Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flaga Polska, apropo 11 listopada
     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 11/11/2010, 14:26 Quote Post

Obawiam się że macie racje koledzy. Otaczamy mirem i swoistym sacrum wszystkie nasze klęski narodowe np bezsensowne powstania listopadowe czy styczniowe a zapominamy o zwycięstwach i marginalizujemy je np. powstanie wielkopolskie- JEDYNE ZWYCIĘSKIE
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/11/2010, 15:06 Quote Post

Czy odpowiedzią na pytanie Ericha nie jest styl uprawiania polityki od 20 lat? Jak mniemam większość państw, które chcą się liczyć na arenie międzynarodowej - niezależnie od rzeczywistości historycznej - uprawia wewnętrzną chwalebną politykę. Każdy sukces, nawet na skalę mikro, jest uważany za zdolność narodu/obywateli do bycia dobrym, silnym państwem. Prawdziwy powód do dumy.

Z drugiej strony, my Polacy, umiemy z największego sukcesu zrobić szambo, bagno i zdradę. Niestety prawda jest taka, że na bohaterów szuka się haków. Nie mamy żadnego nienaruszonego autorytetu (może pozostaje Jan Paweł II). Z takim podejściem do życia, ludzi i własnych działań - z łatwością też przychodzi splunięcie na flagę. Przykra prawda, ale prawda.

Ten post był edytowany przez Piegziu: 11/11/2010, 15:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/11/2010, 15:39 Quote Post

QUOTE
Czemu? Był taki wierszyk, już o tym pisałem... Znasz-li? "Kto ty jesteś? Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie...


"a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel - serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste."

Tak tyle że te barwy nie trafiły na flagę z powodu ich znaczenia, tylko dlatego że wcześniej były w herbie. Nasza flaga nie mówi czym jest nasze państwo, jakie jest, z czego się składa, kto je tworzy, jakie zasady są w nim najważniejsze. Dlatego napisałem że w porównaniu z innymi flagami symbolika naszej wypada dość blado.


QUOTE
Otóż kolego właśnie wykazałeś się kompletną nieznajomością prawa międzynarodowego.


Otóż kolego właśnie wykazałeś się kompletną nieznajomością prawa międzynarodowego. Konwencja na którą się powołujesz dotyczy samolotów cywilnych zaś TU154 był samolotem wojskowym.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 11/11/2010, 15:50 Quote Post

Kolego, nawet najwięksi specjaliści od prawa nie są do końca przekonani jak zakwalifikować lot TU-154. Bo kwalifikuje się lot a nie rodzaj samolotu. Gdyby Lufthansa wyczarterowała F-16 i przewoziła nim cywili to też byłby to lot cywilny
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/11/2010, 16:09 Quote Post

QUOTE(Piegziu @ 11/11/2010, 15:06)

Z drugiej strony, my Polacy, umiemy z największego sukcesu zrobić szambo, bagno i zdradę. Niestety prawda jest taka, że na bohaterów szuka się haków. Nie mamy żadnego nienaruszonego autorytetu (może pozostaje Jan Paweł II). Z takim podejściem do życia, ludzi i własnych działań - z łatwością też przychodzi splunięcie na flagę. Przykra prawda, ale prawda.
*


Niedługo i na papieża coś się znajdzie. Jeszcze kilka lat i sam zobaczysz.

Taka dygresja względem samolotu. Jechałem kiedyś busem, gdzie model komputera pokładowego nazywał się TU-154. Dojechaliśmy do celu, ale jadąc krętymi, stromymi i bardzo wąskimi dróżkami zastanawiałem się, co by było, gdyby ten bus spadł z góry.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/11/2010, 16:48 Quote Post

QUOTE
Kolego, nawet najwięksi specjaliści od prawa nie są do końca przekonani jak zakwalifikować lot TU-154

Tak, jednak interpretowanie prawa na własną niekorzyść pozostaje bardzo wymowne. I na tym może skończmy offowanie.
Wracając do głównego wątku nam naprawdę brakuje świętowania zwycięstw i sukcesów jeśli nawet jakieś świętujemy to zachowujemy się wtedy gorzej niż na pogrzebie czyli z powagą, zadumą i patosem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 11/11/2010, 16:53 Quote Post

QUOTE(Erich @ 11/11/2010, 15:26)
Obawiam się że macie racje koledzy. Otaczamy mirem i swoistym sacrum wszystkie nasze klęski narodowe np bezsensowne powstania listopadowe czy styczniowe a zapominamy o zwycięstwach i marginalizujemy je np. powstanie wielkopolskie- JEDYNE ZWYCIĘSKIE
*




To nie było jedyne zwycięskie powstanie sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 17:34 Quote Post

QUOTE(Erich @ 11/11/2010, 15:26)
Obawiam się że macie racje koledzy. Otaczamy mirem i swoistym sacrum wszystkie nasze klęski narodowe np bezsensowne powstania listopadowe czy styczniowe a zapominamy o zwycięstwach i marginalizujemy je np. powstanie wielkopolskie- JEDYNE ZWYCIĘSKIE
*


No nie, można jeszcze powiedzieć, że powstania śląskie były w sumie zwycięskie, bo przyniosły pozytywne skutki. Żadne inne powstanie, poza nimi i wielkopolskim, nie dały NIC, poza ofiarami. Tudzież mało wymiernym zyskiem w postaci paru wierszy... Jakby poszukać może znalazłyby się mniejsze zrywy...

Kol. Piast anonim:
CODE

Tak tyle że te barwy nie trafiły na flagę z powodu ich znaczenia, tylko dlatego że wcześniej były w herbie. Nasza flaga nie mówi czym jest nasze państwo, jakie jest, z czego się składa, kto je tworzy, jakie zasady są w nim najważniejsze. Dlatego napisałem że w porównaniu z innymi flagami symbolika naszej wypada dość blado.

Dobrze-ale te barwy towarzyszą od z górą tysiąca lat władcom wpierw gnieźnieńskim, później polskim, krakowskim, znów polskim, władcom RON, Księstwa Warszawskiego, Kongresówki, powstańcom, żołnierzom, patriotom, II i III RP, władzom na emigracji oraz PRL-to jest kawałek historii, nie? Już samo to daje podstawy do tego, by szanować prastary symbol.

Bardzo proszę nie offtopować o tupolewach, bo to nie temat o wypadku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/11/2010, 18:47 Quote Post

QUOTE
Dobrze-ale te barwy towarzyszą od z górą tysiąca lat władcom wpierw gnieźnieńskim, później polskim, krakowskim, znów polskim, władcom RON, Księstwa Warszawskiego, Kongresówki, powstańcom, żołnierzom, patriotom, II i III RP, władzom na emigracji oraz PRL-to jest kawałek historii, nie? Już samo to daje podstawy do tego, by szanować prastary symbol.

A czy ja wzywam do nieszanowania czy zmiany? Stwierdziłem tylko fakt że nasza flaga niema symboliki samej w sobie.


QUOTE
Bardzo proszę nie offtopować o tupolewach, bo to nie temat o wypadku.

Offtopowanie rozpoczął sam autor poświęcając temu 1/3 pierwszego postu

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 18:56 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 11/11/2010, 19:47)
A czy ja wzywam do nieszanowania czy zmiany? Stwierdziłem tylko fakt że nasza flaga niema symboliki samej w sobie. 
*


A co ma symbolizować? Wisłę? Kraków? Warszawę? Góry? Ona symbolizuje przede wszystkim tradycję-to, że za te barwy ludzie ginęli, za nie walczyli, pod nimi wygrywali.
Co do pisowni, chyba radziłem ci już chyba czytanie książek? Literatura serio pomaga w zdobyciu nawyku poprawnego pisania wink.gif Jeśli to ci nie pomaga-szukaj kogoś mędrszego w tej materii.

Ten post był edytowany przez Tromp: 11/11/2010, 18:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.319
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 11/11/2010, 21:13 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 11/11/2010, 18:47)
A czy ja wzywam do nieszanowania czy zmiany? Stwierdziłem tylko fakt że nasza flaga niema symboliki samej w sobie. 
*


Jak to nie ma? Oczywiście, że ma. Flaga Polski ma takie samo pochodzenie i symbolikę jak francuska, jednakże powstała troszeczkę później. To, że układ kolorów i pasów jest prosty - nie oznacza, że nie niesie nic za sobą.

Niedługo się okaże, że Polacy będą bardziej identyfikować Tupolewa lub krzyż z symbolem Polski niż flagę czy godło. Skończcie to. Jedną katastrofą niszczycie własny kraj. Opamiętajcie się. :/
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 12/11/2010, 8:26 Quote Post

Flaga oczywiście jest symbolem samym w sobie. Symbolizuje nic innego jak Polskę. Pojęcie Ojczyzny to abstrakt, nie można jej dotknąć, zbadać dotykiem, smakiem ani żadnym innym zmysłem. Oczywiście możemy mówić o polskiej ziemi czy terytorium i jej dotknąć- ale Ojczyzna to pojęcie szersze, to nie tylko kawałek ziemi. To także masa uczuć, historia, ludzie i wydarzenia.

Co do Tupolewa to faktycznie trochę zbaczamy z tematu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 12/11/2010, 9:31 Quote Post

Flaga jest symbolem naszego kraju. Zadaniem flagi jest przypominać o historii państwa oraz jego wielkości i znaczeniu. Flaga ma przypominać sukcesy i porażki. W czasach zaborów i powstań flaga była największym skarbem, symbolem odradzającego się państwa oraz jedności z innymi narodami (Mam tu na myśli próby pojednania się z Litwinami podczas powstania listopadowego). Ze względu na to, jak wiele wysiłków kosztowało nasz naród odzyskanie niepodległości i utrzymanie tego przez lata, chciałbym zwrócić uwagę, na to jak ważna powinna być dla nas flaga. To nie są przecież tylko zwykłe dwa kolory czerwieni i bieli, ale kawał historii okupiony krwią. Nie pozwólmy, aby różni wywrotowcy, robiący z siebie mesjaszy narodowych splugawili jej cześć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 14/11/2010, 19:32 Quote Post

QUOTE
A co ma symbolizować? Wisłę? Kraków? Warszawę? Góry? Ona symbolizuje przede wszystkim tradycję-to, że za te barwy ludzie ginęli, za nie walczyli, pod nimi wygrywali.
Co do pisowni, chyba radziłem ci już chyba czytanie książek? Literatura serio pomaga w zdobyciu nawyku poprawnego pisania  Jeśli to ci nie pomaga-szukaj kogoś mędrszego w tej materii.

Flaga irlandzka symbolizuje pojednanie katolików i protestantów,
francuska i włoska pojednanie stanów, grecka odwołuje się do chrześcijaństwa i hasła "wolność albo śmierć" fińska i islandzka do krajobrazu. Symboliki flag UK i USA mam nadzieje nie musze omawiać. Następnym razem brak wiedzy merytorycznej postaraj się nadrobić czymś innym niż uwagami o mojej pisowni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 15/11/2010, 14:13 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 14/11/2010, 20:32)
Flaga irlandzka symbolizuje pojednanie katolików i protestantów,
francuska i włoska pojednanie stanów, grecka odwołuje się do chrześcijaństwa i hasła "wolność albo śmierć" fińska i islandzka do krajobrazu. Symboliki flag UK i USA mam nadzieje nie musze omawiać. Następnym razem brak wiedzy merytorycznej postaraj się nadrobić czymś innym niż uwagami o mojej pisowni.
*


Zaraz, zaraz. Ale ja nie napisałem, że nie wiem, co symbolizują flagi danych państw. Tylko co z tego? Nasza flaga wzięła barwy od godła pierwszej dynastii, które potem przyjęto jako herb władców Polski, w który czasem wpisywano ich herby rodowe. To też jest jakiś symbol, symbol naszej tradycji i przeszłości.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej