Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co się stało z Warmiakami i Mazurami?
     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 23/01/2013, 8:31 Quote Post

QUOTE(kmat @ 19/01/2013, 23:13)
Rzecz ciekawa, bo okolice Olsztyna były enklawą, odciętą od Polski przez Mazury i Oberland (ma to dziś jakąś nazwę?). Takie przetrwanie sporej liczby ludzi uważających się za Polaków faktycznie jest wyczynem.


Nie jest to aż takie dziwne. W końcu Warmia, w przeciwieństwie do Mazur, przed rozbiorami należała do Polski wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Kandahar
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 794
Nr użytkownika: 75.197

 
 
post 23/01/2013, 9:05 Quote Post

W państwie, gdzie religią państwową był luteranizm Warmiacy-katolicy niezbyt przylegali do tego państwa
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 23/01/2013, 9:34 Quote Post

QUOTE
W państwie, gdzie religią państwową był luteranizm Warmiacy-katolicy niezbyt przylegali do tego państwa

Tak ale wśród Mazurów budzicielami polskości byli protestanccy duchowni .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Celestyn_Mrongovius
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gustaw_Gizewiusz

Ten post był edytowany przez lancaster: 23/01/2013, 9:54
 
Post #18

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 23/01/2013, 9:44 Quote Post

A kto miał budzić, jak nie elity?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Prusak1410
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 82.171

Reder
Zawód: rolnik
 
 
post 16/04/2013, 16:21 Quote Post

QUOTE(kmat @ 18/01/2013, 22:10)
Tu mnie zastanawia, kto to właściwie ci Warmiacy. Oryginalna Warmia z przedwojenną Polską to nawet za bardzo nie miała wspólnej granicy, a ludność polskojęzyczna przed rozbiorami występowała tam raptem na południowych krańcach (i wątpliwe aby przetrwali do 1945). Nie wrzucono tu mechanicznie ludzi spod Sztumu czy innej Iławy (Powiśle, Oberland)?
*


Pozwolę wytłumaczyć kto to Warmiacy, grupa etniczna, już nie istniejąca. Warmiacy i Mazurzy zostali stworzeni mitycznie po 1945 na modłę propagandy polskiej. Ludność zamieszkiwała te tereny od tyś lat, plemiona pruskie, po krucjacie Krzyżaków na te tereny, zaczyna się historia tej krainy jako już katolicka. Napłynęli z różnych stron europy ludność na zasiedlenie tych terenów. Stworzono w 1702 Królestwo Prus, historie zapewne znasz, nasz rud datuje się na wiek 15, mieszanka ludności wytworzyła swój język, prawo, monetę, co stanowiło państwo. Nie wiem dlaczego tak Polacy i Niemcy się przyznają do czegoś co Prusy stworzyły, pokusy na zabór tej ziemi miały zawsze te dwa państwa. W 1920 jak był plebiscyt to dziadek wypowiedział znamienne słowa że nie dla Polski nie dla Niemiec tu są Prusy. Rodzina znała dobrze język polski jak i niemiecki ale mówiono językiem pruskim z akcentem niemieckim, wiele słów było w tym języku polskich, niemieckich, litewskich, i dawnych prus. Ludność prus ciężko pracowała aby stworzyć tak silne państwo, nowoczesne prawo do wolności i własności, najnowocześniejszą armie. Te państwo zdobyło dawne cesarstwo rzymskie domu niemieckiego i tak samo stało się cesarstwem, i tak dawny lennik polski stał się zaborcą w raz z Rosją i Austrią. Wielkie Prusy nigdy nie były Niemcami jak donosi historia. Zawsze byliśmy Königreich Preußen z Wilhelm II Hohenzollern który tylko on mógł się zwać królem prus i cesarzem niemiec. Dziadek jako Junkier Pruski został odznaczony przez Kajzera ale że cesarz abdykował w 1918 roku. Prusy zostały rozwiązane i stały się Landem niemieckim. Mogę potwierdzić że nie czuje się Warmiakiem ani polakiem a na pewno nie Niemcem,płynie we mnie krew dawnego Junkra Pruskiego. Jak zapytasz starego Prusaka ze krwi i kości a nie mieszańca to tak odpowie. Masz racje że coś takiego nie istnieje jak Warmiak.
QUOTE(Woody_90 @ 27/02/2011, 18:02)
Pomijając kwestię "sezonowości" państwa polskiego, to należy wspomnieć, że Polska nie miała absolutnie nic do zaoferowania tym ludziom- mam tu na myśli przede wszystkim czynnik ekonomiczny. Mazury (najbiedniejszy teren Niemiec) graniczyły z Kurpiami- najbiedniejszą częścią Polski (ni licząc położonego na końcu świata Polesia). Rożnica cywilizacyjna była wprost gigantyczna, zdecydowanie większa niż pomiędzy Śląskiem a Zagłębiem oraz Wielkopolską i KP. Do tego doliczmy powojenną działalność Mieczysława Moczara...
*


Bardzo trafnie napisałeś a Moczar zbrodniarz i ścierwo, Mietek dał nogę z terenów Łódzkich, oj tam na mordował ludzi a i wyrok podziemie wydało, polska jak do tej pory nic nie ma do zaoferowania!!!
QUOTE(Okulewicz @ 18/01/2013, 22:25)
Z opowieści autochtonów wiem, że na Warmi mimo wszystko powszechna była znajomość polskiego, ale jako drugiego języka. Chociaż jak to wyglądało w praktyce nie wiem - w szkole go przecież nie uczono, a skoro niezbyt używano...
Wiem tylko, że babcia kolegów, mimo że w domu od pokoleń mówiło się po niemiecku, pozostała po wojnie na Warmii (pod Olsztynem), znając język polski.
*


Jestem rdzennym mieszkańcem od pokoleń, szkoły polskie na tych terenach były i działały do 01.09.1939 roku, dam przykład z okolic Olsztyna, szkoła polska w Skajbotach i bibloteka, była prowadzona między innymi przez moją ciocie Jadwige Gnatowski.Czy tak naprawdę ciężko w internecie o wiedzę historyczną tej krainy Prus. Mogę wiele opowiedzieć o tej krainie i ich mieszkańcach ale tylko obiektywnie, jeżeli chodzi komuś o propagandę polską lub niemiecką to problem ale jako autochton czyli Prusak ale nie polak czy niemiec albo jeszcze do tego warmiak-sorry czegoś takiego nie rozumiem. Wielu mieszkańców było za polską inni za niemcami a jeszcze inni za państwem pruskim-nie mylić z Niemcami
QUOTE(balum @ 25/01/2013, 21:47)
QUOTE
Na Warmie niestety nie docierali "agitatorzy wielkopolscy"

A Pieniężny?
*


Te co za polską były w plebiscycie to po wojnie 1945 roku, jak zobaczyły polaków i ich prawo i system to dało nogę do RFN, ja tam jakoś przecierpiałem i dożyłem jako Prusak,te co mają z nazwiska ulice, place, ronda to warmiaki polaki ale rodziny całe są w BRD
QUOTE(wojtek k. @ 23/01/2013, 8:31)
QUOTE(kmat @ 19/01/2013, 23:13)
Rzecz ciekawa, bo okolice Olsztyna były enklawą, odciętą od Polski przez Mazury i Oberland (ma to dziś jakąś nazwę?). Takie przetrwanie sporej liczby ludzi uważających się za Polaków faktycznie jest wyczynem.


Nie jest to aż takie dziwne. W końcu Warmia, w przeciwieństwie do Mazur, przed rozbiorami należała do Polski wink.gif
*


Na pewno była ziemią lenną Korony ale było niezależne od Rzeczpospolitej autonomicznie w prawie,monecie,podatkach, a Stany Pruskie co na sejm jechały do warszawy-Rzeczpospolita nam matką i ostoją tak przemawiano,zdrada szlachty i magnaterii, a kto uznał Prusy Książęce za państwo i Króla Fryderyka I Hohenzollerna( a poparł król polski) a głupio było Frederikowi zwać się Królem Prus a Król w Prusach, tylko znacie propagandę historyczną aż szkoda, tyle wiadomości w internecie, a Sas August protekcje chciał i na cesarza Niemiec chciał to tego nie znacie a dla śmieszności tej historii to zakon krzyżacki najdłużej protestował za uznanie Fryderyka za króla w Prusach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
janosz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 82.344

janosz
Stopień akademicki: zaolz
Zawód: bauer
 
 
post 3/05/2013, 14:51 Quote Post

Bardzo ciekawie napisałeś.

Chętnie poczytałbym jeszcze twoich wspomnień.
smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
decomposed06
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 16.383

tomislaw
Stopień akademicki: eugeniusz
Zawód: mondziol
 
 
post 6/08/2013, 21:35 Quote Post

Posty Prusaka1410 idealnie się wkomponowywują w propagandę jaką forsowały prorządowe gazety takie jak "Gazeta Mazurska" czy "Posłaniec Pruski". Z tym, że tej drugiej nazwy nie pamiętam dokładnie.

Władzom z Berlina było na rękę by polskojęzyczna część ludności nie identyfikowała się z Polską i w tym celu wymyślała historie o narodzie pruskim. Wańkowicz też o tym wspominał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
marschal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 87.362

 
 
post 17/01/2014, 16:38 Quote Post

Muszę się odnieść do postu szanownego kolegi przedmówcy, ponieważ wywód jest niestety próbą manipulacji. Dlaczego? Bo regionalizmy i małe ojczyzny się budzą. Powstające stowarzyszenia - Prusaspira, Ruch Autonomii Mazur, i inne, zupełnie przeczą przedstawionej teorii.

Od czego pochodzi nazwa Warmia? Hmm... Może od czegoś pochodzącego z Polski...? Może związana jest z kościołem...? Może od czegoś niemieckiego...? Nie, nie od nich - pochodzi od nazwy plemienia pruskiego - Warmów, którzy są rdzennymi mieszkańcami tych ziem.

Nazwa mazury jest tworem sztucznym, który pojawił się w ramach ścierania się dwóch filozofii XIX-wiecznych ciążących ku państwu narodowemu - polskiej i niemieckiej, a wzmocniony został po 2 wojnie światowej przez komunizm. Teorie o polskości czy niemieckości Prus to dla osoby znającej temat kompletna bzdura.

Autochtoni pytani po wojnie o przynależność narodową odpowiadali, że są tutejsi. Polska, choć jestem jej obywatelem jest w mojej opinii okupantem krainy, którą uważam za swoją prawdziwą ojczyznę. Nie mam złudzeń, że nie uda się w perspektywie pokolenia uświadomić obecnych mieszkańców o ich spuściźnie, ale cieszę się że coraz częściej padają pytania takie jak w tym temacie - co się stało z poprzednimi mieszkańcami tej ziemi? gdzie są? co robią?

Odradza się język pruski, coraz więcej osób nim mówi. Odradzają się dawne wierzenia. Stare lipy i dęby znów szumią. Odradza się kultura. I pewnego dnia odrodzi się cała pruska wspólnota, w pełnym wymiarze. Prusowie byli niezwykle gościnni - zaprosimy wszystkich, którzy będą chcieli z nami świętować ten powrót.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
B.H. Hill
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 86.200

BH
Stopień akademicki: mgr
Zawód: biotechnolog
 
 
post 29/04/2014, 10:48 Quote Post

QUOTE(marschal @ 17/01/2014, 16:38)
(...)
Nazwa mazury jest tworem sztucznym, który pojawił się w ramach ścierania się dwóch filozofii XIX-wiecznych ciążących ku państwu narodowemu - polskiej i niemieckiej, (...)

Autochtoni pytani po wojnie o przynależność narodową odpowiadali, że są tutejsi. Polska, choć jestem jej obywatelem jest w mojej opinii okupantem krainy, którą uważam za swoją prawdziwą ojczyznę. Nie mam złudzeń, że nie uda się w perspektywie pokolenia uświadomić obecnych mieszkańców o ich spuściźnie, ale cieszę się że coraz częściej padają pytania takie jak w tym temacie - co się stało z poprzednimi mieszkańcami tej ziemi? gdzie są? co robią?

Odradza się język pruski, coraz więcej osób nim mówi. Odradzają się dawne wierzenia. Stare lipy i dęby znów szumią. Odradza się kultura. I pewnego dnia odrodzi się cała pruska wspólnota, w pełnym wymiarze. Prusowie byli niezwykle gościnni - zaprosimy wszystkich, którzy będą chcieli z nami świętować ten powrót.
*



OJ, odezwał się agent! biggrin.gif, lub pożyteczny...

Po pierwsze nazwy Mazury/Mazurzy żadnym sztucznym tworem nigdy nie były. Nazwa osobowa Mazowszanin została utworzona od nazwy dzielnicy Mazowsze. Jednak do niedawna mieszkańca Mazowsza najczęściej określano mianem Mazura. To właśnie od mieszkańców Mazowsza pochodzi nazwa tańca - Mazur i nazwa ciasta - Mazurek. Dlatego potomkowie polskich osadników z Mazowsza (przeważnie chłopów, ale także szlachty), którzy w kilku falach osadnictwa zasiedlili południową i częściowo wschodnią część Prus Książęcych od XIV w zwano tożsamo Mazurami. (w odróżnieniu od właściwych, pruskimi). Obecnie dla mieszkańców szeroko pojętych okolic Warszawy utarła się bardziej zlatynizowana nazwa Mazowszanie (chociażby ze względów administracyjnych: mamy tam województwo Mazowieckie), a dla dawnych Prus pozostała nazwa Mazury...

Po drugie, nie rozumiem, na kim miało by się opierać, to rzekome odrodzenie pruskości? Na polskich kresowiakach, którzy w chwili obecnej stanowią większość mieszkańców tych ziem? Autochtoni w znacznej mierze pochodzący z osadników Mazurskich (Mazowieckich- czyli też nie pruskich), w wyniku działalności bandy idiotów zainstalowanej w Polsce (ze szkodą dla Niej)na rosyjskich bagnetach; wyemigrowali w kilku falach za PRL'u

Co do zapraszania gości, resztki średniowiecznych Prusaków, bardzo szybko uległy germanizacji..., jednak nie wszyscy... bardzo popularny w Polsce herb "Prus" nadawany był w kilku odmianach uciekinierom z Prus (po podboju Krzyżackim). Pieczętowali się nim m. in. Bolesław Prus , czy ostatnio znowu sławny/niesławny Eligiusz Niewiadomski. Może stąd Kolega czerpie ten domysł o repruscyzacji omawianych terenów... biggrin.gif; A może reborussyzacji

Ten post był edytowany przez B.H. Hill: 29/04/2014, 10:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 13/06/2014, 11:31 Quote Post

Mazurzy pruscy to potomkowie Mazurów właściwych (z Mazowsza) zmieszanych z bałtyckimi Prusami.

Przy czym ruch ludności był też w drugą stronę, w XIII wieku uchodźcy z Prus uciekali na Mazowsze.

Zostawili zresztą też ślady genetyczne:

http://www.historycy.org/index.php?act=ST&...60#entry1344798

QUOTE
Zwróćcie uwagę, że pewna część tego R1a szlachty mazowieckiej jest określona jako bałtyckie (prusko-jaćwieskie), pruskie, pomorskie lub wschodniopomorskie, jak również chorwackie i karpackie. Uchodźcy z Prus w XIII wieku faktycznie uciekali na Mazowsze.

 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 28/11/2014, 0:27 Quote Post

Co się stało z Warmiakami i Mazurami?

Przykładowo jeden z nich jest kompozytorem:

http://www.koncertplebiscytowy.pl/index.ph...grafie&Itemid=5

user posted image

Jego ojciec skomponował muzykę do "Roty".
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
erde
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 263
Nr użytkownika: 53.933

Stopień akademicki: BANITA
Zawód:
 
 
post 28/11/2014, 16:59 Quote Post

Ciekawe rzeczy tu się wypisuje ,znam masę ludzi którzy wyjechali do Niemiec i nie uważali się za żadnych prusaków confused1.gif znam tez takich którzy w domu rozmawiają po niemiecku ale nigdy po prusku i to oni mówią o sobie że są Warmiakami .Pozdrawiam z Olsztyna
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 28/11/2014, 21:10 Quote Post

QUOTE(DANIEL1990PL @ 19/02/2011, 15:54)
Zastanawia mnie co się z nimi stało po II Wojnie Światowej, bo nigdy się nie spotkałem, żeby ktoś posługiwał się gwarą i mówił że jest rodowitym Warmiakiem, czy Mazurem.


Mają się co niektórzy z nich dobrze smile.gif Mój aktualny teść jest Mazurem (Polakiem, żadnym Niemcem) z dziadka pradziadka, a może i dłużej smile.gif Gwarą się nie posługuje, a i pewniakiem jej nie zna, za to uparty jak osioł. Ponoć to iście mazurska cecha.

QUOTE(erde @ 28/11/2014, 16:59)
znam tez takich którzy w domu rozmawiają po niemiecku ale nigdy po prusku i to oni mówią o sobie że są Warmiakami .


???


Ten post był edytowany przez pogezan: 28/11/2014, 21:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 28/11/2014, 21:12 Quote Post

QUOTE(pogezan @ 28/11/2014, 21:10)
QUOTE(DANIEL1990PL @ 19/02/2011, 15:54)
Zastanawia mnie co się z nimi stało po II Wojnie Światowej, bo nigdy się nie spotkałem, żeby ktoś posługiwał się gwarą i mówił że jest rodowitym Warmiakiem, czy Mazurem.


Mają się co niektórzy z nich dobrze smile.gif Mój aktualny teść jest Mazurem (Polakiem, żadnym Niemcem) z dziadka pradziadka, a może i dłużej smile.gif Gwarą się nie posługuje, a i pewniakiem jej nie zna, za to uparty jak osioł. Ponoć to iście mazurska cecha.
*


I góralska, i kaszubska...
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
pogezan
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.103
Nr użytkownika: 78.883

 
 
post 28/11/2014, 21:16 Quote Post

QUOTE(Lehrabia @ 28/11/2014, 21:12)

I góralska, i kaszubska...



Góralska zdecydowanie tak smile.gif U Kaszubów chyba najbardziej charakterystyczną cechą, z mojego doświadczenia, jest pracowitość i uczciwość.

Ten post był edytowany przez pogezan: 28/11/2014, 21:17
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

9 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej