Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Flaga Polska, apropo 11 listopada
     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 10/11/2010, 22:26 Quote Post

Witam wszystkich forumowiczów.

Korzystając z okazji że jutro obchodzimy święto niepodległości chciałbym poruszyć temat naszej flagi narodowej. Jak wszyscy wiemy jest to symbol Polski który powinien być otoczony czcią i szacunkiem. W tym biało-czerwonym kawałku materiału mieści się kawał dobrej historii, masa uczuć i kwintesencja naszego dorobku kulturowego.
To wszystko ładnie wygląda w teorii, ale jak jest naprawdę? Czym jest dla nas flaga? Jak często ją wywieszamy i czy zawsze używamy jej w dobrym celu?

Nie wiem jak wy, ale ja od lat obserwując kolejne rocznice odzyskania niepodległości, nie mogę się nadziwić jak głęboko ludzie mają to gdzieś. Tylko sporadycznie spotyka się domy w których wywiesza się flagi- a przecież to wyraz naszego szacunku dla Ojczyzny i pamięci o ludziach którzy za nią zginęli.

Jeszcze bardziej przeraża mnie fakt jak czasami jest ta flaga używana. Podczas licznych agresywnych manifestacji antyrządowych wymachuje się flagami i krzyczy bezpodstawne oskarżenia. Weźmy przykład spod Pałacu Prezydenckiego gdy grupa osób z flagami- tzw obrońcy krzyża- śpiewała "Ojczyznę wolna racz nam zwrócić Panie"- tak jakbyśmy byli pod okupacją a on i jako dobrzy wojonicy walczyli o niepodległość.
Może jestem dziwiny, ale wydaje mi się że Polska jest niepodległą i wykrzykiwanie tym podobnych rzeczy jest więcej niż śmieszne.

Co o tym wszystkim sądzicie?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/11/2010, 22:58 Quote Post

Witam!
QUOTE(Erich @ 10/11/2010, 23:26)
Nie wiem jak wy, ale ja od lat obserwując kolejne rocznice odzyskania niepodległości, nie mogę się nadziwić jak głęboko ludzie mają to gdzieś. Tylko sporadycznie spotyka się domy w których wywiesza się flagi- a przecież to wyraz naszego szacunku dla Ojczyzny i pamięci o ludziach którzy za nią zginęli.
*


Nie wiesz dlaczego? To akurat proste. W ostatnich latach politycy odmieniali przez przypadki słowa "ojczyzna", "Polska", "patriota", "patriotyzm" tyle razy, że zbledły one zupełnie. Do tego, skoro są kojarzone z naszą, skądinąd potworną i absurdalną, sceną polityczną-są coraz częściej odbierane negatywnie.
Z drugiej strony ojczyzna coraz częściej kojarzy się negatywnie, bo skoro nie potrafi zapewnić godnej egzystencji i rozwoju, to po co się nią przejmować?
Ot i wszystko.
CODE

Weźmy przykład spod Pałacu Prezydenckiego gdy grupa osób z flagami- tzw obrońcy krzyża- śpiewała "Ojczyznę wolna racz nam zwrócić Panie"- tak jakbyśmy byli pod okupacją a on i jako dobrzy wojonicy walczyli o niepodległość.

O tym pisałem powyżej-wyświechtano flagę, ideały narodowe, idee rewolucyjne i wszystko inne, co w tym narodzie było dobre.
BTW, znowu stoi jakieś drewienko pod Pałacem, wraz z paroma obłędnymi rycerzami-ciekawe, czy to znów kżyrz, czy już krzyż?
"Gdzie jest kżyrz?!" rolleyes.gif
CODE

Może jestem dziwiny, ale wydaje mi się że Polska jest niepodległą i wykrzykiwanie tym podobnych rzeczy jest więcej niż śmieszne.

Tak. To jest żałosne i wysoce szkodliwe. Takich ludzi należy jak najszybciej usuwać, jeśli łamią prawo. Zawsze paragraf się znajdzie.
Działa to w obie strony...
CODE

Co o tym wszystkim sądzicie?

To, co śp. Marszałek-im kury szczać prowadzać, a nie politykę robić.

Ten post był edytowany przez Tromp: 10/11/2010, 23:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 10/11/2010, 23:20 Quote Post

Według mnie problem z flagą w dużej części wynika z poprzedniego ustroju. Ponadto nasza flaga ma dość prosty wzór i nieposiada symboliki samej w sobie tylko jest luźnym odwołaniem do herbu.
QUOTE
"Ojczyznę wolna racz nam zwrócić Panie"- tak jakbyśmy byli pod okupacją a on i jako dobrzy wojonicy walczyli o niepodległość.


Proszę mi powiedzieć czy my się w tym śledztwie zachowujemy jak niepodległe państwo?

Ten post był edytowany przez Piast anonim: 10/11/2010, 23:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 10/11/2010, 23:29 Quote Post

QUOTE
Proszę mi powiedzieć czy my się w tym śledztwie zachowujemy jak niepodległe państwo?


Tak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/11/2010, 23:32 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 11/11/2010, 0:20)
Według mnie problem z flagom w dużej części wynika z poprzedniego ustroju.
*


Z flagą tym bardziej-poza tym, możesz rozwinąć? W którym miejscu obecna flaga różni się istotnie od flagi II RP czy PRL?
CODE

Ponadto nasza flaga ma dość prosty wzór i nieposiana symboliki samej w sobie tylko jest luźnym odwołaniem do herbu.

Może i nieposiana symboliki samej w sobie, za to posiada symbolikę na tym samym poziomie, co francuska i niemiecka. Uczą o tym już w zerówce, czy tam w 1 klasie podstawówki.
CODE

Proszę mi powiedzieć czy my się w tym śledztwie zachowujemy jak niepodległe państwo?

W sumie to nie wiem, ale chyba tak. Niemniej ciekawi mnie, w którym niby miejscu jesteśmy "niewolni"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Piast anonim
 

Młody Lisek dla odmiany
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.749
Nr użytkownika: 55.424

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/11/2010, 2:08 Quote Post

QUOTE
Z flagą tym bardziej-poza tym, możesz rozwinąć? W którym miejscu obecna flaga różni się istotnie od flagi II RP czy PRL?

Po prostu wiele osób owijanie się w flagę kojarzy właśnie z PRL
QUOTE
Może i nieposiana symboliki samej w sobie, za to posiada symbolikę na tym samym poziomie, co francuska i niemiecka. Uczą o tym już w zerówce, czy tam w 1 klasie podstawówki.

Flaga polska jest symbolem państwa i narodu, i na tym jej symbolika się w zasadzie kończy co w porównaniu z innymi flagami wypada dość blado.
QUOTE
W sumie to nie wiem, ale chyba tak. Niemniej ciekawi mnie, w którym niby miejscu jesteśmy "niewolni"?

Rząd śledztwo w sprawie śmierci najważniejszych osób w państwie powierza krajowi który znaczna część opinii publicznej podejrzewa o doprowadzenie do tej śmierci. Prowadzący śledztwo nie tylko nie zabezpieczają dowodów oni je z premedytacją niszczą. Nasz rząd nie tylko na to nie reaguje on to wręcz próbuje tłumaczyć. W tej sytuacji niema nic dziwnego że wiele osób zaczęło powątpiewać w polską suwerenność
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Erich
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 463
Nr użytkownika: 67.566

Rafal
Zawód: student
 
 
post 11/11/2010, 8:55 Quote Post

Drogi kolego myślę że nie można wszystkiego zwalać na ten straaaaszny PRL. Flaga polska i barwy biało-czerwone towarzyszą naszemu narodowi od wieków. To nie jest komunistyczny wymysł, ale poprostu nasz symbol.

Poza tym widzę że kolega Piast Anonim wykorzystuje populistyczne i kłamliwe hasła. Rozumiem że chodzi o śledztwo w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Uważa kolega że nasz rząd powierza śledztwo w tej sprawie Rosji niczym marny pachołek podlizujący się wielkiemu panu. Otóż kolego właśnie wykazałeś się kompletną nieznajomością prawa międzynarodowego. Otóż stanowi ono iż śledztwo w sprawei katastrof lotniczych przeprowadza to państwo na terenie którego doszło do katastrofy a nie właściciel samolotu. To nie rząd i Donald Tusk razem ze zgraja 40 rozbójników powierzyli Rosji śledztwo ale prawo międzynarodowe stanowione przez znakomitą większość cywilizowanych państw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/11/2010, 9:59 Quote Post

Proponuję żebyśmy zaprzestali wracania w kolejnym już temacie do krzyża i Smoleńska. dry.gif
Myślę, że polski problem ze świętem niepodległości leży w braku dumy społeczeństwa z Polski, historii, flagi. Nikt nas tego nie nauczył, więc sytuacja jest taka jak widać. Państwo utożsamia się z klasą polityczną, która regularnie olewa całe społeczeństwo, więc ludzie uznają, że nie ma czego świętować. Historia jest traktowana w naszym kraju jak piąte koło u wozu, bo po co to komu potrzebne? Po co wiedzieć, kiedy miała miejsce taka czy inna bitwa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 10:22 Quote Post

QUOTE(Piast anonim @ 11/11/2010, 3:08)
Po prostu wiele osób owijanie się w flagę kojarzy właśnie z PRL
*


Nie można wszystkiego zrzucić na PRL-czy to źle, że z okazji ówczesnych świąt państwowych wywieszano flagę? Chyba nie. Może to i był przymus (mniejszy, większy, czasem tylko teoretyczny), ale jednak niektórzy wywieszali biało-czerwone płachty nie dlatego, że ktoś im kazał, ale z szacunku dla tych, którzy za nią zginęli.
CODE

Flaga polska jest symbolem państwa i narodu, i na tym jej symbolika się w zasadzie kończy co w porównaniu z innymi flagami wypada dość blado.

Czemu? Był taki wierszyk, już o tym pisałem... Znasz-li? "Kto ty jesteś? Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie...
CODE

Rząd śledztwo w sprawie śmierci najważniejszych osób w państwie powierza krajowi który znaczna część opinii publicznej podejrzewa o doprowadzenie do tej śmierci. Prowadzący śledztwo nie tylko nie zabezpieczają dowodów oni je z premedytacją niszczą. Nasz rząd nie tylko na to nie reaguje on to wręcz próbuje tłumaczyć. W tej sytuacji niema nic dziwnego że wiele osób zaczęło powątpiewać w polską suwerenność

Polska JEST suwerenna wbrew temu, czego życzyłby sobie pewien chory człowiek. Na temat kżyrza, krzyża, Smoleńska, tupolewa, ruskich trumien itp dość już napisano w innych tematów, więc proponuję nie offtopować.

Kol. mobydick:
CODE

Myślę, że polski problem ze świętem niepodległości leży w braku dumy społeczeństwa z Polski, historii, flagi.

A z czego ma być dumny przeciętny Kowalski? Z nieustannych wojen na arenie politycznej, które w tym roku sięgnęły dna kulturalnego i szczytu żałosności? Z tego, że czcimy tylko klęski, marudzimy coś o jakiejś bezsensownej chwale pokonanych, o bzdurnych zwycięstwach moralnych, zamiast cieszyć się z tych realnych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/11/2010, 10:31 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 11/11/2010, 10:22)
A z czego ma być dumny przeciętny Kowalski? Z nieustannych wojen na arenie politycznej, które w tym roku sięgnęły dna kulturalnego i szczytu żałosności? Z tego, że czcimy tylko klęski, marudzimy coś o jakiejś bezsensownej chwale pokonanych, o bzdurnych zwycięstwach moralnych, zamiast cieszyć się z tych realnych?
*


No właśnie tu jest pies pogrzebany. Jedno czego zazdroszczę USA, to fakt, że oni potrafią czcić własną amerykańskość i cieszyć się ze święta niepodległości 4 lipca. My zaś, jak dobrze Trompie napisałeś, nie potrafimy się cieszyć z naszych zwycięstw, których przecież nie było znowu tak mało. Pokazując i gloryfikując same tragedie, gdzie mimo starań przebieg działań kończy się dla strony polskiej przegrana, powodujemy spadek wiary we własny kraj oraz dumy z jego istnienia i naszej narodowości.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 10:40 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 11/11/2010, 11:31)
My zaś, jak dobrze Trompie napisałeś, nie potrafimy się cieszyć z naszych zwycięstw, których przecież nie było znowu tak mało. Pokazując i gloryfikując same tragedie, gdzie mimo starań przebieg działań kończy się dla strony polskiej przegrana, powodujemy spadek wiary we własny kraj oraz dumy z jego istnienia i naszej narodowości.
*


A jak już czcimy zwycięstwa, to zwykle zawodzi organizacja (dobrym przykładem niech będzie film o o bitwie wiedeńskiej), albo zachodzi zjawisko "plucia jadem:
-wygraliśmy pod Wiedniem? Co z tego, Polaków było mało, RON to nie uratowało, a Sobieski był złym królem
-Kłuszyn? Grunwald? Kircholm? To było dawno i nieprawda!
-Odzyskanie niepodległości? Bitwa warszawska? Eee, tam. Piłsudski był despotą i dyktatorem, a w ogóle to nie on dowodził.
-Powstanie wielkopolskie? Śląskie? A po co one komu? Tam wygraliśmy,. to nic ciekawego... Styczniowe, kościuszkowskie, listopadowe, to było coś! Dużo Polaków zginęło, odnieśliśmy wielkie zwycięstwa moralne! A co dopiero warszawskie...
-Wygraliśmy coś jeszcze? No to co? Lepiej przecież mówić o Katyniach, Kozielskach, Ałszwicach, aferach i klęskach, bo po co komu zwycięstwa?
-itd...

Ten post był edytowany przez Tromp: 11/11/2010, 10:40
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/11/2010, 11:13 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 11/11/2010, 10:40)
A jak już czcimy zwycięstwa, to zwykle zawodzi organizacja (dobrym przykładem niech będzie film o o bitwie wiedeńskiej), albo zachodzi zjawisko "plucia jadem:
-wygraliśmy pod Wiedniem? Co z tego, Polaków było mało, RON to nie uratowało, a Sobieski był złym królem
-Kłuszyn? Grunwald? Kircholm? To było dawno i nieprawda!
-Odzyskanie niepodległości? Bitwa warszawska? Eee, tam. Piłsudski był despotą i dyktatorem, a w ogóle to nie on dowodził.
-Powstanie wielkopolskie? Śląskie? A po co one komu? Tam wygraliśmy,. to nic ciekawego... Styczniowe, kościuszkowskie, listopadowe, to było coś! Dużo Polaków zginęło, odnieśliśmy wielkie zwycięstwa moralne! A co dopiero warszawskie...
-Wygraliśmy coś jeszcze? No to co? Lepiej przecież mówić o Katyniach, Kozielskach, Ałszwicach, aferach i klęskach, bo po co komu zwycięstwa?
-itd...
*


Lepiej bym tego nie ujął. Pełna zgodność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 11:23 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 11/11/2010, 12:13)
Lepiej bym tego nie ujął. Pełna zgodność.
*


Dzięki wink.gif Dodać jeszcze można, że symbole narodowe są często używane przez środowiska uważane przez większość Polaków za dość, hmm... "Ekscentryczne". Mówię tu o skinach, neonazistach, różnych Wszechpolakach czy Kżyrzowcach... To też nie służy rozwijaniu zdrowego, nieopartego na martyrologii, a na pracy organicznej i dbaniu o wspólne dobro, patriotyzmu, a w konsekwencji-szacunku do symboli narodowych, jakimi są flaga i godło. Swoją drogą to fajny ten nasz orzełek, niezmutowany, w przeciwieństwie do niektórych dwugłowych... wink.gif Właśnie, jaki wg ciebie (i innych) był nasz najładniejszy orzeł? Wg mnie za Zygmunta Starego był najciekawszy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
mobydick1z
 

Błękitno-purpurowy Matuzalem
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.320
Nr użytkownika: 64.238

Braveheart
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Jakiś jest.
 
 
post 11/11/2010, 11:41 Quote Post

Proszę smile.gif
Ja z kolei widzę popadanie ze skrajności w skrajność. Jednych wydarzeń nie doceniamy, a inne przeceniamy.
Przykładem może być chwała Dywizjonu 303. Zasługi tego dywizjonu są ogromne, ale niektórzy zachowują się tak, jakby całe zwycięstwo w bitwie o Anglię zależało tylko od polskich pilotów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 11/11/2010, 12:23 Quote Post

QUOTE(mobydick1z @ 11/11/2010, 12:41)
Ja z kolei widzę popadanie ze skrajności w skrajność. Jednych wydarzeń nie doceniamy, a inne przeceniamy.
Przykładem może być chwała Dywizjonu 303. Zasługi tego dywizjonu są ogromne, ale niektórzy zachowują się tak, jakby całe zwycięstwo w bitwie o Anglię zależało tylko od polskich pilotów.
*


Ano. I przesz to z drugiej strony nie doceniamy rzeczywistych dokonań naszych wojaków. Zresztą, ze wszystkim tak jest. Choćby śp. Lech Kaczyński-nie był ani tak dobrym prezydentem, jak chcieliby niektórzy, ani tak złym, jak chcieliby najbardziej zagorzali przeciwnicy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej