Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
15 Strony « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Korona królów, Telenowela historyczna TVP
     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 9/01/2018, 23:46 Quote Post

No to i tak dobrze - bo wszystkie portrety (imaginacyjne oczywiście, bo przyżyciowych nie znamy) - przedstawiają go w płytówce wink.gif
Zbroi, tudzież wyrobów zbrojopodobnych na nim nie zuważyłem - może dlatego, że bardziej tego serialu słucham niż oglądam - nie zdzierżą oczy moje smile.gif A odzież, zwłaszcza bojowa - nie musi być pyszna, ważne, żeby była praktyczna. Z kim walczysz, do tego się upodabniasz - stąd u Olgierda nie raziłaby zbroja ruska, tatarska (niech mi bedzie wybaczone słowo "hujag", znaczące tyle co pancerz, przekształcone potem w ruskie "kujak"), czy nawet krzyżacka płytówka "na wyjściowo".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #136

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 9/01/2018, 23:59 Quote Post

No cóż - ja należę do grupy laików, może dlatego mi się ten strój z czym podobnym do zbroi skojarzył - a może dlatego, że to było krótkie ujęcie. Poza tym zważywszy na budżet przeznaczony na ten film nie wymagajmy czegos takiego jak zbroja - szczególnie płytowa, tym bardziej że niestety kontrowersje dotyczące uzbrojenia Litwinów przed ich chrztem sa ( a mówiąc szczerze - skoro nawet na tym forum pisano, że płytówki niezbyt wygodne w walkach na terenach wschodnich były, to trochę śmiem powątpiewać w płytówą zbroję Olgierda, który skupiał sie głównie na walkach z Rusinami i Tatarami). Szczególnie dla kogoś, kto za 80 odcinków powinien zniknąć z serialu na kilkanaście lat - no chyba że Olgierd zostanie domownikiem Kazimierza, który mu pomoże zdobyć tron litewski biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #137

     
Varyag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.445
Nr użytkownika: 88.193

 
 
post 10/01/2018, 0:07 Quote Post

Były, nie były, ale dodawały splendoru i każdy władca powinien takową posiadać , coby go za barbarzyńce nie poczytywano - według potomnych oczywiście ma się rozumieć. Tu oto Olgierd według portretu z 1578 roku smile.gif A czym bliżej współczesności, tym bardziej opancerzony, zapewniam. Toteż i nie postulowałem, żeby ją na codzień nosił, tylko na oficjalne uczty na Wawelu zakładał smile.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #138

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 10/01/2018, 0:26 Quote Post

Ciekawe, jak na tych ucztach miałby w takiej zbroi swobodnie jeść choćby...juz nie wspomne o tym, co by powiedziano na taki despekt - przyjeżdża do szwagra i przychodzi na posiłki uzbrojony, jakby napadu jakiegoś się obawiał...albo co gorsza chciał go napaśc...
 
User is offline  PMMini Profile Post #139

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 10/01/2018, 0:56 Quote Post

Wydaje mi sie ze mial cos na ksztal kolczugi albo zbroi lamelkowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #140

     
Wilczyca24823
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 15.071
Nr użytkownika: 98.909

Ewa Mach
Zawód: opiekun
 
 
post 10/01/2018, 8:32 Quote Post

Napisze, że jednak pewne korzyści z oglądania tego serialu są.

Wczoraj aż musiałąm upewnić się, że w Polsce Łokietka znano i uzywano litewskie pawęże (strażnicy pilnujacy Wawelu mieli) i miałam trochę wątpliwości do tych kapalinów, bo wydawało mi się, że ich bardziej Rusini używali - a teraz wiem, że coś mi się w pamięci namieszało.

I cieszy mnie, że choć trochę męskiego ciała pokazali - bo my, kobiety, to prawie zawsze poszkodowane w takich serialach jesteśmy rolleyes.gif

P.S.:W sumie przeciwko płytówce u Olgierda powinien przemawiać fakt, że ten typ zbroi pojawił się znacznie później na naszych terenach niż akcja serialu. Nie kierujmy się imaginacyjnymi portretami. W końcu pamiętam, że w jednym z zeszytów serii "Dzieje narodu i państwa polskiego" widziałam XVI-owieczny drzeworyt przedstawiajacy Zygmunta Augusta w kołpaku wielkoksiążęcym i on z mitrami, w jakich przedstawiani są wielcy książęta, niewiele ma wspólnego. Na pieczęci Witolda tez to bardziej wygląda na futrzaną czapę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #141

     
oxygen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 87
Nr użytkownika: 94.504

 
 
post 10/01/2018, 19:59 Quote Post

Zawziąłem się i oglądam to coś i muszę powiedzieć że plot nieźle się rozwija, ale to jak tandetnie to wszystko pokazano, jakie drewna tam grają to masakra. Scena z lochów gdzie żona żegna męża osadzonego za próbę otrucia to chyba przejdzie do historii tego filmu. Czegoś takiego, równego poziomem jakiemuś przedstawienie w szkolnym teatrzyku nie widziałem w żadnym innym filmie czy serialu - no może w wykonaniu jakiegoś naturszczyka w latynoskiej telenoweli. Trzeba oddać że aktor grający Olgierda ratuje sytuację i chyba nieprzypadkowo jego wątek jest tak rozbudowany. Jedyny człek z ikrą na planie. Zupełnie gasi polskiego króla - mazgaja i lalusia.
Generalnie to zaczynam jednak dostrzegać główny problem tej produkcji - a jest nim po prostu producent i wynajęty przez niego reżyser. Wszyscy nie postradali chyba nagle rozumu na planie tylko ktoś tym całym bajzlem kieruje a tu po prostu wszystko jest źle - oprócz samego pomysłu na film. Jednak już w warstwie literackiej, w dialogach które sa kompletnie nienaturalne jest już źle, a potem tam gdzie zabrał się za pracę reżyser jeszcze gorzej. No i tak az do samego dołu na nieszczęsnych kolorowych fatałaszkach koncząc.
 
User is offline  PMMini Profile Post #142

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.725
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 11/01/2018, 16:27 Quote Post

QUOTE
ale to jak tandetnie to wszystko pokazano, jakie drewna tam grają to masakra


No i tu jest pies pogrzebany. Kwestie występowania jakiegoś barwnika w epoce, o której film opowiada, prawidłowego ułożenia godła, ubrania bohaterów w odpowiednią dla danego okresu zbroję to są rzeczy ważne, ale poboczne. Dużo ważniejsza jest akcja, dialogi, no i aktorstwo oczywiście. CK dezerterzy nie trzymali się ściśle realiów historycznych, a bohaterowie biegali z niewłaściwą bronią. Te okoliczności nie mają jednak żadnego znaczenia choćby wobec sceny granej przez Zapasiewicza i Pokorę.

Należy zgodzić się też z jednym z przedmówców, że lepiej byłoby spakować środki i zrobić jakiś krótszy serial.... a jeszcze lepiej miniserial. Skoro nasz kraj kroczy ścieżką wydeptaną min. przez Włodka Putina, to nie ma chyba przeszkód żeby zaczerpnąć dłonią wink.gif od Rosjan. Zwróćcie uwagę na ich liczne seriale historyczne - zwłaszcza dotyczące życia Katarzyny Wielkiej. Kilka, kilkanaście odcinków z dużym rozmachem i już. Tymczasem pierwszy sezon Korony Królów zaplanowano na pierdylion odcinków przy nakładach na odcinek.....niższych o 1/3 niż w przypadku serialu M jak miłość.

Ten post był edytowany przez mapano: 11/01/2018, 16:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #143

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 12/01/2018, 14:37 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 10/01/2018, 0:56)
Wydaje mi sie ze mial cos na ksztal kolczugi albo zbroi lamelkowej.
*


Oczywiście, że nosi. Po prostu część osób czepia się dla samego czepiania lub z powodów politycznych. Nosił pancerz lamelkowy. Zbroja raczej jest płytowa i powstała chyb wiek później.

Ten post był edytowany przez lucyna beata: 12/01/2018, 14:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #144

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 12/01/2018, 21:46 Quote Post

CODE
Po prostu część osób czepia się dla samego czepiania lub z powodów politycznych.

A to oczywiste.

Jutro szykuję się na poranny maraton wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #145

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 13/01/2018, 6:24 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 12/01/2018, 21:46)
CODE
Po prostu część osób czepia się dla samego czepiania lub z powodów politycznych.

A to oczywiste.

Jutro szykuję się na poranny maraton  wink.gif
*


Raczej nie, piątek jest wolny od telenoweli. Moim zdaniem ona ma jeden plus, rozwija telewidzów, w tym mnie. Wczoraj jeden z Kolegów historyków tutaj zajrzał, rozbawiła go dyskusja, a potem zdzwonił do mnie i zeszło nam na 'Koronę Królów". A że specjalizuje się w średniowiecznej Rusi to miałam wykładzik na temat uzbrojenia, w tym pancerzy i zbroi, a potem jeszcze przeczytałam fajną dyskusję na ten temat, tu na forum ale z czasów, gdy było morytorycznie silne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #146

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 13/01/2018, 6:48 Quote Post

QUOTE(oxygen @ 10/01/2018, 20:59)
Zawziąłem się i oglądam to coś i muszę powiedzieć że plot nieźle się rozwija, ale to jak tandetnie to wszystko pokazano, jakie drewna tam grają to masakra. Scena z lochów gdzie żona żegna męża osadzonego za próbę otrucia to chyba przejdzie do historii tego filmu. Czegoś takiego, równego poziomem jakiemuś przedstawienie w szkolnym teatrzyku nie widziałem w żadnym innym filmie czy serialu - no może w wykonaniu jakiegoś naturszczyka w latynoskiej telenoweli. Trzeba oddać że aktor grający Olgierda ratuje sytuację i chyba nieprzypadkowo jego wątek jest tak rozbudowany. Jedyny człek z ikrą na planie. Zupełnie gasi polskiego króla - mazgaja i lalusia.
Generalnie to zaczynam jednak dostrzegać główny problem tej produkcji - a jest nim po prostu producent i wynajęty przez niego reżyser. Wszyscy nie postradali chyba nagle rozumu na planie tylko ktoś tym całym bajzlem kieruje a tu po prostu wszystko jest źle - oprócz samego pomysłu na film. Jednak już w warstwie literackiej, w dialogach które sa kompletnie nienaturalne jest już źle, a potem tam gdzie zabrał się za pracę reżyser jeszcze gorzej. No i tak az do samego dołu na nieszczęsnych kolorowych fatałaszkach koncząc.

Oglądając ten serial nabywa się nieodpartego przeświadczenia, iż producent z reżyserem za bardzo zapatrzyli się na Muhteşem Yüzyıl - aż razi po oczach zastosowany "minimalizm" (minimum aktorów, minimum pomieszczeń, w których dzieje się akcja, minimum scenografii, itd.). Razi brak dystansu (i pokory) podwładnych w stosunku do swych władców, poraża słuch współczesne słownictwo w dialogach ... Jednak niezaprzeczalną zaletą tego serialu jest sam fakt, że mógł on powstać, oraz to, że zaciekawił zaciekawionych historią ostatnich Piastów na naszym tronie.

 
Post #147

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 13/01/2018, 12:25 Quote Post

QUOTE(lucyna beata @ 13/01/2018, 7:24)
QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 12/01/2018, 21:46)
CODE
Po prostu część osób czepia się dla samego czepiania lub z powodów politycznych.

A to oczywiste.

Jutro szykuję się na poranny maraton  wink.gif
*


Raczej nie, piątek jest wolny od telenoweli.
*


W soboty rano są powtórki z całego tygodnia i to mialem na mysli smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #148

     
maro500
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 94.840

Zawód: Student
 
 
post 13/01/2018, 18:46 Quote Post

QUOTE
(Król.Ubu @ 13/01/2018, 19:24) Rozumiem, bo to nie PiS ma kurwizję i to nie pisi prezes kurwizji wpakował kasę w tego gniota. Pewnie znowu to wszystko wina Tuska...

Ale co innego krytykować ten serial za drewniane aktorstwo czy słaby scenariusz, a co innego wszędzie widzieć złowrogi antydemokratyczny PiS "bo tak elycie wypada". Serial jest moim zdaniem bardzo słaby, raczej z powodów finansowych ze strony telewizji, a ze strony aktorów i twórców z powodu braków warsztatowych, a przez słabe aktorstwo, drętwe dialogi i bardzo nudną akcję nie zainteresuje nikogo tą epoką, a na pewno nie na taką skalę, jaką "Czas honoru" zainteresował polską konspiracją pomimo występujących błędów. Polityczne występy zostaw sobie lepiej na inne tematy na forum, a tutaj się lepiej skup na artystycznych i historycznych walorach serialu (dla mnie bardzo wątpliwych, ale "każda potwora znajdzie swojego amatora"). Podobnie jak inny radykalny "antyPiS" jesteś takim zachowaniem równie śmieszny jak mohery oskarżające Tuska o zamach na Lecha Kaczyńskiego w Smoleńsku.

Ten post był edytowany przez maro500: 13/01/2018, 18:48
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #149

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 13/01/2018, 20:05 Quote Post

Widziałem ledwie jeden odcinek. Akurat oglądała moja mama... Cóż, nie moja bajka. Na temat wiernsości historycznej się nie wypowiem, ale... to wygląda jak teatr telewizji. Już bardziej wciągający był dla mnie serial "Wiedźmin" z 2002 roku, pomimo wszystkich swoich ułomności. Co mamy tutaj? Stroje jak prosto ze sklepu, wystrój wnętrz jak z Teatru Telewizji i akcja niczym w "Modzie na sukces". Dziwie się szumowi jaki panuje wokół serialu. Powstał kolejny bubel za publiczne pieniądze, puszczany w publicznej telewizji. Jedynie można zatęsknić za rozmachem seriali kręconych za PRL-u...

Marc20 napisał z początku tematu, że "pół Polski poczuło się ekspertami od Polski średniowiecznej". Tak samo jak Polacy byli ekspertami od skoków narciarskich czy specami od piłki nożnej, że o wiedzy w dziedzinie katastrof lotniczych nie wspomnę...

Ten post był edytowany przez master86: 13/01/2018, 20:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #150

15 Strony « < 8 9 10 11 12 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej