Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pojęcie Od Grudnia Do Czerwca
     
sebanek999
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 37.559

 
 
post 17/12/2007, 18:05 Quote Post

witam. mam do was gorąco prośbę, a mianowicie mam do nauczenia ( na koło ) trochę pytań z lektur i mam z jednym problem - chodzi o wspomniane juz w temacie pojęcie od grudnia do czerwca. Czy mógłby ktoś klarownie i do rzeczy je wytlumaczyć? najlepiej na podstawie książek Andrzeja Friszke. Bardzo prosze o pomoc ! MAM to w srode !
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 17/12/2007, 18:47 Quote Post

mam nadzieje, że orientujesz się o jakie to miesiące chodzi (grudzień 1970, czerwiec 1976).

Czyli, że mamy do czynienia z okresem "małej stabilizacji". Jest to ta część dekady sekretarzowania Edwarda Gierka, która przypada na koniunkturę gospodarczą (np. wysokie światowe ceny węgla), uzyskanie wysokich kredytów zagranicxznych, co przekładało sie na realny wzrost zamożności Polaków i wizję modernizacji kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
sebanek999
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 37.559

 
 
post 17/12/2007, 21:51 Quote Post

tak wiem oczywiście o jakie ramy chodzi ze od wydarzeń na wybrzeżu do tych z Radomia i Ursusa. NAtomiast co do małej stabilizacji to określenie to myślę jest trafniejsze i używane do 10.56 i rządów gomułki. Natomias czasy Gierka to raczej marna wizja gospodarcza, gdyż kraj popadał w coraz większe długi i stawał sie niewypłacalny. Gospodarka parła do przodu, ale koszty tego nie przekładały się na efekty np zbyt forsowna przemysłowa polityka. Ale dziękuje za odp. i może za jakieś jeszcze info bede wdzieczny smile.gif pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Adaśko
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 268
Nr użytkownika: 13.873

Zawód: student
 
 
post 18/12/2007, 14:26 Quote Post

ja to tam bym zwrócił uwage na pewna prawidłowośc, poz zmianie u stru w Polsce Ludowej mianowicie zazwyczaj (gomułka i Gierek) zaraz po uzyskaniu włądzyu panowął 2-3 lata optymizmu potem było coraz gorzej a nastepnie kryzy. Jest to dośc ciekawe zwłaszcza ze w porówanniu do Gierka Gomułka miał dłuższy okres rzadów i "przerwana zosstała jego dekada"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 18/12/2007, 14:35 Quote Post

raczej nie
"optymizm" po objęciu władzy przez Gomułke nie trwał dłużej niż rok (do października 1956 do maja 1957 kiedy nastąpiło zamknięcie "Po Prostu" i spacyfiowanie demonastracji protestacyjnej).

W przypadku Gierka oprócz "pomożecie" był odczuwalny wzrost gospodarczy. W jego cieniu (czy blasku) dokonywano niesympatycznych zmian politycznych jak zmiana konstytucji z wpisaną wieczną przyjaźnią z ZSRR, co - delikatnie mówiąc - specjalnie nie poruszylo szerokich mas.

Dopiero załamanie gospodarcze, czyli tzw. przejściowe kłopoty które ustąpiły po 20 latach, podważyły zaufanie do śląskiej ekipy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
sebanek999
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 37.559

 
 
post 18/12/2007, 14:57 Quote Post

czyli mam do rozumieć, że mając taki temat powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na sprawy gospodarcze tak np lata 1970 - 1975 polityka wielkiego skoku ? A co jeśli chodzi o politykę ? walkę z opozycją itp. ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 18/12/2007, 15:33 Quote Post

walka z opozycją to niewielki temat tego okresu. Praktycznie nie istnieje nie licząc RUCHU (Czuma, Niesiołowski).
Walka z Kośćiołem nie miała już takiej dynamiki jak w okresie Wiekiej Nowenny (coi nie oznaczało sielanki).

Ciekawym epizodem był "bunt" koła ZNAKU w Sejmie. W ramach sprzeciwu wobec przyjęmowanej konstytucji przew. koła. Zawyeski wstrzymał sie od głosu. Gest Rejtana może i to nie był, choc rozwścieczył władze do żywego, która chciała by ten fasadowy organ jakim był Sejm przyjął nowa konstytucję jednomyślnie.

Mozna też zwrócic uwagę na "front wewnętrzny" w partii. Pacyfikację frakcji moczarowskiej. Zabezpieczanie się Gierka przed ewentualnym buntem "baronów" poprzez nowy podział administracyjny i stowrzenie nowych 49 województw.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
sebanek999
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 37.559

 
 
post 18/12/2007, 17:20 Quote Post

ciekawe, przyznam, że nie miałem pojęcia o tym ostatnim pojęciu smile.gif a co do konsytucji to mysle, że list 59 tez mozna dolaczyc pod ten temat. no nic zobaczymy jak to pójdzie w każdym razie dzięukuje za pomoc smile.gif i pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej