Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Współczesny patriotyzm
     
nerf_smerf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 190
Nr użytkownika: 63.217

 
 
post 30/04/2011, 9:19 Quote Post

Z okazji zbliżającej się rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wszelkiej maści mądre głowy będą informować ciemny lud co jest postawą patriotyczną a co absolutnie nią nie jest. Oczywiście będą to często rady wzajemnie się wykluczające.

A co według was drodzy forumowicze można uznać we współczesnej Polsce za postawę patriotyczną? Wywieszanie flagi i mówieniu w kółko o dobru ojczyzny wystarczy? Polak patriota to Polak katolik? Jak się ma patriotyzm do naszej przynależności do UE? Patriota kupuje tylko polskie produkty? Czy Ślązak może być patriotą? etc..
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 30/04/2011, 9:29 Quote Post

Niedawno międlono tu temat patriotyzmu ze wszystkich stron...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/04/2011, 9:59 Quote Post

Takie dyskusje nie mają za bardzo sensu,co pokazały wcześniejsze topicy bo każdy i tak pozostanie przy swoim rozumieniu patriotyzmu.

Patriotyzm znaczy jedno - pragnienie dobra Ojczyzny, na którą składa się naród (jakkolwiek definowany), państwowość, ziemia, ojczysty język, dziedzictwo kulturalne całego kraju, tożsamość lokalna.

Patriotyzm jest sam w sobie apolityczny jednak nie można go całkowicie oderwać od polityki, ponieważ dobro kraju można rozumieć różnie w zależności od poglądów politycznych czy światopoglądu.

Przykładowo ja i Samuel Łaszcz pragniemy dobra Polski - jednak to co Samuel uznaje za dobro kraju ja mogę uważać za działanie na jego szkodę. Tak samo kiedyś jedni za patriotyzm uważali przede wszystkim śmierć za ojczyznę - drudzy nie negując potrzeby ofiary czy oporu słusznie twierdzili, że Ojczyzna to także naród, więc gdy on stanie przed groźbą biologicznej zagłady, zginie i Polska. Ważne jest, żeby w krytycznym momencie wznieść się ponad podziały i dotrzec obiektywnie to co dla Polski jest dobre, tak jak swego czasu Piłsudski i Dmowski przed konferencją w Wersalu.

Poza sporem o kształt patriotyzmu między patriotami są ludzie, którzy całkowicie negują to pojęcie jak ortodoksyjni anarchiści albo chcą budować jego nową definicję nie odnoszącą się już do polskości a np. do wizji w której dużą ojczyzną jest Europa a mniejszą region.

Ten post był edytowany przez karolz77: 30/04/2011, 10:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 30/04/2011, 10:42 Quote Post

A gdzie postawisz takich ,ktorzy maja dwie Ojczyzny?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 30/04/2011, 11:28 Quote Post

QUOTE(korten @ 30/04/2011, 10:42)
A gdzie postawisz takich ,ktorzy maja dwie Ojczyzny?
*



Zależy gdzie obecnie mieszkają. wink.gif A na poważnie to są zwyczajni patrioci, tylko że indentyfikują się z dwoma krajami. wink.gif Zachowując swoją narodowość i więzy z rodakami, czują się lojalni w stosunku do kraju i jego mieszkańców, w którym obecnie mieszkają i to jest chyba normalne. Patriotyzm odnosi się do ziemi, do kraju - do narodu też ale nie w jego etnicznym ujęciu, prędzej kulturowym i politycznym, człowiek pochodzenia czy narodowości niepolskiej może być patriotą polskim - tym bardziej, że żyje w Polsce i nie zamyka się w jakimś getcie to styka się z polską kulturą, poznaje język polski, koleguje się z Polakami - zaczyna się zatem integrować z krajem nie tylko poprzez posiadanie papierka.

Zresztą wiesz, jak mieszkasz w UK i jesteś Polakiem to zgrzytu żadnego nie ma. Możesz nawet sobie zaprojektować flagę biało-czerwoną z Union Jack. smile.gif

Gorzej gdy Twoimi Ojczyznami byłyby Niemcy i Polska - jest to oczywiście możliwe ale gdy sprawa dotyczy krajów mocno zantagonizowanych, wtedy jest niestety presja wyboru.

Ten post był edytowany przez karolz77: 30/04/2011, 11:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
glasgower
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 354
Nr użytkownika: 72.452

tajemnica panstwowa
Stopień akademicki: tajemnica urzedowa
Zawód: tajemnica zawodowa
 
 
post 1/05/2011, 16:40 Quote Post

Patriotyzm to najkrócej mówiąc miłość do ojczyzny. Z tego jednak co mi wiadomo do miłości potrzeba dwojga. Mnie natomiast ojczyzna jakoś niespecjalnie kocha, stąd też i ja nie poczuwam się do jakiejś specjalnej miłości względem niej. Tak, kochać w jedną stronę to frajerstwo, a ja frajerem nie jestem. Niech sobie Polskę kochają ci, których ona obsypuje benefitami (czyli m.in. różnej maści urzędasy, funki z wymiaru polskiej (nie)sprawiedliwości albo ta część kapitalistów, która działa w oparciu nie o rzeczywiście wolny rynek, lecz o układy z państwem).

Ten post był edytowany przez glasgower: 1/05/2011, 18:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2011, 18:42 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 1/05/2011, 16:40)
Patriotyzm to najkrócej mówiąc miłość do ojczyzny. Z tego jednak co mi wiadomo do miłości potrzeba dwojga. Mnie natomiast ojczyzna jakoś niespecjalnie kocha, stąd też i ja nie poczuwam się do jakiejś specjalnej miłości względem niej. Tak, kochać w jedną stronę to frajerstwo, a ja frajerem nie jestem. Niech sobie Polskę kochają ci, których ona obsypuje benefitami (czyli m.in. różnej maści urzędasy, funki z wymiaru polskiej (nie)sprawiedliwości albo ta część kapitalistów, która działa w oparciu nie o rzeczywiście wolny rynek, lecz o układy z państwem).
*


To nie ja ten post napisałem? confused1.gif rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 1/05/2011, 18:50 Quote Post

QUOTE(glasgower @ 1/05/2011, 16:40)
Tak, kochać w jedną stronę to frajerstwo, a ja frajerem nie jestem.

Błąd kolego! Prawdziwa miłość (także ta do Ojczyzny) jest bezinteresowna. Im cięższe czasy, tym trudniej kochać, a wtedy się okazuje, kto tak na prawdę jest patriotą, a kto jest nim się mieni, wtedy gdy wszystko jest cacy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 1/05/2011, 20:31 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 1/05/2011, 18:50)
QUOTE(glasgower @ 1/05/2011, 16:40)
Tak, kochać w jedną stronę to frajerstwo, a ja frajerem nie jestem.

Błąd kolego! Prawdziwa miłość (także ta do Ojczyzny) jest bezinteresowna. Im cięższe czasy, tym trudniej kochać, a wtedy się okazuje, kto tak na prawdę jest patriotą, a kto jest nim się mieni, wtedy gdy wszystko jest cacy.
*




Nie kocha się za coś, kocha się po prostu. Poza tym kolega Glasgower chyba utożsamia Ojczyznę z wąsko rozumianym państwem (struktury, rząd itp.) Polska to o wiele, wiele więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 1/05/2011, 20:34 Quote Post

QUOTE(karolz77 @ 1/05/2011, 20:31)
Nie kocha się za coś, kocha się po prostu.

Dokładnie. Starałem się to samo napisać
QUOTE(karolz77 @ 1/05/2011, 20:31)
Poza tym kolega Glasgower chyba utożsamia Ojczyznę z wąsko rozumianym państwem (struktury, rząd itp.) Polska to o wiele, wiele więcej.
*


Tak właśnie mi się wydaje, a to jest oczywisty błąd, chociaż bardzo łatwo jest go popełnić. Każdy z nas ma czasem dosyć tego co się dzieje w naszym kraju, ale jakoś trzeba żyć dalej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
karolz77
 

Wciąż młody wilk
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.197
Nr użytkownika: 62.745

KAROL
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Prekariusz
 
 
post 1/05/2011, 20:53 Quote Post

QUOTE
Każdy z nas ma czasem dosyć tego co się dzieje w naszym kraju, ale jakoś trzeba żyć dalej.
*



Reakcje na to są różne. Jeden złorzeczy tylko na polityków, drugi na państwo, trzeci na kraj a jeszcze inny na polską mentalność choć sam od niej nie jest wolny. Trudno w tym wszystkim uniknąć emocji ale trzeba jakoś zachować dystans i zdrowy rozsądek, inaczej można stać się frustratem. wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 1/05/2011, 21:15 Quote Post

Ja dziś patriotycznie odwiedziłem dwie obywatelki emerytki w moim bloku, a tej bardziej chorej podjąłem się patriotycznie wykonać jutro zakupy.

Polska to my.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Baribal
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 488
Nr użytkownika: 64.472

Stopień akademicki: Mlodywilk
 
 
post 1/05/2011, 21:29 Quote Post

Postawa to była ważna w czasach, gdy wojna była sportem królów a nie nudnym obowiązkiem jak matura. Poza tym wolę nie być hipokrytą i mówić, ze patriotą nie jestem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 1/05/2011, 22:08 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 1/05/2011, 18:50)
QUOTE(glasgower @ 1/05/2011, 16:40)
Tak, kochać w jedną stronę to frajerstwo, a ja frajerem nie jestem.

Błąd kolego! Prawdziwa miłość (także ta do Ojczyzny) jest bezinteresowna. Im cięższe czasy, tym trudniej kochać, a wtedy się okazuje, kto tak na prawdę jest patriotą, a kto jest nim się mieni, wtedy gdy wszystko jest cacy.
*



Jeszcze trochę, a wyjdzie Ci, że największym przejawem patriotyzmu jest dać się oskubać polskiemu fiskusowi... tongue.gif rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez silent_hunter: 2/05/2011, 18:35
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
nerf_smerf
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 190
Nr użytkownika: 63.217

 
 
post 2/05/2011, 13:58 Quote Post

Sprawdzałem po tematach i nic na interesujący mnie temat nie znalazłem.
Mógłbym więc prosić o linki do dyskusji?
Z góry dziękuję i miłego święta flagi życzę smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej