Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> A Ty ile płacisz za swój koszyk?, Afera z Biedronką w tle.
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 11:03 Quote Post

Jeśli chodzi o ceny cukru, to nie trzeba szukać w Niemczech i Holandii, na Słowacji 80-90 eurocentów, bliżej naszej granicy 1 euro. A co do pytania;
CODE

Z czego wytwarza się cukier? I jaki to straszny kataklizm nawiedził Polskę w tamtym roku ? Przyczyny - skutki.

Tylko brak cukru nie wynika z powodzi, tylko z ograniczeń na produkcję cukru w Polsce ze strony UE smile.gif i zwyżki cen cukru na świecie.

Ten post był edytowany przez szapur II: 24/03/2011, 11:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 24/03/2011, 12:26 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 24/03/2011, 11:03)
Tylko brak cukru nie wynika z powodzi, tylko z ograniczeń na produkcję cukru w Polsce ze strony UE smile.gif i zwyżki cen cukru na świecie.


Brak cukru w sklepach jest tylko i wyłącznie spowodowany paniką.

Skoro ludzie kupują dużo, to handlowcy podnieśli ceny. Spożycie cukru w Polsce wynosi ok 1,5 mln ton na rok.
W przybliżeniu 30 tys ton na tydzień. I takie są normalne średnie dostawy do sklepów.

A tu nagle "panika cukrowa" - jak liczyłem wyżej - wystarczy aby jedna rodzina na 10 kupiła dodatkowe 10 kg cukru i trzeba dostarczyć dodatkowe 10 tys ton w ciagu kilku dni. Następuje podwojenie ilości. Gdzieś brakło, gdzieś podnieśli cene i dalej już poszło...
Handel podniósł marże i ceny wzrosły. Ale w gruncie rzeczy chodzi o niewielkie ilości cukru i szybko "magazyny domowe" się zapełnią. I cena się obniży..

Ten post był edytowany przez Gerhard: 24/03/2011, 14:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Vistrick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 117
Nr użytkownika: 71.004

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 15:50 Quote Post

Oj Jaruś przepłacił ale w końcu on należy do tych bogatych to może sobie pozwolić smile.gif Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to z jaką łatwością zakwalifikował większość społeczeństwa do biedoty bo w końcu Biedro to największa i najpopularniejsza tego typu sieć w Polsce :] Oj nieładnie tak dzielić nasz kochany kraj na Polskę A i Polskę B. Ale przynajmniej z ojca się trochę pośmiałem smile.gif
Cała ta akcja to oczywiście zabieg czysto polityczny mający na celu pokazać ludziom że jak zawsze winna jest Platforma. Tusk winny za wielka suszę w Ameryce Południowej, za politykę wszystkich państw UE która grzebała w rynku cukrowym, za rewolucje w krajach Afryki, za Kadafiego... Wszystko byłoby lepiej gdyby rządził Kaczyński, zmienił by gospodarkę na centralnie planowaną i wszystko byłoby po złotówce wink.gif Nie mówię już o tym że media sprawdziły i jednak tak bardzo wszystko nie podrożało, nie wspominając już o zmniejszeniu podatku vat. Poza tym takie akcje w sklepach są dla mnie delikatnie mówiąc żałosne i politycy powinni zająć się robotą w sejmie a nie chodzić na wycieczki.
Co do Biedro to po prostu trzeba wiedzieć co można tam kupować. Niektóre rzeczy są świetne, dobre i tanie ale niektóre to tragedia (np. chleb).

PS. Podejrzana sprawa z tym spadkiem cen w tym Jarkowym sklepie. Czyżby ten kto przygotował tą akcje zapłacił właścicielce za jednodniowe podwyższenie cen dla lepszego efektu psychologicznego? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 16:11 Quote Post

Ja bym raczej powiedział, że wlaściciel sklepu zorientował się, że wizyta premiera/prezesa nie przyniosła mu specjalnej reklamy, w końcu w wiadomościach podano ile co kosztuje w zwyczajnym polskim osiedlowym sklepie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 24/03/2011, 16:44 Quote Post

QUOTE(Vistrick @ 24/03/2011, 15:50)
Oj Jaruś przepłacił ale w końcu on należy do tych bogatych to może sobie pozwolić smile.gif Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to z jaką łatwością zakwalifikował większość społeczeństwa do biedoty bo w końcu Biedro to największa i najpopularniejsza tego typu sieć w Polsce :] Oj nieładnie tak dzielić nasz kochany kraj na Polskę A i Polskę B. Ale przynajmniej z ojca się trochę pośmiałem smile.gif
Cała ta akcja to oczywiście zabieg czysto polityczny mający na celu pokazać ludziom że jak zawsze winna jest Platforma. Tusk winny za wielka suszę w Ameryce Południowej, za politykę wszystkich państw UE która grzebała w rynku cukrowym, za rewolucje w krajach Afryki, za Kadafiego... Wszystko byłoby lepiej gdyby rządził Kaczyński, zmienił by gospodarkę na centralnie planowaną i wszystko byłoby po złotówce wink.gif Nie mówię już o tym że media sprawdziły i jednak tak bardzo wszystko nie podrożało, nie wspominając już o zmniejszeniu podatku vat. Poza tym takie akcje w sklepach są dla mnie delikatnie mówiąc żałosne i politycy powinni zająć się robotą w sejmie a nie chodzić na wycieczki.
Co do Biedro to po prostu trzeba wiedzieć co można tam kupować. Niektóre rzeczy są świetne, dobre i tanie ale niektóre to tragedia (np. chleb).

PS. Podejrzana sprawa z tym spadkiem cen w tym Jarkowym sklepie. Czyżby ten kto przygotował tą akcje zapłacił właścicielce za jednodniowe podwyższenie cen dla lepszego efektu psychologicznego?  rolleyes.gif
*


No ja bym jednak zamiast jakiś propagandowych anty-pisowskich stron internetowych zaczął czytać coś więcej. Oczywiście VAT ma przełożenie na wzrost cen(http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/w-polsce-mamy-dynamiczny-wzrost--cen-), koniunktura światowa również, ale nie tyle, jest ona zależna od klęska jak podajesz, a przede wszystkim od spekulacji giełdowych na rynkach rolnych. Klęski żywiołowe to z kolei przyczyna mniejszej podaży np. ziarna. I co ciekawe jak podaje Gazeta Prawna:

CODE
Według najnowszych danych Organizacji Narodów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku wskaźnik obejmujący ceny 55 podstawowych produktów spożywczych osiągnął poziom 214,7 punktów. Najwyższy od początku lat dziewięćdziesiątych, od kiedy ONZ prowadzi badania. W Polsce żywność też drożeje, ale zdaniem ekspertów znacznie wolniej niż na światowych rynkach  

Koniunktura światowa nie uderza aż tak mocno w Polskę, a mimo to ceny w Polsce rosną między innym przez nieudolną politykę rządu.
Ale znamienne jest to, że zwolennicy Tuska wszystko zwalają wyłącznie na koniunkturę.
Generalnie Kaczyński to słabo rozegrał z PR-owskiego punktu widzenia. Mógł urządzić taki teatrzyk jak Tusk w czasie słynnej debaty tylko nie w sklepie, a na jakiejś konferencji prasowej. No i bez tego zdania o Biedronce. Teraz media mają dobry temat zastępczy. Jak to Kaczyński powiedział o Biedronce. Bravo. Kaczyński ładnie umie się podłożyć, a Tusk jako sportowiec, a nie polityk wykorzystać swą szansę. Sportowiec bo dla niego sportem jest utrzymanie się przy władzy. Polityk musi natomiast myśleć o przyszłości, a nie "tu i teraz". Generalnie to współczuję następnemu rządowi. Bo finanse publiczne są w rozsypce, system emerytalny też. Już pod koniec 2012 w Polsce będzie koniec i tak minimalnego wzrostu, i zaczną się ciężkie czasy. Na wzrost cen paliw nie ma tylko wpływ koniunktura światowa, a także VAT, akcyza i opłata paliwowa. Dlaczego rząd np. nie wdraża dyrektywy Wspólnot Europejskich 92/81 z 1992 ? Musiałby obniżyć akcyzę, a co to, to nie. Od każdego litra płacimy 2,23 zł podatku. Rozumiem, że to nic takiego.

Ten post był edytowany przez salvusek: 24/03/2011, 16:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Vistrick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 117
Nr użytkownika: 71.004

Zawód: student
 
 
post 24/03/2011, 16:57 Quote Post

QUOTE
Ja bym raczej powiedział, że wlaściciel sklepu zorientował się, że wizyta premiera/prezesa nie przyniosła mu specjalnej reklamy, w końcu w wiadomościach podano ile co kosztuje w zwyczajnym polskim osiedlowym sklepie...


W sumie też o tym pomyślałem.

QUOTE
No ja bym jednak zamiast jakiś propagandowych anty-pisowskich stron internetowych zaczął czytać coś więcej.


Kolega nie wie co czytam więc się na ten temat niech nie wypowiada.

 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/03/2011, 22:13 Quote Post

Wizyta Kaczyńskiego w sklepie była jego jak najbardziej uzasadnioną zemstą za pamiętną debatę i dość ciekawą próbą unaocznienia Tuskowego cudu gospodarczego smile.gif
Plus tej wizyty to poruszenie tematu wysokich cen, gdzieś już słyszałem kogoś z PO mówiącego , ze trzeba by sprawdzić czy nie ma zmowy dostawców cukru ... może więc wyniknie z tego konkretna korzyść dla Kowalskiego...
Trochę jednak Jaro spaprał sprawę mówiąc o tej biedronce, na trybuna ludowego broniącego biednych to on się niezbyt nadaje - widać że wywodzi się z wyższych sfer...
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 25/03/2011, 9:31 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 24/03/2011, 16:44)
Koniunktura światowa nie uderza aż tak mocno w Polskę, a mimo to ceny w Polsce rosną między innym przez nieudolną politykę rządu.
Ale znamienne jest to, że zwolennicy Tuska wszystko zwalają wyłącznie na koniunkturę.
Generalnie Kaczyński to słabo rozegrał z PR-owskiego punktu widzenia. Mógł urządzić taki teatrzyk jak Tusk w czasie słynnej debaty tylko nie w sklepie, a na jakiejś konferencji prasowej. No i bez tego zdania o Biedronce. Teraz media mają dobry temat zastępczy. Jak to Kaczyński powiedział o Biedronce. Bravo. Kaczyński ładnie umie się podłożyć, a Tusk jako sportowiec, a nie polityk wykorzystać swą szansę. Sportowiec bo dla niego sportem jest utrzymanie się przy władzy. Polityk musi natomiast myśleć o przyszłości, a nie "tu i teraz". Generalnie to współczuję następnemu rządowi. Bo finanse publiczne są w rozsypce, system emerytalny też. Już pod koniec 2012 w Polsce będzie koniec i tak minimalnego wzrostu, i zaczną się ciężkie czasy. Na wzrost cen paliw nie ma tylko wpływ koniunktura światowa, a także VAT, akcyza i opłata paliwowa. Dlaczego rząd np. nie wdraża  dyrektywy Wspólnot Europejskich 92/81 z 1992 ? Musiałby obniżyć akcyzę, a co to, to nie. Od każdego litra płacimy 2,23 zł podatku. Rozumiem, że to nic takiego.
*



Witam,

Ale już Jarosław raz takie rzeczy rozgrywał. Słynny spot ze znikającym jedzeniem z lodówki ... Teraz postanowił być nowocześniejszy, ale trochę mu nie wyszło. Nawet jego główny elektorat - babcie i dziadki - jeżdżą codziennie po kilku marketach z gazetkami w rękach i kupują towary. To tylko świadczy o jego (Jarosława) ignorancji i braku szacunku do ludzi. Identycznie ma się sytuacja z Biedronką - przecież marki własne Biedronki produkują Ci sami producenci co sprzedają markowe produkty - zmianie ulega często receptura (i to też w niewielkiej skali). Nie słuchajcie tych bajek o innych liniach produkcyjnych itp itd. Co więcej dział jakości produktów w Biedronce jest tak rygorystyczny i restrykcyjny, że mało kto się przez niego przebija. Polecam zakupy słodyczy, przekąsek, sosów i nabiału. Odradzam zakupy mięsa, wędlin i serów.

Co do samej oceny - koniunktura czy nie, ale jaki rząd ma wpływ na ceny detaliczne? Każdy przedsiębiorca ma gdzieś czy działa system emerytalny czy nie, bo musi myśleć w perspektywach conajwyżej 1-dno i 5-cio rocznych. Nikt przy zdrowych zmysłach, jak raz przekona klientów, że cukier musi kosztować 4,50zł, a wcześniej w promocjach dochodził do 1,69zł nie wróci do ceny 1,69zł jak mu się obniżą koszta surowców. Może...będąc pod presja odbiorców obniżą cenę do 3zł i co jakiś czas będą dawać promocję do 2,49zł. Taki układ wbrew pozorom jest korzystny i dla producenta i dla odbiorcy. Producent zwiększa marżę, odbiorca zwiększa sobie obrót --> bonusy płacone co miesiąc/kwartał. A ludzie i tak muszą kupować cukier.

 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 25/03/2011, 9:41 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 24/03/2011, 16:44)
Oczywiście VAT ma przełożenie na wzrost cen(http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/w-polsce-mamy-dynamiczny-wzrost--cen-), koniunktura światowa również, ale nie tyle, jest ona zależna od klęska jak podajesz, a przede wszystkim od spekulacji  giełdowych na rynkach rolnych. Klęski żywiołowe to z kolei przyczyna mniejszej podaży np. ziarna. I co ciekawe jak podaje Gazeta Prawna:


Zgadzam się ma przełożenie, ale tylko pozorne. Na rynku czekolad, VAT jest 23% zamiast 22%. Natomiast realną różnicę, w szczególności odbiorcom o dużej silne nabywczej wyrównuje się na zasadzie retrospektywnej fakturami marketingowymi. Innymi słowy, VAT jest faktycznie wyższy na kasie i na półce, ale cena pozostaje bez zmian smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
ryba_pila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 559
Nr użytkownika: 24.471

Stopień akademicki: dr hab. inz.
Zawód: Fizyk
 
 
post 25/03/2011, 11:06 Quote Post

Wyprowadzilem sie z Polski (z Krakowa) 4 lata temu i pamietam troche cen z tego okresu, chleb, mleko itp. Nie da sie ukryc, ze ceny podstawowych produktow bardzo poszybowaly, porownalem bedac miesiac temu w Wawie (nie wiem, moze Wawa jest drozsza niz Krakow).
W Niemczech tez w pewnym momencie chleb z dnia na dzien zdrozal w 'mojej' piekarni o 20-30%, ale to wydazylo sie raz w ciagu ostatnich 4 lat. Szczerze mowiac nie zauwazylem zadnej paniki cukrowej w Niemczech ...

Ten post był edytowany przez ryba_pila: 25/03/2011, 11:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 25/03/2011, 12:52 Quote Post

QUOTE(Arderyk @ 24/03/2011, 22:13)
Wizyta Kaczyńskiego w sklepie była jego jak najbardziej uzasadnioną zemstą za pamiętną debatę i dość ciekawą próbą unaocznienia Tuskowego cudu gospodarczego smile.gif


Pomysł z wizytą w sklepie był niezły, natomiast wykonanie Panu Kaczyńskiemu nie wyszło.
Wybrał drogi sklep i powiedział kilka słów za dużo.

I co tu dużo mówić przepłacił..

Sprawdziłem wczoraj w osiedlowym sklepie "sieciowym" ceny kilku produktów (bez mąki).

Produkt - cena JK - cena "moja"
chleb - 2,80 zł - 3zł (u mnie drożej!!)
filety z piersi kurczaka 1,3 kg - 20,60 zł - 18,20 zł
jabłka 1 kg - 5 zł - 3,60zł
ziemniaki - 4 zł - 2,60 zł (młode tureckie, stare były tańsze, ale brzydkie)
2 kg cukru - 13,20 zł - 9,98 zł (od ostatnich zakupów podrożało - poprzednio było 4,6zł/kg)
mąka - 2,90 zł- nie sprawdziłem
jaja 10 szt.- 7,10 zł- 4,60 zł (Najdroższe klasy "L, najtańsze "M" za 3,5zł).

Edit: sprawdziłem ceny mąki. W zależności od gatunku od 1,4 zł (super tanio - marka własna), przez 2 złote (większość typów) do 2,8 zł (tortowa "super puszysta")

Ten post był edytowany przez Gerhard: 25/03/2011, 20:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
marcusae
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 56.606

Marek Elinski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 25/03/2011, 20:17 Quote Post

To co zrobił Jarosław to jedno a drugą sprawą jest czy wtedy gdy cena chleba za niego skoczyła z 1,2 do 1,6 to też mówiliście Donaldzie to demagogia??? Bo teraz chleb skoczył za rządów PO z 1,6 do 2,8 mówię o sklepie w mojej wioseczce. Więc teraz chciałbym by Donald Tusk publicznie mi to wytłumaczył jakim cudem teraz to nie On jest winien.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
20 Sądecki Pułk Piechoty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 56.241

Stopień akademicki: antykomunista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/03/2011, 20:27 Quote Post

QUOTE
  To co zrobił Jarosław to jedno a drugą sprawą jest czy wtedy gdy cena chleba za niego skoczyła z 1,2 do 1,6 to też mówiliście Donaldzie to demagogia??? Bo teraz chleb skoczył za rządów PO z 1,6 do 2,8 mówię o sklepie w mojej wioseczce. Więc teraz chciałbym by Donald Tusk publicznie mi to wytłumaczył jakim cudem teraz to nie On jest winien.


Wytłumaczenie jest takie samo od kilku miesięcy-"Mamy kryzys"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 25/03/2011, 20:43 Quote Post

QUOTE(marcusae @ 25/03/2011, 20:17)
To co zrobił Jarosław to jedno a drugą sprawą jest czy wtedy gdy cena chleba za niego skoczyła z 1,2 do 1,6 to też mówiliście Donaldzie to demagogia??? Bo teraz chleb skoczył za rządów PO z 1,6 do 2,8 mówię o sklepie w mojej wioseczce. Więc teraz chciałbym by Donald Tusk publicznie mi to wytłumaczył jakim cudem teraz to nie On jest winien.


Ale dlaczego w liczbie mnogiej: "czy wtedy ... też mówiliście Donaldzie to demagogia"?
Słowo to padło w dotychczasowej dyskusji tylko 1 raz.

Zresztą nie ma co ukrywać - pytanie o ceny z debaty było formą demagogii.
Zresztą bardzo skuteczną - całkowicie wybiło Jarosława Kaczyńskiego z toku rozmowy.
"Ile kosztuje kilogram jabłek?" jest strasznym pytaniem. Jarosława wytrąciła jednak z równowagi nie cena jabłek a to, że nie miał zielonego pojęcia jaka ta cena moze być.

Natomiast wybranie drogiego sklepu i zrobienie tam zakupów ponownie udowodniło, że Jarosław Kaczyński nie wie ile co kosztuje (i przepłaca).


A Tusk nie twierdził, że to Jarosław Kaczyński jest winien. "Tylko" zapytał: czy wie ile kosztuje.. Było to wredne pytanie - fakt. Ale bardzo skuteczne. Teraz prezes Kaczyński próbował "odwrócić" pytanie. I mogło to być bardzo skuteczne uderzenie... Ale powiedział kilka słów za dużo i zapłacił jakieś 10 złotych za dużo... A to spowodowało, że uderzenie mu nie wyszło..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
marcusae
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 56.606

Marek Elinski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 25/03/2011, 21:00 Quote Post

To dlaczego niedawno w wypowiedzi dla Olejnik Tusk mówi: oczywiście wiedziałem, że Kaczyński nie ma wpływu na ceny. Czyli wtedy to właśnie dawał do zrozumienia wyborcom: za podwyżki winien jest Kaczyński. Teraz tak nieważne jest czy Jarek przepłaca czy nie ważne jest, że rządy Tuska doprowadziły do takiego stanu naszej gospodarki, że średnio artykuły spożywcze poszły o około 30% w górę. I proszę nie tłumaczyć mi, że jest kryzys bo mówicie w ten sposób, że Tusk kłamie tylko pytanie, kiedy? Wtedy gdy mówił, że Polska to zielona wyspa i nie mamy kryzysu czy teraz, że mamy kryzys a chodzi o napchanie kasy sobie i swoim znajomym za pomocą systemu umorzeń i ulg?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej