Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw: sztuczny człowiek, Poszukuję dzieła sztuki z w/w motywem
     
niver20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 57.243

 
 
post 6/12/2010, 18:24 Quote Post

Witam państwa serdecznie. Piszę pracę na Olimpiadę polonistyczną i na gwałt potrzebuję jakiegokolwiek dzieła sztuki (bądź obraz, bądź rzeźba, bądź cokolwiek innego), w którym nawet mało bystre oko doszukać się może motywu sztucznego człowieka, najlepiej Frankensteina, w ostateczności może to być Golem, jednak to właśnie Frankenstein byłby najmilej widziany. Proszę o podanie autora i nazwy. Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam - niver20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 6/12/2010, 18:43 Quote Post

Czegokolwiek, na gwałt rolleyes.gif , proszę bardzo :
Frankenstein – bohater powieści Mary Shelley pt. Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz. wink.gif
a tak poważnie to polecam filmowe adaptacje powieści M.S jest ich multum , a wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki , poszukaj w Ojcu Google wink.gif
pzd
 
Post #2

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 6/12/2010, 18:53 Quote Post

QUOTE(niver20 @ 6/12/2010, 19:24)
Witam państwa serdecznie. Piszę pracę na Olimpiadę polonistyczną i na gwałt potrzebuję jakiegokolwiek dzieła sztuki (bądź obraz, bądź rzeźba, bądź cokolwiek innego), w którym nawet mało bystre oko doszukać się może motywu sztucznego człowieka, najlepiej Frankensteina, w ostateczności może to być Golem, jednak to właśnie Frankenstein byłby najmilej widziany. Proszę o podanie autora i nazwy. Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam - niver20
*




Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
- Dicka no i oczywiście film Scotta
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
niver20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 57.243

 
 
post 6/12/2010, 19:23 Quote Post

Z interpretacjami filmowymi już się zapoznałem, z literaturą także. Poszukuję jakiegoś obrazu z tym motywem, może rzeźby, a tutaj tatuś google już mi pomóc nie jest w stanie - szukałem i nie znalazłem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/12/2010, 19:26 Quote Post

To ja może o muzyce: balet Coppelia skomponowany przez Francuza Leo Delibesa zajmuje się m.in. tym zagadnieniem (tam pojawia się postać ożywionej lalki).
Nie zapominajmy też o nieśmiertelnym Pinokiu oraz w ogóle o baśniach i legendach, w których pojawiają się tego typu "twory" (taki choćby Alojzy w Akademii Pana Kleksa).
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/12/2010, 19:45 Quote Post

QUOTE(niver20 @ 6/12/2010, 19:23)
Z interpretacjami filmowymi już się zapoznałem, z literaturą także.
*



Tu nie chodzi tylko o wersje z Karloffem i Robertem de Niro, filmów na ten temat od 1910 nakręcono przynajmniej kilkadziesiąt. Polecam - o ile tego jeszcze nie zrobiłeś - zapoznać się z Golemem w klasycznej wersji Wegenera z 1920 roku. To stąd biorą początek niezgrabne ruchy i zachowanie się wielu późniejszych potworów filmowych, m.in. wersji Karloffa.

QUOTE
Poszukuję jakiegoś obrazu z tym motywem, może rzeźby, a tutaj tatuś google już mi pomóc nie jest w stanie - szukałem i nie znalazłem.

A z tym to będzie strasznie trudno. Osobiście nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przedstawieniem potwora Frankensteina w sztukach plastycznych. Po prostu powieść Shelley, podobnie jak i wiele innych, była traktowana jako czytadło, a nie jako inspiracja dla malarzy czy rzeźbiarzy. Rzeźba Danusi Jurandówny albo portret Janko Muzykanta nikogo nie interesowała.
Jeśli już, to szukaj przedstawień golema w związku z tradycjami żydowskimi. Ale w obu przypadkach (potwora Frankensteina i golema) czuję, że znajdziesz co najwyżej ilustracje książkowe. Niektóre z nich, takie jak ryciny Gustava Dore czy Andriollego, można uznać za małe dzieła sztuki, ale trzeba sprawdzić kto ewentualnie ilustrował powieść Shelley albo legendy żydowskie. Jednak na pochodzące z dawnych epok obrazy czy rzeźby bym na Twoim miejscu raczej nie liczył.

EDIT: I faktycznie, ilustracje istnieją:
http://www.tate.org.uk/britain/exhibitions...room2_works.htm
Jak zjedziesz na sam dół, znajdziesz stronę tytułową wydania z 1831 roku.

Ten post był edytowany przez makron: 6/12/2010, 19:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
niver20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 57.243

 
 
post 6/12/2010, 20:27 Quote Post

QUOTE(makron @ 6/12/2010, 19:45)
QUOTE(niver20 @ 6/12/2010, 19:23)
Z interpretacjami filmowymi już się zapoznałem, z literaturą także.
*



Tu nie chodzi tylko o wersje z Karloffem i Robertem de Niro, filmów na ten temat od 1910 nakręcono przynajmniej kilkadziesiąt. Polecam - o ile tego jeszcze nie zrobiłeś - zapoznać się z Golemem w klasycznej wersji Wegenera z 1920 roku. To stąd biorą początek niezgrabne ruchy i zachowanie się wielu późniejszych potworów filmowych, m.in. wersji Karloffa.

QUOTE
Poszukuję jakiegoś obrazu z tym motywem, może rzeźby, a tutaj tatuś google już mi pomóc nie jest w stanie - szukałem i nie znalazłem.

A z tym to będzie strasznie trudno. Osobiście nigdy nie spotkałem się z jakimkolwiek przedstawieniem potwora Frankensteina w sztukach plastycznych. Po prostu powieść Shelley, podobnie jak i wiele innych, była traktowana jako czytadło, a nie jako inspiracja dla malarzy czy rzeźbiarzy. Rzeźba Danusi Jurandówny albo portret Janko Muzykanta nikogo nie interesowała.
Jeśli już, to szukaj przedstawień golema w związku z tradycjami żydowskimi. Ale w obu przypadkach (potwora Frankensteina i golema) czuję, że znajdziesz co najwyżej ilustracje książkowe. Niektóre z nich, takie jak ryciny Gustava Dore czy Andriollego, można uznać za małe dzieła sztuki, ale trzeba sprawdzić kto ewentualnie ilustrował powieść Shelley albo legendy żydowskie. Jednak na pochodzące z dawnych epok obrazy czy rzeźby bym na Twoim miejscu raczej nie liczył.

EDIT: I faktycznie, ilustracje istnieją:
http://www.tate.org.uk/britain/exhibitions...room2_works.htm
Jak zjedziesz na sam dół, znajdziesz stronę tytułową wydania z 1831 roku.
*



Dzięki, to już jest coś. Zwłaszcza ta ilustracja , to się naprawdę może przydać. Tradycję żydowską dopiero poznaję, ale to już nie tak ważna kwestia. Niemniej jednak, jeśli coś jeszcze komuś przyjdzie do głowy, to proszę pisać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
niver20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 57.243

 
 
post 6/12/2010, 20:32 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 6/12/2010, 18:53)


Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?
- Dicka no i oczywiście film Scotta
*


O jakim filmie, i którego Scotta mówisz?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 6/12/2010, 20:33 Quote Post

QUOTE(niver20 @ 6/12/2010, 19:24)
jakiegokolwiek dzieła sztuki
*


Niedawno postawiono coś takiego w Poznaniu. Ponoć kontrowersyjne - nie wiem dlaczego, wg mnie całkiem niezłe.
http://www.mmpoznan.pl/11054/2010/5/5/gole...ictChanged=true
I jeszcze trochę poloniców:
Pierwowzór praskiego Golema stworzył w Chełmie Eliasz Baal-Szem (są też inni pretendenci). Oryginału nie sportretowano, służę natomiast fotką starej (nie istniejącej obecnie) synagogi na strychu której powstał. W necie jest wiele informacji o polskich Golemach, m.in. to:
http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje31/text05p.htm
http://www.focus.pl/historia/artykuly/zoba...likacji/1/nc/1/
Film o Golemie nakręcił Piotr Szulkin. Pewnie się go da skądś sciągnąć.

PS To już nie będzie polonicum, i nie o Golemach, chociaż... confused1.gif : Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to radziłbym błąd poprawić. Michaił Bułhakow "Psie serce". Jest też świetna ekranizacja Władimira Bortko.

Ten post był edytowany przez teemem: 6/12/2010, 20:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 6/12/2010, 20:54 Quote Post

QUOTE(niver20 @ 6/12/2010, 20:32)
O jakim filmie, i którego Scotta mówisz?
*


Co prawda pytanie nie do mnie, ale zakładam, że chodzi o Łowcę Androidów Ridleya Scotta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
niver20
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 57.243

 
 
post 6/12/2010, 23:23 Quote Post

QUOTE(teemem @ 6/12/2010, 20:33)
Niedawno postawiono coś takiego w Poznaniu. Ponoć kontrowersyjne - nie wiem dlaczego, wg mnie całkiem niezłe.
http://www.mmpoznan.pl/11054/2010/5/5/gole...ictChanged=true


Rzeźba - rzecz interesująca, wielkie dzięki. Swoją drogą ten artysta ma wspaniałe poczucie humoru. Jego przedstawienie Bułgarii i Litwy - kapitalne! wink.gif
Resztę oczywiście także przejrzę, z pewnością da się wyciągnąć coś użytecznego.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 7/12/2010, 7:36 Quote Post

Być może przyda Ci się kreteński Talos - robot z brązu wykonany przez Hefajstosa.
Podsyłam mit o Talosie w bardzo krótkiej wersji wink.gif

http://pl.wikipedia.org/wiki/Talos_(olbrzym)

Oraz wizerunek Talosa. Poniżej jego postać przedstawiona na czerwonofigurowym kraterze wolutowym z okresu ok. 400-390 p.n.e. zdobionym przez starożytnego malarza wazowego, tzw. "Malarza Talosa".

Tu naczynie ukazane w całości:
http://www.ime.gr/chronos/05/gr/culture/1414cer_redlate.html

A tu tylko szczegół, na którym widać jak Dioskurowie przytrzymują Talosa (ostatnia ilustracja na samym dole):
http://www.hellinon.net/Iphaistos.htm

Ten post był edytowany przez fodele: 7/12/2010, 7:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 7/12/2010, 10:05 Quote Post

Coś mi się kołatało o mechanicznym człowieku na Krecie, ale nie wiem czemu kojarzyłem go z Dedalem, a nie z Hefajstosem. sad.gif
Waza z Dioskurami i Talosem znajduje się w jednym z muzeów we włoskiej Apulii i tu jest link do ichniejszego zdjęcia:
http://www.archeomuseipuglia.it/foto/jatta...corso4/0001.jpg
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 7/12/2010, 10:39 Quote Post

QUOTE(makron @ 7/12/2010, 11:05)
Coś mi się kołatało o mechanicznym człowieku na Krecie, ale nie wiem czemu kojarzyłem go z Dedalem, a nie z Hefajstosem. sad.gif
Waza z Dioskurami i Talosem znajduje się w jednym z muzeów we włoskiej Apulii i tu jest link do ichniejszego zdjęcia:
http://www.archeomuseipuglia.it/foto/jatta...corso4/0001.jpg
*




A o Pigmalionie zapomnieliście? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
makron
 

Ill.ssimus Arbiter Elegantiae, Cassandrae fil.
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.824
Nr użytkownika: 7.636

Zawód: lekarz mrówek
 
 
post 7/12/2010, 10:55 Quote Post

QUOTE(carantuhill @ 7/12/2010, 10:39)
A o Pigmalionie zapomnieliście?  smile.gif
*


Chyba raczej o Galatei. wink.gif Ano zapomnieliśmy...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej