Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wczasy polskiego emeryta pod palma, Czy jest to realne ?
     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.499
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/12/2013, 11:34 Quote Post

A po co tropikalne kraje? Niebezpieczne, zagrożone tsunami, czy jakimiś choróbskami. Wystarczy wybrać się na Bałkany (oczywiście w tę część wschodnią, zachodnia droga niestety), ceny niższe niż w Polsce, klimat dużo cieplejszy, świeże warzywa i owoce nawet poza okresem letnim, ceny nieruchomości dużo niższe niż w Polsce, opieka medyczna na porównywalnym poziomie. Ja polecam taką Bułgarię. Poza wybrzeżem i regionem Veliko Tyrnowo ceny nieruchomości dość niskie, klimat ciepły, może na starość kupię sobie tam dom?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 29/10/2021, 11:48 Quote Post

"Wczasy polskiego emeryta pod palmą. Czy jest to realne?". Nie, dla przeciętnego polskiego emeryta nie jest to realne, ale nie, nie ze względów finansowych, lecz głównie mentalnych. Nb. w pytaniu dostrzegam pewne jakby uprzywilejowywanie emerytów, jakiś ich specyficzny, nazwijmy to tak, kult, coś takie ma moim zdaniem miejsce w polskiej kulturze. Nie, nie w sensie materialnym, lecz w takim jakby psychologicznym. Ot, emeryci to, emeryci tamto, czasami wespół z rencistami ("emeryci i renciści", tak jeszcze do niedawna grzmiał każdy polityk podczas każdej kampanii wyborczej). Poza tym, wracając do tematu, nie bardzo wiem, po co taki emeryt miałby jechać pod te "palmy".

Ten post był edytowany przez Biernat: 30/10/2021, 10:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.970
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 29/10/2021, 12:31 Quote Post

QUOTE(Biernat @ 29/10/2021, 11:48)
Ot, emeryci to, emeryci tamto, czasami wespół z rencistami(...)


Zapewne nie masz jeszcze rodziców na emeryturze? Dla mnie ta specyfika to zwyczajna identyfikacja emerytów z tymi najbliższymi, a nie z jakąś anonimową masą próżniaczą, która w opinii niektórych żeruje na młodych czy np. głosuje na PiS. wink.gif
 
User is online!  PMMini Profile Post #33

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 29/10/2021, 12:41 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 29/10/2021, 12:31)
QUOTE(Biernat @ 29/10/2021, 11:48)
Ot, emeryci to, emeryci tamto, czasami wespół z rencistami(...)


Zapewne nie masz jeszcze rodziców na emeryturze? Dla mnie ta specyfika to zwyczajna identyfikacja emerytów z tymi najbliższymi, a nie z jakąś anonimową masą próżniaczą, która w opinii niektórych żeruje na młodych czy np. głosuje na PiS. wink.gif
*



Dzięki za zainteresowanie mą skromną osobą, nie ma to wprawdzie nic do rzeczy, ale jeśli chcesz wiedzieć, to ci odpowiem, otóż tak, z niecierpliwością czekam kiedy jedno z nich padnie (jedno, bo drugie już na szczęście padło, i to dość dawno). Ale, jak mówię, nie to jest powodem mej rzeczywiście nie najlepszej opinii o emerytach (elicie tego kraju). Do tematu. Po co im ewentualnie te palmy? Nie wystarczy kościółek, paciorek i wizyta na cmentarzu? Jutro czy pojutrze te całe "Wszystkich Świętych". W tym kraju zdaje się najważniejszy dzień w roku. Zarazem też zdaje się najważniejszy dla emerytów.

Ten post był edytowany przez Biernat: 30/10/2021, 7:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 29/10/2021, 18:40 Quote Post

To zależy co rozumieć przez wczasy "pod palmami". Jeśli potraktować to określenie najdosłowniej, to na dobrą sprawę palmy rosną całkiem blisko, choćby nad chorwackim czy albańskim Adriatykiem. W Chorwacji od lat spotykamy tysiące Polaków, wcale nie tych najbogatszych.
Co prawda wybierają oni najczęściej model wypoczynku wybitnie budżetowy: na campingu lub w kamperze, z zabieraniem z kraju kilogramów konserw lub weków. Na miejscu, na straganach kupują tylko świeże warzywa i owoce. Polskie żony codziennie gotują (dla nich to nie jest prawdziwy urlop!); o chadzaniu do miejscowych knajp czy o noclegach w hotelach nie ma mowy. Miejscowi niewiele na takich polskich turystach zarabiają, zatem niespecjalnie czują do nich sympatię. No ale wielu Polakom to się wydaje całkiem fajnym modelem letniego wypoczynku.

Jeśli mi jednak ktoś wypomni, iż emeryt pobierający minimalne świadczenie ZUS-owskie (rok 2021: nieco ponad 1000 zł miesięcznie netto) najpewniej nie załapuje się nawet na taki bieda-wypoczynek "pod palmami" . . . nie będę się upierał.

Przekonuje mnie opinia poprzednika, iż prócz bariery finansowej mamy do czynienia z barierą mentalną. Niby mamy XXI wiek, lecz wielu przedstawicieli starszej generacji wciąż odczuwa lęk przed tym, co obce, boi się nieporozumień językowych etc. To też jest ważna przyczyna dla której wielu wybiera "R.O.D.O.S." (na pewno przede mną ktoś tu już rozwinął ten akronim).

PS Jeśli ktoś napisze, że prawdziwe "wczasy pod palmami" to nie Adriatyk, lecz co najmniej Egipt bądź Tunezja - to Polacy tam też latają i to chyba całkiem licznie. Choć oczywiście wśród latających przedstawiciele Trzeciego Wieku są mocno niedoreprezentowani.
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.970
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 29/10/2021, 19:33 Quote Post

Pierwotny przykład dotyczył jednak nie krótkoterminowego wypadu kamperowego czy też czarterowego lotu na leniwy "all inclusive" w uwielbianej przez Polaków Turcji, ale bardziej permanentną emeryturę gdzieś w ciepłych krajach. Wydaje mi się też, że jesteś trochę zbyt surowy wobec standardu wypoczynku kamperowców - to już nie jest minimalizm kosztowy wyjazdów początku lat 2000, a bardziej praktyczność unikania uciążliwości miejscowych kwater. Z pewnością separuje to naszych nadwiślańskich neocyganów od miejscowych, ale w końcu na "all inclusive" ludzie też się nie wybierają, żeby się bratać z przypadkowymi miejscowymi, ale na kontrolowany, poukładany wypoczynek. Co kto lubi. wink.gif

To raczej nadal zabawa dla kolejnego pokolenia (mentalnie) i klasy średniej (finanse, zdrowie). Przy czym nie spodziewam się tu częstych wyborów Tunezji etc. - raczej konserwatywnie, tak jak w przypadku Niemców czy Brytyjczyków to będzie południe Europy.

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 29/10/2021, 19:40
 
User is online!  PMMini Profile Post #36

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 29/10/2021, 21:13 Quote Post

QUOTE(Baszybuzuk @ 29/10/2021, 20:33)
Pierwotny przykład dotyczył jednak nie krótkoterminowego wypadu kamperowego czy też czarterowego lotu na leniwy "all inclusive" w uwielbianej przez Polaków Turcji, ale bardziej permanentną emeryturę gdzieś w ciepłych krajach.
*


Wszelako tytuł wątku zawiera słowo "wczasy". To sugerowałoby skupienie się na krótkotrwałych pobytach w cieplejszych klimatach, nie zaś na zakupach domków albo mieszkań w Italii, Hiszpanii czy Turcji (co jest wyborem całkiem sporej grupy osób starszych z Wysp Brytyjskich albo Niemiec) i na trwałym osiedlaniu się na stare lata "pod palmami".
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
wypasionyslawek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 62.572

Zawód: student
 
 
post 29/10/2021, 22:16 Quote Post

Ja tylko chciałbym się krótko odnieść do tych "oszczędnych" wyjazdów na camping w temacie dotyczącym seniorów. Przez całe lata przemierzając Bieszczady spotykałem takowe osoby rodem nie z Polski, a z Holandii, rzadziej Belgii i Niemiec, pojedynczo zaś że Szwecji i Francji. Natomiast polskich emerytów na wakacjach na polskim campingu nie spotykałem nigdy. Jeśli chodzi o Chorwację to chyba jednak mylimy tutaj epokę, a przywołane weki i konserwy to jednak czasy przełomu XX i XXI wieku. Dziś, a znam to z własnych doświadczeń, camping jest droższy od apartamentu czy domku, zwłaszcza wyjeżdżając w kilka osób. Sam kamper lub przyczepa to już spora inwestycja, sprzęt campingowy to dziś prawdziwy wyścig zbrojeń, namioty w stylu tych znanych mi z Holendrów z Bieszczadów natomiast już nie występują. Obecnie królują elektryczne i gazowe ogromne grille, lodówki, rzutniki z filmami, ogromne materace, różnego typu modne stoliki, szafki, organizery itp. Ja że swoją skromnym wyposażeniem byłem mocno poniżej średniej jeśli chodzi o wartość sprzętu to dodatkowo w mojej ocenie w średniej wieku (mam 33 lata). Seniorów na rozległym campingu nie było w ogóle, a towarzystwo było mocno zróżnicowane narodowościowo. Poza mną natomiast na tym chorwackim campingu, w okresie kiedy podobno Polaków było nad Adriatykiem zatrzęsienie, spotkaliśmy tylko jedną rodzinę z Polski (z super nowoczesnym sprzętem). Podsumowując, osoba pisząca że dziś Polacy jadą na campingi żeby zaoszczędzić jest ignorantem i proponuje jej zobaczyć jak teraz wyglądają campingi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Biernat
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 446
Nr użytkownika: 98.256

 
 
post 30/10/2021, 9:04 Quote Post

"Wczasy polskiego emeryta pod palmą. Czy jest to realne?". Tak w ogóle to przyznam, że temat ten jest dla mnie dość (nomen omen) egzotyczny, w sensie dziwny, bo i niby dlaczego te "wczasy" pod tymi "palmami" miałby dla tego "emeryta" (elity narodu) nie być "realne". No, niby dlaczego? Domyślam się, że idzie tutaj o kwestie finansowe, te zaś domysły wysuwam, raz, z pobudek ogólnych, z obserwacji tego świata, a dwa, z poglądów na tym forum głoszonych przez założyciela wątku (w świeżym temacie tzw. zapi.rdolu, którego on zdaje się jest wielbicielem). Nie wiem wprawdzie, ile takie "wczasy" kosztują, bo mnie to kompletnie i totalnie nie interesuje (aha, jakby co, bo z tego co widzę, "chwalenie się", he, he, "podróżami" jest wciąż i niezmiennie modne, więc, jakby co, Europę mam objechaną wzdłuż i wszerz, dziesiątki razy, oczywista indywidualnie, bez żadnych biur itp., bywałem też, choć siłą rzeczy w znacznie mniejszym stopniu, w innych częściach świata, na, geograficznie mówiąc, innych kontynentach, przy czym owe inne "kontynenty" to nie "Afryka" w postaci Tunezji czy jakaś Antalya jako "Azja"). Zatem, do rzeczy, te "wczasy" ile kosztują nie wiem, ale nie przypuszczam, by były to jakieś koszty zaporowe, nie wiem, nie będę teraz tego szukał, ale, zresztą to też pewnie zależy od rozumienia owych "palm", od destynacji, niech zatem będzie coś bliższego, bardziej pospolitego (bardziej niż np. Tajlandia czy coś w tym stylu), ot, jakieś tam powiedzmy Baleary czy Kanary, przypuszczam, że za jakieś plus minus dwa tysiące da się tam "wczasować". Czy to tedy jest cena zaporowa dla tego emeryta? Nie sądzę. Czy oni się tam "wczasują"? Nie wiem. Jeśli jednak nie, a to chyba jest najbardziej prawdopodobnie, to raczej z innych względów niż finansowe. Po pierwsze, właściwie to po co mieliby tam się udawać? Wczasy jak wczasy. Zasadniczo wszędzie takie same. A po drugie, jak mówiłem, kwestie mentalne. Przeciętnego starszego człowieka, takiego ukształtowanego w PRL, na ogół świat nie interesuje (pomijam tu już na ile "wczasy" na Balearach czy Kanarach mogą mieć wspólnego z tzw. poznawaniem świata, moim zdaniem albo bardzo a bardzo niewiele, albo zgoła nic).

Ten post był edytowany przez Biernat: 30/10/2021, 10:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 30/10/2021, 12:15 Quote Post

QUOTE(wypasionyslawek @ 29/10/2021, 23:16)
Dziś, a znam to z własnych doświadczeń, camping jest droższy od apartamentu czy domku, zwłaszcza wyjeżdżając w kilka osób.

Poza mną natomiast na tym chorwackim campingu, w okresie kiedy podobno Polaków było nad Adriatykiem zatrzęsienie, spotkaliśmy tylko jedną rodzinę z Polski (z super nowoczesnym sprzętem). Podsumowując, osoba pisząca że dziś Polacy jadą na campingi żeby zaoszczędzić jest ignorantem i proponuje jej zobaczyć jak teraz wyglądają campingi.
*


1 Tak, to ja jestem ignorantem wrzucającym do jednego wora pobyt na jakimś campeggio internazionale oraz wynajem domku i samodzielne żywienie się (byle tylko jak najmniej forsy odpalać miejscowym).

2 Zatem co jest prawdą?
a ) do Chorwacji Polacy prawie nie jeżdżą (bo autor postu spotkał tylko jedną rodzinę),
b ) do Chorwacji Polacy owszem, jeżdżą, lecz przebywają w destynacjach innych niż "wypasione" kempingi (pytanie dodatkowe: w destynacjach jeszcze bardziej wypasionych czy zupełnie nie?).

3 No i temat wygrzewania starych kości w cieplejszym klimacie nam umyka?

Ten post był edytowany przez ZespolyFilmoweSA: 30/10/2021, 12:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
wypasionyslawek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 62.572

Zawód: student
 
 
post 30/10/2021, 13:54 Quote Post

Owszem Polacy jeżdżą do Chorwacji skoro takie są oficjalne statystyki, jednak nie jeżdżą na campingi. I tu właśnie się nie zrozumieliśmy, nie ma wypasionych i mniej wypasionych campingów, po prostu odniosłem się do Twojej wypowiedzi o rzekomej oszczędności związanej ze spędzaniem czasu w kamperze/przyczepie/namiocie. Po prostu jest to sposób na spędzanie urlopu, jeden z wielu i jego wybieranie nie ma żadnego związku ze stanem konta. A odnosząc się do tego w jaki sposób Polacy faktycznie spędzają wczasy w Chorwacji to nie mam bladego pojęcia. Czy biorą z Polski jedzenie, czy też odwiedzają miejscowe knajpy nie wiem. Nie znam statystyk, nie mam własnych obserwacji. Choć będąc tam spotykałem rodaków w knajpach.
Natomiast mityczne wygrzewanie kości w cieplejszym klimacie jest wg mnie pewnym uproszczeniem, a nawet prostym błędem. Każdy z nas ma chyba znajomego seniora. Z moich obserwacji nie za bardzo przepadają oni za upałami. Trudno mi sobie wyobrazić taką osobę w wieku bodajże 70 lat wyjeżdżająca na wczasy do gorącej Chorwacji, Turcji czy Grecji. Chyba że w zimie kiedy jest tam znośnie i jednocześnie tanio. To z pewnością byłoby jakieś wyjście, ale może ktoś ma dane na temat wieku klientów biur podróży poza sezonem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
ZespolyFilmoweSA
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 107.418

Ed Janiski
Stopień akademicki: dr
Zawód: wykladowca
 
 
post 30/10/2021, 14:42 Quote Post

QUOTE(wypasionyslawek @ 30/10/2021, 14:54)
Każdy z nas ma chyba znajomego seniora. Z moich obserwacji nie za bardzo przepadają oni za upałami. Trudno mi sobie wyobrazić taką osobę w wieku bodajże 70 lat wyjeżdżająca na wczasy do gorącej Chorwacji, Turcji czy Grecji. Chyba że w zimie kiedy jest tam znośnie i jednocześnie tanio.
*


1 Wydaje mi się, iż w bezpośredniej bliskości wielkiej wody upały jakby trochę mniej doskwierają.

2 Moi znajomi seniorzy odczuwają bóle stawowe w polskich jesiennych chłodach i deszczach. Natomiast po wywiezieniu na wyspę Fuerteventura (która zresztą latem wcale nie jest aż tak bardzo upalna bo Kanary sprzedają się marketingowo jako archipelag wiecznej wiosny, nie wiecznego lata) - przechodizło im. Cóż, każdy ma innych znajomych.

3 Owszem, wywożenie staruszków z kraju zimą to patent sprawdzony w niektórych państwach już wiele lat temu. Sam ongiś na przedwiośniu byłem świadkiem jak na podkopenhaskim lotnisku Kastrup odbywał się ogromny spęd tamtejszych seniorów. Socjal regularnie wysyłał ich do dość masowo gdzieś na południe: do duńskich wiosek, w których mogli się pośród rodaków relaksować sącząc duńskie piwo. Podobno gospodarni Duńczycy dużo wcześniej policzyli, że to rozwiązanie tańsze, niźli masowe wypłacanie zapomóg na zakup opału albo na opłacenie CO w dość drogiej Danii.
Ale czy polski socjal też kiedyś . . . ?

Ten post był edytowany przez ZespolyFilmoweSA: 30/10/2021, 14:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
ablaites
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 101
Nr użytkownika: 50.222

Pawel
Stopień akademicki: magister
Zawód: bankowiec
 
 
post 30/10/2021, 20:13 Quote Post

Wszystko zależy od stanu portfela emeryta i jego nastawienia. Większość emerytów nie posiada takich środków mimo 13-tek i 14 tek . Inni wolą polskie wczasowiska - sporo osób spotkałem w wieku plus 60 w tym roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej