Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polski katolicyzm: wiara/kosciol/polityka
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 1/08/2016, 20:51 Quote Post

Zbiórczy temat dla katolicyzmu w Polsce po 1989 roku zainspirowany przemyśleniami wokół Światowych Dni Młodzieży..

Moje przemyślenia.

Generalnie do roku 1989 wydaje mi się że wiara katolicka była nierozerwalnie powiązana z państwowością, kulturą polską. Zgrzyt był gdy papieże popierali zaborców, jestna to odpowiedni temat na forum, moje zdanie to oczywiście duże uproszczenie, aczkolwiek jakby gdzieś doszukiwać jakiegoś rozdźwięku między państwem,narodem, kulturą polską to wtedy.

Od 1945-1989 rola kościoła wyjątkowo silnie była utożsamiana z walką społeczeństwa o lepszy byt, o demokracje i wartości. Kościół był jedną z głównych sił walczących z opresyjnym reżimem komunistów a nazwiska Popiełuszki, Wyszyńskiego, Wojtyły, wpisują się w poczet bohaterów narodowych.
Sytuacja po 1989 jest dla kościoła w Polsce nowa.

Kraj dość szybko się rozwija, otworzył się na zachód, wszedł do UE. Łączy się to także ze zjawiskami zachądzącymi w tamtej części EUropy. Przede wszystkim chodzi o ateizacje i nowe dyskusje na tematy obyczajowe itp.

Temat ateizacji łączy się więc z forumowym tematem błędnie nazwanym "laicyzacją" na świecie.
Wydaję się że rzecczywiście katolicyzm w Polsce stopniowo słabnie, nie mniej na tle Europy, Polska nadal pozostaje w gronie krajów gdzie religia pozostaje silna, wśród Włoch, Chorwacji, Grecji. Ciężko określić przyszłość, może dalej będzie lekko słabnąć, może takie wydarzenie jak ŚDM wpłynie pozytywnie na katolicyzm.

Polityka a katolicyzm. To jest ciekawy wątek. Byłem przekonany, być może błędnie, tak do zeszłego roku (2015), że bardziej religijni katolicy są prawicowi. Z jednej strony kościół bronił wartości jednocześnie bliskich prawicy, czyli sprzeciw wobec aborcji, czy stosunek do związków homoseksualnych, jak i ogólne przywiązanie do tradycji. Na ustach mniej lub bardziej prawicowych partii z reguły znajdowały się hasła wsparcia dla kościoła, szczególnie wśród narodowców i PiSu. Zeszły rok jednak wydaje się zmienił rozkład polityczny. Papież FRanciszek, a za nim spora część polskiego kościoła, przede wszystkim episkopat, jasno wyrazili gotowość dla przyjęcia uchodźców, podczas gdy prawica była wyjątkowo twardo na nie. Spowodowało to pewną konsternacje gdy środowiska Gazety Wyborczej wychwalały kościół, a wśród prawicowców pojawiały się głosy conajmniej krytyczne wobec stanowiska papieża i innych hierarchów.
Dla mnie znaczy to tyle że katolicyzm w obecnych warunkach wychodzi po za podział prawica-lewica. Wyznacza pewne wartości i nimi kieruję się, bez względu na polityke, co oczywiście bardzo dobrze świadczy o kościole, przynajmniej wg mnie.

Można w temacie też wspomnieć o roli Torunia itp. gdzie polityka jest już wprost połączona z religią.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 1/08/2016, 20:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/08/2016, 21:03 Quote Post

Tak sobie pomyślałem, żeby per analogiam przyjrzeć się kwestii tzw. "teologii wyzwolenia" (swoją drogą - jest temat na forum?). Tam też rozjeżdzały się kwestie teologiczne od politycznych i społecznych. Lewicy się podobało. Prawicy i katolickiemu mainstreamowi - mniej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/08/2016, 21:18 Quote Post

Ad. Rommel 100;
QUOTE
Generalnie do roku 1989 wydaje mi się że wiara katolicka była nierozerwalnie powiązana z państwowością...
W latach 1944-1989 też była z nią, a w domyśle władzą, powiązana. Jednak na specyficznych zasadach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 1/08/2016, 22:03 Quote Post

CODE
Polityka a katolicyzm. To jest ciekawy wątek. Byłem przekonany, być może błędnie, tak do zeszłego roku (2015), że bardziej religijni katolicy są prawicowi. Z jednej strony kościół bronił wartości jednocześnie bliskich prawicy, czyli sprzeciw wobec aborcji, czy stosunek do związków homoseksualnych, jak i ogólne przywiązanie do tradycji.


A to sprawa złożona i skomplikowana, bo powinno się wyjść od zdefiniowania czym jest prawica (co już rozpęta pewien konflikt).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 1/08/2016, 22:16 Quote Post

Proponuję nie mylić prawicowców z konserwatystami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 1/08/2016, 22:25 Quote Post

W zasadzie po SVII KRK nie był za bardzo prawicą wbrew powszechnej opinii. To jest raczej taka mocno centrowa "współczująca chadecja", do bólu demoliberalna i prawoczłowiecza. Długi czas konflikt był wyciszony bo papież-Polak, ale teraz już tego amortyzatora nie ma. Drogi Watykanu (a w konsekwencji i polskiego episkopatu) i polskiej prawicy będą się coraz bardziej rozjeżdżać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 2/08/2016, 6:37 Quote Post

A co takiego stało się w czasie IISW że akurat wtedy nastąpił rozdźwięk KK z prawicą?
Myślę że kwestia narodowości JPII nie miała tak kluczowego znaczenia, gdyby dziś mówił o przyjmowaniu uchodźców zapewne spotkało by go to samo co Franciszka czy polskich hierarchów, główną tu przeszkodą była raczej antykomunistyczna renoma papieża, ale jak wiadomo po przypadkach Bartoszewskiego itp. zaraz by wyjęto jakieś "brudy" o współpracy Wojtyły tongue.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
gregski
 

Pirat of the Carribean
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.067
Nr użytkownika: 12.159

Stopień akademicki: mgr inz
Zawód: ETO
 
 
post 2/08/2016, 10:14 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 1/08/2016, 20:51)

Dla mnie znaczy to tyle że katolicyzm w obecnych warunkach wychodzi po za podział prawica-lewica. Wyznacza pewne wartości i nimi kieruję się, bez względu na polityke, co oczywiście bardzo dobrze świadczy o kościole, przynajmniej wg mnie.
*


Zawsze wychodził.
Po 1989 roku zdarzyło się w wolnych wyborach wygrywać ugrupowaniu postkomunistycznemu. Czyimi głosami jak nie głosami katolików? (A przynajmniej ludzi uważającymi się za takich.)
Społeczną naukę kościoła też trudno nazwać prawicową.
Natomiast próbę definiowania katolików poprzez stosunek ich opinię na temat fali imigracji uważam za rzecz nawet zabawną. Nie bardzo rozumiem dlaczego akurat stosunek do inwazji imigrantów ma być probierzem katolickości społeczeństwa.

Religia to jedno a polityka to druga sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 30/03/2021, 1:56 Quote Post

Ciekawy fakt:

Polska jest MNIEJ religijna, niż wynika z jej poziomu dochodu narodowego. Ogólnie na krzywej, maksymalną religijność mają kraje biedne, krzywa spada przy wzroście GDP per kapita.
USA i Malezja są bardziej religijne, niż wynika z ich bogactwa, Rosja i Chiny mniej. Polska też mniej.
https://www.pewresearch.org/fact-tank/2016/...alience-update/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
terenes
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 99.183

 
 
post 5/06/2021, 6:47 Quote Post

Z wykresu wynika ze w 2016 roku 30% Polaków uważało ze religia jest dla nich "bardzo ważna". Pomijając, że krzywa wydaje mi się po prostu narysowana na wykresie, a nie dopasowana zgodnie z odpowiednimi wzorami i że zadane pytanie jest bardzo mało konkretne to mam pewne wątpliwości odnośnie tej liczby - szczególnie w Polsce sprzed 5 lat.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Arheim
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.974
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS
 
 
post 5/06/2021, 7:24 Quote Post

QUOTE
Od 1945-1989 rola kościoła wyjątkowo silnie była utożsamiana z walką społeczeństwa o lepszy byt, o demokracje i wartości. Kościół był jedną z głównych sił walczących z opresyjnym reżimem komunistów a nazwiska Popiełuszki, Wyszyńskiego, Wojtyły, wpisują się w poczet bohaterów narodowych.
Sytuacja po 1989 jest dla kościoła w Polsce nowa.


Obawy miał chyba takze JPII w nowej rzeczywistości po 89r.Czy to były słowa także do samgo koscioł?

- Życzę wam wszystkim, aby nikt z was nie próbował się bogacić kosztem bliźniego i aby nikt nikomu nie zazdrościł - mówił Jan Paweł II do rodaków w Płocku. (PR, 7.06.1991)
 
User is online!  PMMini Profile Post #11

     
Valdee
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 57.193

 
 
post 15/07/2021, 9:35 Quote Post

https://www.youtube.com/watch?v=Auc2qJq5j5E

Ksiądz pogrzebu nie zrobi ale 8 stówek przytuli ku chwale Bożej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 15/07/2021, 9:59 Quote Post

Oh, z mojej diecezji:

https://www.rp.pl/Kosciol/210709413-Czestoc...przeprasza.html

Sprawa właściwie zakończona.

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.389
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 15/07/2021, 10:31 Quote Post

To, co zaprezentował ksiądz z Częstochowy to nic nowego, a nawet powiedziałbym, że rzecz normalna, ale ostatnimi czasy mniej akceptowalna przez wiernych. Były i sprawy, gdzie duchowny domagał się pieniędzy za akt apostazji, ale chyba nic nie przebije 200 złoty za otwarcie cmentarza - https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,1...otworzenie.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Valdee
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 57.193

 
 
post 15/07/2021, 13:59 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 15/07/2021, 11:31)
To, co zaprezentował ksiądz z Częstochowy to nic nowego, a nawet powiedziałbym, że rzecz normalna, ale ostatnimi czasy mniej akceptowalna przez wiernych. Były i sprawy, gdzie duchowny domagał się pieniędzy za akt apostazji, ale chyba nic nie przebije 200 złoty za otwarcie cmentarza - https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,1...otworzenie.html
*



Wszystko na chwałę Bożą!
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej