Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ktezjasz Z Knidos I Jego Odpisy?
     
Naxela
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 64.232

Aleksandra
Stopień akademicki: magister
Zawód: student
 
 
post 21/03/2010, 20:19 Quote Post

Potrzebuje pomocy w kwestii ustalenia streszczeń dokonanych przez pisarzy bizantyjskich "Persiki" Ktezjasza z Knidos. Wiem, że dokonał tego Focjusz oraz Mikołaj z Damaszku. Focjusz jest przetłumaczony na język polski. Natomiast z Mikołajem z Damaszku jest problem sad.gif Mikołaj z Damaszku został ponownie "streszczony" prze Konstantego Porfirogenetę. I tu potrzebuję pomocy. Czy ktoś wie gdzie mogła bym znaleźć angielskie tłumaczenie (o polskim nawet nie marzę wink.gif ) ???
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 21/03/2010, 21:05 Quote Post

Dokładnie to Konstantyn Porfirogeneta nie streszczał Mikołaja z Damaszku. Fragmenty z jego pracy dotyczącej historii powszechnej wypisano na polecenie cesarza Konstantyna Porfirogenety do Excerpta, więc nie jest to streszczenie. Tekst oryginalny fragmentów Ktezjasza znajdziesz w Fragmenta Historicorum Graecorum, ed. C. Mueller, nie pamiętam w którym tomie, lub w Fragmente der Griechische Historiker, ed. F. Jacoby; zob. też Krzysztof Głombiowski, Ktezjasz z Knidos, grecki historyk perskiej monarchii Achemenidów, Gdańsk 1981. Z Ktezjasza korzystał też Diodor Sycylijski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Naxela
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 64.232

Aleksandra
Stopień akademicki: magister
Zawód: student
 
 
post 22/03/2010, 13:26 Quote Post

Dzięki....
Jeśli chodzi o Głombiowskiego to jest tam tylko tłumaczenie "Persiki" w wersji Focjusza, a ta jest powszechnie dostępna:/ Jeśli chodzi o Diodora to księgi, które dotyczą Cyrusa nie zachowały się... A Porfirogenetę mam w wersji, którą załączam...

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Constantinus_Porphyrogenitus.doc ( 127.5k ) Liczba pobrań: 549
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Necromantic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 48.858

Asura
 
 
post 6/03/2011, 13:31 Quote Post

Ja czytałam "Persika" w opracowaniu F.W. Koeniga, niestety tylko po niemiecku, ale naprawdę polecam. Pełno odpisów Mikołaja z Damaszku, Plutarcha, Diodora... no i oczywiście "oryginalny" tekst po grecku dla porównania :)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej