Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bolesław Piasecki, człowiek zagadka
     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 8/06/2013, 23:25 Quote Post

user posted image

Nie mogę znaleźć innego tematu poświęconego w całości tej ciekawej postaci więc postanowiłem założyć swój. Znalazł się on w dziale poświęconej czasom Edwarda Gierka, gdyż to podczas jego sekretarzowania Piasecki znalazł się w Radzie Państwa PRL, czyli formalnie wśród ścisłego kierownictwa komunistycznego państwa.

Droga Piaseckiego do tych stanowisk była niezwykła. Bolesław Piasecki zaczynał bowiem swoją karierę w młodzieżówce Obozu Wielkiej Polski - narodowej, prawicowej organizacji sprzeciwiającej się sanacji. Następnie w 1934 roku był jednym z założycieli Obozu Narodowo-Radykalnego, faszyzującej, antysemickiej i wybitnie narodowej organizacji. Aby tego było mało w 1935 roku stanął na czele odłamu ONR-u znanego jako ONR Falanga. Odłam ten był radykalniejszy od samego ONR-u. Była to nacjonalistyczna, antysemicka, antykomunistyczna organizacja, która była otwarcie określana przez Piaseckiego jako organizacja faszystowska.
Po inwazji niemieckiej Piasecki został aresztowany. Zwolniony jednak został z aresztu dzięki znajomościom z włoskimi faszystami. Następnie jako dowódca Uderzeniowych Batalionów Kadrowych z bronią w ręku walczył z niemieckim okupantem. Jego partyzantka została później włączona w strukturę AK. Po zajęciu ziem polskich przez armię radziecką Piasecki rozpoczął walkę przeciwko nowym komunistycznym władzom Polski. 12 listopad 1944 roku został aresztowany i uwięziony przez władze radzieckie.
Podczas uwięzienia przesłuchiwany był przez samego generała NKWD Iwana Sierowa. To co się podczas tych przesłuchań działo to przynajmniej dla mnie zagadka. W każdym razie Bolesław Piasecki wystosował wówczas do Sierowa list, w którym poparł reformy dokonywane w Polsce przez komunistyczny rząd. W 1945 roku Piasecki wyszedł z więzienia.
W 1947 roku Bolesław Piasecki założył stowarzyszenie PAX, które skupiało katolików przychylnych komunistycznym władzom. Szybko jednak skonfliktował się z hierarchią kościelną gdyż popierał państwowe nominacje na stanowiska biskupie. Przeciwko PAX-owi występował też Watykan. Podczas odwilży 1956 roku Piasecki popierał twardogłowych komunistów, mimo to po zwycięstwie obozu Władysława Gomułki nadal pozostał blisko władzy. W 1968 roku Piasecki wraz z PAX-em poparł antysemicką nagonkę. W czasach gomułkowskich, w 1965 roku Bolesław Piasecki został posłem na sejm PRL, a w czasach gierkowskich, w latach 1971-1979 był członkiem Rady Państwa, kolegialnej głowy komunistycznego państwa. Zmarł w 1979 roku, w jego pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych a także delegacje innych krajów demokracji ludowej.

Poza tym, że narodowiec Piasecki był członkiem najwyższych władz komunistycznego państwa to jeszcze był on jednym z najbogatszych ludzi w tym państwie. Stowarzyszenie PAX kontrolowało wiele przedsiębiorstw oraz prowadziło działalność wydawniczą, a sam Piasecki był bardzo dobrym zarządzającym swego gospodarczego imperium. Mieszkał on w luksusowej willi i jeździł Jaguarem, jedynym zapewne takim autem w PRL w czasach Gomułki i Gierka. Jego bogactwa spowodowało także, że w 1957 roku porwany zapewne dla okupu i zamordowany został jeden z jego synów Bohdan.
Bolesław Piasecki jako członek władz pomagał także dawnym żołnierzom AK dając im prace w kontrolowanych przez siebie przedsiębiorstwach. Wyciągał także wielu z więzienia. Między innymi przyczynił się do uratowania Pawła Jasienicy.

Kim więc był Bolesław Piasecki? Co stało się podczas przesłuchań u Sierowa? Pranie mózgu, a może rzeczywiście uznał, że totalitaryzm komunistyczny jest w gruncie rzeczy tym czego chciał jako przywódca Falangi? Oznaczałoby to, że faszyzm Piaseckiego nie leżał daleko od komunizmu Bieruta. Czy Piasecki miał być wentylem bezpieczeństwa w katolickim bądź co bądź kraju, któremu narzucono komunistyczną władzę? Jak udało mu się zbudować gospodarcze imperium w komunistycznym systemie?

Wiele pytań.

Zapraszam do dyskusji.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 9/06/2013, 8:59 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtop...5&#entry1079755
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 9/06/2013, 13:46 Quote Post

O! Tam nie szukałem. Cóż za dziwny dział do umieszczenia tematu o Piaseckim - II Wojna Światowa Biografie. Piasecki to bardziej ciekawostka powojenna a nie wojenna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 9/06/2013, 14:58 Quote Post

Piasecki a za nim Reiff, Lipko , Sienkiewicz i Kamont sprzedali się komunistom i byli świadomymi współpracownikami bezpieki ( Reiffa i Lipko prowadziła sama Brystygierowa) . Piasecki i Reiff mieli z tego wymierne korzyści jak pozostali nie wiem . Na dodatek Reiff miał jeszcze czelność sugerować współpracę z bezpieką człowiekowi, którego w 1952 w ramach kombinacji operacyjnej ,,Birma", wyciągnął z lasu i posłał do więzienia - Edmund Krysiuk ps. ,,Lot" został skazany na karę śmierci zamienioną na 25 lat więzienia . Dlatego to dla mnie jedna z wstrętniejszych postaci polskiej historii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 9/06/2013, 15:57 Quote Post

QUOTE
iasecki a za nim Reiff, Lipko , Sienkiewicz i Kamont sprzedali się komunistom
Bartłomiej Rychlewski

Czyli na przełomie 1944 i 1945 roku Sierow po prostu obiecał Piaseckiemu korzyści materialne? Dlaczego akurat takiemu faszyście jak on zaproponowano luksusy w komunistycznym państwie?

QUOTE
Dlatego to dla mnie jedna z wstrętniejszych postaci polskiej historii.
Bartłomiej Rychlewski

A to, że pomagał żołnierzom AK i na przykład Jasienicy się nie liczy?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 9/06/2013, 18:23 Quote Post

Piasecki to rzeczywiści dosyć tajemnicza postać. Kiedyś poznałem na praktykach studenckich szefa paxowskiego WOSKU (wojewódzkiego ośrodka szkolenia kadr). On twierdził, że PAX to alternatywa dla PZPR, o nacjonalistycznym rodowodzie, będąca podobno wynalazkiem Stalina, trzymana przez Rosjan, na wypadek buntu w PZPR. Stąd niektóre spektakularne i rzekomo niezrozumiałe akcje typu pomocy ludziom AK, no i pozwolenie na niezależnośc finansowa, dzięki INCO.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 9/06/2013, 20:05 Quote Post

[quote=Arbago,9/06/2013, 16:57]

CODE
Czyli na przełomie 1944 i 1945 roku Sierow po prostu obiecał Piaseckiemu korzyści materialne? Dlaczego akurat takiemu faszyście jak on zaproponowano luksusy w komunistycznym państwie?


Nie wiem i co więcej nie specjalnie mnie to zajmuje - faktem jest, że został kolaborantem komunistów i żył w PRL w luksusie , w przeciwieństwie do np. tych jego byłych kolegów z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, którzy klepali biedę po sowieckich łagrach, o ile w ogóle dane im było dożyć.

CODE
A to, że pomagał żołnierzom AK i na przykład Jasienicy się nie liczy?


Jasienicy Reiff pomagał według mnie z wyrachowania - bo był to mimo prześladowań człowiek w PRL znany i poważany , a może ( ale na to w przeciwieństwie do tego jak ,,pomógł " partyzantom z Puszczy Augustowskiej, dowodów nie mam) z polecenia służbowego, innych , którym pomagał nie znam i nie mogę ocenić na ile była to pomoc bezinteresowna i w jakim wymiarze.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 9/06/2013, 20:44 Quote Post


Czyli na przełomie 1944 i 1945 roku Sierow po prostu obiecał Piaseckiemu korzyści materialne? Dlaczego akurat takiemu faszyście jak on zaproponowano luksusy w komunistycznym państwie?[/code]
QUOTE
[=bartłomiej Rychlewski]
Nie wiem i co więcej nie specjalnie mnie to zajmuje - faktem jest, że został kolaborantem komunistów i żył w PRL w luksusie , w przeciwieństwie do np. tych jego byłych kolegów z Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, którzy klepali biedę po sowieckich łagrach, o ile w ogóle dane im było dożyć.
/


Ale przeciez to jest zasadnicze pytanie, jak to się stało, że pozwolono mu prowadzić działalność polityczną a nie zwyczajnie zapudłowano. To, ze był kolaborantem, wiedzą wszyscy, ale dokładnie czyim, już nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Bartłomiej Rychlewski
 

naczelny opluwacz , wróg ludzkości postępowej
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.116
Nr użytkownika: 7.736

Stopień akademicki: mgr nauk tajemnych
Zawód: prawnik oprawca
 
 
post 9/06/2013, 20:50 Quote Post

[quote=Marek Zak,9/06/2013, 21:44]

CODE
Ale przeciez to jest zasadnicze pytanie, jak to się stało, że pozwolono mu prowadzić działalność polityczną a nie zwyczajnie zapudłowano. To, ze był kolaborantem, wiedzą wszyscy, ale dokładnie czyim, już nie.


Mnie, po prostu bardziej zajmuje badanie życiorysów przeciwników komunistów niz ich współpracowników - Reiff był głównym rozprowadzającym w kombinacji operacyjnej ,,Birma" nadzorowanej przez MBP i osobiście przez Brystygierową - Piasecki pojawił sie tam ale głównie jako lider grupy złożonej z byłych żołnierzy UBK, która w całej Polsce prowadziła podobne działania.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 9/06/2013, 21:41 Quote Post

Czy zachowały się jakieś stenogramy z przesłuchań Sierowa?

Wygląda na to, że plecy dla Piaseckiego stanowił ktoś silniejszy niż PZPR, nawet silniejszy niż frakcja stalinowska w ZSRR skoro po 1956 roku Rokossowski został z Polski przegnany a Piasecki pozostał i był obsypywany honorami przez Gomułkę i Gierka. Kto więc za nim stał?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 9/06/2013, 21:48 Quote Post

QUOTE
[=arbago]
Wygląda na to, że plecy dla Piaseckiego stanowił ktoś silniejszy niż PZPR, nawet silniejszy niż frakcja stalinowska w ZSRR skoro po 1956 roku Rokossowski został z Polski przegnany a Piasecki pozostał i był obsypywany honorami przez Gomułkę i Gierka. Kto więc za nim stał?
/


Arbago. w 1981 roku widziałem w Teatrze Dramatycznym sztukę : ,,Dwie głowy ptaka". Tam jest rozwiązanie, ktorego szukasz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Arbago
 

Pomorzanin
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.032
Nr użytkownika: 38.089

 
 
post 9/06/2013, 22:02 Quote Post

QUOTE(Marek Zak @ 9/06/2013, 21:48)
QUOTE
[=arbago]
Wygląda na to, że plecy dla Piaseckiego stanowił ktoś silniejszy niż PZPR, nawet silniejszy niż frakcja stalinowska w ZSRR skoro po 1956 roku Rokossowski został z Polski przegnany a Piasecki pozostał i był obsypywany honorami przez Gomułkę i Gierka. Kto więc za nim stał?
/


Arbago. w 1981 roku widziałem w Teatrze Dramatycznym sztukę : ,,Dwie głowy ptaka". Tam jest rozwiązanie, ktorego szukasz.
*



Ok. Czyli Piaseckiemu tak jak Waszkowskiemu u Terleckiego zaproponowano współpracę jako dobremu materiałowi na przywódcę i to przywódcę stojącego po stronie stalinistów. Mógł także zadziałać syndrom sztokholmski. W każdym razie Piasecki propozycję przyjął. To jednak nie rozwiązuje problemu jego ogromnej swobody i uczestnictwa w najwyższych władzach po upadku stalinistów w 1956 roku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 9/06/2013, 22:05 Quote Post

QUOTE
Jasienicy Reiff pomagał według mnie z wyrachowania - bo był to mimo prześladowań człowiek w PRL znany i poważany , a może ( ale na to w przeciwieństwie do tego jak ,,pomógł " partyzantom z Puszczy Augustowskiej, dowodów nie mam) z polecenia służbowego, innych , którym pomagał nie znam i nie mogę ocenić na ile była to pomoc bezinteresowna i w jakim wymiarze.


Kiedy nie tylko Jasienicy pomógł. W PAX-ie znajdowała pracę cała masa żołnierzy AK, NSZ, WiN czy PSZ, którzy po wyjściu z więzień mieliby ogromne trudności ze znalezieniem pracy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 10/06/2013, 7:14 Quote Post

Piasecki się ładnie wpisywał w endecki nurt "pansłowiański", z czasów posłowania Dmowskiego do Dumy => przecież to był nie tylko Piasecki, ale też np. udział Instytutu Zachodniego w opracowaniu "planu zagospodarowania" Ziem Odzyskanych itp. - endecy wszelkich (w zasadzie_ odłamów mogli się niejako odnaleźć w sytuacji po 1945 roku nieledwie jak za cara-batiuszki.
Skąd się przecież wziął w Radzie Konsultacyjnej przy Jaruzelskim Maciej Giertych?
 
Post #14

     
Marek Zak
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.880
Nr użytkownika: 72.286

Marek Zak
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Korpomiś & Pisarz
 
 
post 10/06/2013, 8:47 Quote Post


Arbago. w 1981 roku widziałem w Teatrze Dramatycznym sztukę : ,,Dwie głowy ptaka". Tam jest rozwiązanie, ktorego szukasz.

QUOTE
[=arbago]
Ok. Czyli Piaseckiemu tak jak Waszkowskiemu u Terleckiego zaproponowano współpracę jako dobremu materiałowi na przywódcę i to przywódcę stojącego po stronie stalinistów. Mógł także zadziałać syndrom sztokholmski. W każdym razie Piasecki propozycję przyjął. To jednak nie rozwiązuje problemu jego ogromnej swobody i uczestnictwa w najwyższych władzach po upadku stalinistów w 1956 roku.
/


Top nie staliniści, tylko ,,druga głowa ptaka" była za nim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej