Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Wacław III (?) książę Opawski, POLSKA
     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 14/09/2006, 14:22 Quote Post

Natrafiłem na pewien regest dokumentu wlk ks. Witolda, w którym nadaje pewnemu szlachcicowi wies w powiecie drohickim. Dokument jest datowany: feria secunda ipso die Matthie Apostoli A. D. 1405(chodzi pewnie o Mateusza, data się zgadza, bo 21 września wypada w poniedziałek). Dokument jest datowany we Włodzimierzu. Na liśćie świadków występuje... "Wenceslao duce opaviensi". Niestety swoją wiedzę na temat książąt opawskich mogę oprzeć na wikipedii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_II_Opawski
Z informacji tam zawartch wynikałoby,że miał wówczas 8 lat. Czy ktoś coś wie co mógłby robiś książę opawski we Włodzimierzu?
Czy ma ktoś jakąś wiedzę na temat książąt opawskich w oparciu o inne źródło niź wikipedia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 14/09/2006, 23:13 Quote Post

Sprawdź czy nie jest to odpis z jakiegoś wcześniejszego dyplomu. Proponuję tak zrobić, bo nie wydaje mi się prawdopodobne, aby 8 letni książę świadkował w dokumencie, mimo wszystko przestrzegano jednak tzw. lat sprawnych. Pomijam już sam fakt pobytu... confused1.gif
Nie podałeś wszystkich szczegółów z opisu regestu, ale moja hipoteza jest taka, że po pierwsze:
to późniejszy odpis z błędną datą roczną i literówką w testacji - mogło być: "Wladislao ducis opolensi";
po drugie:
tak jak w pierwszym przypadku literówka w testacji, jednak jest to współczesna fałszywka z 1403 roku lub późniejsza, gdzie listę świadków podrobiono na podstawie XIVw oryginału (tu powstał błąd przy kopiowaniu).
Przemawia do mnie bardziej ta druga teza, bo podobne wpadki często zdarzały się fałszerzom cysterskim z Lubiąża, gdy posługiwali się starymi podkładkami (świadkowanie postaci już nieżyjących, lub ewidentne anachronizmy).
A fałszywki średniowieczne prawie z reguły dotyczą wszelakich donacji. Jak masz możliwość to polecam dotrzeć do oryginału (jeśli istnieje... wink.gif )
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 15/09/2006, 8:42 Quote Post

Wzmianka pochodzi z mojego odpisu z kogoś innego odpisu z ksią ziemskich drohickich. Bardziej mnie dziwi, że coś się zgadza. (DATA!) Podam jeszcze pozostałych świadków: "presentibus.... domino Sethiegio, domino Jankone, Domino Thaliawoss" Ten ostatni znany jest z dokumentu z 1408 r.
Myślę, że Władysław Opolczyk. Bardziej mnie ciekawi, czy Wacław opawski mół być we Włodzimierzu i co by robił w otoczeniu Witolda. Trudno sądzić , by nawet jeśli dokument był falsyfikatem, listę świadków wzięto całkiem z powietrza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 15/09/2006, 9:29 Quote Post

Właśnie...
Powszechną raktyką falsyfikatów było "podkładanie" w miarę wiarygodnej listy świadków. Niestety, czasem fałszerzowi brakowało sprytu/wiedzy i stąd wspomniane dziwactwa typu świadkujący zmarli wymieszani z żyjącymi, itp. Mogło być też tak, że fałszerz wiedział, że taka persona jak Wacław książę opawski istnieje, jednak nie wiedział ile ma lat, stąd go umieścił na liście świadków.
No cóż, im większa donacja, tym świadkowie "musieli" być bardziej znaczący... wink.gif
Acha, proponuję zestawić miejsce wystawienia dokumentu z informacjami, czy Witold rzeczywiście tam przebywał w tym czasie, bo jeśli chodzi o daty, to akurat w tej materii mylono się rzadko w datowaniu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 15/09/2006, 11:39 Quote Post

Właśnie donacja zbyt znacząca nie była zbyt znacząca. Itinerarium Witolda dla r. 1405 nie jest szczególnie obfite]
konniec stycznia - Żmudź (J. Purc, Itinerarium Witolda... w: Studia z dziejów WKL, pod red. J. Ochmańskiego, Poznań 1971, s. 87
21 kwietnia - Jarosławskie Łąki
7 czerwca Kowno
2 sierpnia na Żmudzi
i jakiś pobyt, ale nie wiadomo kiedy w Miłolubiu na Podstawie latopisu troickiego.
jedyny potwierdzony pobyt we Włodzimierzu
22 - 30 wrzesnia 1427 (s. 105)
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 15/09/2006, 16:12 Quote Post

Im dalej w las tym...
Wydaje mi się, że jedynym możliwym sposobem na weryfikację tego dokumentu jest zapoznanie się z całym materiałem dyplomatycznym Witolda. Nie wiem, czy istnieje coś na wzór osławionych Regestów z CDS, czy SUB (jak ma to w przypadku Śląska). Jeśli tak, to na podstawie zestawienia dokumentów (actum, lub datum; pamiętając jednak o znaczeniach tych terminów) można prześledzić drogę dworu Witolda (bowiem tam gdzie dwór, tam często "polowa" kancelaria).
Dla przypomnienia: "actum" oznaczało miejsce w jakim dokonano nadania (np. książę przebywał w Łucku, ale nie było nikogo z biegłych kancelistów by od ręki wystawić dyplom), zaś "datum" odnosiło się do materialnego wystawienia dyplomu przez kancelarię (we wspomnianym przykładzie np. dwa tygodnie później w Wilnie). Stąd możliwe rozbieżności w odpisach względem tych terminów, jednak z reguły w takich sytuacjach wystawiano dwie daty dzienne.
Cóż, jakże drobna sytuacja, a ile wątpliwości smile.gif
Życzę powodzenia!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej