Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw śmierci
     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 6/12/2008, 17:25 Quote Post

Witam.
Mam napisać pracę na temat "Motyw śmierci w twórczości najwybitniejszych romantyków- Goya, Friedrich, Delacroix".
Nie chciałabym, aby ta praca była oklepana, paszukuję czegoś innego.
Ma ktoś jakieś pomysły? na co mogę szczególnie zwrócić uwagę? Na jakie obrazy, oprócz tych standardowych jak Rozstrzelanie powstańców, czy rzeż na chios?
Nie wzgardzę również propozycjami książek.
Z góry dziękuję wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 30/12/2008, 0:41 Quote Post

Z Delacroix - obrazy ze śmiercią w nazwie, a więc
user posted image
La mort de Sardanapale z 1827.
user posted image
La mort d'Ophélie z 1838.
Można by też przyjrzeć się Grecji na ruinach Missolonghi, jeśli dobrze pamiętam, to spod kamieni wystaje jakiś poległy za wolność.
Co do Goi: proponuję cykl Okropności wojny, śmierci tam aż za dużo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Herostrates
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 72
Nr użytkownika: 43.350

Benjamin Bukowski
Zawód: uczen
 
 
post 30/12/2008, 10:46 Quote Post

Goya: Jak nie 3 maja 1808 (rozstrzelanie powstańców), to może 2 maja 1808, coś bardziej oryginalnego - zamieszki, ludzie giną.
Delacroix - w tej chwili na myśl nasuwa mi się Dante i Wergiliusz w Piekle - wszyscy Ci potępieńcy, można to ująć jako "śmierć wtórą" wink.gif
Jeżeli możesz poszerzyć temat to proponuję wrzucić innych autorów, np. Gericault i "Tratwa Meduzy".
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 30/12/2008, 11:33 Quote Post

Myślę, że można byłoby też rozważać śmierć w wymiarze bardziej mistycznym. Przykładem tegoż jest obraz Friedricha: Krzyż w górach. Jest bardzo znany, ale tutaj śmierć jest przedstawiona mniej dosłownie, ukryta za ogólnym przesłaniem obrazu - wszechobecnością Boga w Naturze i nadzieją na Zmartwychwstanie. Moim zdaniem można ująć temat tego obrazu jako odrodzenie Nadziei i całego świata poprzez śmierć Chrystusa. Oprócz tego mniej znany obraz Delacroix - Egzekucja doży Marino Faliero, ze względu na tematykę dotyka śmierci.
Następne dzieła Friedricha, Cmentarz pod śniegiem oraz Opactwo w dąbrowie - mroczny nastrój oraz przedstawienie ruin potęguje wrażenie śmierci i nostalgii za dawnymi czasami/rzeczami, które już przeminęły. W tym pierwszym przypadku nastrój śmierci jest podkreślony przez wizję cmentarza i jego bramy, zaś w obu, odpowiednio portal kościoła i brama cmentarna symbolizują do przejście do innego, lepszego i prawdziwego życia.
No i może na koniec, jeden z moich ukochanych obrazów Delacroix: Horatio i Hamlet z czaszką biednego Yoricka. smile.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
silent_hunter
 

Poczwórny Agent, Łowca Replikantów
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.056
Nr użytkownika: 11.971

Stopień akademicki: gramotny
Zawód: przodownik pracy
 
 
post 30/12/2008, 16:06 Quote Post

Kilka innych przykładów Friedricha:

user posted image
"Wrak w morzu lodu" - nawiązuje do motywu śmierci i fatalizmu.

user posted image
...kolejny, fatalistyczny i nastrojowy w zimnej palecie kolorystycznej "Wrak w świetle księżyca" - Księżyc to ulubiony temat Friedricha. Sam żartował o sobie, że kiedy umrze zamiast do Nieba trafi na Księżyc smile.gif . Uwielbiał malować melancholijne obrazy umiejscowione na granicy "czasów" - dnia i nocy, często pojawia sie w jego dziełach temat zmroku, wczesnego poranka...czyli inaczej motyw "zapadania w ciemności i odradzania się" itd.

user posted image
"Drzewo wron" - śmierć ukazana mniej dosłownie...bezlistne drzewo o interesującej formie mogłoby być inspiracją dla stylizowanych animacji Tima Burtona... wink.gif

----------------------------------------------------------------

Do "śmiertelnej" kolekcji Goyi dorzuciłbym "Śmierć pikadora", "Pożar w nocy" , naturalistyczne martwe natury z mięsem...no i oczywiscie "Saturna" wink.gif

pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
ewi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 46.445

Zawód: uczen
 
 
post 30/12/2008, 21:38 Quote Post

Dzięki za pomoc wszystkim wink.gif
w zasadzie większość z tych obrazów wpisałam już wczeniej to konspektu, ale kilku nie znałam i naprawdę bardzo mi one pomogą wink.gif
dzięki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
katewilczek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 59.503

 
 
post 27/10/2009, 19:49 Quote Post

a które śmierci w sztuce romantycznej są godne i niegodne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej