Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

57 Strony « < 55 56 57 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Życie pozaziemskie, chłodnym okiem

kmat

Podkarpacki Rabator
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr

post 15/09/2019, 23:56 Quote Post

Uważałbym. Zwraca uwagę ta atmosfera wodorowo-helowa. To pasuje raczej do gazowego olbrzyma. To nie musi być wcale superziemia tylko jakiś minineptun na ciasnej orbicie.

Pimli
CODE
Czyżby planeta oceaniczna?

Być może, choć chyba za mała na to. Może jakiś gazowy karzeł.
W sumie skład atmosfery wskazuje, że pierwotnie to krążyło na dużo dalszej orbicie, poza linią śniegu, Życia bym raczej nie oczekiwał

Ten post był edytowany przez kmat: 16/09/2019, 0:19

User is offline  PMMini Profile Post #841

Alcarcalimo

VII ranga
Nr użytkownika: 43.461

post 4/12/2019, 11:56 Quote Post

Ważne odkrycie a tu cisza:
https://www.youtube.com/watch?v=Bnvbxqt30qo

Dość mocna pośrednia poszlaka na istnienie na Marsie życia.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #842

Krzysztow

V ranga
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 14/12/2019, 14:46 Quote Post

Przypuśćmy że w przyszłości sondy odkryją tam ...bakterie. Czy powinno to być przeszkodą dla misji załogowych na Marsa? Gdzieś spotkałem się z opinią że ewentualne przeniesienie bakterii z Marsa może być niewyobrażalnym ryzykiem dla ludzkości. Jaka jest Wasza w tej sprawie opinia?

User is online!  PMMini Profile Post #843

kmat

Podkarpacki Rabator

post 14/12/2019, 16:56 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 14/12/2019, 14:46)
Przypuśćmy że w przyszłości sondy odkryją tam ...bakterie. Czy powinno to być przeszkodą dla misji załogowych na Marsa? Gdzieś spotkałem się z opinią że ewentualne przeniesienie bakterii z Marsa może być niewyobrażalnym ryzykiem dla ludzkości. Jaka jest Wasza w tej sprawie opinia?
*

Moja jest taka, że ryzyko jest pomijalne. Ewentualne marsjańskie życie to skrajne ekstremofile. Na Ziemi takie organizmy nie są w stanie wyleźć poza swoje ekstremalne środowiska. Nie ma powodu, aby tu było inaczej. Druga rzecz - to anaeroby. Tlenowa atmosfera będzie dla nich trucizną.

User is offline  PMMini Profile Post #844

Krzysztow

V ranga

Krzysztof Kowalski

post 14/12/2019, 19:14 Quote Post

Pozostając w kręgu Marsa to co jest trudniejsze: wysłać człowieka na Marsa czy też z Marsa go żywym na Ziemię sprowadzić? Moje pytanie bierze się stąd iż kilka lat temu gdzieś spotkałem się z teorią że rzekomo pierwszych ludzi którzy wylądują na Marsie nie uda się sprowadzić na Ziemię. Ponoć przyczyną miała być niemożność zabrania
odpowiedniej ilości paliwa na powrót. Czy to była czy też nawet jest prawda?

User is online!  PMMini Profile Post #845

Svetonius21

VI ranga
Nr użytkownika: 73.833

Stopień akademicki: inzynier
Zawód: rolnik

post Wczoraj, 04:28 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 14/12/2019, 19:14)
Pozostając w kręgu Marsa to co jest trudniejsze: wysłać człowieka na Marsa czy też z Marsa go żywym na Ziemię sprowadzić? Moje pytanie bierze się stąd iż kilka lat temu gdzieś spotkałem się z teorią że rzekomo pierwszych ludzi którzy wylądują na Marsie nie uda się sprowadzić na Ziemię. Ponoć przyczyną miała być niemożność zabrania
odpowiedniej ilości paliwa na powrót. Czy to była czy też nawet jest prawda?
*

Odpowiedź jest oczywista-trudniej jest zabrać ludzi z powrotem. Przecież żeby ich zabrać trzeba ich najpierw wysłać.

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #846

Alcarcalimo

VII ranga

post Wczoraj, 12:42 Quote Post

to co jest trudniejsze: wysłać człowieka na Marsa czy też z Marsa go żywym na Ziemię sprowadzić?

Pod względem zużycia energii i kosztów łatwiej wysłać człowieka z Marsa na Ziemie.
Oczywiście przy istnieju techniki pozwalającej na loty między planetarne.

Ponoć przyczyną miała być niemożność zabrania odpowiedniej ilości paliwa na powrót.

To nie jest problem. Paliwo można wyprodukować na Marsie.

Moja jest taka, że ryzyko jest pomijalne. Ewentualne marsjańskie życie to skrajne ekstremofile. Na Ziemi takie organizmy nie są w stanie wyleźć poza swoje ekstremalne środowiska. Nie ma powodu, aby tu było inaczej. Druga rzecz - to anaeroby. Tlenowa atmosfera będzie dla nich trucizną.

To wszystko zakładając oczywiście, że zycie marsjańskie i ziemskie nie są spokrewnione.
Jeśli powstały i wyewolułowały one niezależnie to takie ryzyko nie istnieje, powinna istnieć bariera transbiosferyczna.
Jeśli jednak na jakimś etapie rozwoju przeniosło się ono między planetami to takie ryzyko jest już pomijalne. No, ale jest.

Ja bardziej boje się w takim wypadku, że znajdą się zaraz nawiedzenie kosmoekolodzy i przykują do kamieni na Marsie (chyba, że znajdą podregolitowe drzewa-tyle, że w przypadku życia to już nie będzie regolit, hmm dry.gif )

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #847

Krzysztow

V ranga

Krzysztof Kowalski

post Wczoraj, 16:36 Quote Post

To nie jest problem. Paliwo można wyprodukować na Marsie.

Zubrin Czas Marsa? Tam chyba takie teorie padaja.
Czy można wskazać w Układzie Słonecznym takie miejsca gdzie na pewno nie może istniec życie (typu bakterie).
Pytanie bierze się stąd iz kiedyś ogladałem jakiś program z prof. Coxem w którym pokazywał on w jak ekstremalnych warunkach ziemskich można znalezć życie. Powyższym sugerował że skoro coś takiego może w skrajnych warunkach istnieć na Ziemi to dlaczego nie może w Kosmosie? Jakie musza zaistnieć warunki aby tego życia na pewno nie było?

User is online!  PMMini Profile Post #848

kmat

Podkarpacki Rabator

post Dzisiaj, 05:53 Quote Post

Alcarcalimo
CODE
To wszystko zakładając oczywiście, że zycie marsjańskie i ziemskie nie są spokrewnione.

To bez znaczenia. Ewentualne życie marsjańskie to jakieś mikroby przystosowane do życia w solance, w bardzo niskich temperaturach, w silnie utleniającej glebie, ale bez kontaktu z tlenem atmosferycznym (na Ziemi nie ma takich środowisk). Czyli jakieś chemoautotrofy, być może chemooddychające, wydające multum energii na przystosowanie do warunków na Sol 3 nie występujących (którą to energię "tubylcy" przeznaczą na rozmnażanie). Aha, wśród takich chemosystetyzujących ekstremofili ziemskich pratycznie nie ma poważnych heterotrofów (drapieżników, pasożytów i saprofagów). Wnioski do wyciągnięcia.

User is offline  PMMini Profile Post #849

Alcarcalimo

VII ranga

post Dzisiaj, 07:13 Quote Post

To bez znaczenia. Ewentualne życie marsjańskie to jakieś mikroby przystosowane do życia w solance, w bardzo niskich temperaturach, w silnie utleniającej glebie, ale bez kontaktu z tlenem atmosferycznym (na Ziemi nie ma takich środowisk)

Dlatego napisałem, że prawdopodobieństwo jest pomijalnie małe.
Nie można też wykluczyć, że w tunelach pod powierzchnią Marsa zachował się jakiś relikt przeszłości. Z dnia na dzień, gdy lepiej poznajemy nasz układ okazuje się że jest on co raz bardziej ciekawszy po tym względem. Poprawia się to względem rozczarowania lat 70-tych i pierwszych sond.

Zubrin Czas Marsa? Tam chyba takie teorie padaja

Już nie. To były teoretyczne rozważania lat 90-tych.
Obecnie mamy twarde dowody na wodę pod regolitem i projekt Muska czy Bezosa.

Czy można wskazać w Układzie Słonecznym takie miejsca gdzie na pewno nie może istniec życie (typu bakterie).

Prawdopodobnie takim miejscem jest Merkury.
Choć ostatnio np.odkryto dziwne bakterie na zewnętrznym poszyciu stacji kosmicznych.

Ten post był edytowany przez Alcarcalimo: Dzisiaj, 09:21

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #850

kmat

Podkarpacki Rabator

post Dzisiaj, 11:59 Quote Post

CODE
Dlatego napisałem, że prawdopodobieństwo jest pomijalnie małe.
Nie można też wykluczyć, że w tunelach pod powierzchnią Marsa zachował się jakiś relikt przeszłości. Z dnia na dzień, gdy lepiej poznajemy nasz układ okazuje się że jest on co raz bardziej ciekawszy po tym względem. Poprawia się to względem rozczarowania lat 70-tych i pierwszych sond.

Ano. Pytanie czy nas nie zaskoczą lodowe księżyce gazowych olbrzymów. Oceany głęboko pod powierzchnią przy możliwej aktywności geologicznej skalistego rdzenia, wywołanej ruchami pływowymi..

User is offline  PMMini Profile Post #851

Krzysztow

V ranga

Krzysztof Kowalski

post Dzisiaj, 12:39 Quote Post

Prawdopodobnie takim miejscem jest Merkury.

Co na to wskazuje?
Gazowe olbrzymy? Czy tam może istnieć życie? Dotąd wyobrażałem je sobie na planetach skalistych zupełnie o takich obiektach zapominając.

User is online!  PMMini Profile Post #852

57 Strony « < 55 56 57 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej