Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Problem antysemityzmu po 1989 roku,
     
august
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 13.996

august
Zawód: student
 
 
post 12/03/2006, 23:17 Quote Post

w kraju szerzy się antysemityzm. rozgłośnie mieniące się "katolickimi" wszedzie dostrzegają wrogów żydów, cyklistów, masonów ( o dziwo komunistów już nie chyba że w kontekście żyda)
pod adresem: http://www.polonica.net/ListaZydow_zmienione-nazwiska.htm
znaleźć można imponującą listę żydów polskich. Adam Michnik - Aaron Szechter kwaśniewski vel Izaak Stoltzman i inni brakuje jeszcze klanu giertychów, o. tadeusza r. z Torunia, Dmowskiego i Pana Jezusa.
dlaczego wszędzie widzimy Żydów? czemu koła mocherowo-giertychowe wskazują w nich głównego wroga Polski? ( ja tam go widze w Rosji i właśnie w giertychach i rydzyku) czy rzeczywiście Michnik i kwaśniewski są żydami (w żydostwo kwasniewskiego nie wierze nawet magistra nie ma:)) jeśli tak to dlaczego to ukrywają?
dlaczego "miliony polskich żydów" wstydzą / boją się do tego przyznać? ja gdybym był żydem - byłbym z tego dumny (historia, kultura, religia, pozytywne cechy narodu - spryt inteligencja) tak jak jestem dumny dziś z mojej Polskości.
post ten nie ma na celu szerzenie antysemityzmu ( bo osobiście do żydów nic nie mam - chyba że pędzą palestyńczyków przed czołgiem) tylko wyjaśnienie moich wątpliwości na ten temat.
co ciekawe na liście nie ma sz. posła od wanny i gazrurki Wassermana a Ludwik Dorn wymieniony jest tylko z nazwiska, choć zgodnie z prawem izraelskim mają oni prawo do repatriacji do Izraela czyli mają żydowskie pochodzenie (za wyborczą lub Rzeczpospolitą z początku tego roku)

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 12/03/2006, 23:50 Quote Post

A widzisz.
Bardzo ciekawą kwestię poruszyłeś. Chociaż z drugiej strony sensownej odpowiedzi mogłyby udzielić właśnie osoby pochodzenia żydowskiego.

Ja myslę, że po prostu trudno się przyznać w tym kraju do żydowskich korzeni - i myślę, że głównym czynnikiem nie są tu wbrew pozorom ataki pewnych partii tudzież pewnego kręgu społeczności (zwanej moherową...)
Wymienione przez ciebie osoby nie wstydzą się raczej swoich korzeni. Po prostu siłą rzeczy nie mogą nimi epatować, gdyż oponenci/dyskutanci/przeciwnicy a czasem nawet zwolennicy nie umieją przyjąć w sposób naturalny faktu że ktoś jest ŻYDEM. Musi temu od razu towarzyszyć pewna otoczka, a do dyskusji wprowadzane są wszystkie kwiestie polsko-żydowskie - jak wiadomo, w większości niewesołe.
Druga kwestia to po prostu fakt całkowitego zasymilowania. Po prostu niektórzy nie czują się już Żydami. Są Polakami. Ciekawe, czy w ich przypadku ich korzenie bardziej im ciążą, czy też pomagają?

Bardzo podobała mi się ksiażka "W ogrodzie pamięci" Olczak-Ronikier. Myśl, że na cześć Twoich pytań możesz znaleźć tam odpowiedź. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 13/03/2006, 0:04 Quote Post

QUOTE(syrenka)
Wymienione przez ciebie osoby nie wstydzą się raczej swoich korzeni. Po prostu siłą rzeczy nie mogą nimi epatować, gdyż oponenci/dyskutanci/przeciwnicy a czasem nawet zwolennicy nie umieją przyjąć w sposób naturalny faktu że ktoś jest ŻYDEM. Musi temu od razu towarzyszyć pewna otoczka, a do dyskusji wprowadzane są wszystkie kwiestie polsko-żydowskie - jak wiadomo, w większości niewesołe.


Nie przypominam sobie, aby dyskusjom z p. B. Wildsteinem towarzyszyła jakaś otoczka lub ktoś nie przyjmował do wiadomości pochodzenia p. Wildsteina. Nie kryje się ze swoim pochodzeniem ale i nie epatuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/03/2006, 0:14 Quote Post

Problem jest nieco bardziej złożony. Przede wszystkim trzeba spojrzeć na stosunek do państwowości polskiej. Stosunek Polaków jest oczywisty: Polacy za niepodległość przelewali krew przez 123 lata zaborów (pomijając fakt, że nie wszyscy - w świadomości historycznej narodu ukształtował się pogląd, że wszyscy). Natomiast Żydom niepodległa Polska do niczego potrzebna nie była - wszystko jedno, czy to Polska, czy Przywiślański Kraj, Wielkie Księstwo Poznańskie czy co tam jeszcze. Spójrzmy choćby na obraz Warszawy po upadku powstania listopadowego: "Ze znaczniejszych mieszkańców nikogo na ulicach, wszyscy w domach swych zamknięci, jedynie Żydzi w świątecznych sukniach (bo to była sobota), z wesołymi twarzami, przechadzają się swobodnie" (J. S. Bystroń, "Warszawa", wyd. II, PIW, W-wa 1977, s. 215, przytaczając relację Skarbka z września 1831).
Do czego zmierzam? Otóż zmierzam do tego, że na obraz Żydów nałożyła się sytuacja, gdy Polacy walczyli o byt państwowy, a po jego uzyskaniu okazało się, że korzystają w nim z możliwości uczestnictwa w sprawowaniu władzy inne narody. I to narody, którym ten byt jest często obojętny. Dość zresztą przypomnieć, że np. w zaborze pruskim ludność żydowska żywiła sympatię do żywiołu niemieckiego (nieodwzajemnioną, dodajmy). Trudno się dziwić, że w tych warunkach powątpiewanie w szczerość uczuć osób pochodzenia żydowskiego do Polski weszło wielu środowiskom w zwyczaj.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
syrenka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 555
Nr użytkownika: 6.375

 
 
post 13/03/2006, 0:48 Quote Post

QUOTE(swatek @ 13/03/2006, 0:04)
Nie przypominam sobie, aby dyskusjom z p. B. Wildsteinem towarzyszyła jakaś otoczka lub ktoś nie przyjmował do wiadomości pochodzenia p. Wildsteina. Nie kryje się ze swoim pochodzeniem ale i nie epatuje.
*



Czyli szafa gra, jednym słowem? No nie wiem..
Ja nie mówię tu o trąbieniu w mass-mediach że "ktoś-tam jest Żydem i pewnie dlatego coś-tam", ale o sytuacjach typu: rozmawiam z kimś o Bartoszewskim, ja chwale, on gani - i w końcu kiedy zabrakło mu argumentów to słyszę "ale to Żyd jest!"

Chodzi mi też o zwykłe, codziene relacje. Bądźmy szczerzy - część osób z naszego otoczenia, gdyby dowiedziało się, że ktoś jest Żydem, to zachowałoby się
tak jak niektórzy w stosunku do homoseksualistów...

I jeszcze jedno. Przykre to dla mnie ale trudno. Powiem.
Moja Babcia słucha Radia Maryja. Nie jest specjalnie wykształcona, ale też nie należy do osób ograniczonych. Jakieś horyzonty ma. I pewnego dnia się dowiaduję, że za wszystkim stoją Żydzi i masoni, że jestem ślepa skoro tego nie widzę, że zawsze przecież tak było, i że mój Tata (a jej syn!) źle mnie wychował!!!!

Uważam, że media/polityków propagujących antysemityzm powinno się wysadzić w kosmos, gdyby było to możliwe :/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Ludwik Götten
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 8.605

 
 
post 13/03/2006, 1:21 Quote Post

Necrotrupie piszesz, że problem jest bardziej złozony po czym przedstawiasz dosyć łatwą teorię rozwiewającą wszelkie wątpliwości w tym temacie. Tak jakby nie było Żydów walczących ręka w ręke z Polakami np. w czasie kampani wrześniowej (ale przecież nie tylko). Więc może bardziej szkodliwy dla naszych relacji jest mit o Żydach nie troszczących się o państwowość Polski, których obchodzi tylko i wyłącznie interes własny, na którego ołtarzu nie zawachają sie zresztą złożyc wszystkiego i wszystkich kiedy przyjdzie taka potrzeba itd. (nie zrozum mnie źle nie posądzam Ciebie oto, że ta wizja jest Twoją wizją).

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Kon-dzia
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.746
Nr użytkownika: 12.898

Konrad
 
 
post 13/03/2006, 11:47 Quote Post

Auguście, rozumiem że poruszyłeś temat ale link do gadzinówki to przesada. Każdy kto nie klęka przed ojcem Rydzykiem jest na liście zaznaczony jako żydokomuna, żydowski mason czy coś w tym stylu.
Wystarczy publicznie skrytykować LPR, Młodzież Wszechpolską, Radio Ma Ryja i już dostaje się pochodzenie żydowskie - nawet Bałtroczykowi i Ewie Bem się dostało.
dam cytat z listy:
Władysław Bartoszewski - (polonofob, mason, dywersant, senator, znawca i piewca tematyki żydowskiej
Włodzimierz Cimoszewicz - Dawid Goldstein - (komunista, dywersant, agent SB, TW pseudonim "Carex", szuja

Rzygać mi się chce.

O jeszcze to znalazłem:
QUOTE
Jacek Kaczmarski - Icek Berelbaum    -    (dywersant, polonofob, "bard", kpiarz polskości)


Idę puścić pawia jeszcze raz
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 13/03/2006, 18:58 Quote Post

Ludwik Götten napisał:
QUOTE
Necrotrupie piszesz, że problem jest bardziej złozony po czym przedstawiasz dosyć łatwą teorię rozwiewającą wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Niezupełnie. Ja jedynie dorzuciłem kolejną torię tłumaczącą zagadnienie częściowo. Problem jest skomplikowany dlatego, że żaden z wymienionych powodów widzenia Żydów wszędzie nie jest jedynym ani najważniejszym. Dopiero z połączenia wielu takich powodów wyłoni nam się całościowy obraz z jednej strony niechęci do Żydów, z drugiej strony przekonania o ich wszechobecności. Zresztą zauważ, że tak jak moja teoria w pewien sposób tłumaczy niechęć do Żydów, tak niezbyt wyjaśnia pojawienie się wrażenia ich wszechobecności.

QUOTE
Tak jakby nie było Żydów walczących ręka w ręke z Polakami np. w czasie kampani wrześniowej (ale przecież nie tylko). Więc może bardziej szkodliwy dla naszych relacji jest mit o Żydach nie troszczących się o państwowość Polski, których obchodzi tylko i wyłącznie interes własny, na którego ołtarzu nie zawachają sie zresztą złożyc wszystkiego i wszystkich kiedy przyjdzie taka potrzeba itd. (nie zrozum mnie źle nie posądzam Ciebie oto, że ta wizja jest Twoją wizją).

Jak celnie zauważyłeś nie jest to moja wizja, dlatego zresztą wspomniałem o poglądzie ukształtowanym w świadomości historycznej narodu. Jednakże z drugiej strony nie odrzucam jej. Nie badałem tej sprawy dogłębnie i tak jak nie stoją na stanowisku, że ogół ludności żydowskiej odnosił się do państwowości polskiej co najmniej obojętnie, tak samo nie mam danych aby stwierdzić, że jest to mit.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Ludwik Götten
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 8.605

 
 
post 13/03/2006, 20:30 Quote Post

"Nie badałem tej sprawy dogłębnie i tak jak nie stoją na stanowisku, że ogół ludności żydowskiej odnosił się do państwowości polskiej co najmniej obojętnie, tak samo nie mam danych aby stwierdzić, że jest to mit."

Necrotrup

Zgoda. Ja również nigdy dogłębnie nie badałem tej sprawy, ale rodzi się pytanie skoro nasza historia zna także zdarzenia, w których walczyliśmy razem z żydami o państwowość Polski, to dlaczego w świadomości ludzi miał powstać tylko ten negatywny stereotyp żyda, któremu jest wszystko jedno a nie ten pozytywny, polskiego żyda, który w chwilach zagrożenia broni Polski ? I dlaczego ten pierwszy a nie ten drugi ma być składową częścią naszego zbiorowego wyobrażenia o tym narodzie ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Natio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 14.779

 
 
post 13/03/2006, 21:05 Quote Post

QUOTE
Ja również nigdy dogłębnie nie badałem tej sprawy, ale rodzi się pytanie skoro nasza historia zna także zdarzenia, w których walczyliśmy razem z żydami o państwowość Polski, to dlaczego w świadomości ludzi miał powstać tylko ten negatywny stereotyp żyda, któremu jest wszystko jedno a nie ten pozytywny, polskiego żyda, który w chwilach zagrożenia broni Polski ? I dlaczego ten pierwszy a nie ten drugi ma być składową częścią naszego zbiorowego wyobrażenia o tym narodzie ?

Odpowiadam. Myślę że niechętny obraz żyda został wydatnie ukształtowany podczas II wojny światowej i po niej. Faktem jest że po zajęciu Kresów Polski przez ZSRR w 1939r. znaczna ilośc ludności pochodzenia żydowskiego przyjęła to entuzjastycznie,wspólpracując z sowietami(panowała wsród nich opinia o upadku Polski burżujów,nacjonalistycznego kraju)Do 1941r. wśród nowej administracji na wschodnich rubieżach RP było b.wielu Żydów,skazujących Polaków na śmierć za "niechętny stosunek do władzy radzieckiej" i wiele innych podobnych "argumentów". Także czas po wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną nie zapisał sie korzystnie w pamieci o Żydach przez Polaków. Tuż po wojnie wlasciwie Żydów w Polsce nie było ale w UB ich odsetek byl nieproprcjonalny do liczby ludności(mówi sie o 13% i ponad)Najczęsciej przybywali oni wraz z Armią Czerwoną z ZSRR. Mordowanie przez UB polskich patriotów z AK nie mogło podobać sie Polakom. Myśle ze wlasnie ten okres w historii zaważył na stosunku Polaków do Żydów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
tuxman
 

Hetman Polny imć Onufry Zagloba w służbie Forum!
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.264
Nr użytkownika: 4.809

 
 
post 13/03/2006, 21:35 Quote Post

QUOTE(Ludwik Götten @ 13/03/2006, 21:30)
<cut>dlaczego w świadomości ludzi miał powstać tylko ten negatywny stereotyp żyda, któremu jest wszystko jedno a nie ten pozytywny, polskiego żyda, który w chwilach zagrożenia broni Polski ?

Czy przypadkiem nie o takie postrzeganie chodziło własnie komunistom w czasach PRL-u? Czy przypadkiem nie o tym świadczyły wydarzenia z roku 1968 (słynny Marzec)?
Wydaje mi się, że komuniści doskonale wiedząc, że Polacy muszą mieć jakiś "wentyl bezpieczeństwa" (zwłaszcza w pierwszych latach pod nową Sowiecką okupacją) - potrzebują publicznego wroga...

To tylko moje dywagacje na ten temat... Niestety - wiadomo, że frustracje najłatwiej wyładowuje się na słabych...

A co do w/w listy ze stronki polonica.net - to umieszczenie na niej Lecha i Jarosława Kaczyńskich - po prostu mnie rozwaliło... Pogratulować polotu twórcy tej listy... Żetelność przez duże "Ż"... wink.gif

PS Jestem 100% gojem i Polakiem jakby co... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 13/03/2006, 22:57 Quote Post

QUOTE(Ludwik Götten @ 13/03/2006, 21:30)
Zgoda. Ja również nigdy dogłębnie nie badałem tej sprawy, ale rodzi się pytanie skoro nasza historia zna także zdarzenia, w których walczyliśmy razem z żydami o państwowość Polski, to dlaczego w świadomości ludzi miał powstać tylko ten negatywny stereotyp żyda, któremu jest wszystko jedno a nie ten pozytywny, polskiego żyda, który w chwilach zagrożenia broni Polski ? I dlaczego ten pierwszy a nie ten drugi ma być składową częścią naszego zbiorowego wyobrażenia o tym narodzie ?
*



nad nie-zgodą narodów pracowało wiele pokoleń zaborców z twórcami "Ksiąg Mądrości Syjonu" - rosyjska Ochraną.

Z nią i bez niej dołożoli się do tego nasi narodowcy, którzy niczym twórcy nowego narodu wyważali dawno otwarte drzwi szukając wroga łątwego do pobicia (albo przynajmnie kopnięcia lub wytargania za pejsy) by poczuć się lepiej.

Skończyła się zgoda narodów. Ta zgoda z Powstań Kościuszkowskiego, Listopadowego, czy Styczniowego. Zgoda Mickiewicza i Norwida.

I ciągniemy za sobą to dziedzictwo pojednania z Carem w imie nienawiści. Dlatego zacieramy pamięc po Berku Joselewiczu, Kronenbergu. Zacieramy pamięc pielęgnowaną przez Askenazego. Pamięć wyrażaoną w języku Tuwima i Leśmiana.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/03/2006, 6:17 Quote Post

żałuję bardzo Jedwabnego, Kielc, marca... Gdyby nie to Polska by miała kilkunastu noblistów, kilka oskarów itp. Żydzi byli na ziemiach polskich chyba już od czasów państw plemiennych, szkoda, że się to skończyło...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 25/03/2006, 1:49 Quote Post

QUOTE(Kon-dzia @ 13/03/2006, 12:47)
Auguście, rozumiem że poruszyłeś temat ale link do gadzinówki to przesada. Każdy kto nie klęka przed ojcem Rydzykiem jest na liście zaznaczony jako żydokomuna, żydowski mason czy coś w tym stylu.
Wystarczy publicznie skrytykować LPR, Młodzież Wszechpolską, Radio Ma Ryja i już dostaje się pochodzenie żydowskie - nawet Bałtroczykowi i Ewie Bem się dostało.
dam cytat z listy:
Władysław Bartoszewski    -    (polonofob, mason, dywersant, senator, znawca i piewca tematyki żydowskiej
Włodzimierz Cimoszewicz - Dawid Goldstein    -    (komunista, dywersant, agent SB, TW pseudonim "Carex", szuja

Rzygać mi się chce.



O jeszcze to znalazłem:
QUOTE
Jacek Kaczmarski - Icek Berelbaum    -    (dywersant, polonofob, "bard", kpiarz polskości)


Idę puścić pawia jeszcze raz
*



A od czegóż to tak Ci się "rzygac" chce? Ja zwolennikiem Radia Maryja nie jestem, a niektóre audycje mnie w nim po prostu śmieszą albo przerażają, ale to, że ktoś nazywa Cimoszewicza pieprzonym komuchem, to dla mnie oczywistośc. Czerwona pała, "ni mniej, ni więcej". A co do środowisk muzycznych (w ogóle estrady) mnóstwo jest Żydów i przydupasów "komuny". Żeby się do czegoś dostac, trzeba było włazic w dupę i założe się, że połowa tych "gwiazd" polskich recytowała za młodu wierszyki ku czci Stalina.

Nie lubię RM, ale szczerze mówiąc, mimo iż skrajnie ukazane,da się tam wychwycic słuszne pretensje Polaków do winnych upodlenia naszego kraju. To, że trzeba się rozliczyc z Żydo-komuną to istatona dzisiaj kwestia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 25/03/2006, 1:58 Quote Post

QUOTE(syrenka @ 13/03/2006, 1:48)
QUOTE(swatek @ 13/03/2006, 0:04)
Nie przypominam sobie, aby dyskusjom z p. B. Wildsteinem towarzyszyła jakaś otoczka lub ktoś nie przyjmował do wiadomości pochodzenia p. Wildsteina. Nie kryje się ze swoim pochodzeniem ale i nie epatuje.
*



Czyli szafa gra, jednym słowem? No nie wiem..
Ja nie mówię tu o trąbieniu w mass-mediach że "ktoś-tam jest Żydem i pewnie dlatego coś-tam", ale o sytuacjach typu: rozmawiam z kimś o Bartoszewskim, ja chwale, on gani - i w końcu kiedy zabrakło mu argumentów to słyszę "ale to Żyd jest!"

Chodzi mi też o zwykłe, codziene relacje. Bądźmy szczerzy - część osób z naszego otoczenia, gdyby dowiedziało się, że ktoś jest Żydem, to zachowałoby się
tak jak niektórzy w stosunku do homoseksualistów...

I jeszcze jedno. Przykre to dla mnie ale trudno. Powiem.
Moja Babcia słucha Radia Maryja. Nie jest specjalnie wykształcona, ale też nie należy do osób ograniczonych. Jakieś horyzonty ma. I pewnego dnia się dowiaduję, że za wszystkim stoją Żydzi i masoni, że jestem ślepa skoro tego nie widzę, że zawsze przecież tak było, i że mój Tata (a jej syn!) źle mnie wychował!!!!

Uważam, że media/polityków propagujących antysemityzm powinno się wysadzić w kosmos, gdyby było to możliwe :/
*




Niedługo trzeba się będzie wstydzic tego, że się jest Polakiem, Wystarczy w jakiś sposób skrytykowac jakiegoś Żyda i już jest to antysemityzm. Nie wolno krytykowac, oceniac, mówic, pisac itd... Czy Ci Żydzi stoją ponad prawem? Dla mnie to jest jakaś paranoja...jeżeli mamy pretensje do Żydów, to za to, że tak licznie łączyli się z naszymi wrogami, przede wszystkim. Poza tym są wątpliwości czy nie zamykają wokół siebie zdobytej władzy. To nie żadna teoria spiskowa i nie uważam każdego Żyda za wroga, ale mówię o tych, którzy przyłączali się do niedawnego reżimu, tak samo Żydach, jak Polakach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

16 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej