Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Konstantyn Xi
     
Porfirogeneta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 30.743

bartlomiej giza
Zawód: student
 
 
post 29/05/2007, 7:06 Quote Post

Cesarz Konstantyn [...]zginął w walce. W prywatnym życiu był mądry i umiarkowany. Posiadł najwyższy stopień roztropności i prawości. Był jednym z najbardziej zdyscplinowanych ludzi, umiał być dalekowzroczny.[...] Szybko zdał sobie sprawę z wagi obowiązków i wypełniał je jak najlepiej.[...] Realnie patrzył w przyszłość. Wspaniały władca, gotów ścierpieć wszystko dla ojczyzny i poddanych.
- Kritobulos.

A co wy sądzicie o Konstantynie XI?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 29/05/2007, 11:48 Quote Post

Konstantyn XI- cóż, cesarz Bizancjum, który stracił imperium oraz życie po krótkich rządach zakończonych 29 maja 1453 roku... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Bazyli III
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 13.538

 
 
post 29/05/2007, 19:25 Quote Post

Ja bym raczej proponował zając sie problemem : "co by bylo gdyby Wenecjanie wcześniej wysłali flotę na pomoc?czy miasto by upadło?... zawsze lubialem historię alternatywną
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 29/05/2007, 19:49 Quote Post

QUOTE(Bazyli III @ 29/05/2007, 20:25)
Ja bym raczej proponował zając sie problemem : "co by bylo gdyby Wenecjanie wcześniej wysłali flotę na pomoc?czy miasto by upadło?... zawsze lubialem historię alternatywną
*



Kolega Porfirogeneta założył sobie wątek, który najwyraźniej go interesuje , dlatego nie widzę powodu, dla którego miałbyś kwestionować tego tematu zasadność... rolleyes.gif Co do historii alternatywnej, masz po temu odpowiedni dział, w którym możesz umieścić swe pytanie odnośnie floty weneckiej... smile.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
GoD-Soviet
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 19.856

Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent prawny
 
 
post 1/06/2007, 1:03 Quote Post

Robił co mógł, żeby nie poddać miasta, którego obronę do samego końca wziął sobie do serca od kiedy Jego Ojciec powiedział kiedyś, że przeżyje wszystko tylko nie poddanie Konstantynopola. Był niezłym strategiem, całkiem niezłym dyplomatą. Tylko co z tego, skoro nie miał ani pieniędzy, ani odpowiednio dużego wojska czy choćby gwarancji krajów europejskich na poparcie swojej polityki. Bronił się dobrze i dzielnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Bazyli III
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 13.538

 
 
post 2/06/2007, 22:32 Quote Post

Bardzo przepraszam, ale wydaje mi się że Konstanty XI to postać związana praktycznie z oblężeniem, więc temat pomocy dla miasta jest ważny. Może inaczej, Konstantyn XI niewątpliwie był bohaterem i jest nim nadal chociaż nie wiem czy dzisiejsi Grecy się z nim identyfikują. Postąpił pięknie zostając w mieście i ginąc wraz z nim, ale czy nie lepiej było jednak uciec? Pytanie brzmi, czy Konstantyn miałby szanse uzyskać pomoc na Zachodzie dla odbudowy Bizancjum? confused1.gif confused1.gif Wiemy że był gorącym zwolennikiem unii (chociaz ze wzgledow praktycznych jak dla mnie) i mial trochu przyjaciol n Zachodzie
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 3/06/2007, 9:17 Quote Post

"...chociaż nie wiem czy dzisiejsi Grecy się z nim identyfikują"
Bazyli III

Z Konstantynem XI niestety NIE. Śmiem sądzić, że wielu z nich nawet nie wie, że takowy istniał. Natomiast bardzo mocno identyfikują się z Konstantynem Wielkim i jego matką Heleną. Co roku 21 maja niemal połowa Greków obchodzi imieniny czcząc jednocześnie tych niezwykle popularnych świętych kościoła ortodoksyjnego.
Ale to jakby zupełnie inny temat...smile.gif

 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/06/2007, 16:54 Quote Post

QUOTE(fodele @ 3/06/2007, 10:17)
"...chociaż nie wiem czy dzisiejsi Grecy się z nim identyfikują"
Bazyli III

Z Konstantynem XI niestety NIE. Śmiem sądzić, że wielu z nich nawet nie wie, że takowy istniał. Natomiast bardzo mocno identyfikują się z Konstantynem Wielkim i jego matką Heleną. Co roku 21 maja niemal połowa Greków obchodzi imieniny czcząc jednocześnie tych niezwykle popularnych świętych kościoła ortodoksyjnego.
Ale to jakby zupełnie inny temat...smile.gif
*



Cóż, zawsze to jakaś okazja do imprezki... rolleyes.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 3/06/2007, 17:10 Quote Post

Raczej WIELKIEJ IMPREZY! smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/06/2007, 17:28 Quote Post

No tak, ale NAS raczej w tym imprezowaniu nie pobiją... rolleyes.gif A swoją drogą, to ciekawe, ile współcześni mieszkańcy Hellady mają wspólnego z Konstantynem i jego matką... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 3/06/2007, 17:50 Quote Post

Poza tłumnie spotykanym imieniem chyba tylko deklarowane wyznanie. Podkreślam: jedynie deklarowane! Czysta teoria znaczy się. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/06/2007, 17:57 Quote Post

QUOTE(fodele @ 3/06/2007, 18:50)
Poza tłumnie spotykanym imieniem chyba tylko deklarowane wyznanie. Podkreślam: jedynie deklarowane! Czysta teoria znaczy się.  rolleyes.gif
*



Jakie wyznanie masz na myśli? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 3/06/2007, 18:29 Quote Post

Oni mówią o sobie "chrześcijanie-ortodoksi", my nazywamy to (chyba nie do końca poprawnie) prawosławiem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 3/06/2007, 18:43 Quote Post

QUOTE(fodele @ 3/06/2007, 19:29)
Oni mówią o sobie "chrześcijanie-ortodoksi", my nazywamy to (chyba nie do końca poprawnie) prawosławiem.
*



Konstantyn nie wyznawał prawosławia... smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 4/06/2007, 8:25 Quote Post

Zdecydowanie masz rację! Z powodów obiektywnych nie miał na to szansy.
wink.gif
Ale też ja nie napisałam, że Konstantyn Wielki wyznawał prawosławie. Napisałam jedynie, że Grecy utożsamiają się z wyznawaną przez niego religią: chrześcijaństwem wczesnym, niejako "czysty", niczym nieskażonym, ściśle wiernym doktrynie. Twierdzą, że jest to jedyna prawidłowa forma wiary, taka bez naleciałości, jakie np. posiada już prawosławie (nie pytaj mnie tylko jakie to naleciałości, bo nie wiem - religie i Bizancjum nie są moją mocną stroną unsure.gif dostrzegam zaledwie różnice między katolicyzmem a ortodoksją).
Reasumując - dzisiejsi Grecy uważają, że błędem jest twierdzenie, iż wyznanie ortodoksyjne i prawosławne to to samo.
Takie tam niuanse...
Pozdrawiam smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej