Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Współczesny patriotyzm
     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 4/05/2011, 19:59 Quote Post

quote]To jest kwestia terminologii. Bo poztywiści chcieli niepodległości, ale drogą pracy u podstaw. Opcja niepodległościowo- patriotyczna oznacza, jak zauważyłeś kult powstań. .
*

[/quote]

I bardziej Piłsudski niż Dmowski, choć mesjanizm przeniknął też do kregów endeckich vide LPR -chodziło tu o elektorat, który jest tym przesiąknięty i taka retoryka do niego przemawia.

Ja też byłem tym swego czasu ostro zarażony ale pod wyraźnym wpływem Ziemkiewicza troche skorygowałem spojrzenie w kierunku zdroworozsądkowych, choć nie wyzbyłem się elementów romantycznych całkowicie. Nie na darmo jedną z moich ulubionych postaci literackich jest Wokulski. wink.gif

QUOTE
A inna sprawa, że zwolennicy opcji N-P nie bardzo lubią przyznawać patriotyzm komuś poza swoimi kręgami. Oczywiście to ich subiektywne odczucia.


Ciekawa sprawa. Zauważyłem, że niektórzy dają się wciągnąć w zarzuty mesjanistów i - z przeciwnych pozycji - także utożsamiają patriotyzm wyłącznie z ofiarą, cierpieniem, hekatombą...Zaś pozytywistyczną wersję patriotyzmu nazywają m.in. obywatelskością.

Ten post był edytowany przez karolz77: 4/05/2011, 20:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 5/05/2011, 6:31 Quote Post

QUOTE
Masz jakiś wyraźny problem z szabelką. Mógł zrobić wiele, ale wybrał drogę najprostszą i w dodatku naszkodził po drodze narodowi.

Ten wpis Salvusku to bardziej niż do Jaruzelskiego pasuje do Piotra Wysockiego. Facet jest uznawany za patriotę i pomnink ma. A to był głupek, morderca i szkodnik. Przykład patriotyzmu bez rozumu. Podobnie jak gromadka oficerów dyplomowanych z Monterem na czele, konfederatów barskich czy krzyczących obecnie: Putin morderca, Tusk zdrajca.
O Jaruzelskim tu pisać nie będę. Opisałem dokładniej jego zady i walety i czemu nie jest to postać, która można jednoznacznie potępić, w wątku o nim.

Ten post był edytowany przez balum: 5/05/2011, 7:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #47

     
Woj
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.891
Nr użytkownika: 25.745

Stopień akademicki: posiadam
Zawód: historyk
 
 
post 5/05/2011, 7:22 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/05/2011, 17:24)
I aktach których nikt nie widział, bo zostały wywiezione.


Nie masz Ty aby problemu z logiką? rolleyes.gif
[PS 1.:Ja oczywiście wiem, że jeśli dowodów nie ma, to dowód, że zostały zniszczone wink.gif - ale taki sposób myślenia uważam za skrajnie niebezpieczny. Szczególnie u prawników.
PS 2.: Zanim profesora Szlachtę poparł PiS, Profesor poparł tenże PiS. Więc nie tragizujmy. wink.gif Nawiasem - nie sądzę by wymienionemu miała stać się krzywda. smile.gif ]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 5/05/2011, 7:34 Quote Post

QUOTE
po owocach ich poznacie. A owoce Kaczyńskiego to opcja nieodległosciowo-patriotyczna.

??? To niby niekaczyści nie są patriotyczno-niepodległościowi? To niby kaczystom zawdzięczamy niepodległość i patriotyzm? Bez nich nie było fanów i stronnictw hołubiących patriotyzm i niepodległość? Niby inne opcje nie są i nie były niepodległościowe i patriotyczne? Bzdura.
Jedyna odrębność tej opcji jest taka, że kaczyści uważają, że są jedynymi patriotami i oni jedynie są za niepodległością. I w tym jest ich szkodliwość.
Jeszcze się dowiemy, ze to ojciec dyrektor obalał komunizm i przywrócił Polsce suwerenność. A Michnik z Kuroniem i Wałęsa bronili komunizmu i nie chcieli niepodległości.

Ten post był edytowany przez balum: 5/05/2011, 9:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 5/05/2011, 10:26 Quote Post

CODE
a oczywiście wiem, że jeśli dowodów nie ma, to dowód, że zostały zniszczone;)  - ale taki sposób myślenia uważam za skrajnie niebezpieczny.

confused1.gif Chciałbym wiedzieć o jakich dowodach mówisz i na co te dowody.


CODE
To niby niekaczyści nie są patriotyczno-niepodległościowi? To niby kaczystom zawdzięczamy niepodległość i patriotyzm? Bez nich nie było fanów i stronnictw hołubiących patriotyzm i niepodległość? Niby inne opcje nie są i nie były niepodległościowe i patriotyczne? Bzdura.
Jedyna odrębność tej opcji jest taka, że kaczyści uważają, że są jedynymi patriotami i oni jedynie są za niepodległością. I w tym jest ich szkodliwość.
Jeszcze się dowiemy, ze to ojciec dyrektor obalał komunizm i przywrócił Polsce suwerenność. A Michnik z Kuroniem i Wałęsa bronili komunizmu i nie chcieli niepodległości.

Ależ nazwanie PiS opcją patriotyczno-niepodległościową ma raczej pejoratywny charakter. Myślałem, że to zrozumiałe. Więc nie wiem po co ta retoryka.

Ten post był edytowany przez salvusek: 5/05/2011, 10:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #50

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 5/05/2011, 10:36 Quote Post

QUOTE
Słowacki nie był mesjanistą.

Akurat. Od Kordiana, przez Lilie Wenedę do Króla Ducha mesjanizmem bucha.
QUOTE
Poza tym, krytyków literackich najbardziej zachwyca Słowacki.

Różnie to bywa. Najczęściej zachwyca i jeden i drugi i trzeci i czwarty i wielu innych.

Ten post był edytowany przez balum: 5/05/2011, 10:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 5/05/2011, 10:55 Quote Post


CODE
Akurat. Od [i]Konrada[/i], przez [i]Lilie Wenedę[/i] do [i]Króla Ducha[/i] mesjanizmem bucha.

Słowacki generalnie tworzył w duchu filozofii genezyjskiej i mistycyzmu. Jego związki z mesjanizmem są bardzo skąpe. Król-Duch to raczej podsumowanie poglądów Słowackiego i krytyka mesjanizmu. Lilia nawiązuję do mesjanizmu, ale na pewno nim nie bucha. Konrad(?) co to ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej