Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Agentura rosyjska wśród polskiej emigracji
     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 6/01/2017, 16:14 Quote Post

Taka ciekawostka - w raporcie z 4 lutego 1865 Bałaszewicz pisze Uczestniczyliśmy w sprawie wydalenia Mikoszewskiego jako głównego agitatora, obecnie zaś wykorzystujemy tę sprawę dla rozbicia stowarzyszenia Tańskiego i innych. (s.13) Z kolei sam zainteresowany upatrywał w osobach których - Praca nasza, podjęta dla dobra emigracji, zatrwożyła przyjaciół Hotelu Lambert i pokrewnych im oo. zmartwychwstańców. (s.129) Mieli oni ostatecznie Mając stosunki z tajną i jawną policją rządu napoleona, łatwo im było wynaleźć powody nieprzyjaźni mojej i złych zamiarów dla rządu Napoleona III. (s.131).

Ciekaw jestem jak wyglądała ta pomoc Bałaszewicza i na ile jego zaangażowanie w całą sprawę doprowadziło do wydalenia Mikoszewskiego tym niemniej interesujący byłby też stopień infiltracji środowisk emigracyjnych i ilość energii poświęcona przez rząd carski na tego typu działalność. jak ważne to było, czy wiemy kto się tym zajmował etc?

Od razu dodam narzeczona ma tylko drugi tom, wiec nie wiem nic na temat działań Bałaszewicza sprzed 1865 a to wtedy musiały one dotyczyć Mikoszewskiego gdyż ten w styczniu był już albo w podróży albo w Hiszpanii.


K. Mikoszewski, Pamiętniki moje, Warszawa 1987
A. Potocki (J.A. Bałaszewicz), Raporty szpiega. t II, Warszawa 1973 (/ moje wydanie nie ma podanego roku ale takie coś znalazłem w katalogu bibliotecznym)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej