Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejsi władcy z dynastii Sasanidów
 
którego z władców sasanidzkich uważasz za najwybitnieszego
Ardaszir I [ 4 ]  [9.30%]
Szapur I [ 11 ]  [25.58%]
Szapur II [ 13 ]  [30.23%]
Jazdagird I [ 2 ]  [4.65%]
Bahram V Gor [ 3 ]  [6.98%]
Kawad I [ 2 ]  [4.65%]
Chosrow I Anuszirwan [ 7 ]  [16.28%]
Chosrow II Parwiz [ 1 ]  [2.33%]
Suma głosów: 43
Goście nie mogą głosować 
     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 7/03/2010, 14:07 Quote Post

Na początku chciałbym powiedzieć, że powyższa lista to mój subiektywny wybór, oczywiście dla każdego kwestia wyboru innej postaci pozostaje otwarta:)
Pisząc tę ankietę chciałbym zwrócić uwagę na to, że dzieje Iranu nie ograniczają się do Achemenidów, których i tak z reguły jesteśmy w stanie poznać z greckiego punktu widzenia. Tytułem wyjaśnienia jeszcze, piszę najpierw o Sasanidach, gdyż w przeciwieństwie do Arsacydów, o nich polscy autorzy piszą jeszcze bardziej sporadycznie.
 
User is online!  PMMini Profile Post #1

     
Marcinus12345
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 63.778

Marcin Guæ
Zawód: uczen 6 kl SP
 
 
post 27/03/2010, 17:18 Quote Post

Wybrałem Szapura II za pokonanie Rzymian,a może był to Szapur I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 27/03/2010, 18:04 Quote Post

Szapur I.To on po bitwie pod Edessą bierze do niewoli cesarza Waleriana II
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/04/2010, 1:00 Quote Post

Zasadniczo i Szapur I, i mój alter ego:) pokonywali Rzymian, co prawda Szapur I może bardziej efektownie. Ale nie wiem, czemu kol. Marthinus obciążył pokonanego Waleriana nrem "II", raczej "I", choć prędzej, i tak zdaje się, że go określano, "starszy" poprzez nawiązanie do wnuka, syna Galliena, którego rzeczywiście opatruje się w lit. naukowej numerkiem "II", ale ten zginął w związku bodajże z jakąś uzurpacją nad Dunajem.
 
User is online!  PMMini Profile Post #4

     
mati02
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 64.766

Mati Rasmus
 
 
post 10/04/2010, 20:48 Quote Post

Szapur I
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 10/04/2010, 20:59 Quote Post

Naturalnie masz rację pokonanym cesarzem był Walerian I.Moja faux pas smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
bator35
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 165
Nr użytkownika: 65.749

 
 
post 2/06/2010, 17:10 Quote Post

ja wybrałem szpura I za zwycięstwa nad rzymianami i pojamnie waleriana
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 18/06/2010, 16:06 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 7/03/2010, 8:07)
Tytułem wyjaśnienia jeszcze, piszę najpierw o Sasanidach, gdyż w przeciwieństwie do Arsacydów, o nich polscy autorzy piszą jeszcze bardziej sporadycznie.
*


powaznie?


a Wolski? http://www.parthia.com/webreport_70.htm
a Mielczarek? http://www.parthia.com/webreport_41.htm
a Olbrycht? http://www.parthia.com/webreport_46.htm
i jeszcze paru innych... ktorych sam mozesz poszukac na tej stronie ktora zawiera najbardziej kompeltna bibliografie na temat Partow

ansi badacze - swiatowy poziom i uznanie w temacie Partow!
ot i co...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 18/06/2010, 16:41 Quote Post

QUOTE(bachmat66 @ 18/06/2010, 16:06)
QUOTE(szapur II @ 7/03/2010, 8:07)
Tytułem wyjaśnienia jeszcze, piszę najpierw o Sasanidach, gdyż w przeciwieństwie do Arsacydów, o nich polscy autorzy piszą jeszcze bardziej sporadycznie.
*


powaznie?


a Wolski? http://www.parthia.com/webreport_70.htm
a Mielczarek? http://www.parthia.com/webreport_41.htm
a Olbrycht? http://www.parthia.com/webreport_46.htm
i jeszcze paru innych... ktorych sam mozesz poszukac na tej stronie ktora zawiera najbardziej kompeltna bibliografie na temat Partow

ansi badacze - swiatowy poziom i uznanie w temacie Partow!
ot i co...
*


Cieszę się, a umiesz czytać ze zrozumieniem? Bo naprawdę niewygląda - pisałem, że o Sasanidach polscy autorzy nie piszą tyle, co o Partach. Zapomniałeś jeszcze o uczniu prof. Wolskiego, również prof. Edwardzie Dąbrowie... Wystukaj sobie w jakiejś bibliografii i sprawdź, może pomoże...
 
User is online!  PMMini Profile Post #9

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 18/06/2010, 18:31 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 18/06/2010, 10:41)
QUOTE(bachmat66 @ 18/06/2010, 16:06)
QUOTE(szapur II @ 7/03/2010, 8:07)
Tytułem wyjaśnienia jeszcze, piszę najpierw o Sasanidach, gdyż w przeciwieństwie do Arsacydów, o nich polscy autorzy piszą jeszcze bardziej sporadycznie.
*


powaznie?


a Wolski? http://www.parthia.com/webreport_70.htm
a Mielczarek? http://www.parthia.com/webreport_41.htm
a Olbrycht? http://www.parthia.com/webreport_46.htm
i jeszcze paru innych... ktorych sam mozesz poszukac na tej stronie ktora zawiera najbardziej kompeltna bibliografie na temat Partow

ansi badacze - swiatowy poziom i uznanie w temacie Partow!
ot i co...
*


Cieszę się, a umiesz czytać ze zrozumieniem? Bo naprawdę niewygląda - pisałem, że o Sasanidach polscy autorzy nie piszą tyle, co o Partach. Zapomniałeś jeszcze o uczniu prof. Wolskiego, również prof. Edwardzie Dąbrowie... Wystukaj sobie w jakiejś bibliografii i sprawdź, może pomoże...
*



a tez sie ciesze ze umiesz pisac tak ze latwo jest odczytac twoj zamysl - tosmy sie dogadali smile.gif
o Sasanidach pisal juz Lelewel, Kseige Krolow czesciowo tluamczyl Ignacy Krasicki, pozniej Lucjan Siemienski, Chodzko, Jozef Szujski pisal o Persach w kontekscie Szachname, pozniej Swiecicki tluamczyl czesciowo, Freiman ktorys pracowal dla Sowietow, pozniej Tadeusz Kowalski, Franciszek Machalski, Wladyslaw Duleba ( poetycki przeklad Szachanme wyd 2004), takze A. Krasnowolska itp
a ostatnie 40 lat pisali o Sasanidach poza prof Wolskim i wyzej wymienionymi np
Patryk Skupniewicz
imci Mielczarek
Maria Składankowa
Bogdan Składanek
Zdzislw Zygulski jr
posrednio Taduesz Kotula, Mirosława Zakrzewska-Dubasowa czy Tadeusz Majda
Podejrzewam ze 'Przeglad Orientalistyczny', 'Archeologia śródziemnomorska i pozaeuropejska' czy 'Palamedes' maja sporo artykulow na temat..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 1/09/2010, 21:17 Quote Post

Akurat z tych, których wymieniłeś, poza orientalistami (Machalski, Dulęba, Krasnowolska), to typowo o Sasanidach pisze może P. Skupniewicz (problematyka jazdy). Reszta dotyka problematyki sasanidzkiej raczej z przypadku, poza Składankami, ale małżeństwo to specjalizuje się bardziej w wierzeniach i kulturze Iranu (M. Składankowa), lub dziejach Iranu, tylko po podboju islamskicm (B. Składanek, jego t. I akurat pomija pewne kwestie). M. Mielczarek napisał pracę o katafraktach, i w jej ramach dotyka problematyki sasanidzkiej, trudno więc robić z niego specjalistę od Sasanidów, tym bardziej Z. Żygulskiego jra.
Paradoksalnie nie wspomniałeś o osobach, które popełniły kilka książek i artykułów dokładnie w tematyce Persji Sasanidów: Barbara Kaim (m.in. takie dwie ważne książkowe pozycje: Sztuka Starożytnego Iranu, oraz Irańska ideologia władzy królewskiej w okresie panowania Sasanidów, Warszawa 1997 - ostatnia bardzo trudna do zdobycia), Krzysztof Jakubiak (dwa artykuły dotyczące Ardaszira I i wizerunku wroga w Iranie Sasanidów), wreszcie Katarzyna Maksymiuk, kilka artykułów i książka o polityce Sasanidów wobec prowincji imperium rzymskiego w III w. Ukazał się też przekład greckiej wersji inskrypcji Szapura I na Kaba'ye Zardost w Naksz-i Rustam na łamach Meandra.
Nie zmienia to faktu, że literatury po polsku do Iranu Sasanidów jest względnie mało i jakościowo nasza nauka jest w świecie bardziej uznana w badaniach nad Arsacydami.
 
User is online!  PMMini Profile Post #11

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 5/09/2010, 21:15 Quote Post

Miroslaw Michalak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 5/09/2010, 22:52 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 1/09/2010, 15:17)
Akurat z tych, których wymieniłeś, poza orientalistami (Machalski, Dulęba, Krasnowolska), to typowo o Sasanidach pisze może P. Skupniewicz (problematyka jazdy). Reszta dotyka problematyki sasanidzkiej raczej z przypadku, poza Składankami, ale małżeństwo to specjalizuje się bardziej w wierzeniach i kulturze Iranu (M. Składankowa), lub dziejach Iranu, tylko po podboju islamskicm (B. Składanek, jego t. I akurat pomija pewne kwestie). M. Mielczarek napisał pracę o katafraktach, i w jej ramach dotyka problematyki sasanidzkiej, trudno więc robić z niego specjalistę od Sasanidów, tym bardziej Z. Żygulskiego jra.
Paradoksalnie nie wspomniałeś o osobach, które popełniły kilka książek i artykułów dokładnie w tematyce Persji Sasanidów: Barbara Kaim (m.in. takie dwie ważne książkowe pozycje: Sztuka Starożytnego Iranu, oraz Irańska ideologia władzy królewskiej w okresie panowania Sasanidów, Warszawa 1997 - ostatnia bardzo trudna do zdobycia), Krzysztof Jakubiak (dwa artykuły dotyczące Ardaszira I i wizerunku wroga w Iranie Sasanidów), wreszcie Katarzyna Maksymiuk, kilka artykułów i książka o polityce Sasanidów wobec prowincji imperium rzymskiego w III w. Ukazał się też przekład greckiej wersji inskrypcji Szapura I na Kaba'ye Zardost w Naksz-i Rustam na łamach Meandra.
Nie zmienia to faktu, że literatury po polsku do Iranu Sasanidów jest względnie mało i jakościowo nasza nauka jest w świecie bardziej uznana w badaniach nad Arsacydami.
*


od 2 dekad jestem na emigracji i mam raczej maly dostep do literatury miedzy powiedzmy 1985-2000, teraz latwiej dotrzec do rzeczy i malych, niszowych czesto (z uwagi na maly naklad) publiakcji
dzieki za te nazwiska i tytuly, bede szukal tychze
pozdrawiam

Ten post był edytowany przez bachmat66: 5/09/2010, 22:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 5/09/2010, 23:45 Quote Post

Mieszkając w Polsce ma się dużą trudność z dostaniem tej literatury, przykładowo tej pracy B. Kaim o ideologii królewskiej Sasanidów szukałem dość długo, okazało się, że wydała to fundacja ATK, która wraz z powstaniem Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stała się wydawnictwem tej uczelni! Ale tam było już nie do dostania; co ciekawe w bibliotekach, które z urzędu powinny mieć tę pozycję, nie było jej (po prostu wydawca dal sobie spokój z egzemplarzami obowiązkowymi!), w końcu skserowałem egzemplarz z biblioteki PAN w Krakowie smile.gif Było ciężko... Prace naukowe nie dość, że wydawane są w niskich nakładach, to dystrybucja pozostawia wiele do życzenia - ostatnio jest lepiej, dużo zależy od znajomego księgarza smile.gif Pozdrawiam.
 
User is online!  PMMini Profile Post #14

     
Roxofarnes
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 3.898

 
 
post 6/09/2010, 21:04 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 5/09/2010, 23:45)
Mieszkając w Polsce ma się dużą trudność z dostaniem tej literatury, przykładowo tej pracy B. Kaim o ideologii królewskiej Sasanidów szukałem dość długo, okazało się, że wydała to fundacja ATK, która wraz z powstaniem Uniwersytetu im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, stała się wydawnictwem tej uczelni! Ale tam było już nie do dostania; co ciekawe w bibliotekach, które z urzędu powinny mieć tę pozycję, nie było jej (po prostu wydawca dal sobie spokój z egzemplarzami obowiązkowymi!), w końcu skserowałem egzemplarz z biblioteki PAN w Krakowie smile.gif Było ciężko... Prace naukowe nie dość, że wydawane są w niskich nakładach, to dystrybucja pozostawia wiele do życzenia - ostatnio jest lepiej, dużo zależy od znajomego księgarza smile.gif Pozdrawiam.
*



To prawda, z ksiazeczka Kaim nie jest latwo. Mysle, ze ilosc wydrukowanych egzemplarzy byla zwyczajnie bardzo mala. Ale bez watpienia warto miec wink.gif
Skupniewicz zajmowal sie tez troche ikonografia a nie tylko jazda sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej