Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gustave Flaubert, Geniusz ?
     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/09/2009, 21:09 Quote Post

Wedłum mnie Flaubert to jeden z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku , prawdziwy geniusz . Pisał on swe dzieła z niezwykłą dokładnością vide "Madame Bovary" gdzie dziennie ponoc zapisywał tylko dwie linijki . Był mistrzem jeśli chodzi o czystosc języka ,czego przykładem jest ta książka . Utrzymywał kontakty z Victorem Hugo . Przyznam iż nie lubię książek o treści romansowo-psychologicznej ,lecz jednak Madame Bovary była napisana tak świetnie , że czytało się naprawdę miło . Był wszechstronny jeśli chodzi o pisarstwo ,potrafił napisac "Kuszenie św. Antoniego" co jest doskonałym dziełem filozoficznym , nie zapominając o poprawnosci językowej . Ponadto był autorem satyr, dramatów i erotyków . Uważany jest za przedstawiciela naturalizmu , czy wręcz jego prekursora . No własnie ale czy Emil Zola czerpał coś z niego ? Wątpie . Do jakiego nurtu literackiego można go przypisac i co o nim sądzice ? Geniusz, czy tylko jeden z wielu wybitnych pisarzy ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 4/09/2009, 21:34 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 22:09)
Wedłum mnie Flaubert to jeden z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku , prawdziwy geniusz . Pisał on swe dzieła z niezwykłą dokładnością vide "Madame Bovary" gdzie dziennie ponoc zapisywał tylko dwie linijki . Był mistrzem jeśli chodzi o czystosc języka ,czego przykładem jest ta książka . Utrzymywał kontakty z Victorem Hugo . Przyznam iż nie lubię książek o treści romansowo-psychologicznej ,lecz jednak Madame Bovary była napisana tak świetnie , że czytało się naprawdę miło . Był wszechstronny jeśli chodzi o pisarstwo ,potrafił napisac "Kuszenie św. Antoniego" co jest doskonałym dziełem filozoficznym , nie zapominając o poprawnosci językowej . Ponadto był autorem satyr, dramatów i erotyków . Uważany jest za przedstawiciela naturalizmu , czy wręcz jego prekursora . No własnie ale czy Emil Zola czerpał coś z niego ? Wątpie . Do jakiego nurtu literackiego można go przypisac i co o nim sądzice ? Geniusz, czy tylko jeden z wielu wybitnych pisarzy ?
*


Przy całym szacunku dla jego dorobku, trąci mi nieco (... właśnie ten doskonały język) nadmiernym, formalizmem i sztywniactwem wink.gif Jakbym czytał "podręcznik retoryki".
Realizm?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/09/2009, 21:39 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 21:09)
Wedłum mnie Flaubert to jeden z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku , prawdziwy geniusz . Pisał on swe dzieła z niezwykłą dokładnością vide "Madame Bovary" gdzie dziennie ponoc zapisywał tylko dwie linijki .
*
Chyba mamy odmienne dane, bo ja czytałem wyznania Flauberta, że pracując nad ową powieścią pewnego dnia napisał 500 stron, a pod koniec stwierdził, że żadna z nich się nie nadaje. huh.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/09/2009, 21:44 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 4/09/2009, 22:39)
QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 21:09)
Wedłum mnie Flaubert to jeden z najwybitniejszych pisarzy XIX wieku , prawdziwy geniusz . Pisał on swe dzieła z niezwykłą dokładnością vide "Madame Bovary" gdzie dziennie ponoc zapisywał tylko dwie linijki .
*
Chyba mamy odmienne dane, bo ja czytałem wyznania Flauberta, że pracując nad ową powieścią pewnego dnia napisał 500 stron, a pod koniec stwierdził, że żadna z nich się nie nadaje. huh.gif
*


Może tak zrobił . Moja teza jest postawiona na niezbyt mocnych przesłankach więc się nie upieram . Ale to byłoby nawet logiczne napisał 500 wyrzucił do kosza , po czym wznowił pisanie i dwie linijki dziennie pisał . smile.gif
Ale ten język to geniusz i przy tym się upierac będę . Zależy kto co lubi wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 4/09/2009, 21:56 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 21:44)
Może tak zrobił . Moja teza jest postawiona na niezbyt mocnych przesłankach więc się nie upieram . Ale to byłoby nawet logiczne napisał 500 wyrzucił do kosza , po czym wznowił pisanie i dwie linijki dziennie pisał .  smile.gif 
Ale ten język to geniusz i przy tym się upierac będę . Zależy kto co lubi  wink.gif
*


Trochę pomieszałem.
Flaubert dla 400 stron Pani Bovary miał napisać 4000 (co przeczy tezie o dwu linijkach), a wspominał, że nieraz zapisawszy całe strony stwierdzał, że nie napisał ani jednego dobrego zdania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 4/09/2009, 21:58 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 22:44)

Ale ten język to geniusz i przy tym się upierac będę . Zależy kto co lubi  wink.gif
*


baa ... geniuszem francuszczyzny to był Villon.
wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 4/09/2009, 22:02 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 4/09/2009, 22:56)
QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 21:44)
Może tak zrobił . Moja teza jest postawiona na niezbyt mocnych przesłankach więc się nie upieram . Ale to byłoby nawet logiczne napisał 500 wyrzucił do kosza , po czym wznowił pisanie i dwie linijki dziennie pisał .  smile.gif 
Ale ten język to geniusz i przy tym się upierac będę . Zależy kto co lubi  wink.gif
*


Trochę pomieszałem.
Flaubert dla 400 stron Pani Bovary miał napisać 4000 (co przeczy tezie o dwu linijkach), a wspominał, że nieraz zapisawszy całe strony stwierdzał, że nie napisał ani jednego dobrego zdania.
*


Jednak to nie zmienia faktu , że dzieło to zostało napisane z niesamowitą dokładnością przez co jest niewątpliwie arcydziełem . Swoją drogą podziwiam go za cierpliwosc no i ta upartosc .


Villon to poeta, nie ta działka . wink.gif Proza to proza .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 4/09/2009, 22:42 Quote Post

QUOTE(salvusek @ 4/09/2009, 23:02)
Jednak to nie zmienia faktu , że dzieło to zostało napisane z niesamowitą dokładnością przez co jest niewątpliwie arcydziełem . Swoją drogą podziwiam go za cierpliwosc no i ta upartosc . 

Villon to poeta, nie ta działka . wink.gif Proza to proza .
*


Z pewną dozą złośliwości wspomnę, iż początkowe stworzenie tablic trygonometrycznych wymagało również cierpliwości i dokładności;)
kiedy gdzieś w siódmej klasie sięgnąłem po Flauberta ... znużył mnie; zaś "Biesy" Dostojewskiego "porwały".
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Kresowy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 894
Nr użytkownika: 44.491

BANITA
 
 
post 27/09/2009, 11:17 Quote Post

Flauberta przerobiłem prawie w całości 10-15 lat temu.
"Szkoła uczuć" - genialne. "Salammbo" - dobra powieść z historii starożytnej. Czytałem też "Panią Bovary", "Trzy opowieści", "Bouvarda i Pecucheta".

Flaubert naturalistą? Chyba raczej późny romantyk zafascynowany słowem.
Oczywiście był w pewnym sensie amatorem, nie musiał zarabiać książkami na życie. Własna rodzina nazywała go "rodzinnym idiotą", bo pisał według idei "sztuka dla sztuki". Żył raczej w izolacji, czasem wybierał się w podróż zagraniczną dla zebrania materiału, czasem do sądu, żeby bronić się przed zarzutami niemoralności w utworze (dziś śmiesznymi).
Nie stronił od tematyki politycznej, ale przeplatał ją romansowością.
Ktoś w stylu Stendhala.
Jeden ze szczytów literatury pięknej, i bardzo francuski ze swojej natury. I bliski chyba polskiej duszy, skoro mamy wszystkie przekłady jego utworów (Boy go chyba jednak nie ruszał, może nie szanował - jako zbyt prostackiego, ludowego?).
Dobrze się czyta w młodym wieku - górnym, chmurnym, ten typ myślenia współgra z tym wiekiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej