.

W reszcie przypadków poprzez "zakazany" (zawsze w cudzysłowie- ale dla niektórych to widać nic nie znaczy) uważałem (jak wspominałem) ograniczanie dystrybucji poprzez utrudnianie dostepu do głównego obiegu (hurtownie, sieci księgarń, empik, reklama w TV, omawianie książki w programach kulturalnych tv i radio publicznego, itd) z powodów innych niż komercyjne. Tak więc podawanie, że jakaś książka jest dostępna tu czy tam w kraju (najczęściej w jakich jednostkach dystrybucji niszowej) jest cenne, jesli ktoś chce ją nabyć (i mile widziane na forum) ale bezużyteczne jako argument w dyskusji...

Roberto Saviano pisał, że groźby od mafii zaczął dostawać nie po napisaniu książki i jej wydaniu, ale dopiero wtedy, gdy zdobyła ona tak kolosalną popularność. Przedtem mafiosi ją czytali i nawet ich bawiła.

W obecnych czasach (na razie) nie jest możliwe zakazanie wydrukowania i wydania książki, jest natomiast możliwe duże ograniczenie jej dystrybucji i zapchnięcie jej do rynku niszowego.

To samo dotyczy "kontrowersyjnych" programów tv. Rejwach dotyczący programu "Generał" zaczął się nie po tym, jak go puścili o pierwszej w nocy (wtedy pies z kulawą nagą o nim się nie wypowiadał), dopiero jak poleciał w godzinach dużej oglądalności...

Ten post był edytowany przez emigrant: 23/07/2011, 17:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 23/07/2011, 22:42 Quote Post

Witam,
może żeby nie mnożyć postów postaram się odpowiedzieć na Wasze posty pippi999 i emigrancie w moim jednym.

Pippi999 - widać książki niektórych autorów nie są dla Empiku "dobrami kultury, pozycjami najbardziej wartościowymi itd.". Dlaczego Empik nie informuje, którzy to są konkretnie, po nazwisku? Księgarnie prawicowe też tego nie robią (przynajmniej nigdy nie widziałem przed wejściem napisu np.: Michnika, ..., ... nie sprzedajemy). Odpowiedź na to co uważają za godne sprzedaży księgarnie mają w ofercie.
Wracając do p. Remuszki.
Ad.1. Wg wywiadu jaki udzielił Onetowi (link do wywiadu na jego biogramie na Wikipedii), w roku 1990 odszedł z Agory, kilka lat później napisał książkę, pierwsze wydanie było w 1999 roku.
Ad. 2. Że internet to nie wszystko wie także p. Remuszko. Z jego strony internetowej można się dowiedzieć, że sprzedaje swoje książki w księgarni stacjonarnej "Prus" (to księgarnia w centrum stolicy). Natomiast sam znalazłem, że sprzedawał swoje książki w Empiku i Matrasie.

Emigrancie, Ty jesteś "demiurgiem" tego tematu, w pierwszym Swoim poście napisałeś: "bo właściwie zakazu nie ma, ale... niektórych książek nie dostaniecie na rynku i już. Hurtownie odmawiają ich rozprowadzania, księgarnie także". Po czym podałeś najpierw 2, potem dodałeś jeszcze jedno nazwisko autorów, których za tak traktowanych uważasz. Wykazałem Ci, że wymienieni przez Ciebie autorzy są dostępni (a jeśli nie, to z powodu wyczerpania nakładu) w ogólnokrajowych sieciach księgarń typu Empik i Matras (czyli także w hurtowniach Matras).
Ty tymczasem sugerujesz w ostatnim poście, że mają oni (ponieważ chyba dalej chodzi Ci o 3 wymienionych, w każdym razie nie wymieniłeś innych nazwisk) "utrudniony dostęp do głównego obiegu", przez który co rozumiesz? "Hurtownie, sieci księgarń, empik". Wybacz, nie chciałbym Cię obrazić (jeśli tak to odbierzesz to z góry przepraszam!), ale czy na pewno czytasz czyjeś posty ze zrozumieniem?
pozdrawiam
P.S.
Odpowiadam tak późno, ponieważ dopiero teraz wróciłem z pracy sad.gif



 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/08/2011, 14:50 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 23/07/2011, 22:42)
Wykazałem Ci, że wymienieni przez Ciebie autorzy są dostępni (a jeśli nie, to z powodu wyczerpania nakładu) w ogólnokrajowych sieciach księgarń typu Empik i Matras (czyli także w hurtowniach Matras).

Wygląda na to, że z powodu wyczerpania nakładu, niedostepna jest także książka Zyzaka o Wałęsie... Ciekawe, że nie ma dodruków. Czyżby wydawca (wydawcy) doszedł do wniosku, że się nie opłaca?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
czwartek12ego
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 329
Nr użytkownika: 61.377

 
 
post 5/08/2011, 14:41 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/08/2011, 14:50)
QUOTE(wysoki @ 23/07/2011, 22:42)
Wykazałem Ci, że wymienieni przez Ciebie autorzy są dostępni (a jeśli nie, to z powodu wyczerpania nakładu) w ogólnokrajowych sieciach księgarń typu Empik i Matras (czyli także w hurtowniach Matras).

Wygląda na to, że z powodu wyczerpania nakładu, niedostepna jest także książka Zyzaka o Wałęsie... Ciekawe, że nie ma dodruków. Czyżby wydawca (wydawcy) doszedł do wniosku, że się nie opłaca?
*




Masz rację emigrancie, wszędzie ci przeklęci cykliści!
Czuwaj!
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej