Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
54 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edward Gierek: bilans dokonań
     
Lewak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.445

 
 
post 10/09/2004, 13:04 Quote Post

Ja powiem tak...
Chciał unowocześnić kraj ale nie udało mu się... mad.gif
Pozostawił nie zapłacone kredyty bo jego inwestycje niesprawdzały się(1976r. Huta Katowice mad.gif )
a już najgorszy to był ten rubel transferowy. mad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Kanapon
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 190
Nr użytkownika: 1.266

 
 
post 10/09/2004, 19:14 Quote Post

Jest o tym trochę w sąsiednim wątku dot. przyśmpiesonego rozwoju...

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=134


Pozdr.
Kanapon
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Łukasz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 1.421

 
 
post 10/09/2004, 21:54 Quote Post

Ej stary wiesz - rubel transferowy był narzucony przez RWPG i nie był bynajmniej pomysłem Gierka !!! Nie wypowiadajmy sie w sprawach o których nie mamy pojęcia...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Lewak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.445

 
 
post 12/09/2004, 12:32 Quote Post

Wiem, że rubel transferowy był nażucony przez RWPG. Poniekąd jednak musieliśmy się na niego zgodzić. Polska została wybrana przez ZSRR jako okno na świat, z którego ZSRR chciał bezkarnie korzystać. My kupowaliśmy licencje za dolary, kiedy nasz "Wielki Brat" na mocy rubla transferowego odkupował je oraz różne produkty(np. statki) za pół darmo.

Do Łukasza: nie trzeba się denerwować , że ktoś oczymś nie ma pojęcia. Ja np. otym mam pojęcie, ale brakowało mi czasu żeby napisac dłuższy tekst i wszystko wytłumaczyć. POZDRAWIAM!
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 12/09/2004, 17:43 Quote Post

No i wybudował tą słynną "gierkówkę" i bynajmniej nie była taką byle,powtarzam była,nie byle jaką drogą jak reszta dróg w Polsce.No,ale cóż,widać ta droga już trąci myszką smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 15/09/2004, 10:49 Quote Post

Vitam

Chciał unowocześnić kraj ale nie udało mu się... (Lewak)

Tu nie chodzi o to, czy mu się udało. Chodzi o to, że system gospodaczy, w którym działał, szedł na dno jak kamień i choćby doraźnie Gierek przekształcił Polskę w krainę mlekiem i miodem płynącą, to i tak wszystko to musieli prędzej czy później diabli wziąść...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Lewak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.445

 
 
post 18/09/2004, 17:13 Quote Post

Chodzi o to, że system gospodaczy, w którym działał, szedł na dno jak kamień... (Coobeck)

Teraz o tym wiemy , ale nie zapominajmy, że w latach 70-tych było jeszcze mnóstwo ludzi ( z samym pierwszym sekretarzem na czele) którzy w ten system święcie wierzyli i uważali , że np. można jeszcze dogonić i przegonić zachód...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 18/09/2004, 17:53 Quote Post

opinia IPN o tych co raz bardziej "słusznie" chwalonych czasach
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 19/09/2004, 17:41 Quote Post

Vitam

Teraz o tym wiemy , ale nie zapominajmy, że w latach 70-tych było jeszcze mnóstwo ludzi... (Lewak)

No dobrze, to prawda. Ale czy mamy go oceniać z punktu widzenia 1979 czy 2004?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
PwG
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 151
Nr użytkownika: 1.283

 
 
post 20/09/2004, 7:24 Quote Post

No nie wiem czy I sekretarz az tak wierzyl w to co mówil (jak potem sie okazalo wielu twardoglowych szybko zmienilo swe zapatrywania i stalo sie kapitalistami wink.gif)
To ze system bedzie szedl na dno to ekonomisci (oczywiscie nie nasi, zeby nie bylo watpliwosci) przewidzieli juz wiele lat wczesniej bo taki system nie moze sie utrzymac nigdy i nigdzie! to utopia. E. Gierek podtrzymywal tylko iluzje. Tak dla zwyklych zjadaczy chleba, zeby mysleli ze zyja w raju.
nie da sie zaprzeczyc ze za amerykanskie dolary powstalo wiele rzeczy w naszym pieknym panstwie np. 1000 skól czy wymieniana Huta Katowice ale to wszystko nie pochodzilo z wypracowanego przez nas dochodu. Owszem Towarzysz Gierek probowal zbilansowac nasze dochody i musial otworzyc sie na zachód ale naszym strategiczym "partnerem" wsiaz pozostawal sasiad ze wschodu. W zyciu nie zapomne jak w chyba 1980 na trasie do Brzescia fikna tir a wiecie co bylo w srodku? swierzutki, cieplutki chlebus dla bratniego narodu radzieckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Lewak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.445

 
 
post 14/11/2004, 17:46 Quote Post

Dawno nic sie tutaj nie odzywałem, więc teraz coś powiem...

Wielu ludzi chwali Gierka za to że budował różne tam wielkie rzeczy, że mieszkania, że szpitale, że szkoly...
I rzeczywiście... może w tym kraju naprawde coś unowocześnł, coś naprawił rolleyes.gif Ale nie zapominajmy, że były to tylko wyspy nowoczesności na calym oceanie badziewia. to tak jakby powiedzieć, że cały świat jest idealny, bo żyje sie bogato we Francji, w USA, w Japonii, w Niemczech...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
schultz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 2.093

 
 
post 17/11/2004, 17:25 Quote Post

dobrze !!! ale działał robił coś w kierunku zmian nastrojów społeczeństwa poprawy warunków życia. A z systemem chociaż by chciał to i tak nie mógł walczyć nie miał szans. Problem polega na tym, że Polacy od końca XVIII w. cały czas walczyli z władzą zawsze byli przeciwnikami władzy jaka by ona nie była. Nie potrafimy się podporządkować rządzącym tylko zawsze musimy z nimi walczyć natomiast Gierek postawił tak jak w XIX w na tzw "pracę organiczną" tj wzmocnić kraj od wewnątrz.
Mamy silne poczucie narodowe ale niestety nie mamy poczucia państwowego i to jest i było przyczyną wielu kryzysów gospodarczych i społecznych
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Ravgod
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 2.319

 
 
post 19/11/2004, 17:20 Quote Post

Ja bardzo Gierka chwalę, za to co zrobił. A gospodarka centralnie sterowana wcale nie jest gorsza od rynkowej - tylko kapitaliści, którym zależy na pozostawienu obecnego stanu rzeczy tak mówią, tylko że często była źle wykonywana. Już mówię o co mi chodzi. W latach 80tych moja mam miała okazję być w NRD, i tam zobaczyła normalnie dobrobyt - pólki pełnie towarów itp. A wiecie dlaczego? Bo tam ludzie jak mieli ośmiogdzinny dzień pracy to stali osiem godzin przy taśmie produkcyjnej i nawet nie wychdodzili na piaperoska czy do kibelka - aż się im ręcę trzęsły - bo tam jest tak zwana protestancka etyka pracy. Zresztą w Czechosłowacji też było podobnie. W tych krajach, oprócz czasów bezpośrednio powojenncyh nigdy nie było kolejek czy kartek. A w Polsce byli tacy którym ksiądz na kazaniu nagdał, żeby dla czerwonych nie pracowali i potem ludzie grali sonie w pracy w karty. Słyszałem też o ludziach (podawających się za głęboko wierzącyh), którzy nie kupowali biletów w autobusach miejskich, bo "komunistyczne państwo to można okradać" - to jest dopiero moralność, nie? Gdyby ludzie inaczej podeszli do tego systemu, to mozę byśmy mieli troszke lepiej. Oczywiście trzeba też wziąść pod uwagę fakt, iż Polska była bardzo po wojnie zniszczona i to też miało znaczenie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Lewak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 1.445

 
 
post 20/11/2004, 21:01 Quote Post

Facet. Zastanów się co mówisz!!! mad.gif
Jeśli twierdzisz, że w tych krajach (NRD, Czechoslowacja) na prawdę bylo tak dobrze, to powiedz mi:
-Dlaczego runął mur berliński?
-Dlaczego w Czechach odbyła się Aksamitna rewolucja?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Ravgod
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 2.319

 
 
post 21/11/2004, 10:43 Quote Post

Czechom przeszkadzał brak wolności wypowiedzi, Niemcom doskwierała rozłąka i brak możliwości odwiedzenia rodziny za murem. I dlatego to runęło - natomiast gospodarczo te kraje radziły sobie z komunizmem bardzo dobrze. Wiem co mówię bo moi rodzice mieszkali w NRD przez pięć lat i np. zaopatrzenie wyglądało tam jak w kapitalistycznym kraju (nie było tylko kolorowych opakowań i reklam w TV smile.gif) nie wiem natomiast jak dobrze było pod innymi względami, ale jeśli chodzi o gsopadarkę (a ten temat zszedł na taki właśnie tor) to tak to wyglądało
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

54 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej