Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Japonia okresu Sengoku Jidaii,
     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 21/10/2013, 19:43 Quote Post

Niedawno zaczoł mnie interesować właśnie ten kraj, albo raczej wojna która się w nim toczyła w tym okresie. Oto moje pytania na które chciałbym znać odpowiedź:
1.Czym jest kote zakładane pod zbroję samuraja?
2.Znane bitwy w których uczestniczyli ninja i krótki ich opis.
Wiem mogę ,,wygooglować" nie mniej jednak liczę na odpowiedź. Acha i jeszcze jedno. Co za ,,worki" nosiła na plecach jazda japońska? Nie wiem jak to inaczej nazwać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/10/2013, 19:47 Quote Post

QUOTE
1.Czym jest kote zakładane pod zbroję samuraja?
Ja wiem, że to nazwa jednego z cięć w kendo mierzonego w nadgarstki.
C
QUOTE
o za ,,worki" nosiła na plecach jazda japońska? Nie wiem jak to inaczej nazwać.
A nie chodzi Ci o chorągiewki lub peleryny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 21/10/2013, 19:53 Quote Post

Witam!
QUOTE(BlackKnight @ 21/10/2013, 20:43)
Niedawno zacz mnie interesować właśnie ten kraj,
*


doppelpunkt.gif
CODE

1.Czym jest kote zakładane pod zbroję samuraja?

Odpowiedź.
CODE

2.Znane bitwy w których uczestniczyli ninja i krótki ich opis.

A sąd pomysł, że ninja brali udział w bitwach?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 21/10/2013, 19:54 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 21/10/2013, 19:47)
QUOTE
1.Czym jest kote zakładane pod zbroję samuraja?
Ja wiem, że to nazwa jednego z cięć w kendo mierzonego w nadgarstki.
C
QUOTE
o za ,,worki" nosiła na plecach jazda japońska? Nie wiem jak to inaczej nazwać.
A nie chodzi Ci o chorągiewki lub peleryny?
*



Możliwe ale co to było i jak się nazywało i z czego to robiono?. Co do pytania drugiego. Te chrorągiewki jak już o tym wspominasz to jak się nazywają? Ale do rzeczy wyglądało mi to jak lampiony, albo nadmuchane worki. Możliwe że były może to jakieś plecaki.

Kiedyś oglądałem taki dokument w którym właśnie ninja atakowali taki zamek, albo bronili swojej wioski przed samurajami niestety szczegułów nie pamiętam. :/

Ten post był edytowany przez BlackKnight: 21/10/2013, 19:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 21/10/2013, 20:00 Quote Post

QUOTE(BlackKnight @ 21/10/2013, 20:54)
Kiedyś oglądałem taki dokument w którym właśnie ninja atakowali taki zamek, albo bronili swojej wioski przed samurajami niestety szczegułów nie pamiętam. :/
*


Jakiś napad na jakiś zamek i ja pamiętam-właściciel miał mieć ukryte przejście z wychodka na zewnątrz na taką właśnie okoliczność, lecz za cholerę nie pamiętam, kto, gdzie i kiedy. Rado z całą pewnością by wiedział więcej.
Niemniej jednak, jeżeli przez "bitwa" rozumieć pod uwagę bitwy polowe, to o ile wiem, ninja w nich udziału nie brali, przynajmniej nie jako odrębna formacja. Taki już urok oddziałów specjalnych, w warunkach wielkich działań na pierwszej linii mają relatywnie niedużą wartość.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 21/10/2013, 20:08 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 21/10/2013, 20:00)
QUOTE(BlackKnight @ 21/10/2013, 20:54)
Kiedyś oglądałem taki dokument w którym właśnie ninja atakowali taki zamek, albo bronili swojej wioski przed samurajami niestety szczegułów nie pamiętam. :/
*


Jakiś napad na jakiś zamek i ja pamiętam-właściciel miał mieć ukryte przejście z wychodka na zewnątrz na taką właśnie okoliczność, lecz za cholerę nie pamiętam, kto, gdzie i kiedy. Rado z całą pewnością by wiedział więcej.
Niemniej jednak, jeżeli przez "bitwa" rozumieć pod uwagę bitwy polowe, to o ile wiem, ninja w nich udziału nie brali, przynajmniej nie jako odrębna formacja. Taki już urok oddziałów specjalnych, w warunkach wielkich działań na pierwszej linii mają relatywnie niedużą wartość.
*



Właśnie o ten atak mi chodzi, i o ten kiedy to ninja bronili swojej wioski, źle sformułowałem pytanie, odnośnie ninja chodzi mi właśnie o akcje nie całych formacji, lecz pojedyńczych ninja którzy mieli wpływ na losy bitwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Andzio1999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 80.807

Adrian
Stopień akademicki: patriota
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/10/2013, 20:58 Quote Post

Wiem że to gra lecz o takie "worki" Ci chodzi?

http://img.bhs4.com/af/1/af1205ce302247a25...0ce99_large.jpg

?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 21/10/2013, 21:13 Quote Post

QUOTE(Andzio1999 @ 21/10/2013, 20:58)
Wiem że to gra lecz o takie "worki" Ci chodzi?

http://img.bhs4.com/af/1/af1205ce302247a25...0ce99_large.jpg

?
*



Wiem co to za gra ale mniejsza o to smile.gif to te worki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Andzio1999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 80.807

Adrian
Stopień akademicki: patriota
Zawód: uczeñ
 
 
post 21/10/2013, 21:21 Quote Post

To chociaż wiemy jak one wyglądają,ja sam nie wiem jak się one nazywają to też pozostawię to innym do ustalenia tongue.gif

Ten post był edytowany przez Andzio1999: 21/10/2013, 21:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
BlackKnight
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 34
Nr użytkownika: 82.520

 
 
post 22/10/2013, 8:20 Quote Post

QUOTE(Andzio1999 @ 21/10/2013, 21:21)
To chociaż wiemy jak one wyglądają,ja sam nie wiem jak się one nazywają to też pozostawię to innym do ustalenia tongue.gif
*



Zdecydowanie jestem za. I jeszcze jedno pytanie czy samuraje używali tarcz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 22/10/2013, 8:45 Quote Post

QUOTE
czy samuraje używali tarcz
Nie. Do pewnego stopnia rolę tarczy przejmowały soda (naramienniki), chociaż w okresie Sengoku nie były już tak duże jak wcześniej. Może wynikało to z techniki walki - zauważ, że zasadniczo wszystkie rodzaje uzbrojenia ofensywnego - yari, naginata, katana, a tym bardziej inne włócznie i dłuższe rodzaje mieczy - były jak leci broniami dwuręcznymi, więc operowanie wraz z nimi tarczą byłoby trudne. Tarcze stosowano tylko "stacjonarne" - odpowiednik europejskich pawęży piechoty strzelczej, ale ich noszeniem zajmowali się rzecz jasna ashigaru.

QUOTE
to te worki
A worki to tzw. horo - rodzaj płaszcza rozpiętego na sprężystych pętlach z bambusa, ogromne ale lekkie, czasem noszone na plecach a czasem na drzewcu jako rodzaj sztandaru (tsukaiban). Element heraldyczno-rozpoznawczy. Na polu bitew okresu Sengoku-jidai nosili go wojownicy, którzy chcieli lub musieli się wyróżniać (sławni szermierze, niektórzy dowódcy, gońcy). Trzeba rzecz jasna pamiętać że w armiach samurajskich bardzo daleko było od unifikacji i uniformizacji - każdy dowódca sam decydował kto w jego armii co będzie nosił i czy jako wyróżnika użyje horo czy innego ustrojstwa - więc nie sugeruj się zbytnio grą. Polecam poszperać po heraldycznych wątkach na forum anglojęzycznym Samurai Archives Citadel, to jest kopalnia grafiki jeśli chodzi o weksylologię japońską przełomu Sengoku, Momoyama i wczesnego Edo.

Ten post był edytowany przez Pielgrzym: 22/10/2013, 8:58
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Andzio1999
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 80.807

Adrian
Stopień akademicki: patriota
Zawód: uczeñ
 
 
post 22/10/2013, 15:24 Quote Post

Horo-warto zapamiętać,więc to był tylko płaszcz dla wyróżniających się wojowników i dowódców?

Co do gry chociaż się zgadza dlaczego straż przyboczna generała posiada horo smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 22/10/2013, 15:45 Quote Post

QUOTE
Możliwe ale co to było i jak się nazywało i z czego to robiono?.
Nazywało się jak sam zauważyłeś kote i było prawdopodobnie częścią uzbrojenia ochronnego zakładaną dla tłumienia siły ciosów spadających na elementy pancerza osłaniające przedramiona czyli pełniło rolę naszej przeszywanicy. Robiono to za pewne z watowanej/pikowanej tkaniny. Ewentualnie prosił bym o sprostowanie.
Wygląda na to, że miałem rację: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=358

Ten post był edytowany przez lancelot: 22/10/2013, 15:49
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
EuropeanFootman
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 84.090

Pawe³ Świtalski
Zawód: uczeñ-gimbus
 
 
post 22/10/2013, 17:02 Quote Post

Też zadam pytanie na czym polegał i dlaczego tak robiono zwyczaj zbierania głów pokonanych przez samurai?

Ten post był edytowany przez EuropeanFootman: 22/10/2013, 17:04
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 22/10/2013, 23:12 Quote Post

QUOTE
1.Czym jest kote zakładane pod zbroję samuraja?


Kote to (mówiąc bardzo ogólnie) każda osłona ramienia. Przeszywana, pół- płytowa, kolcza, jedwabna- co kto lubi. Wariantów jest kilka. Coś jak rękaw bez reszty ciucha- naciągany od dłoni i wiązany na tasmach przechodzacych przez pierś i plecy. Nie jest zakładane POD zbroję- to po prostu jej część. W załączniku przykład z XVII wiecznego podręcznika zakładania zbroi

QUOTE
2.Znane bitwy w których uczestniczyli ninja i krótki ich opis.


Wszystkie i żadna ? Wraca stary problem z "ninja" (nie cierpię tej nazwy) czy shinobi. Byli to najczęściej zwiadowcy różnej maści, szpiedzy- BARDZO rzadko (o ile wiem nie ma ani jednej potwierdzonej historii) zabójcy. Jeśli chodzi o bitwy trudno będzie określić czy każdy sukces grupy zwiadowców to sukces "ninja" czy po prostu żołnierzy. Świetnym przykładem może być życiorys Hattori Hanzo

QUOTE
Horo-warto zapamiętać,więc to był tylko płaszcz dla wyróżniających się wojowników i dowódców?


Nie. Najczęściej nosili je adiutanci (którzy MOGLI być "bodyguardami" i często byli- tak było np. z Kato Kiyomasą- ale czasem było im bliżej do paziów czy gońców). Horo pozwalało rozpoznać ich na polu bitwy i bardziej było rodzajem peleryny niż płaszcza. Tak naprawdę to było to -pardon- ch*jwico, do którego nie ma co dopasowywać naszych nazw- po prostu materiał na bambusowych żerdkach tworzący kulę. Płaszczem rzeczywiście wyróżniającym wysokich rangą samurajów było jinbaori (w Shogun Total War noszone przez "dowódców oddziałów"). Tak bogiem a prawdą inwencja tych ludzi była naprawdę ogromna- przyczepiali sobie do pleców najróżniejsze cuda, od gigantycznej złotej rzodkwi, przez skrzydła po różne pompony i inne ozdóbki, wszystko po to, żeby zwrócić na siebie uwagę. Ot- odpowiednik labrów i klejnotów europejskich.

QUOTE
Też zadam pytanie na czym polegał i dlaczego tak robiono zwyczaj zbierania głów pokonanych przez samurai?


Miał początkowo znaczenie religijne (głowy wieszano na ogrodzeniach chramów, jako ofiary dla bogów, w sposób znany z innych regionów) ale dość szybko je stracił. W okresie kiedy mówimy o samurajach (czyli- powiedzmy- od tego XII wieku) obcięta głowa była dowodem że tak, ten przeciwnik został zabity przez tego wojownika (trudne do podważenia). Z czasem całość obrosła w ceremonie, głowy specjalnie przygotowywano itd, aż koniec końców zwyczaju zaczęto zakazywać jako utrudniającego działania wojenne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej