Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kalisz 29 X 1706..., Mikołaj Olejnik, Paweł Skworoda
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 25/10/2017, 22:30 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Mikołaja Olejnika i Pawła Skworody pt. Kalisz 29 X 1706. Niechciane zwycięstwo, wybaczona porażka.


QUOTE
Notka o książce:

Po oddaniu salw armatnich przez obie strony, do ataku ruszyła kawaleria szwedzka. Atakujący pod górę szwedzcy jeźdźcy mieli utrudnione zadanie, choć ich szarża była piorunująca. Uszykowani ciasno kolano za kolanem kawalerzyści tworzyli formację przypominając śnieżny pług z powiewającym na jego szczycie sztandarem.  Prowadzący prawe skrzydło pułkownik Marschalack wbił się w stojące naprzeciw niego saskie regimenty Garde du Corps i Leibregiment, które wytrzymały jednak uderzenie i zaczęły spychać Szwedów w dół.  Wycofujący się Szwedzi otrzymali jednak wsparcie piechoty oraz skanijskiego regimentu jazdy, co doprowadziło do załamania się pierwszej linii Sasów. W tym czasie lewe skrzydło dowodzone przez Krassaua rozbiło również pierwszą linię wojsk carskich. Sytuacja w centrum wyglądała niezwykle groźnie, tym bardziej, że do walki włączały się kolejne szwedzkie bataliony piechoty i regimenty jazdy. Na rozkaz oficerów „bądźcie gotowi” pikinierzy pochylili swoje piki i wraz z muszkieterami ruszyli dość szybkim tempem do ataku. Po dojściu na odległość około 30 kroków od przeciwnika padła kolejna komenda...


Spis treści:

Wstęp
I Działania militarne 1700-1705
II Armie stron konfliktu
III Biogramy dowódców
IV Kampania 1706 roku
V Kalisz przełomie XVII i XVIII wieku
VI Przebieg bitwy pod Kaliszem
Aneksy
Bibliografia
Spis map i schematów


Notka o autorze:

Mikołaj Olejnik (1977), absolwent Zakładu Historii Wojskowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią wojskości nowożytnej, głównie XVII wieku. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, nauczyciel historii w jednej z kaliskich szkół.

Paweł Szymon Skworoda (1978). Autor książek o charakterze popularnonaukowym: Warka-Gniezno 1656 (2003), Hammerstein 1627 (2006), Wojny Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze Szwecją (2007), Wojny w XVII-wiecznej Europie. Zarys problematyki (2014). Napisał też powieść historyczną Na skrzydłach mew poświęconą lotnikom 317 Wileńskiego Dywizjonu Myśliwskiego, która ma się ukazać nakładem naszego Wydawnictwa. Nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Jego hobby to turystyka (szczególnie Kresy II RP) i modelarstwo okrętowe.


http://wanax.pl/index.php?p1778,kalisz-29-...baczona-porazka
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 27/10/2017, 17:04 Quote Post

Jako rodowity kaliszak jestem ciekaw tego opracowania. W szczególności, że jednym z autorów jest 'krajan' wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 27/10/2017, 18:47 Quote Post

Jak byś kupił, mam małą prośbę - zobacz jak praca wygląda pod kątem bibliografii. P. Olejnika nie znam zupełnie (albo nie pamiętam), a p. Skworodę już znam, więc byłbym zainteresowany opinią jak wygląda praca.

Temat bardzo ciekawy, ale ciekaw też jestem wykorzystanego do niej materiału.



 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 31/10/2017, 18:10 Quote Post

Źródeł jest 10 pozycji, opracowań 65. Skan mogę wrzucić w czwartek o ile mój limit nie jest wyczerpany, lub przesłać Ci na maila, jak mi podasz adres mailowy na priv (oczywiście też w czwartek).
Jeśli jakaś konkretna pozycja Cię interesuje to mogę odpowiedzieć dziś.

W źródłach jest pozycja rosyjska, Wojna północna 1700-1721 W 300 lecie zwycięstwa pod Poltawa (można też przetłumaczyć "W 300 lecie poltawskiego zwycięstwa"). Zbiór dokumentów T1(1700-1709).

Ten post był edytowany przez Barg: 31/10/2017, 18:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 31/10/2017, 19:45 Quote Post

Nie, dzięki za pomoc, to mi w zupełności wystarczy smile.gif.

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kadrinazi
 

Łowca ODB'ów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.003
Nr użytkownika: 62.793

Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/11/2017, 1:15 Quote Post

A jak to wygląda ze źródłami szwedzkimi? Nie ma czasem jakiś tomów o wojnach na morzach? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Barg
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.879
Nr użytkownika: 56.976

 
 
post 1/11/2017, 7:28 Quote Post

Źródła w książce:
1. Adlerfeld G. The Military Historyk of Charles XII King of Sweden t.II, Londyn 1740
2. Nordberg J.A. Histoire De Charles XII. Roi de Suede, t.I, La Halne 1748
3. Theatrum Europaeum ... t. XVII
4. Voiltaire...
5. Parthenay, Dzieje panowania Fryderyka Augusta...
Plus źródła polskie: Flemming Jakub Henryk, Otwinowski A. (Dzieje Polski pod panowaniem...), Rakowski W.F. (Pamiętnik wielkiej wojny północnej), Zawisza K. (Pamiętnik K. ...)
I wspomniane wcześniej źródło rosyjskie.

Ten post był edytowany przez Barg: 1/11/2017, 8:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Kesdepar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 85.737

Lukasz Prawicki
Zawód: Robotnik sezonowy
 
 
post 27/01/2018, 16:06 Quote Post

Musze przyznać, że po lekturze tej broszurki jestem rozczarowany. Nie wiem, być może niesłusznie, ale po pozycji sygnowanej nazwiskiem p. Skworody, spodziewałem jednak więcej.

Ogólne przemyślenie: jakkolwiek istotne było to starcie w toku wojny północnej, zwłaszcza na ziemiach polskich, to mimo wszystko, była to krótka i mało "medialna" bitwa. Nie umniejszając znaczenia tego starcia, chyba lepsze byłoby uhonorowanie tej bitwy w artykule np. w De Re Militarii niż w tej serii, bo po lekturze mam wrażenie (jak po niektórych HBekach) że autorzy piszą o czymkolwiek, byle zapełnić "arkusz". I tak np. w rozdziale II. Armie stron konfliktu - dowiadujemy się o historii rozbudowy rosyjskiej floty (czy to istotne w kontekscie tej bitwy?) albo czytamy rozważania o liczebności armii rosyjskiej sięgających 1764 roku.. A bitwa była krótka i chyba można zaryzykować stwierdzenie, że więcej działo się przed nią, niż w trakcie.

Inna kwestia: umieszczenie biogramów dowódców w trzecim rozdziale, to w tym wypadku kiepski pomysł. Lepszy byłby jakiś rozdział po bitwie, bo tak na stronie 38, czytamy o Mardefeldzie: "Zbyt duża pewność we własne siły oraz ogromna przewaga połączonych wojsk sasko-rosyjsko-polskich, doprowadziły go do klęski w bitwie pod Kaliszem, w pażdzierniku 1706 roku". A opis bitwy: strona 50. Mi to zabiło przyjemność z dalszego czytania, tym bardziej, że do tego momentu, ani razu nie wspomniano jaki rezultat miała ta bitwa..

A! I jeszcze: w tytule czytamy "Niechciane zwycięstwo, wybaczona porażka" ale tak właściwie, to nie jest napisane kto nie chciał tego zwyciestwa, ani nic o wybaczaniu (czy ja to przeoczyłem?)
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 28/01/2018, 16:23 Quote Post

QUOTE(Kesdepar @ 27/01/2018, 16:06)
  A! I jeszcze: w tytule czytamy "Niechciane zwycięstwo, wybaczona porażka" ale tak właściwie, to nie jest napisane kto nie chciał tego zwyciestwa, ani nic o wybaczaniu (czy ja to przeoczyłem?)


Co do niechcianego zwycięstwa to z lektury zrozumiałem, iż król August II nie chciał stoczyć tej bitwy z uwagi na podpisane wcześniej porozumienie pokojowe - dlatego zwycięstwo nie chciane. Co do wybaczenia porażki - str 38 "Przegrana bitwa nie wpłynęła negatywnie na jego reputację, więc wyruszył z królem na kolejną kampanie przeciw Rosji.".

Generalnie wg mnie pozycja za mało szczegółowa jeśli chodzi o opis bitwy, przedstawienie OdB czy opis armii.

Ten post był edytowany przez Przemo_74: 28/01/2018, 16:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
DISGORGER
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 90
Nr użytkownika: 52.780

Disgorger
 
 
post 28/01/2018, 18:56 Quote Post

Panowie Historycy postawili w tytule tezę, którą w żadnym wypadku nie obronili.
Moim zdaniem 30 września 1706 r., podczas narady w głównej kwaterze króla w Jakubowicach, Mienszykow w imieniu Piotra I obiecał odzyskanie Augustowi II jego państewka, jeżeli ten oczywiści wejdzie z jego wojskami do RP. Możliwe, że sam August liczył, że samo wejście wojsk rosyjskich do RP sprowokuje wyjście wojsk Karola z Saksonii. Wszystko zawiodło. To tylko pokazuje jakim miernym politykiem był Sas. Natomiast przebiegły car, który pozwolił swoim "barbarzyńcom" na splądrowanie RP, wykluczył ją już wtedy całkowicie z wojny, podporządkowując - kupując - sobie również polskie elity wojskowe.
W tej "broszurce" brakuje wszystkiego. Nawet nie chodzi o źródła archiwalne, do których bardzo łatwo dotrzeć, ale dokładnego opisu gdzie odbyło się starcie, jak wygląda dziś.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej