Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
36 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rodzina Radia Maryja, fenomen trudny do uchwycenia
     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/12/2010, 11:53 Quote Post

Temat umieszczam w dziale "Przemiany społeczne i gospodarcze po okrągłym stole". Nie chciałbym aby dyskusja zeszła na wydarzenia bieżące.
Jednym z elementów przemian społecznych jest bez wątpienia wielomilionowa rzesza Rodziny Radia Maryja i dzieła (lub jak kto woli Imperium). Chciałbym poprowadzić ten temat nie o Radiu Maryja, ale o ruchu społecznym i inicjatywach powstałych w ciągu 19 lat (właśnie obchodzona była 19 rocznica powstania RM). W Rodzinę właczeni są ludzie w bardzo różnym wieku.
Trudno nie dostrzegać wielkości tego ruchu i wpływu na kształt przemian społecznych w Polsce, pomimo prób niektórych środowisk przemilczania znaczenia Rodziny. Nie istnieje raczej w Polsce inny ruch społeczny tak masowy.
Proszę o wypowiadanie się na temat. Jeśli ktoś chce pisać o czym innym to możliwości są rozległe w innych tematach, lub może stworzyć własny smile.gif
.
Nie mam szerokiej, obiektywnej wiedzy o wpływie Rodziny Radia Maryja na ludzi utożsamiających się z nią. Siłą rzeczy jest to obraz wybiórczy i subiektywny. Z moich doświadczeń osobistych i kontaktów ze spotkanymi osobami wynika jednak, że ten wpływ jest ogólnie pozytywny. W porównaniu z innymi środowiskami odbieram to środowisko jako bardziej kulturalne, bardziej wykształcone, bardziej samodzielnie myślące i bliższe wiary katolickiej niż inne środowiska oraz stanowczo lepiej niż przeciętna znających nauczanie Kościoła i historię Polski. Należy przy tym wziąć pod uwagę sprawę niespotykaną w Polsce w ostatnich czasach - masowy udział w tym środowisku osób innych, niż szeroko rozumiana inteligencja czy elity oraz funkcję elitotwórczą środowiska. Jest to więc również ruch praktyczny a nie tylko teoretyczny. Jednocześnie w Rodzinie uczestniczy więcej ludzi wykształconych niż "średnia krajowa" w Polsce. A ci ludzie wykształceni są bardziej otwarci na przekazywanie swojej wiedzy.
Trudno wymagać od części ludzi prostych, aby nie mieli tendencji do prób pewnej schematyzacji zagadnień. Ale nawet w tej części mniej wykształconej widać, w porównaniu z innymi grupami, mocniejsze dążenie do samokształcenia i wyższą ogólną kulturę osobistą, logiczność myślenia oraz rozwój zdolności organizacyjnych - cechy coraz bardziej zanikające nawet wśród inteligencji i elit w innych środowiskach.
Zauważam również (ale to wytworzyło się moim zdaniem od kilku lat) różnicę w prowadzeniu rozmowy nawet przez "szeregowych" przedstawicieli Rodziny. Ciągłe ataki na nich, zahartowały tych ludzi. Obecnie to ludzie Rodziny częściej niż ich przeciwnicy prowadzą rozmowy rzeczowo, logicznie i spokojnie, w sposób opanowany i oparty na faktach. Argumenty osób atakujących środowisko bywają natomiast przeważnie demagogiczne, nierzeczowe a zwłaszcza schematyczne i nie są oparte na oglądzie rzeczywistości, ale na opiniach o rzeczywistości osób trzecich, bardzo często opiniach nierzetelnych.
Ilość inicjatyw związanych z Rodziną jest imponujący. Również czas trwania i stabilność ruchu jest ewenementem w skali Polski. Jeśli dodatkowo uświadomimy sobie źródła finansowania (dobrowolne wpłaty !!) to trudno nie uznać, że RM i jego Rodzina są zjawiskiem wyjątkowym a ojciec Rydzyk jawi się jako osoba doskonale radząca sobie i trudno nie uznać jego sposobu postępowania za skuteczny. Patrząc w szerszej perspektywie - owoce są dobre - a więc i drzewo jest dobre. Taka jest moja opinia na ten temat.
Oczekuję na fakty i opinie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
karov
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 42
Nr użytkownika: 12.096

Karol
Stopień akademicki: magazynier
Zawód: student
 
 
post 5/12/2010, 13:02 Quote Post

No cóż Jacku, przedstawiłeś swoją opinię na temat tej organizacji. Trudno mi się wypowiadać ponieważ nie znam żadnych badań na temat Rodziny. Z pewnością jest to na tle naszego kraju spory ruch, dobrze zorganizowany i wykazujący dużo inicjatywy. Aż tyle i tylko tyle. W tym momencie mogę się już wypowiadać jedynie na podstawie znajomości członków ruchu, a paru ich jest. Na pewno nie są to osoby o ponadprzeciętnym wykształceniu, również wiekowo wszyscy to 50+. Dyskutować z nimi na tematy polityczne i światopoglądowe, a także historyczne nie dyskutuję, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Przekrzykują rozmówcę, a potem co gorsza się obrażają, pomimo że daleko mi do atakowania ich, Rodziny albo Rydzyka. Po prostu mam inne spojrzenie na pewne kwestie i o ile nie robię tragedii z powodu przekonań tych osób, one dosyć często starają mi się przedstawić jeden słuszny światopogląd. Nie bardzo mi to odpowiada, jako osoba młoda wielokrotnie zmieniałem swoje zapatrywanie na świat, ale nigdy za sprawą stosunkowo intensywnej propagandy, tylko raczej na skutek zdobywania wiedzy na studiach czy też obserwacji rzeczywistości (mam nadzieję smile.gif). Oczywiście jest to jedynie wycinek tej organizacji, ale ze względu na brak dostępu do jakichkolwiek badan muszą przeprowadzić, może nieco krzywdzącą (chociaż nie sądzę) ekstrapolację na całą organizację.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/12/2010, 13:22 Quote Post

QUOTE(karov @ 5/12/2010, 14:02)
(...) Trudno mi się wypowiadać ponieważ nie znam żadnych badań na temat Rodziny.(...)ale ze względu na brak dostępu do jakichkolwiek badan (...)
*


Jak się szuka, to się znajdzie np.
http://www.ojczyzna.pl/Arch-Teksty/Broda-R...rowe-berety.htm
ale rzeczywiście to jeszcze ogromny obszar do badań, również dla historyków!
QUOTE(karov @ 5/12/2010, 14:02)
(...) tylko raczej na skutek zdobywania wiedzy na studiach czy też obserwacji rzeczywistości (mam nadzieję smile.gif). (...)
*


W takim razie polecam wszystkim poszukującym:
http://www.wsksim.com.pl/akaspot.php
zajęcia co srmestr mają inną tematykę - podczas wykładów i dyskusji po wykładach można zobaczyć rzeczywistą twarz Rodziny RM - ludzi poszukujących wiedzy, mądrych i zatroskanych o dobro Ojczyzny, świata i Kościoła.
Polecam zresztą zapoznanie się z całą WSKSiM jako jednym z dzieł ruchu (a nie "organizacji" - jak piszesz) Rodziny RM.

Ten post był edytowany przez Jacek Z: 5/12/2010, 13:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/12/2010, 13:43 Quote Post

Widzę, że temat miał być o Rodzinie Radia Maryja, a tutaj zaczyna się reklama szkoły wyższej, której poziom jest taki sobie, ale może to temat na inną dyskusję smile.gif Ad rem, wpływ Rodziny Radia Maryja jest ograniczony na rzeczywistość, wynika to po prostu nie z tego, ze w Polsce rządzą liberałowie, komuniści czy socjaliści, ale po prostu z tego, że organizacja ta powstała jako przybudówka radia, grupująca jego słuchaczy, z resztą mają oni wpływ na audycje tego radia taki, że mogą na antenie czasami wyrazić uwielbienie dla ojców prowadzących, i tyle; do obowiązków należy dziesięcina co miesięczna na utrzymanie dzieł smile.gif. Z reguły przedstawiciele tej grupy są nerwowi w kontaktach z innymi mediami niż te, firmowane przez toruńskich redemtorystów. Co do wykształcenia, zlinkuję znany film, najbardziej wykształcony jest zdaje się pewien staruszek, który w tle krzyczy jakieś wyrazy niemieckie: "raus" i "Juden", pewnie emerytowany germanista... smile.gif
http://www.youtube.com/watch?v=6l_YPhdKEWg
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 5/12/2010, 14:02 Quote Post

Mam podobne doświadczenia co karov.

Wyidealizowany obraz członków rodziny, przedstawiony przez Jacka, zupełnie nie pasuje do moich osobistych z nimi doświadczeń. Zasadniczo jest tak, że usiłują wciągnąć w rozmowę o polityce mimo, iż wcale na nią nie mam ochoty (a z racji dość skomplikowanych zależności osobistych nie bardzo mogę kategorycznie dyskusji uciąć), a później jest podniesiony głos, prawdy objawione i jedynie słuszna droga, inwektywy pod adresem xxx (tu wstaw aktualnego "wroga dnia" - najczęściej Tuska, czasem Palikota, trochę częściej Życińskiego/Pieronka, tudzież Putina, Medviedieva, ateistów itp.).

Jedyne czego się z takich kontaktów rzeczywiście dowiedziałem o ludziach, to to, że ONI naprawdę wierzą, że Katolicyzm i w ogóle wiara w Boga to kwestia tylko i wyłącznie wyboru człowieka i jeśli ktoś jest agnostykiem, to tylko dlatego, że świadomie wybrał, by odrzucić Boga. Kupy się to nijak nie trzyma, ale jest spostrzeżeniem zupełnie dla mnie nowym i tłumaczy wiele jeśli chodzi o ichnią mentalność (przede wszystkim wrogość wobec innych, która bez tego wydaje się zupełnie niesprowokowana).

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
krzym
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 69.271

 
 
post 5/12/2010, 14:04 Quote Post

Co do Radia Maryja, to zdarza mi się słuchać. I na prawdę jest tam cała masa wartościowych i bardzo ciekawych audycji, choćby w paśmie "Rozmowy niedokończone". Ciekawe dyskusje na tematy ekonomiczne, moralno-obyczajowe i historyczne. Oczywiście nie wszystkie, ale można znaleźć naprawdę dobre kawałki.

Nie podoba mi się jak od czasu do czasu wspierają PiS, tzn. na przykład jak rusofobiczną linię tej partii powielają, ale prócz tego nie mogę im nic zarzucić.

Natomiast wyciąganie przez kolegę jakiś fragmentów, to nic innego jak manipulacja, zwłaszcza, że ten materiał TVN był mocno tendencyjny i miał jeden cel...
Mamy "super partię k....", mamy "tylko platforma, tylko palikot, zabiję kaczora" itp. ale tego typu wypowiedzi nie są reprezentatywne dla całych grup, a służą jedynie manipulacji. W każdej grupie znajdą się ludzie nie potrafiący się zachować.

O grupie słuchaczy się nie wypowiadam, bo mało takich osób znam. Co do radia, jest w porządku, niech się rozwija, bo czasem ciekawszą audycję sobie ściągnę na mp3 i wysłucham.

Ten post był edytowany przez krzym: 5/12/2010, 14:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 5/12/2010, 14:46 Quote Post

Cóż temat niewątpliwie jest drażliwy. Może opiszę, jakie ja mam doświadczenia z rodziną Ojca Dyrektora.

1. Pani Katechetka z gimnazjum. Reklamowała wielokrotnie, że DJ Rydzyk to dobry człowiek, nie ma żadnych dóbr, żyje niczym anachoreta. Nie to jednak mnie najbardziej raziło, a tezy, które głosiła. A mianowicie:

I. Aborcja: "Pozwólmy kobietom rodzić dzieci, nie dokonujmy aborcji, nawet na tych zgwałconych!" - "Ale co one czują, wie Pani? Ma Pani w ogóle dzieci?" - "Jakby te kobiety nie chciały zostać zgwałcone, to wcale by nie zaszły w ciążę!"

II. Muzułmanie i Żydzi: "To złe religie, nie możemy pozwolić by się rozprzestrzeniały!"

III. WOŚP - "To zło! To są wyznawcy złego bożka Hare Kryszna!"

Podobnych kwiatków mam jeszcze więcej.

2. Poznałem też księdza o dziwnie podobnych poglądach.

3. Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.



Oczywiście, nikt nie musi wierzyć w to, co teraz napisałem. Mam po prostu takie osobiste doświadczenia.

Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi. I jesteśmy chyba ostatnim krajem w Europie, który ma tak wszechwładną osobistość kościoła, bo nie oszukujmy, się DJ Rydzyk ma dużą influencje na swoich słuchaczy. Swojego czasu (nie wiem czy tak jest dalej), oglądając jakiś program na TV Trwam zaczął pojawiać się numer konta, na które "można" przelać pieniążki.

Czy rzeczywiście jest tak dużo młodych w Rodzinie Radia Maryja? Osobiście nie mam wśród swoich znajomych takich ludzi, a paru katolików, ministrantów, rektorów znam. Dlatego uważam, że to kolejne sondaże na zamówienie...

Tyle ode mnie, tak widzę sprawę bez żadnej TVN-owskiej telewizji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/12/2010, 14:55 Quote Post

QUOTE(krzym @ 5/12/2010, 15:04)
O grupie słuchaczy się nie wypowiadam, bo mało takich osób znam. Co do radia, jest w porządku, niech się rozwija, bo czasem ciekawszą audycję sobie ściągnę na mp3 i wysłucham.
*


Takie wypowiedzi słyszę bardzo często. Brak rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat Rodziny połączony z filmami propagandowymi między innymi takimi jak podał Szaur II (można by go pokazywać jako wzorcowy film propagandowy na uczelniach) prowadzi do tworzenia błędnego obrazu rzeczywistośći. Warto zapoznać się z inicjatywami środowisa (Choćby WSKiM - inspiratorem którego powstania był np, ojciec Krąpiec a ostatnio uczelnia w ocenie ministerstwa rządów PO została uznana za najlepszą uczelnię prywatną w regionie) żeby mieć właściwy pogląd na wagę tych inicjatyw. Ale do tego trzeba starać się zrozumieć rzeczywistość.
Wybacz Szpurze II ale chyba sam nie uważasz pokazanego przez Ciebie filmu za wartościowy i wiarygodny. Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora) I ta ciemna otoczka dookoła obrazu (świetnie wykorzystany jest taki montaż w "Krótkim filmie o zabijaniu" Kieślowskiego - radzę porównać). Może warto stworzyć temat o filmach propagandowych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 5/12/2010, 15:06 Quote Post

QUOTE
Takie wypowiedzi słyszę bardzo często. Brak rzetelnych i wiarygodnych informacji na temat Rodziny połączony z filmami propagandowymi między innymi takimi jak podał Szaur II (można by go pokazywać jako wzorcowy film propagandowy na uczelniach) prowadzi do tworzenia błędnego obrazu rzeczywistośći.


Jacku, zapytam wprost i oczekują tylko twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi: oni wszyscy są podstawieni?

QUOTE
Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora)


Mogę prosić o inne materiały filmowe lub fotografie przedstawiające tego Pana? Przyznam, że go nie kojarzę.

 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Jacek Z
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 609
Nr użytkownika: 44.493

Jacek Z.
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: kablowanie
 
 
post 5/12/2010, 15:32 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 16:06)
Jacku, zapytam wprost i oczekują tylko twierdzącej lub przeczącej odpowiedzi: oni wszyscy są podstawieni?
*


Nie, ale są specjalnie denerwowani i wypowiedzi zmontowane są bardzo tendencyjnie. Taki przekaz nie jest prawdziwy - jest kłamstwem. Ponieważ jest to offtop proponuję Ci zapoznać się z literaturą dotyczącą manipulacji - najlepiej z podręcznikami.
Nie traktujesz chyba takiej propagandówki jako materiału źródłowego?!!!
QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 16:06)
QUOTE
Najśmieszniejszy jest facet w kraciastej koszuli. Występuje w różnych miejscach. I jest bardzo antysemicki. TVN mogło go chociaż przebrać w coś innego na różnych ujęciach - postać dość znanego prowokatora)

Mogę prosić o inne materiały filmowe lub fotografie przedstawiające tego Pana? Przyznam, że go nie kojarzę.
*


Pojedź kiedyś na takie spotkanie - zrozumiesz o czym piszę.
Po pewnym czasie też będziesz rozpoznawał prowokatorów.
Ale to też offtop.
.
Podałem badania statystyczne profesora. Chciałbym aby nie schodzić za nisko ze źródłami. A i "indywidualny odbiór" niektórych osób słyszę w tych samych słowach n-ty raz. I przeważnie te identyczne "indywidualne odbiory" mają osoby z określonych kręgów. Te same osoby znają: "nieuczciwych księży", "znajomych których ksiądz nie chciał pochować na katolickim cmentarzu bez dużych pieniędzy", "polskich faszystów", "polowania na czarownice - biednych komunistów" itd.

Ten post był edytowany przez Jacek Z: 5/12/2010, 15:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
krzym
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 69.271

 
 
post 5/12/2010, 15:35 Quote Post

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
I. Aborcja: "Pozwólmy kobietom rodzić dzieci, nie dokonujmy aborcji, nawet na tych zgwałconych!" - "Ale co one czują, wie Pani? Ma Pani w ogóle dzieci?" - "Jakby te kobiety nie chciały zostać zgwałcone, to wcale by nie zaszły w ciążę!"


Wśród katechetów jest cała masa ludzi niekompetentnych. Czy kogoś takiego można wystawiać jako człowieka reprezentatywnego dla jakiejś grupy?

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
II. Muzułmanie i Żydzi: "To złe religie, nie możemy pozwolić by się rozprzestrzeniały!"


Jak za 50 lat Francja stanie się islamską republiką, to kolega zmieni zdanie.
Judaizm zły nie jest, ale syjonizm - jako przejaw skrajnego szowinizmu - już tak.

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
III. WOŚP - "To zło! To są wyznawcy złego bożka Hare Kryszna!"


To rozgłośnia katolicka, więc zarzutem nie może być, że nie podoba im się członkostwo Owsiaka w sekcie. Gdyby mówili, że Owsiak kradnie pieniądze czy wysuwali jakieś pomówienia, to już tak. Ale normalną koleją rzeczy jest, że rozgłośnia katolicka będzie przestrzegała przed sektami i innowiercami.

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
3. Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.


Ale to już prywatna sprawa babci. Jej pieniądze, może nimi dysponować jak tylko chce.

QUOTE(Vergilius @ 5/12/2010, 14:46)
Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi. I jesteśmy chyba ostatnim krajem w Europie, który ma tak wszechwładną osobistość kościoła, bo nie oszukujmy, się DJ Rydzyk ma dużą influencje na swoich słuchaczy. Swojego czasu (nie wiem czy tak jest dalej), oglądając jakiś program na TV Trwam zaczął pojawiać się numer konta, na które "można" przelać pieniążki.


Gadanie o wszechwładnym radiu z dużymi wpływami to jakieś nieporozumienie. Gdyby Radio Maryja miało jakieś ogromne wpływy, to Tadeusz Rydzyk rządziłby krajem. Przy RMF FM, Radiu Zet, Esce czy innych topowych stacjach, Radio Maryja to tak na serio nic. I już prędzej tamte stacje są opiniotwórcze, a nie medium DJ Rydzyka.

Co z tego, że na ekranie pojawił się numer konta, na który można przelać pieniądze? Jak ktoś chce to przelewa, jak ktoś nie chce - nie przelewa. Ja nie spotkałem się z jakimś hipnotycznym przekazem, który zmusza biedne starsze kobiety do opróżniania sakiewek i wysyłania całych oszczędności redemptoryście. Trwam i RM utrzymuje się z dotacji widzów/słuchaczy, więc jak ktoś jest fanem tych mediów, to wysyła pieniądze. Jego prywatna sprawa, jego pieniądze! Natomiast jak ktoś wierzy w każde słowo wypowiadane na antenie, to też jest to jego prywatna sprawa. Zdecydowanie większa liczba ludzi poddaje się wpływom TVN, a jakoś o tym niewiele ludzi pisze. Jedyny problem jest taki, że zmanipulowani z obu stron mogą wpływać na nasze życie przez wybory, dlatego jestem przeciwnikiem demokracji. Gdyby jej nie było, to ci ludzie byliby nie groźni, a tak? Głos rozsądku jest tłumiony przez ścierające się głosy "ciemnogrodu" (który z ciemnogrodem - konserwatyzmem - niewiele ma wspólnego) i "jasnogrodu" (który z jasnogrodem - prawdziwym postępem - niewiele ma wspólnego).
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.121
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/12/2010, 16:14 Quote Post

Widzę, że dyskusja schodzi w stronę Radia Maryja, ale chyba Założyciel tematu (mam nadzieję, że nie Ojciec), Jacek P., przepraszam Jacek Z., miał na myśli Rodzinę Radia Maryja, czyli taką organizację skupiającą słuchaczy. Jednak to przejście w temacie dyskusji jest charakterystyczne - po prostu sama organizacja jest zależna od wytycznych dyrekcji Radia. Powoływanie się na jakieś badania jest dość zabawne - autor tych badań jest aktywnym działeczem Rodziny i trudno byoby mu stwierdzić, że jedynym celem jest oddawanie hołdów i kasy ojcom prowadzącym, oraz szerzenie propagandy obecnie ulubionej partii, czyli PIS-u.

CODE

Jak za 50 lat Francja stanie się islamską republiką, to kolega zmieni zdanie.
Judaizm zły nie jest, ale syjonizm - jako przejaw skrajnego szowinizmu - już tak.

Zmartwię Cię, za 50 lat, ani za 100, czy 200 Francja nie będzie republiką islamską - choćby z tego względu, ze we Francji jest jakieś 5-6% ludności wyznającej islam, na dodatek skupia się ta ludność w wydzielonych enklawach dzielnicach, z reguły największych miast, problem tkwi w czym innym - w osiągnięciu przez te społeczności akulturacji do społeczeństwa francuskiego (podobnie w Wielkiej Brytanii). Ale to OT smile.gif

Ps. Dodam coś nt. metodologii "badań' linkowanych przez Założyciela tematu: jak widać w zakończeniu, służą one przede wszystkim dobremu samopoczuciu grupy identyfikującej się jako "moherowe berety", dodajmy że prof. Rafał Broda jest specjalistą nie w zakresie badań socjologicznych, lecz fizykiem. Możemy zreszta porozmawiać szczegółowo o tych "badaniach" będzie śmiesznie, bo mają taką wartość jak doktorat ojca Dyrektora/Doktora/Założyciela z dziedziny, z które nie można napisać doktoratu smile.gif

Ten post był edytowany przez szapur II: 5/12/2010, 16:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 5/12/2010, 17:43 Quote Post

QUOTE
Pani Katechetka z gimnazjum. Reklamowała wielokrotnie, że DJ Rydzyk to dobry człowiek, nie ma żadnych dóbr, żyje niczym anachoreta. Nie to jednak mnie najbardziej raziło, a tezy, które głosiła. A mianowicie:

Oj dóbr ma wiele to wiemy, ale zastanówmy się co z nimi robi.
QUOTE
Babcia mojego dobrego znajomego wysyła dość duże sumy na funkcjonowanie rozgłośni.

Wiesz moja babcia też im trochę wysyłała, a zostanie dla mnie autorytetem moralnym do końca życia.

QUOTE
Niewątpliwie jest to fenomen, bo jest to chyba najlepszy przykład, jak media potrafią manipulować ludźmi.

Nie wiem czy aby na pewno najlepszy.
Przytaczanie takiego filmu jaki podał szpur jest dobrym przykładem manipulacji, wycinek który powstał w niewiadomych okolicznościach nie powinien rzutować na całą organizację.

Słuchałem tego radia niejednokrotnie, przytoczone wypowiedzi o. Rydzyka na pewno są nie na miejscu i nie powinien czegoś takiego mówić. Jednak ogólnie jak ktoś np. ze słuchaczy dąży do takich wypowiedzi zazwyczaj rozmowa z nim jest przerywana a sytuacja łagodzona. A co do samych słuchaczy to z całą pewnością jest wśród nich i wielu fanatyków jednak wydaje mi się że jest to znaczna mniejszość(nie wiem, mówie tak po własnym doświadczeniu), jak ktoś już tutaj napisał słuchacze mają bardzo proste rozumowanie świata i w głos radia są baardzo wpatrzeni, co tam się powie to znaczy że tak jest. Wydaje mi się że wielu z tych starszych ludzi często są samotni i nie potrafią się odnaleźć w dzisiejszym świecie który się zmienia w tym radiu przynajmniej w jakimś stopniu potrafią się odnaleźć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 5/12/2010, 17:53 Quote Post

CODE
Wśród katechetów jest cała masa ludzi niekompetentnych. Czy kogoś takiego można wystawiać jako człowieka reprezentatywnego dla jakiejś grupy?


Co, mamy ich kompletnie wyałtować, choćby... ze względu na ich niekompetencje? Ta niekompetencja też świadczy o tym, kto słucha tego radia. Poza tym, jakby nie było, to TEŻ reprezentanci.

CODE
Jak za 50 lat Francja stanie się islamską republiką, to kolega zmieni zdanie.
Judaizm zły nie jest, ale syjonizm - jako przejaw skrajnego szowinizmu - już tak.


Nawet jeśli, co jest niemożliwe na dłuższą perspektywę czasu, to nie widzę w tym nic złego. Rzym, Napoleon - oni upadli. Przychodzi kolej i na Kościół, przyjdzie i na Islam. Normalna kolej rzeczy, nie widzę w tym nic strasznego. TVN i RM wkuł Ci islamskich mudżahedinów do głowy, cóż poradzić. Podejrzewam, że ani jednego nie znasz, a kontakt z nimi miałeś co najwyżej przy budce z kebabem.

CODE
Ale normalną koleją rzeczy jest, że rozgłośnia katolicka będzie przestrzegała przed sektami i innowiercami.


Nie, to nie jest sekta. To pewien odłam hinduizmu. Nie chcę by używano słowa sekta, gdyż jest to u nas nacechowane bardzo negatywnie. Poza tym, nauczycielka podpina cały WOŚP pod Krysznę. A kościół katolicki przestrzega, bo boi się że straci dopływ gotówki, czyli "wiernych" smile.gif. Rzeczywiście, normalna kolej rzeczy.

CODE
Ale to już prywatna sprawa babci. Jej pieniądze, może nimi dysponować jak tylko chce.


Pieniądze jej, tylko że daje po wyprano jej mózg...

CODE
Gadanie o wszechwładnym radiu z dużymi wpływami to jakieś nieporozumienie. Gdyby Radio Maryja miało jakieś ogromne wpływy, to Tadeusz Rydzyk rządziłby krajem.


Jak jeszcze chodziłem do kościoła, to ksiądz powiedział, że dobrze by było gdyby głosowano na opcję, którą głośno popiera RM - czyli na PIS. Jak myślisz, jeśli takie hasła trafią na podatny grunt, tj. słuchaczy, czy nie będzie to manipulacja? Dlatego właśnie Rodzina Radia Maryja to fenomen!

CODE
Przy RMF FM, Radiu Zet, Esce czy innych topowych stacjach, Radio Maryja to tak na serio nic.

Jak masz jakieś dane, proszę podziel się.

CODE
Co z tego, że na ekranie pojawił się numer konta, na który można przelać pieniądze? Jak ktoś chce to przelewa, jak ktoś nie chce - nie przelewa. Ja nie spotkałem się z jakimś hipnotycznym przekazem, który zmusza biedne starsze kobiety do opróżniania sakiewek i wysyłania całych oszczędności redemptoryście.


Być może dlatego, że nie jesteś starą kobietą wink.gif...

CODE
Zdecydowanie większa liczba ludzi poddaje się wpływom TVN, a jakoś o tym niewiele ludzi pisze.


Piszemy, piszemy! Nie raz mi się dostało, że jestem TVN-owskim agentem...

CODE
Jedyny problem jest taki, że zmanipulowani z obu stron mogą wpływać na nasze życie przez wybory, dlatego jestem przeciwnikiem demokracji.


No tak, tyle że nikt nie wymyślił lepszego ustroju od, pardon, demokracji.

CODE
Nie, ale są specjalnie denerwowani i wypowiedzi zmontowane są bardzo tendencyjnie.


Opowiedz coś o tym, widzę, żeś w temacie smile.gif.

QUOTE
Ponieważ jest to offtop proponuję Ci zapoznać się z literaturą dotyczącą manipulacji - najlepiej z podręcznikami.


Zarzuć jakieś tytuły, mentorze.

CODE
Taki przekaz nie jest prawdziwy - jest kłamstwem.


A ja bym tego nie ferował.

CODE
Nie traktujesz chyba takiej propagandówki jako materiału źródłowego?!!!


Taktuję jako pewien obraz rzeczywistości.

CODE
Pojedź kiedyś na takie spotkanie - zrozumiesz o czym piszę.
Po pewnym czasie też będziesz rozpoznawał prowokatorów.


Oświeć mnie, a nuż się kiedyś wybiorę jak zawitają na Błonia. Tak z ciekawości.

CODE
Podałem badania statystyczne profesora.


Szapur już skomentował.

Ten post był edytowany przez Vergilius: 5/12/2010, 17:55
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Alamgir
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 360
Nr użytkownika: 61.635

Stopień akademicki: doktor
Zawód: Duszpasterz
 
 
post 5/12/2010, 18:16 Quote Post

Moje doświadczenia odnośnie RRM są następujące:
Ludzie ci przychodzą do naszej cerkwi na Liturgię i próbują nam wmówić (parafianom), że Bóg nas jeszcze kocha, mimo że go zdradziliśmy... Najczęściej próbujemy ich grzecznie wyprosić, ale czasami jest to dość trudne...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

36 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej