Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska najatrakcyjniejszym krajem Europy, ... dla inwestorów
     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 11/08/2007, 1:04 Quote Post

QUOTE(Władysław IV Waza @ 10/08/2007, 23:21)
Mam na myśli choćby propozycje uszczuplenia rezerw walutowych, poprzez przelanie części tych wirtualnych pieniędzy do budżetu, a potem roztrwonienie ich na jakieś niepotrzebne cele. To dziwne że o tym nie słyszałeś bo Lepper wielokrotnie powtarzał ten postulat.


Mówiłeś natomiast o "działaniach" a nie propozycjach. Że Lepper ma różne pomysły w tym względzie wiem, zresztą nie on pierwszy wpadł na ten genialny pomysł. Ale nawet w rządzie nie traktuje się ich poważnie.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 10/08/2007, 23:21)
Co do korupcji, to wyraźnie napisałem duży biznes, może podkreślę żeby było lepiej widoczne duży biznes.  Niech kolega sobie obliczy ile to jest 1 mln złotych, dla np. firmy produkującej 200 000 aut rocznie, koszt produkcji 1 samochodu to powiedzmy 50 000 złotych,  więc ogólne koszty to 10 mld złotych, przy takiej sumie milion łapówki to nie jest wielka suma


Zakładasz, że wielki biznes nie postępuje nigdy kierując się etyką i CSR. Łapówki nie oznaczają w kraju skorumpowanym tylko i wyłącznie potrzeby zapłacenia łapówki na wejście. To na ogół ciągnie za sobą wyłudzenia przez kontrolerów, łapówki dla kontrahentów, na przetargi, etc. To podbija koszty działania. Co gorsza ujawnienie takiego procederu kończy się dla wielkich film tragicznie. Spójrz chociaż na olbrzymią aferę z Siemensem w Niemczech. Nadszarpnięcie dobrego imienia marki jest dużo bardziej kosztowne niż ten milion o którym wspomniałeś. Wielkie firmy płacą też wielkie odszkodowania za łamanie prawa. To nie tylko kwestia "czy mnie stać".

QUOTE(Władysław IV Waza @ 10/08/2007, 23:21)
kredytów dla mikro firm, wysoki klin podatkowy, który uniemożliwia zatrudnianie nowych pracowników, liczne kontrole, utrudnienia w założeniu i dalszym prowadzeniu firmy jakie stwarzają urzędnicy, niejasne przepisy, brak wykwalifikowanych ludzi do pracy można tak długo wymieniać, powiedz co Pis zrobił żeby to zmienić?


Nic znaczącego w tej kwestii nie zrobił, woli uganiać się za politycznymi wiatrakami i wrogami z koalicji oraz opozycji.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 10/08/2007, 23:21)
Z tego co mi wiadomo to w wielu branżach zaczyna brakować rąk do pracy, młodzi wyjeżdzają na Zachód, ilość zatrudnionych kobiet należy do najniższych w Europie. Panowie eksperci posługują się więc dosyć dziwnymi pewnie mocno przestarzałymi danymi.


Tego rankingu nie wykonali eksperci, tylko pracodawcy z całej Europy. I nie opierali się zapewne na danych. Obraz atrakcyjności naszego kraju jest pozytywny i można się z tego cieszyć, choć też i trzeba o utrzymanie takiego wizerunku walczyć.

BTW: >>> Polska korupcją stoi <<<
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 11/08/2007, 12:45 Quote Post

QUOTE
Mówiłeś natomiast o "działaniach" a nie propozycjach. Że Lepper ma różne pomysły w tym względzie wiem, zresztą nie on pierwszy wpadł na ten genialny pomysł. Ale nawet w rządzie nie traktuje się ich poważnie.


A czy niepowołanie na kolejną kadencję Balcerowicza, symbolu tej polityki a powołanie na jego miejsce osoby, której wykształcenie jest mocno wątpliwe nie jest konkretnym działaniem?

QUOTE
Zakładasz, że wielki biznes nie postępuje nigdy kierując się etyką i CSR.


W którym miejscu coś takiego napisałem? Napisałem że są dla dużych przedsiębiorców ważniejsze sprawy niż korupcja.
QUOTE
Łapówki nie oznaczają w kraju skorumpowanym tylko i wyłącznie potrzeby zapłacenia łapówki na wejście.

<lol> no to chyba oczywiste że duża firma nie będzie płaciła urzędnikowi za pozwolenie na rozpoczęcie działalności.

QUOTE
To podbija koszty działania.


Nie wiem czy kolega zadał sobie trud przeczytania tego co napisałem wcześniej ze zrozumieniem i przeliczył sobie samodzielnie, jaki wpływ na koszty działalności dużej firmy mają pensje pracowników i ceny surowców.
QUOTE
Co gorsza ujawnienie takiego procederu kończy się dla wielkich film tragicznie. Spójrz chociaż na olbrzymią aferę z Siemensem w Niemczech.


I co Siemens zbankrutował, stracił miliony klientów? nie
QUOTE
Nadszarpnięcie dobrego imienia marki jest dużo bardziej kosztowne niż ten milion o którym wspomniałeś.


Spółki typu Microsoft czy TPSA mają wątpliwą renomę, a mimo to wciąż ich przewaga nad konkurencją jest miażdżąca. Nike swoje buty szyje w Wietnamie, płacąc swoim pracownikom(często dzieciom) kilkadziesiąt centów za godzinę pracy, oczywiste jest że firma łamiąca kodeks pracy
żeby mieć spokój ze strony rządu musi opłacać urzędników, a mimo to pozycja marki Nike rośnie a nie spada.
QUOTE
Tego rankingu nie wykonali eksperci, tylko pracodawcy z całej Europy.


Pracodawca, który zastanawia sie w którym kraju może zainwestować musi poznać dogłębnie poznać gospodarki krajów do których zamierza wejść, można więc powiedzieć że jest ekspertem:)

QUOTE
BTW: >>> Polska korupcją stoi <<<


artykuł pochodzi z 2006 roku, czyli już z kadencji PIS jego wyniki trochę przeczą:
QUOTE
Zachodni biznesmeni naprawdę często chwalą rząd PiS-u za jego działania na tym polu
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 11/08/2007, 13:30 Quote Post

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
A czy niepowołanie na kolejną kadencję Balcerowicza, symbolu tej polityki a powołanie na jego miejsce osoby, której wykształcenie jest mocno wątpliwe nie jest konkretnym działaniem?


Do tej pory p. Skrzypek i ekipa z RPP kontynuuje politykę byłego Prezesa NBP-u, więc w tym względzie nie nastąpił jakiś rozdźwięk.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
<lol> no to chyba oczywiste że duża firma nie będzie płaciła urzędnikowi za pozwolenie na rozpoczęcie działalności.


Domyślam się, że wiesz ile wytycznych do spełnienia i pozwoleń potrzebnych jest by otrzymać pozwolenie na rozpoczęcie działalności. Skąd więc przekonanie, że firma nie będzie musiała "posmarować" urzędnikowi, by działalność mogła w ogóle wystartować i nie stało się to za, przykładowo, rok?

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
Nie wiem czy kolega zadał sobie trud przeczytania tego co napisałem wcześniej ze zrozumieniem i przeliczył sobie samodzielnie, jaki wpływ na koszty działalności dużej firmy mają pensje pracowników i ceny surowców.


Oczywiście, że przeczytałem. Inaczej bym nie odpowiadał na Twoje słowa. W pensje pracowników wejdą łapówki dla reprezentantów związków zawodowych i urzędników kontroli, zaś do cen surowców wchodzą łapówki dla kontrahentów. Tym samym opłacalność produkcji spada i dochodzi ryzyko wyjawienia wejścia w konflikt z prawem.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
I co Siemens zbankrutował, stracił miliony klientów? nie


Oczywiście, że nie zbankrutował. Wizerunek marki w tym wypadku może ucierpieć głównie w postaci mniejszego zaufania partnerów biznesowych i stosunkach wewnątrz firmy oraz nastawieniu inwestorów giełdowych. To w dłuższym okresie przekłada się na zyski. Straty w wizerunku są bardzo trudne do oszacowania, więc takiej próby nie podejmę i mnie do tego nie zmusisz.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
Spółki typu Microsoft czy TPSA mają wątpliwą renomę, a mimo to wciąż ich przewaga nad konkurencją jest miażdżąca. Nike swoje buty szyje w Wietnamie, płacąc swoim pracownikom(często dzieciom) kilkadziesiąt centów za godzinę pracy, oczywiste jest że firma łamiąca kodeks pracy
żeby mieć spokój ze strony rządu musi opłacać urzędników, a mimo to pozycja marki Nike rośnie a nie spada.


Nie do końca chyba się zrozumieliśmy. Microsoft, TP S.A., Nike - te wszystkie firmy dysponują olbrzymim potencjałem wizerunku, wręcz każdy o nich słyszał. Wiele się mówi o nich złego, co nie znaczy, że klient dla spokoju nie kupi "pewnego i kompatybilnego" Windows Vista albo nie będzie się bawił z Tele2 tylko zrobi jak większość i się nie sparzy dzięki temu z nowinkami na rynku. Żeby nie ciągnąć tego wątku - podaję mentalność ogólną, te marki są mi obojętne. Ale nie zmienia to faktu, że afery odbijają się negatywnie na image'u marki, a co za tym idzie zachęca część klientów do sprawdzenia dokładnie oferty konkurencji.

Podałeś przykład Nike'a. Rozmawialiśmy o Europie. W Europie firmy nastawione na tanią siłę roboczą (co za tym idzie ewidentne łamanie praw pracowniczych, które na Dalekim Wschodzie dopiero zaczynają się krystalizować) po prostu nie inwestują. Zwyczajnie na takie praktyki nikt by im nie pozwolił, bo opinia publiczna by ich zjadła.

QUOTE(Władysław IV Waza @ 11/08/2007, 12:45)
artykuł pochodzi z 2006 roku, czyli już z kadencji PIS jego wyniki trochę przeczą:
QUOTE
Zachodni biznesmeni naprawdę często chwalą rząd PiS-u za jego działania na tym polu


Artykuł pokazuje sposób w jaki ocenia się kraje wschodzące. Gwarantuję, że to się przez rok diametralnie nie zmieniło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 23/08/2007, 8:22 Quote Post

Vitam

Proszę mi wybaczyć oftop, ale:

Brak korupcji powoduje możliwość normalnego prowadzenia biznesu nie uzależnionego od nastroju urzędnika. (Rothar)

Drogi Rotharze, chyba nikt nie ma złudzeń co do "zwalczania korupcji" w Rosji czy Chinach. Tam doskonale funkcjonuje korupcja państwowa ("Drogi Zagraniczny Inwestorze, chcesz u nas założyć firmę - świetnie, musisz tylko zatrudnić naszego człowiek na na kluczowym i dobrze płatnym stanowisku"). A mimo to Rosja i Chiny są dużo bardziej atrakcyjne od Polski. Jak to wytłumaczyć?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Nurglitch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.474
Nr użytkownika: 11.929

Piotr Smolañski
Zawód: Informatyk
 
 
post 23/08/2007, 13:56 Quote Post

Tuxman, nie, to nie ma nic wspólnego z PiS. Co niby zrobił PiS aby zmienić warunki dla przedsiębiorców? Zmniejszył komplikację przepisów podatkowych? Odebrał urzędom podatkowym i generalnie urzędnikom uznaniowość decyzyjną? Nic. Zupełnie nic.

CBA to jest śmiech. Policja, powołana od początku w oczywistym celu bycia batem na przeciwników politycznych i tylko temu służąca. Ile było akcji CBA? 5? Chyba nawet nie tyle. To o wiele za mało na zmienienie postrzegania Polski.

Czemu warunki inwestycyjne się poprawiają? Bo Polacy mają więcej pieniędzy i Polska przestaje być krajem taniej siły roboczej a staje się normalnym rynkiem. Czemu staje się normalnym rynkiem? Bo Polacy już dawno nauczyli się funkcjonować pomimo kolejnych okupujących kraj lewackich rządów. Czy u steru jest SLD, PiS, AWS, czy innej proweniencji lewacy, to nie ma znaczenia. Jeśli myśli się o kolejnych rządach jako o wrogiej krajowi i narodowi sile okupacyjnej, z którą kraj musi sobie jakoś radzić, to jest się blisko prawdy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 23/08/2007, 14:32 Quote Post

QUOTE(Coobeck @ 23/08/2007, 8:22)
Drogi Rotharze, (...) Rosja i Chiny są dużo bardziej atrakcyjne od Polski. Jak to wytłumaczyć?
*



Ta wysoka korupcja w Chinach nie kłóci się jeszcze z ich wysokim rozwojem gospodarczym, bo wyrównują ją inne korzyści jak niskie płace i bardzo słabo rozwinięte prawo pracy. Bilansem wychodzi korzystnie dla inwestora. Ale jak to tuxman wspomniał nie wygląda tak różowo w rzeczywistości jak na słupkach dynamiki PKB. Małe i średnie firmy boją się jednak inwestować na Dzikim Wschodzie, bo korupcja zawsze wiąże się w ostateczności z przestępczością i gangsterką - wymuszeniami. Zaś mniejsi gracze w tym przypadku nie mają szans.

Problem w tym, że porównujemy się z Europą Zachodnią (w tym dokładnie wątku i rankingu) i tutaj nie ma takich kolosalnych różnic w płacach, więc samym niedorozwojem praw pracowniczych różnic w postrzeganiu terenu jako dobrego pod inwestycje wytłumaczyć się nie da. Muszą istnieć inne znaczące czynniki. I korupcja jest jednym z nich.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
szuba44
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 290
Nr użytkownika: 48.921

andrzej szuba
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 26/05/2012, 17:32 Quote Post

Korupcja jest piekielnie ważna sprawa. Swego czasu chciano przenieść jeden z zakładów mojej firmy (firma jest amerykańska ) do Rosji. Okazało się na szczęście, ze się to nie opłaca bo z uwagi na korupcje na miejscu, ,trzeba ponieść dodatkowe duże koszty. Chwała partii, która sie wówczas za to wzięła i otworzyła CBA ( o ile się nie mylę to chyba był to PIS)
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej