Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mjr Mirosław Hermaszewski, Polak w kosmosie
     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 27/06/2005, 14:11 Quote Post

Dzisiaj przypada rocznica wystrzelenia Mirosława Hermaszewskiego w kosmos z kosmodromu w Bajkonurze w 1978 r. Czy ktoś wie coś więcej o tym wydarzeniu? Jak do tego doszło? To jest akurat rzecz z której jako Polacy możemy być dumni.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 27/06/2005, 14:18 Quote Post

QUOTE
To jest akurat rzecz z której jako Polacy możemy być dumni.

Ja niestety nie odczuwam z tego powodu żadnej dumy rolleyes.gif Bo niby dlaczego..?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 27/06/2005, 14:29 Quote Post

Dlaczego? No coż, kiedy Polak zrobi coś niezwykłego, to jestem z tego dumny.
Oto lista ważnych polskich odkrywców, z których też jestem dumny:
odkrywcy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 27/06/2005, 14:32 Quote Post

Był to po prostu program w którym każde państwo socjalistyczne wysyłało 1 kosmonautę na sprzęcie bratniego kraju.Nic szczególnego.A za udział Hermaszewskiego przy Jaruzelskim w czasie stanu wojennego,Kwaśniewski nie powinien go nagradzać w 25 rocznicę lotu.Coż,było minęło nie żadnych powodów do dumy.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 27/06/2005, 14:41 Quote Post

QUOTE
kiedy Polak zrobi coś niezwykłego, to jestem z tego dumny.

tongue.gif Co niezwykłego Hermaszewski zrobił? Odkrył coś jak Kopernik? Wynalazł jak Łukasiewicz? Stworzył jak Chopin? A może po prostu, jak słusznie napisał Macias, wsadzili go do Sojuza, poleciał i wrócił? Nie mówię, że był jakimś amatorem czy coś - owszem, był wykształcony w tym kierunku, ale na tej samej zasadzie powinniśmy być dumni ze wszystkich inżynierów, lekarzy, nauczycieli i innych wykształconych.
QUOTE
Nic szczególnego

2 świetne słowa streszczające nasz kosmiczny debiut smile.gif

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 27/06/2005, 14:45 Quote Post

QUOTE
ale na tej samej zasadzie powinniśmy być dumni ze wszystkich inżynierów, lekarzy, nauczycieli i innych wykształconych

A co, nie jesteśmy? Ja jestem dumny z każdego Polaka, który jest dobry w tym co robi. Tylko nie wyjeżdżajcie mi tu z seryjnymi mordercami...
A Wy oczywiście to po pięć razy byliście w kosmosie? Hermaszewski był największym polskim kosmonautą biggrin.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
macias
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 7.060

Zawód: uczen
 
 
post 27/06/2005, 14:50 Quote Post

Trudno,żeby nie był ,skoro był jedyny.Tak naprawdę lot Hermaszewskiego miał symboliczny,głównie propagandowy charakter,nie może więc uchodzić za jakieś szczególnie ważne wydarzenie,jak nam tu proponujesz.Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 27/06/2005, 14:56 Quote Post

QUOTE
A co, nie jesteśmy? Ja jestem dumny z każdego Polaka, który jest dobry w tym co robi.

...ale o nich wątku nie zakładasz smile.gif
Dobra, dośc przepychanki słownej smile.gif Macias ma rację, to po prostu propagandowy epizod w bogatej historii PRL smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 27/06/2005, 15:41 Quote Post

Założyłem tak rocznicowo, a także z powodu własnych przeżyć. Pamiętam, jak byłem mały i czytałem książkę o kosmosie. Tam byli cały czas tylko ci Amerykanie i Rosjanie i było mi smutno, że skoro tylko oni, to ja nie mam szansy sad.gif . A tu nagle taki swojak, od razu poczułem się pokrzepiony smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Arturo
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 5.146

 
 
post 27/06/2005, 17:02 Quote Post

Byłem w muzeum WP jakis czas temu i oglądając "kącik" Hermaszewskiego słuchalem jak przewodnik opowiadal o nim grupie hiszpanskiej(jakas spora rodzina chyba). Przyznam, ze to mile wrazenie moc sie pochwalic kosmonautą.

Fajne ciastka tam są(jeszcze w folii)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
fiaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 441
Nr użytkownika: 2.638

 
 
post 27/06/2005, 19:38 Quote Post

Niezależnie od propagandowej wymowy tego lotu, to należy podziwiać odwagę tego człowieka. Podczas jednej z nielicznych wizyt w stolicy zawiedziłem Muzeum Wojska Polskiego i jest tam wystawiony sputnik, w którym wystrzeliwano takich kosmonautów. Przyznam się szczerze - ja bym nie wszedł do tego, nawet, gdyby to miało być ciągnięte w zaprzęgu - a co dopiero dać się wystrzelić w kosmos. Jestem pełen podziwu dla odwagi tego człowieka. Szkoda, ze nie znalazł w sobie minimum odwagi cywilnej, kiedy go zapisywali w skład niesławnej pamięci Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 27/06/2005, 21:12 Quote Post

Całkowicie zgadzam się z wypowiedzią fiaa, a rzadko to robię.
Przygotowanie sie do takie lotu to morderczy trening, który mało kto przechodzi. Miesiące przygotowań i wyrzeczeń. A czekał go krótki lot będący wielką niewiadomą. A, że to był lot typowo propagandowy świadczy jedno, Rosjanie w tym czasie używali już nowych staków typ Sojuz TM do badawczych misji, gdy Klimuk i Hermaszewski polecieli starym Sojuzem 30. Chociaż słyszałem dowcip o tym, że po locie najbardziej Hermaszewskiego bolały dłonie, ponieważ Klimuk tłukł go po łapach, kiedy próbował coś dotknąć. wink.gif
A tak naprawdę, dzięki temu lotowi, staliśmy się Państwem, które jako czwarte na Ziemi wysłało swego obywatela w Kosmos (po ZSRR, USA, Czechosłowacji). A to właśnie czeski lotnik był takim typowo wsadzonym do statku. Po powrocie na Ziemię musiano dokładnie sprzątnąc to, co tam zostawił.
Acha, słyszałem opinie lotników, kształcących się w Dęblinie ( 1989-91) kiedy był jej komendantem, że był wyjątkową ś....., chociaż może chodziło o jego brata.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Gustaw II Adolf
 

Dei Gratia Rex Sueciæ, Princeps Magnus Finlandiæ etc.
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.022
Nr użytkownika: 6.537

Gustavus Adolphus Vasa
Stopień akademicki: Leo Septemtrionum
Zawód: Rex Hereditarius
 
 
post 27/06/2005, 21:16 Quote Post

QUOTE
słyszałem opinie lotników, kształcących się w Dęblinie ( 1989-91) kiedy był jej komendantem, że był wyjątkową ś....., chociaż może chodziło o jego brata.

No cóż... komuniści przecież porządnej osoby tak wysoko by nie zaprowadzili - albo inaczej: porządna osoba nie zaszłaby tak wysoko w tych czasach i miejscu...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Sarissoforoj
 

Kwatermistrz Generalny
*******
Grupa: Supermoderator
Postów: 2.901
Nr użytkownika: 1.265

Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: Emeryt
 
 
post 27/06/2005, 21:24 Quote Post

QUOTE
No cóż... komuniści przecież porządnej osoby tak wysoko by nie zaprowadzili - albo inaczej: porządna osoba nie zaszłaby tak wysoko w tych czasach i miejscu...
Wojsko to nie fabryka pinezek. Sam latał na wielu maszych, również na tych z bloku zachodniego. Był bardzo wymagający. Opinia podchorążego, nie zawsze jest adekwatna z późniejszymi opiniami jako oficera. A rozmawiałem z tymi co kształcili się na kursach nawigatorskich, a nie lotniczych. A znajdowali się tam często ci co odpadli z kierunku lotniczego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.492
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 28/06/2005, 14:46 Quote Post

Wspominacie o Hermaszewskim a jakoś zostało zapomniane nazwisko "rezerwowego" był nim ppłk Zenon Jankowski. W grudniu 76 Jankowski i Hermaszewski odlecieli z Warszawy do Moskwy. Ustalono że jako pierwszy polceli Polak, dopiero później Czechosłowak i NRDowiec. Po przepychankach, zakulisowych gierkach w marcu 78 na pokładzie Sojuza 28 poleciał w kosmos perwszy Czechosłowak V.Remek. W czerwcu wystartował Hermaszewski, a w sierpniu NRDowiec S.Jahns.
Pytacie się co dał Polsce lot Hermaszewskiego ? Po za znaczeniem propagandowym nic. Tak samo jak dla Rumunii, Kuby - (kosmonauta: Arlando Tamayo Mendez), Wietnamu - (kosmonauta:Pham Tuan), Bułgarii, Mongolii (kosmonauta: Żugderdemijna Gurraczy), Syrii, Afganistanu, Indii.
Aha, z "czerwonej ziemii" w 1982 w kosmos poleciał przedstawicel krajów kapitalistycznych - w 1982 Francuz Jean Loup Chretien. Trzy lata poźniej poleciał kolejny Francuz Patrick Baudry (zastępca Chretiena w 82)- tym razem na pokładzie promu kosmicznego Discovery.
W 1989 Hermaszewski kandydował na senatora w województwie lubelskim,przegrał. Czy ktoś wie który uzyskał wynik ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej