Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cudzoziemcy w Powstaniu Styczniowym
     
pikuch14
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 68.940

paulina patora
Zawód: student
 
 
post 12/11/2010, 21:14 Quote Post

Czy ktoś mógłby mi napisać coś o udziale cudzoziemców w powstaniu styczniowym?i polecić jakąś literaturę? z góry dziękujęsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 12/11/2010, 22:06 Quote Post

Francesco Nullo
(hasło ma bibliografię)
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Cube47pl
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 59.159

Bartosz Tomzik
Zawód: student logistyki
 
 
post 5/01/2011, 0:35 Quote Post

Witam,
źródła tyczące tematu są dość bogate, acz fragmentaryczne. Jakieś drobne wzmianki trafia się nawet u Zielińskego. Po prostu trzeba czytać co się da i wyławiać, jeżeli temat cię dalej interesuje to daj znać a coś poradzimy.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 5/01/2011, 0:49 Quote Post

Najsłynniejsi:
François de Rochebrune
Andrij Potebnia

Nie śledziłem najnowszej literatury n.t. powstania, więc mogę się mylić, ale z tego co pamiętam z czasów gdy się interesowałem (jeszcze w zeszłym stuleciu!) nie było jakichś opracowań przekrojowych o cudzoziemcach w powstaniu styczniowym. Oczywiście słowo "cudzoziemiec" oznacza przybyłego spoza ziem dawnej Rzeczypospolitej, bo udziału obok etnicznych Polaków także Litwinów, Rusinów, Żydów i innych mieszkańców "z dziada pradziada" ówczesnego zaboru rosyjskiego nie można traktować w tej kategorii. Walczyli przedstawiciele kilkunastu narodowości ale pojedynczo lub najwyżej w kilkuosobowych grupkach, najczęściej nie wyróżniający się i nieznani powszechnie skądinąd - co za tym idzie informacje na ich temat są również bardzo rozproszone.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Cube47pl
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 59.159

Bartosz Tomzik
Zawód: student logistyki
 
 
post 5/01/2011, 16:40 Quote Post

Z tego co mi się wydaje chyba największymi grupkami cudzoziemców byli dezerterzy rosyjscy i austryjaccy. Nie wiem czy do tej grupy zaliczać Slązaków, którzy od wieków nie byli podporządkowani Polsce jednak dość licznie brali udział w powstaniu.

Oczywiście jako historyk amator w dodatku regionalista mogę się mylić...

Ten post był edytowany przez Cube47pl: 6/01/2011, 0:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 5/01/2011, 17:11 Quote Post

Panie Jacku!
Była książka historyków radzieckich - Djakowa i Millera - właśnie o owych jeńcach i dezerterach z armii rosyjskiej. Oczywiście byli wśród nich także mieszkańcy dawnych ziem Rzeczpospolitej, ale nie tylko, wszak i muzułmanin się znalazł (bynajmniej nie z Tatarów litewskich). Ma ona tę zaletę, że zawiera biogramy wszystkich znanych autorom z nazwiska Rosjan bijących się po polskiej stronie.

Czasem warto sięgnąć do prac z pozoru niezwiąznych z powstaniem styczniowym, wszak dla przykładu "Węgry bliskie i nieznane" Jerzego Roberta Nowaka przedstawiają sylwetki Madziarów-uczestników zrywu roku 1863.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
wrzos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 70.309

 
 
post 10/01/2011, 18:57 Quote Post

W powstaniu styczniowym uczestniczył major Edward Nyáry. Ranny podczas bitwy pod Panasówką
3 września 1863r, zmarł w lazarecie następnego dnia, 4 września. Grób majora Edwarda Nyárego znajduje się w Zwierzyńcu na Zamojszczyźnie. Więcej - na początek -
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Panasówką
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Cube47pl
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 59.159

Bartosz Tomzik
Zawód: student logistyki
 
 
post 29/01/2011, 2:05 Quote Post

Wracając do tematu tu jest coś, myślę, że interesującego:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/16232...58374a21941e04/
Zdrów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Cube47pl
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 59.159

Bartosz Tomzik
Zawód: student logistyki
 
 
post 1/02/2011, 22:37 Quote Post

W "Wypisach Źródłowych Do Historii Polskiej Sztuki Wojennej" Zeszycie 14, s. 142 znajdujemy informacje, że w polskich szeregach mogło walczyć nawet 100 rosyjskich oficerów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 8/04/2011, 5:58 Quote Post

Dużo informacji można znaleźć w opracowaniach dotyczących tego powstania, np.

Kieniewicz S., Powstanie styczniowe, Warszawa 1972.
Kieniewicz S., Zahorski A., Zajewski W., Trzy powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, Warszawa 1992.
Kozłowski E., Wrzosek M., Dzieje oręża polskiego 1794-1938, Warszawa 1973.

Oczywiście są to informacje (wątek udziału cudzoziemców w powstaniu) w dużej mierze ogólne, ale zawsze mogą się przydać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Elekti
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 71.683

Furius Camillus
Stopień akademicki: m
 
 
post 1/06/2011, 13:23 Quote Post

W powstaniu styczniowym walczyło ok.100 Czechów i Słowaków,planowano nawet utworzyć specjalny legion czeski.
Przedostały się doś liczne gruppy Włochów i Franncuzów.Grupa francuska przedostała się z poznańskiego pod dowództwem Leona Younga de Blankenheima.Walczyli m.in. pod Kołem i Koninem,dowódca poległ w jednej z potyczek.O żuawach śmierci to chyba wiadomo.Francesco Nullo znany.Wzięty do niewoli oficer włoski Stanislao Becchi został rozstrzelany we Włocławku.
Szacuje się udział ok.50 Włochów i Francuzów.Były też małe grupki kilkunasto - lub kilkuosobowe składające się ze Szwedów,Niemców,Szwajcarów.(tez mam w rękach I.Koberdowa,Między pierwszą a drugą Rzeczpospolitą,W-wa 1976.).

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Seelenverkoper
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 158
Nr użytkownika: 89.540

Stopień akademicki: Rewolucjonista
Zawód: Megaduks
 
 
post 30/07/2015, 21:07 Quote Post

Podbijam.
QUOTE
Najwięcej obcokrajowców, bo nawet 300, w wojskach powstańczych mieli Rosjanie. Dane na ten temat nie są jednak precyzyjne, bo pochodzą z akt sądowych. Brano w nich pod uwagę tylko tych, którzy mieli do czynienia z rosyjskim wymiarem sprawiedliwości.
Zdarzały się też tragiczne pomyłki. Jedna dotyczy ataku na komorę celną w Sosnowcu 7 lutego 1863 roku. Wyróżnił się w niej rosyjski kapitan, które
go w następnych miesiącach Polacy oskarżyli o szpiegostwo i rozstrzelali.


http://www.polskieradio.pl/7/2612/Artykul/...a-nasza-wolnosc
Jednym ze słynniejszych był Martwiej Bezkiszkin. Ogólnie Djakow bodajże szacuje, że Rosjanie znacznie chętniej przyłączaliby się do polskiego powstania...gdyby nie parę incydentów w których powstańcy a to rozbrajali, a to strzelali do jednostek o bardzo złym morale.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej