Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najgorsze filmy z punktu widzenia historyka
     
Eamr
 

Bojowa Gęś Wizygocka z Setidavy
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.636
Nr użytkownika: 39.134

 
 
post 26/01/2015, 18:58 Quote Post

@Szapur
Co do G i KM to wiem smile.gif Dlatego KM miała przysłówek „bardziej” w mojej wypowiedzi.

QUOTE(balum @ 26/01/2015, 8:43)
Tu powinne być brane pod uwagę tylko filmy, które stawiały sobie za cel odtworzenie faktów, realiów. Taki filmem była np. "Kompania Braci", albo "Gettysburg", albo "Wielka miłośc Balzaca". Ale nie Potop, 300, Krzyżacy czy Gladiator.
*


No właśnie o tym mówię. Czym innym jest film osadzony w realiach a film próbujący być ambitną, fabularną prawie-że-rekonstrukcją. Prawie że, bo żeby był odpowiednio prowadzony i widowiskowy zwykle wymaga poważnych uzupełnień fikcją. A uzupełnienia mogą być udane lub nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
ots444
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 95.636

 
 
post 26/01/2015, 19:20 Quote Post

QUOTE
Tu powinne być brane pod uwagę tylko filmy, które stawiały sobie za cel odtworzenie faktów, realiów.


Masz rację, ale... myślę, że te romantyczne filmy o powstaniu warszawskim co ostatnio wychodziły. W tym kraju powinien być wreszcie przełamany ten temat i pokazany w bardziej naturalistyczny sposób

Ten post był edytowany przez ots444: 26/01/2015, 19:20
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 27/01/2015, 7:51 Quote Post

QUOTE
jeśli np. taka "Ida" trafia do kin bez słowa komentarza, to jest obawa że zostanie potraktowana jako film oparty na faktach a przynajmniej jako oddający realia polityczne i nastroje epoki, natomiast jeśli zostałaby opatrzona tym komentarzem o który walczy część odbiorców, tłumaczącym, że film pokazuje tylko część prawdy i to część "niewypośrodkowaną", to przestaje być filmem złym.

Uważasz, że ludzie to skończeni kretyni i trzeba im na płytach chodnikowych pisać, że są niejadalne? Toż to dotyczy każdego filmu tak samo jak Idy. To sprawy elementarne. Czy brakowało ci takowego komentarza np. w Vabanku albo Pannach z Wilka? Wiem. W tych dwóch ostatnich nie było nic o ograch. A to owe ogry sa takie drażliwe dla niektórych, że zaraz larum podnoszą.
QUOTE
Czym innym jest film osadzony w realiach a film próbujący być ambitną, fabularną prawie-że-rekonstrukcją.

Z tymi realiami to też nie musza one byc celem twórców. Na pewno Ford nie stawiał sobie za cel odtworzenia wiernego realiów epoki w "Krzyżakach". Przeciez wiedział, że nie wszyscy Polacy byli wówczas blondynami a Krzyzacy brunetami. Twórcy Potopu też wiedzieli, że Janusz Radziwił nie nosił osiemnastowiecznych pasów kontuszowych. Ale jaka ładna scena zakładania takowego im wyszła.

Ten post był edytowany przez balum: 28/01/2015, 7:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 28/01/2015, 10:35 Quote Post

QUOTE
Uważasz, że ludzie to skończeni kretyni i trzeba im na płytach chodnikowych pisać, że są niejadalne
Kpisz sobie?

Bynajmniej nie trzeba być kretynem aby uwierzyć w spreparowane informacje. W to, że to Polacy a nie Niemcy budowali dla Żydów obozy koncentracyjne i prześladowali ich podczas II wojny światowej wierzy obecnie znacząca część polityków i historyków na świecie i ogromna część zwykłych ludzi na Zachodzie. A tego, że Polacy także ginęli w tych obozach i że są nacją najbardziej zasłużoną ze wszystkich w ratowaniu Żydów podczas okupacji nawet kosztem własnego życia, tego i na Zachodzie i nawet w Polsce młodzież często nie wie.

Może też spytam Cię, czy Ty np. uwierzyłbyś w relację podróżnika który obserwował jak stado słoni zjada baobab o kilkunastometrowym obwodzie, najpierw listki, potem konary i w końcu pień, do ostatniej drzazgi? Bo nikt w Europie w to nie uwierzył przez wiele lat (to już było współcześnie a nie w średniowieczu, gdzie uwierzonoby nawet w diabła na końcu szpilki). A pzecież właśnie słonie tak robią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 28/01/2015, 11:37 Quote Post

O, świetnie, że jest taki temat.
Ostatnio oglądałem "Wielką ucieczkę", film o bohaterstwie USAńczyków, którzy ze Stalag Luftu III nie uciekali w rzeczywistości.
Ale wybaczmy to, błędów trochę było, w pamięci utkwiło mi co innego. Mianowicie, między barakami, w tłumie jeńców, przechadzali się tam samotni wartownicy z karabinami, do tego trzymanymi jedną ręką, jakby od niechcenia, tylko w scenariuszu nie kazano im wołać "broń za darmo, brać, bo mi się nie chce jej nosić".
Naprawdę w Stalagach wartownicy byli tacy, hmm, nieogarnięci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 28/01/2015, 13:12 Quote Post

O apopleksję może historyka przyprawić film "Elżbieta: Złoty Wiek" a zwłaszcza przedstawienie zmagań z Hiszpanią i portret Filipa II.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 28/01/2015, 13:50 Quote Post

QUOTE(Husarz15 @ 25/01/2015, 15:02)
Witam szanownych forumowiczów!

Z góry przepraszam, jeśli podobny temat już istnieje. Szukałem, lecz nie znalazłem.

W tym temacie można wypowiedzieć się na temat najgorszych pod względem zgodności z historią filmów, jakie widzieliście w swoim życiu. Zdradźcie, przez jakie produkcje o mało nie spadliście z fotela!

Zapraszam do dyskusji  smile.gif .
*


jeśli wchodzą też seriale to "Czas honoru".
Scena realizacji i organizacji zrzutu to "jak reżyser / scenarzysta sobie to wyobrażał".


"1920 - wojna i miłość"



Ten post był edytowany przez Danielp: 28/01/2015, 13:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 28/01/2015, 14:58 Quote Post

Szklarz:
QUOTE
Ostatnio oglądałem "Wielką ucieczkę", film o bohaterstwie USAńczyków,

Przed napisaniem postu powinienes sprawdzic liste uciekinierow:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Allie...he_Great_Escape
Wsrod postaci filmowych byl tylko jeden usaniec, w jego roli wystapil Steve McQueen.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 28/01/2015, 15:52 Quote Post

QUOTE(Pielgrzym @ 28/01/2015, 11:35)
QUOTE
Uważasz, że ludzie to skończeni kretyni i trzeba im na płytach chodnikowych pisać, że są niejadalne
Kpisz sobie?

Bynajmniej nie trzeba być kretynem aby uwierzyć w spreparowane informacje. W to, że to Polacy a nie Niemcy budowali dla Żydów obozy koncentracyjne i prześladowali ich podczas II wojny światowej wierzy obecnie znacząca część polityków i historyków na świecie i ogromna część zwykłych ludzi na Zachodzie. A tego, że Polacy także ginęli w tych obozach i że są nacją najbardziej zasłużoną ze wszystkich w ratowaniu Żydów podczas okupacji nawet kosztem własnego życia, tego i na Zachodzie i nawet w Polsce młodzież często nie wie.

To film Ida opowiada, że Polacy budowali dla żydów obozy koncentracyjna jak i o tym, że Niemcy nie prześladowali Zydów podczas II wojny, jak i o tym, że Polacy nie ginęli w tych obozach, że nie są najliczniej reprezentowana w SWNŚ? Może najpierw obejrzyj ten film.
Bo na razie pięknie udowadniasz, co napisałem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 28/01/2015, 16:09 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 28/01/2015, 14:58)
Szklarz:
QUOTE
Ostatnio oglądałem "Wielką ucieczkę", film o bohaterstwie USAńczyków,

Przed napisaniem postu powinienes sprawdzic liste uciekinierow:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Allie...he_Great_Escape
Wsrod postaci filmowych byl tylko jeden usaniec, w jego roli wystapil Steve McQueen.

N_S
*


Ale jeśli dobrze widzę, to jest rzeczywista lista uciekinierów, a nie tych z filmu. No, chyba że w Wielkiej Brytanii obchodzi się 4 lipca, urządzając parady z flagami w paski i gwiazdy, co było pokazane w filmie.
EDIT: dobra, dokopałem się do informacji, ten zarzut wycofuję, ale dochodzą teraz obchody amerykańskiego Święta Niepodległości. Takie coś przeszłoby w obozie jenieckim?

Ten post był edytowany przez Szklarz: 28/01/2015, 16:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Hrod Loptrsson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 34.434

Hrod Loptrsson
 
 
post 27/02/2015, 12:09 Quote Post

Ja podejdę to tego pytania trochę inaczej - takie pytanie powinno określać jakieś kryteria bo tytułów nasuwa się mnóstwo, zaczyna się dyskusja, które filmy są historyczne, a które nie są etc. etc.

Napiszę więc co mnie drażni i co mi przeszkadza chyba najbardziej - ciągłe prezentowanie Niemców i Wehrmachtu jako idiotów.
O ile mogę zrozumieć, że T-34 zamieni się w Tygrysa czy Panterę (bo skąd brać prawdziwe) to nie mogę zaakceptować tego sposobu przedstawiania Niemców.
Ten brak logiki - skoro byli tak beznadziejni to jak to możliwe, że tak prali "naszych" czy tam Aliantów, że tak ciężko było ich pokonać.
Przecież Wehrmacht to była naprawdę wspaniała siła zbrojna, pokazała swoją skuteczność i w ataku i obronie, walczył chyba w każdych warunkach klimatycznych, także z wrogiem, który miał przewagę ilościową i techniczną. No może ktoś się z tym nie zgadza, ale to nie miejsce na dyskusję o Wehrmachcie.
Jedno jest jednak pewne - walcząc z prawie całym światem, podbili całkiem niemało, wielu spuścili niezłe lanie, pokonać ich było ciężko - a w filmach to są często przygłupy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #41

     
Wrzrzrzt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 366
Nr użytkownika: 76.553

Zawód: Przydzial kalorii 0.
 
 
post 28/02/2015, 0:18 Quote Post

QUOTE(Hrod Loptrsson @ 27/02/2015, 12:09)
Ja podejdę to tego pytania trochę inaczej - takie pytanie powinno określać jakieś kryteria bo tytułów nasuwa się mnóstwo, zaczyna się dyskusja, które filmy są historyczne, a które nie są etc. etc.

Napiszę więc co mnie drażni i co mi przeszkadza chyba najbardziej - ciągłe prezentowanie Niemców i Wehrmachtu jako idiotów.
O ile mogę zrozumieć, że T-34 zamieni się w Tygrysa czy Panterę (bo skąd brać prawdziwe) to nie mogę zaakceptować tego sposobu przedstawiania Niemców.
Ten brak logiki - skoro byli tak beznadziejni to jak to możliwe, że tak prali "naszych" czy tam Aliantów, że tak ciężko było ich pokonać.
Przecież Wehrmacht to była naprawdę wspaniała siła zbrojna, pokazała swoją skuteczność i w ataku i obronie, walczył chyba w każdych warunkach klimatycznych, także z wrogiem, który miał przewagę ilościową i techniczną. No może ktoś się z tym nie zgadza, ale to nie miejsce na dyskusję o Wehrmachcie.
Jedno jest jednak pewne - walcząc z prawie całym światem, podbili całkiem niemało, wielu spuścili niezłe lanie, pokonać ich było ciężko - a w filmach to są często przygłupy.
*


A istnieje jakiś film gdzie Amerykanie idą na masę a Wehrmacht na jakość?
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
rasterus
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.628
Nr użytkownika: 89.006

 
 
post 28/02/2015, 1:08 Quote Post

QUOTE(Hrod Loptrsson @ 27/02/2015, 12:09)
Napiszę więc co mnie drażni i co mi przeszkadza chyba najbardziej - ciągłe prezentowanie Niemców i Wehrmachtu jako idiotów.
O ile mogę zrozumieć, że T-34 zamieni się w Tygrysa czy Panterę (bo skąd brać prawdziwe) to nie mogę zaakceptować tego sposobu przedstawiania Niemców.
Ten brak logiki - skoro byli tak beznadziejni to jak to możliwe, że tak prali "naszych" czy tam Aliantów, że tak ciężko było ich pokonać.
*



Akurat radzieckie filmy wojenne dzielą się na dwa rodzaje:

1. Niemiec rzuca granat, ginie 50 gierojów. Gieroj rzuca granat, nie ginie żaden Niemiec.
2. Gieroj rzuca granat, ginie 50 Niemców. Niemiec rzuca granat, nie ginie żaden gieroj.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
Mighty Zulu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 67.417

Piotr Fiszka-Borzyszkowski
Stopień akademicki: mgr.
 
 
post 28/02/2015, 3:31 Quote Post

QUOTE
brak logiki -skoro byli tak beznadziejni to jak to możliwe, że tak prali "naszych" czy tam Aliantów, że tak ciężko było ich pokonać.

Prali, prali a na koniec sie sami sprali. Nie wazne jak zaczynasz, wazne jak konczysz.
QUOTE
Przecież Wehrmacht to była naprawdę wspaniała siła zbrojna, pokazała swoją skuteczność i w ataku i obronie, walczył chyba w każdych warunkach klimatycznych, także z wrogiem, który miał przewagę ilościową i techniczną.

Co mozna tak samo powiedziec np o Armii Czerwonej lub USArmy...takze skuteczni, i w ataku czy obronie, wiele razy walczyli z wrogiem ktory mial przewage ilosciowa i techniczna. I w roznych warunkach pogodowych, ba, powiedzialbym ze amerykanie nawet w dzungli.

QUOTE
a w filmach to są często przygłupy.
*

A to mi akurat nie przeszkadza... smile.gif

Poza tym, filmy nakrecane przez Niemcow tez pokazywaly lub pokazuja jako przyglupow?? Cos mi sie nie wydaje.rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Mighty Zulu: 28/02/2015, 3:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Wrzrzrzt
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 366
Nr użytkownika: 76.553

Zawód: Przydzial kalorii 0.
 
 
post 28/02/2015, 3:59 Quote Post

QUOTE(Mighty Zulu @ 28/02/2015, 3:31)
QUOTE
brak logiki -skoro byli tak beznadziejni to jak to możliwe, że tak prali "naszych" czy tam Aliantów, że tak ciężko było ich pokonać.

Prali, prali a na koniec sie sami sprali. Nie wazne jak zaczynasz, wazne jak konczysz.
QUOTE
Przecież Wehrmacht to była naprawdę wspaniała siła zbrojna, pokazała swoją skuteczność i w ataku i obronie, walczył chyba w każdych warunkach klimatycznych, także z wrogiem, który miał przewagę ilościową i techniczną.

Co mozna tak samo powiedziec np o Armii Czerwonej lub USArmy...takze skuteczni, i w ataku czy obronie, wiele razy walczyli z wrogiem ktory mial przewage ilosciowa i techniczna. I w roznych warunkach pogodowych, ba, powiedzialbym ze amerykanie nawet w dzungli.

Pułkownik T.N. Dupuy opracował wzory obliczania wyników bitew i po przeliczeniu wszelkich czynników typu użyta broń, wsparcie, pozycja, itp. wyszło że efektywność bojowa wojsk Niemieckich była 20% wyższa niż wojsk Aliantów Zachodnich.

Chyba czytałem jego książkę poświęconą temu zagadnieniu i ta przewaga według niej wynikała z dłuższego treningu u Niemców i ich ogólnej kultury wojskowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej