Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Grafen, Szansa na zrewolucjonizowanie pol. gosp.
     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 14/11/2013, 12:50 Quote Post

QUOTE
Ciekawy jest wątek grafenu i przejęcia polskich Azotów przez Rosjan opisany miedzy innymi tutaj. Nie jest wykluczone, że wraz z obronieniem Azotów Tarnów przed zakusami Rosjan, udało się również ochronić polskie know-how.
/


Możliwe ale mało prawdopodobne. Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Oksza
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.522
Nr użytkownika: 56.931

Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/11/2013, 14:40 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 13:50)
Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
*


I to jest trafne spostrzeżenie. Rosjanie wchodząc do WTO zastrzegli sobie przywilej dotowania cen gazu dla swoich przedsiębiorstw do roku 2018 (jeśli dobrze pamiętam). Później będzie działał rynek.

A jedyną przewagą firmy Acron jest właśnie tani gaz więc czas goni...
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/11/2013, 17:10 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 12:50)
Możliwe ale mało prawdopodobne. Chodzi o rynek nawozów w UE, i rozwalenie konkurencji, która będzie miała droższy gaz.
*


Mam wrażenie, że nie doceniasz Rosjan i Acronu. Przejęcie Grupy Azoty na pewno jest istotne ze względu na sprzedaż nawozów (w końcu Puławy to drugi największy gracz na świecie), ale nie jest powiedziane, że tylko o to chodzi. Grafen to przyszłość i to jest właśnie najważniejsze, że można mieć klucz do zarabiania gigantycznych pieniędzy. Najbardziej rozwala mnie ostatnie stwierdzenie w artykule, że tylko Samsung potrafi jakoś tam wykorzystać technologię. Zacznijmy od tego, że na rynku technologii jest tak gigantyczna konkurencja, że bez problemu znajdzie się odbiorca grafenu. Pierwsi będą producenci tacy jak Intel i AMD, a potem cała reszta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/11/2013, 17:42 Quote Post

Poza tym są podejrzenia (moje osobiste kontakty,ale w tym wypadku pewna informacja), że Rosjanie chcą przejąć AZOTY, aby zrobić centrum przeładunkowe dla swoich nawozów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 14/11/2013, 18:33 Quote Post

QUOTE
[=Mobydick1z]
Mam wrażenie, że nie doceniasz Rosjan i Acronu. Przejęcie Grupy Azoty na pewno jest istotne ze względu na sprzedaż nawozów (w końcu Puławy to drugi największy gracz na świecie), ale nie jest powiedziane, że tylko o to chodzi. Grafen to przyszłość i to jest właśnie najważniejsze, że można mieć klucz do zarabiania gigantycznych pieniędzy.
/


Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów. W produkcji nadtlenku wodoru są natomiast najmniejszym zakładem na świecie, po tym, jak Eastman zamknął swoją wytwórnię w Czechach.
Przypadek grafenu przypomina mi wynalazki w farmacji. Mały gracz nie ma żadnych szans skomercjalizować swojego pomysłu. Do tego potrzebny jest globalny producent i miliardy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 14/11/2013, 19:34 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 18:33)
Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów.

Być może pewne proporcje już się pozmieniały.
QUOTE(Marek Zak @ 14/11/2013, 18:33)
Przypadek grafenu przypomina mi wynalazki w farmacji. Mały gracz nie ma żadnych szans skomercjalizować swojego pomysłu. Do tego potrzebny jest globalny producent i miliardy.
*


Wcale nie twierdzę, że Polacy muszą robić to sami. Polacy chcą po prostu opatentować własny pomysł na pozyskiwanie grafenu. Zapewne pierwszym współpracownikiem będzie polski przemysł militarny, a następnie cała reszta. Co zaś się tyczy Samsunga, to przecież Koreańczycy sami prowadzą analogiczne badania. Samsunga stać posmarować kasę na badania, nad którymi sami będą mogli położyć łapę. Nie jest jednak powiedziane, że nie będą chcieli współpracować z polską stroną. Tak samo inni gracze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 14/11/2013, 20:05 Quote Post

Jest to mój klient od 20 lat i byłem w ZAP dziesiętki razy, ale nie słyszałem, żeby byli drugim graczem na swiecie. w produkcji nawozów. Jeśli już, to raczej w produkcji melaminy, a nie nawozów.
QUOTE
Być może pewne proporcje już się pozmieniały.
/


jdestem w częstym kontakcie telefonicznym, bo dostawy z mojej firmy cały czas mają miejsce. Jutro spytam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Jerry75
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 79.775

 
 
post 14/11/2013, 20:48 Quote Post

Dlaczego z grafenu nic nie wyjdzie:
1. Duże firmy (Intel, AMD, Samsung) póki co radzą sobie świetnie bez grafenu i raczej nie muszą się obawiać, że odkrycie Polaków coś w tej kwestii zmieni.
2. Małe firmy chcące wejść na rynek może by i były zainteresowane prawdopodobnie nie będą w stanie stworzyć produktu, który mógłby konkurować z istniejącą technologią a koszty związane z opłatami patentowymi raczej im w tym nie pomogą.
3. Teoretycznie mogłaby powstać jakaś spółka na zasadzie my dajemy grafen a druga strona robi elektronikę, ale biorąc pod uwagę polskie warunki to szanse na powodzenie byłby bliskie zeru.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 14/11/2013, 22:12 Quote Post

Obawiam się, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz. Bardzo mało wiemy o tym, czyli o walorach, patencie, zastrzeżeniach, możliwościach obejścia, alternatywnych technologiach itp.
W przypadku farmacji wdrożenie czegoś nowego, opatentowanego nie przez ,,big pharma" jest równa zeru. W przypadku grafenu nie może byc inaczej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
komentator01
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 83.045

 
 
post 15/11/2013, 7:18 Quote Post

Ale nie jest to jedyny prawdopodobny scenariusz. O ile faktycznie małe firmy z dobrym pomysłem są zazwyczaj wykupuwane przez gigantów (aktualny przykład w branży IT, to choćby wykupienia licencji na syntezator mowy IVONA przez Amazona) i nie mają szansy stać sie światowymi graczamy, to szanasą jest współpraca z polskimi dużymy graczami (jak na przykład Azoty). Z tym, że w takim podejściu trzeba odrzucić nauki pana Balcerowicza, że kapitał nie ma narodowości i przekonać gigantów jeszcze z polskim kapitałem (Azoty, KHGM, PZU, PKO PB, PGNiG,...) do inwestowania w polską myśl techniczną.
Inny scanariusz, to szukania inwestora zagranicznego, który wyłoży kasę na inwestcje, tyle że wówczas fima nie jest już do końca polska - dobry przykład to InPost.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 15/11/2013, 9:12 Quote Post

QUOTE
Ale nie jest to jedyny prawdopodobny scenariusz. O ile faktycznie małe firmy z dobrym pomysłem są zazwyczaj wykupuwane przez gigantów (aktualny przykład w branży IT, to choćby wykupienia licencji na syntezator mowy IVONA przez Amazona) i nie mają szansy stać sie światowymi graczamy, to szanasą jest współpraca z polskimi dużymy graczami (jak na przykład Azoty). Z tym, że w takim podejściu trzeba odrzucić nauki pana Balcerowicza, że kapitał nie ma narodowości i przekonać gigantów jeszcze z polskim kapitałem (Azoty, KHGM, PZU, PKO PB, PGNiG,...) do inwestowania w polską myśl techniczną.
    Inny scanariusz, to szukania inwestora zagranicznego, który wyłoży kasę na inwestcje, tyle że wówczas fima nie jest już do końca polska - dobry przykład to InPost.
/


Finalnym beneficjentem bedzie firma, która zastosuje grafen w praktyce i tutaj są ci naprawdę zainteresowani. Korporacje zajmuja się swoimi ,,core" biznesami i nie wkroczą z milionami na pola, na których nie czuja się pewnie, bo ktoś im kreśli Bóg wie jakie wizje.
Takie sa realia. Próbować można wszystkiego, ale szanse są bardzo małe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 15/11/2013, 10:38 Quote Post

QUOTE(Jerry75 @ 14/11/2013, 20:48)
Dlaczego z grafenu nic nie wyjdzie:
1. Duże firmy (Intel, AMD, Samsung) póki co radzą sobie świetnie bez grafenu i raczej nie muszą się obawiać, że odkrycie Polaków coś w tej kwestii zmieni.

Takie firmy muszą iść z duchem czasu. Po innych dużych firmach widać, że dobra passa nie trwa wiecznie. Albo się rozwijasz, albo masz kłopoty. Na prawdę trzeba wymieniać takich dawnych potentatów jak Motorola, Nokia, Sony? Sony jeszcze jakoś przędzie, a reszta... Intel,AMD teraz dobrze sobie radzą, ale grafenu odpuścić nie mogą, bo za ileś tam lat będzie to przynosiło krociowe zyski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Adiko
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.387
Nr użytkownika: 81.745

Adam
Zawód: specjalista
 
 
post 23/11/2013, 23:17 Quote Post

Panowie, wyścig trwa, mamy już pierwsze zastosowania !!
http://nt.interia.pl/technauka/news-nadcho..._campaign=other
smile.gif
Czuję, że Polacy zostaną w tyle (jak zawsze);> .
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 12/01/2014, 20:27 Quote Post

O ile ogarniam temat, ta polska firma sprzedawać będzie kawałki grafenu wszystkim zainteresowanym, ale będą to raczej firmy badawcze? Kawałki 1x1cm, jeżeli się mylę niech mnie ktoś poprawi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Kiszuriwalilibori
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 755
Nr użytkownika: 13.574

 
 
post 13/01/2014, 13:45 Quote Post

Nie odkryję Ameryki stwierdzając, że w tym wypadku naukowcy zrobili już swoje i czas na marketingowców. W tej chwili wszystko zależy od tego, czy firma jest w stanie zasypać grafenem rodzący się rynek.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej