Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mjr Mirosław Hermaszewski, Polak w kosmosie
     
Rafadan
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 469
Nr użytkownika: 8.256

 
 
post 24/01/2017, 16:48 Quote Post

Dla zachowania konsekwencji, termin "astronom" (bądź "astrofizyk") też powinien zostać zmieniony na "kosmonom" (bądź "kosmofizyk"), pozwoliłoby to oczyścić prasłowiański język polski z zachodniej zgnilizny. Nazwa nauki - "astronomia" - też zdradza objawy zachodniej dekadencji, powinna być więc "kosmonomia". Jak kierunek - to na wschód, bo wiadomo że musi być jakaś cywilizacja. biggrin.gif

Ten post był edytowany przez Rafadan: 24/01/2017, 16:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 9/04/2018, 16:13 Quote Post

To się nadaje do tego tematu o Hermaszewskim- lista rzeczy zabranych przez towarzysza kosmonautę w kosmos:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=206...&type=3&theater
Czyż nie są rozczulające te portrety toww. pierwszych sekretarzy? Albo znaczki zjazdów PZPR? To na wszelki wypadek, gdyby Marsjan spotkali? Żeby cudaki nie myślały sobie, że podskoczą toww. komunistom?

Co do degradacji i udziału tow. Hermaszewskiego czyli agenta WSW pseud. Długi w zdradzie narodowej pt. WRON w odpowiednim temacie niebawem.

Ten post był edytowany przez emigrant: 9/04/2018, 16:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 9/04/2018, 16:55 Quote Post

QUOTE
To się nadaje do tego tematu o Hermaszewskim- lista rzeczy zabranych przez towarzysza kosmonautę w kosmos:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=206...&type=3&theater
Czyż nie są rozczulające te portrety toww. pierwszych sekretarzy? Albo znaczki zjazdów PZPR? To na wszelki wypadek, gdyby Marsjan spotkali? Żeby cudaki nie myślały sobie, że podskoczą toww. komunistom?

Na poprzedniej stronie wątku zawiązała się nawet na ten temat mała dyskusja wink.gif.

Jeśli on to faktycznie wziął (bo p. Cenckiewicz podrzucił listę co strona polska przesłała do zabrania, jest jednak pytanie czy dostała na wszystko zgodę, bo to trochę jednak ważyło i zajmowało miejsca) to stawiałbym raczej poza oczywistą propagandą na pamiątki na zasadzie - to zdjęcie było w kosmosie, więc nie jest to już takie zwykłe zdjęcie jakich można wydrukować miliony.
(Tak jak kamień z Jeleniej Góry, który już nie jest przez to takim zwykłym kamieniem wink.gif).

W sumie coś na podobnej zasadzie jak tutaj: https://www.quora.com/What-special-items-di...ing-to-the-moon


Koledzy dysponujący jego wspomnieniami - nic tam nie pisał na co poszły te pamiątki?
Podobnież pan Czarnecki zresztą został poproszony o zapytanie teścia.

Tutaj może da się coś wypatrzeć: http://viva.pl/wideo/z-wizyta-u-miroslawa-...wideo-4646-r22/ wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
szczypiorek
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.287
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 9/04/2018, 17:02 Quote Post

QUOTE
Podobnież pan Czarnecki


Europoseł PIS patrzy na to tak:

QUOTE
"On jest polskim patriotą". Czarnecki o degradacji Hermaszewskiego
https://dorzeczy.pl/kraj/57458/On-jest-pols...szewskiego.html


Ten post był edytowany przez szczypiorek: 9/04/2018, 17:04
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Timajos
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 36.336

 
 
post 9/04/2018, 18:25 Quote Post

QUOTE
To się nadaje do tego tematu o Hermaszewskim- lista rzeczy zabranych przez towarzysza kosmonautę w kosmos:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=206...&type=3&theater


Przecież to jest tylko spis "przedmiotów o charakterze symbolicznym przesłanych przez stronę polską do zabrania na pokład stacji orbitalnej". Naprawdę ktoś uważa, że Hermaszewski miał tu coś do gadania?

Mirosław Hermaszewski - "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty", Universitas, Kraków 2013 (wydanie II, poprawione)

str. 187
"Dwa dni przed startem w hotelu Kosmonauta na Bajkonurze zacząłem kompletować mój osobisty "bagaż". Dostaliśmy limit po 0,8 kilograma na osobę. Dzięki prośbom Klimuka, jego perswazji i sile przekonywania polskiej żubrówki zmieściliśmy się w granicy 2 kilogramów.
[...]
Zabrałem ze sobą zdjęcia żony i dzieci, pierwsze strony ulubionych książek i z mojej książki lotnej, w której zapisywałem każdy wykonany lot, maskotki, 8 odznak polskiego pilota, słynną "gapę" - którą przekazał Andrzej Bugała, dwie biało-czerwone flagi, dwie pocztówki z nagranym hymnem i troszkę walorów filatelistycznych, srebrne wisiorki dla mojej żony, mojego dublera i dla żon kolegów, z którymi pracowałem na orbicie, oraz miniaturowe wydanie "Pana Tadeusza". W najśmielszych marzeniach nie mogłem przypuszczać, że będzie to najważniejsza pamiątka z misji. Po latach, w piętnastym roku pontyfikatu Jana Pawła II, dzięki inicjatywie biskupa polowego L.S. Głódzia miałem zaszczyt przekazać tomik Ojcu Świętemu podczas audiencji w Castel Gandolfo. Moją propozycją był nieco zaskoczony. Obejrzał stempel poczty kosmicznej odciśnięty na miniaturze, podziękował za tę szczególną pamiątkę z Kosmosu. Przycisnął ją do piersi: "Ona jest taka polska, nie oddam jej do biblioteki papieskiej, a zatrzymam w moich prywatnych zbiorach" - powiedział."

 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 10/04/2018, 0:25 Quote Post

" Fajny"temat , super dowcipy szczególnie u Emigranta, mi jednak na zawsze pozostanie jeden element w historii( życiorysie)majora/generała Hermaszewskiego w pamięci, to że jest ocalałym z ukraińskiego ludobójstwa, to co opowiadał, o tym jak go matka zgubiła, w zimie, w śnieżycy, uciekając przed bandami ukraińskimi, mordującymi wszystkich Polaków(bez wzgledu na płeć, czy wiek) w rodzinnej wsi, i jak go cudem dnia następnego Ojciec odnalazł.
Żydzi potrafią z szacunkiem, i wyrozumieniem spojrzeć, na swoich ocalanych, z ognia Holokaustu braci, u nas Polaków, durnawi hunwejbini, jedynie z głupawym moralizatorstwem, a wyższością moralną błaznów, fanzolą dowcipy. Ja się w PRL urodziłem, i z Hermaszewskiego, polskiego kosmonauty, jako dziecko byłem dumny.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/04/2018, 9:31
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/04/2018, 7:13 Quote Post

QUOTE(force @ 10/04/2018, 1:25)
" Fajny"temat , super dowcipy szczególnie u Emigranta, mi jednak na zawsze pozostanie jeden element w historii( życiorysie)majora/generała Hermaszewskiego w pamięci, to że jest ocalałym z ukraińskiego ludobójstwa, to co opowiadał, o tym jak go matka zgubiła,  w zimie, w śnieżycy, uciekając przed bandami ukraińskimi, mordującymi wszystkich Polaków(bez wzgledu na płeć, czy wiek) w rodzinnej wsi, i jak go cudem dnia następnego Ojciec odnalazł. 
Żydzi potrafią z szacunkiem, i wyrozumieniem spojrzeć, na swoich ocalanych, z ognia Holokaustu braci, u nas Polaków, durnawi hunwejbini, jedynie z głupawym moralizatorstwem, a wyższością moralną błaznów, fanzolą dowcipy. Ja się w PRL urodziłem, i z Hermaszewskiego, polskiego kosmonauty, jako dziecko byłem dumny. 
*


Kompleksy spóźnionych na walkę z komuną powodują deprecjonowanie wszystkiego, co się da.
BTW najzabawniejsze to jest w kontekście Rysia Czarneckiego rolleyes.gif
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Krodinor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 96.277

 
 
post 10/04/2018, 9:58 Quote Post

QUOTE(force @ 10/04/2018, 0:25)
" Fajny"temat , super dowcipy szczególnie u Emigranta, mi jednak na zawsze pozostanie jeden element w historii( życiorysie)majora/generała Hermaszewskiego w pamięci, to że jest ocalałym z ukraińskiego ludobójstwa, to co opowiadał, o tym jak go matka zgubiła,  w zimie, w śnieżycy, uciekając przed bandami ukraińskimi, mordującymi wszystkich Polaków(bez wzgledu na płeć, czy wiek) w rodzinnej wsi, i jak go cudem dnia następnego Ojciec odnalazł. 
Żydzi potrafią z szacunkiem, i wyrozumieniem spojrzeć, na swoich ocalanych, z ognia Holokaustu braci, u nas Polaków, durnawi hunwejbini, jedynie z głupawym moralizatorstwem, a wyższością moralną błaznów, fanzolą dowcipy. Ja się w PRL urodziłem, i z Hermaszewskiego, polskiego kosmonauty, jako dziecko byłem dumny.
*


Nie bardzo rozumiem dlaczego to, że Hermaszewski jako małe dziecko miał ogromne szczęście, miałoby być powodem, żeby obdarzać go dodatkowym szacunkiem?

Ten post był edytowany przez Krodinor: 10/04/2018, 9:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.204
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/04/2018, 10:35 Quote Post

Wy tego nigdy nie zrozumiecie.
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Krodinor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 96.277

 
 
post 10/04/2018, 10:51 Quote Post

Jacy "wy"? Czy ja jestem jakims koleketywem?
Jezeli chodzi o Hermaszewskiego to nic do niego nie mam, degradowanie go byloby kompletna głupotą. Takze nie atakuje go w zaden sposób. Nie rozumiem tylko dlaczego mialby byc darzony wiekszym szacunkiem bo jako malec cudem uniknal smierci.

Ten post był edytowany przez Krodinor: 10/04/2018, 10:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/04/2018, 13:02 Quote Post

QUOTE(force @ 10/04/2018, 0:25)
" Fajny"temat , super dowcipy szczególnie u Emigranta, mi jednak na zawsze pozostanie jeden element w historii( życiorysie)majora/generała Hermaszewskiego w pamięci, to że jest ocalałym z ukraińskiego ludobójstwa, to co opowiadał, o tym jak go matka zgubiła,  w zimie, w śnieżycy, uciekając przed bandami ukraińskimi, mordującymi wszystkich Polaków(bez wzgledu na płeć, czy wiek) w rodzinnej wsi, i jak go cudem dnia następnego Ojciec odnalazł.
Szacunek to się należy komuś za jakąś zasługę. To, że Hermaszewski ocalał to może być zasługa najwyżej jego rodziców, nie jego. Jak ostatnio sprawdzałem szacunek nie był dziedziczny.
QUOTE
Żydzi potrafią z szacunkiem, i wyrozumieniem spojrzeć, na swoich ocalanych, z ognia Holokaustu braci, u nas Polaków, durnawi hunwejbini, jedynie z głupawym moralizatorstwem, a wyższością moralną błaznów, fanzolą dowcipy.
Ta, jasne. Szczególnie do procesu Eichmana, kiedy to Żydzi w Izraelu obawiali się przyznawać, że ocaleli z holocaustu, bo była tam powszechna opinia, że ocalały jedynie kanalie kosztem współbraci. A na ocalałych z holocaustu mówiono pogardliwie "sawon", co oznaczało mydło. Z takim to "szacunkiem i zrozumieniem" patrzono na nich w Izraelu. Dopiero po procesie E. to się zaczęło zmieniać.
QUOTE
Ja się w PRL urodziłem, i z Hermaszewskiego, polskiego kosmonauty, jako dziecko byłem dumny.
Pewnie, tyle, że niektórzy z dzieciństwa wyrastają, a niektórzy nie, jak widać.
Ja też się w PRLu urodziłem i tez pamiętam te zachwyty, ale pamiętam też, że dorośli ich nie podzielali, a wręcz powszechne było wzruszanie ramion i kawały z tego wydarzenia, np. :
-Słyszałeś? Ruskie Polaka w kosmos wysłali.
-A, co? To już na Syberii miejsca nie ma?
Tego typu rzeczy dały mi do myślenia i skończyłem z baranim zachwytem w tym wypadku.




Jak ostatnio sprawdzałem szacunek nie był dziedziczny.
Czasami bywa tak, ze "zlote mysli" moga obrocic sie przeciwko ich autorowi.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez emigrant: 10/04/2018, 14:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.554
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/04/2018, 17:27 Quote Post

No tak emigrancie. Wystrzelenie Polaka w kosmos to osobisty dramat wyrażony dowcipem garstki ludzi bo urodzili się w sowieckiej kolonii lub w niej tylko zyli. Co zabawne zaczęli o tym "odważnie" i otwarcie mówić po 1989. Natomiast my urodziliśmy się i żyliśmy w Polsce, która może nie była naszym marzeniem, nie była idealna ale była. No i przytłaczająca większość oprócz paru kanap "okupowanych przez sowietów" cieszyła się że mamy Polaka w kosmosie. Byliśmy jedna z pierwszych nacji która tego dokonała. Może to nie przysporzyło nam strefie nieokupowanej przez sowietów rozwiązania wielu egzystencjalnych problemów życia codziennego, ale było powodem do dumy narodowej podlanej sosem propagandy władz. Wielu się dało na to złapać w tym i ja, który też chciał lecieć wtedy jako jeszcze mały człowiek w kosmos jak "wujek Hermaszewski". wink.gif No ale byliśmy w strefie nieokupowanej przez sowietów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
chassepot
 

Tata Kubusia
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.660
Nr użytkownika: 4.559

Przemek Czarnecki
Stopień akademicki: wyksztalciuch
Zawód: zatwardzia³y ojkofob
 
 
post 10/04/2018, 17:38 Quote Post

Orkanie, to tylko wysyp ostatnich husarzy opisanych w jednym z opowiadań Sławomira Mrożka. Zaczynało się ono "Lucuś nie lubił rosołu na kościach cielęcych i ustroju" rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/04/2018, 19:11 Quote Post

QUOTE(orkan @ 10/04/2018, 17:27)
Byliśmy jedna z pierwszych nacji która tego dokonała.
Czego dokonała konkretnie? Że pozwoliła sowietom zabrać jednego w kosmos? Faktycznie- osiągnięcie. Trzy lata później Mongoła ze sobą zabrali- też wielkie osiągnięcie kosmicznej myśli technicznej bratniej Mongolii?

Ten post był edytowany przez emigrant: 10/04/2018, 19:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 10/04/2018, 19:34 Quote Post

QUOTE(orkan @ 10/04/2018, 18:27)
No tak emigrancie. Wystrzelenie Polaka w kosmos to osobisty dramat wyrażony dowcipem garstki ludzi bo urodzili się w sowieckiej kolonii lub  w niej tylko zyli. Co zabawne zaczęli o tym "odważnie" i otwarcie mówić po 1989. Natomiast my urodziliśmy się i żyliśmy w Polsce, która może nie była naszym marzeniem, nie była idealna ale była. No i przytłaczająca większość oprócz paru kanap "okupowanych przez sowietów" cieszyła się że mamy Polaka w kosmosie. Byliśmy jedna z pierwszych nacji która tego dokonała. Może to nie przysporzyło nam strefie nieokupowanej przez sowietów rozwiązania wielu egzystencjalnych problemów życia codziennego, ale było powodem do dumy narodowej podlanej sosem propagandy władz. Wielu się dało na to złapać w tym i ja, który też chciał lecieć wtedy jako jeszcze mały człowiek w kosmos jak "wujek Hermaszewski".  wink.gif No ale byliśmy w strefie nieokupowanej przez sowietów.
*


Faktycznie - można było pęknąć z dumy ... Sowieci postanowili w celach propagandowych wysłać w kosmos wybranych przedstawicieli partyjnych z podległych im państw satelickich. W krótkie misje polecieli więc: Sigmund Werner Paul Jähn (NRD), Mirosław Hermaszewski (Polska), Vladimir Remek (Czechosłowacja), Georgi Iwanow (Bułgaria), Bartalan Farkas (Węgry), Dumitru Dorin Prunariu (Rumunia), Phạm Tuân (Wietnam), czy Dżügderdemidijn Gürragczaa (Mongolia). Może porozmawiamy o cenach, jakie przyszło zapłacić poszczególnym demoludom Sowietom za loty tych "kosmonautów" ?
 
Post #45

7 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej