Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sojusz polsko-szwedzki
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 29/01/2011, 19:33 Quote Post

''stycznia 2011 roku komisja obrony narodowej parlamentu Szwecji uchwaliła pisemne zapytanie o możliwość zawarcia sojuszu wojennego z Polską. Szwedzi zaniepokojeni są sprzedażą francuskiej broni do Rosji. 24 grudnia 2010 roku Nicolas Sarkozy i Władimir Putin podpisali kontrakt na sprzedaż okrętów typu Mistral.
Są to okręty desantowe do operacji na Bałtyku i na Morzu Czarnym. Okręt zabiera 450 żołnierzy, 70 wozów bojowych, 13 czołgów i 16 helikopterów. Wraz ze statkami Francja sprzedała Rosji całą technologię, mimo ostrzeżeń państw NATO.
Królestwo Szwecji dba o własne bezpieczeństwo wspierając państwa bałtyckie - najwidoczniej uznało, że gazrurka Nord Stream oraz okręty desantowe to przesada. Szwecja wydaje na wojsko 5,3 mld dolarów, czyli równowartość 60% nakładów Polski.
Ta sama komisja obrony, która wysunęła projekt sojuszu wojskowego z Rzeczpospolitą uchwaliła jednocześnie stały wzrost budżetu armii do 2015 roku. Jak dotąd żadna gazeta w Polsce nie poinformowała o tych wydarzeniach ze Szwecji.''
http://cholesterol.pardon.pl/dyskusja/3168...ki_co_tak_cicho
Co o tym myślicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
kunigas
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 712
Nr użytkownika: 55.341

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 29/01/2011, 19:58 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 29/01/2011, 20:33)
''stycznia 2011 roku komisja obrony narodowej parlamentu Szwecji uchwaliła pisemne zapytanie o możliwość zawarcia sojuszu wojennego z Polską...

Nic z tego nie będzie , przynajmniej do wyborów."Dobre stosunki" z Rosją są ważniejsze wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
monx
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.038
Nr użytkownika: 34.919

Zawód: prawnik
 
 
post 29/01/2011, 20:29 Quote Post

Ciekawy to byłby sojusz z krajem ktory od wojen napoleonskich jest neutralny. Nie byli w NATO ani Lidze Narodów choc wtedy ryzyko wojny na kontynencie bylo faktycznie realne, a dzisiaj nikt nawet nie mowi o takiej mozliwości.Juz pomijam fakt że samo NATO rękoma i nogami broni się przed mowieniem o roli "odstraszyciela " Rosji i że to nie Rosja w ostatnich latach stawia bazy wojskowe na całym świecie Moim zdaniem pomysł z serii mocno egzotycznych i do traktowania z przymruzeniem oka.


Ten post był edytowany przez monx: 29/01/2011, 20:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/01/2011, 20:34 Quote Post

QUOTE(monx @ 29/01/2011, 20:29)
Ciekawy to byłby sojusz z krajem ktory od wojen napoleonskich jest neutralny.

Czyli, jak dobrze rozumiem, kraj neutralny, który od ponad 200 lat nie prowadził wojny z Rosją poczuł się przez nią zagrożony. Tylko, my już chyba w takim razie jesteśmy bezpieczni. Co za szczęście, że nie musimy się czuć zagrożeni.

Ale nie ma się co martwić: Szwedzi są znani ze swego panikarstwa. Byle bzdet i już sojusze obronne wszystkim dookoła proponują. To sprawa powszechnie znana...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
pak111
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 297
Nr użytkownika: 64.843

Zawód: BANITA
 
 
post 29/01/2011, 20:45 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 29/01/2011, 20:34)
kraj neutralny, który od ponad 200 lat nie prowadził wojny z Rosją poczuł się przez nią zagrożony
*


Hem, hem. Moze jakas motywacja dla swoich obaw?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/01/2011, 21:13 Quote Post

QUOTE(pak111 @ 29/01/2011, 20:45)
Hem, hem. Moze jakas motywacja dla swoich obaw?

Pewnie ten ich parlament to jakieś prawicowe oszołomy...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 29/01/2011, 21:24 Quote Post

Nie chcę tu nic insynuować, ale czyżby Europa (przynajmniej ta wschodnia) dążyła do nowej wojny ? Ukraińcy (niektórzy) domagają się zmiany granic, Szwecja chce sojuszu wojskowego z Polską jeszcze do tego dochodzą podejrzenia o "zamach" na tupolewa... Coś mi tu śmierdzi i wierzcie mi lub nie, ale dowiem się dlaczego. Musicie wiedzieć, że jestem dobrym słuchaczem, ale jeszcze lepszym obserwatorem. Moim zdaniem Polska powinna podchodzić teraz ostrożnie do stosunków z Rosją... i Ukrainą, bo sprawy w naszej części kontynentu mogą przybrać bardzo "ciekawy" obrót wydarzeń... Ale to tylko teoretyczne rozważania, więc zakończmy...

Ten post był edytowany przez Magnat Kresowy: 29/01/2011, 21:44
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
polpatr
 

Wielki Mistrz Jedi
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 771
Nr użytkownika: 53.851

Stopień akademicki: imperator
Zawód: obroñca imperium
 
 
post 29/01/2011, 22:53 Quote Post

Zaskoczyła mnie wiadomość o szwedzkiej propozycji sojuszu z Polską a dziwi mnie milczenie polskich mediów odnośnie sprawy. Co do Rosji, prowadzi imperialną politykę, przypomina mi państwo autorytarne. Oczywiście należy się temu sowieckiemu imperializmowi przeciwstawiać. Czy w taki sposób jaki proponują Szwedzi? Raczej nie w końcu jesteśmy świadkami "ocieplania" stosunków między Polską a Rosją, cokolwiek ten termin oznacza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Galvatron
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 132
Nr użytkownika: 69.232

 
 
post 29/01/2011, 23:23 Quote Post

1. Jeśli chodzi o siłę i wartość tego sojuszu, to suma zer nadal jest zerem. Jak Szwedzi boją się Rosjan, to niech wstępują do NATO.

2. Czy Autor ma jakieś realistyczne koncepcje zniszczenia Rosji?

3. "Zamach" w Smoleńsku i "rewizje granic" polsko-ukraińskich, to tylko bredzenie grupek oszołomów, którzy chcą na tym ugrać to i owo dla siebie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 29/01/2011, 23:27 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 29/01/2011, 19:33)
''stycznia 2011 roku komisja obrony narodowej parlamentu Szwecji uchwaliła pisemne zapytanie o możliwość zawarcia sojuszu wojennego z Polską.

Czy pełny tekst tego zapytania jest gdzieś dostępny?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
polpatr
 

Wielki Mistrz Jedi
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 771
Nr użytkownika: 53.851

Stopień akademicki: imperator
Zawód: obroñca imperium
 
 
post 29/01/2011, 23:34 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 29/01/2011, 23:27)
QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 29/01/2011, 19:33)
''stycznia 2011 roku komisja obrony narodowej parlamentu Szwecji uchwaliła pisemne zapytanie o możliwość zawarcia sojuszu wojennego z Polską.

Czy pełny tekst tego zapytania jest gdzieś dostępny?
*


W ogóle "nius" o sojuszu wydał mi się nieco "egzotyczny" - może wszystko to bujdy. Dysponuje ktoś wiarygodnym źródłem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
yulian
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 245
Nr użytkownika: 34.880

Stopień akademicki: wyzszy
 
 
post 30/01/2011, 4:16 Quote Post

QUOTE("polpatr")
W ogóle "nius" o sojuszu wydał mi się nieco "egzotyczny" - może wszystko to bujdy. Dysponuje ktoś wiarygodnym źródłem?


Informacja jest wiarygodna.

"The Swedish committee has forwarded Swedish Foreign Minister Carl Bildt a written question as to whether the Swedish government intends to respond to the sale of the Mistral ship and also has suggested that a closer military alliance with Poland maybe a way to go. "

http://www.stratfor.com/analysis/20110105-...s-baltic-region

http://www.youtube.com/watch?v=RMMQOSPM6RA...player_embedded

QUOTE("Galvatron")
Jak Szwedzi boją się Rosjan, to niech wstępują do NATO.


Problem w tym, że NATO to coraz bardziej fasadowy sojusz, który jest wewnętrznie podzielony. Jeśli Francja - członek NATO - sprzedaje Rosji nowoczesne okręty (za czym idzie udostępnienie nowych technologii), które mogą być przezeń rozlokowane na Bałtyku, to nie dziwi mnie wcale nerwowa reakcja Szwecji.

Uważam, że powinniśmy pójść na taką współpracę ze Szwecją (ma ona do zaoferowania swoje technologie, a także pewien kapitał inwestycyjny). Nie wiem tylko, co my mamy do zaoferowania Szwecji? Nasza marynarka wojenna jest przecież praktycznie zlikwidowana. Trochę lepiej jest z polskim wojskiem lądowym i siłami powietrznymi..

Ten post był edytowany przez yulian: 30/01/2011, 4:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 30/01/2011, 9:08 Quote Post

pak - skąd ty to wszystko wiesz? dry.gif

A poważnie to ten sojusz to coś nam daje? Jakieś poważne wzmocnienie naszego potencjału czy ewentualna wymierna pomoc w postaci wojsk?
Na mój gust to ten sojusz jest spóźniony o jakieś 400 no 300 lat.

Ten post był edytowany przez Alcarcalimo: 30/01/2011, 9:09
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Necrotrup
 

oszołom przemawiający językiem nienawiści ;)
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.743
Nr użytkownika: 1.208

 
 
post 30/01/2011, 13:48 Quote Post

Moi mili parafianie.
Tematy o ewentualnych konfliktach zbrojnych Polski z jej wschodnimi sąsiadami już na Forum są.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 30/01/2011, 16:19 Quote Post

Ale o co chodzi?

Szwedzi po prostu bardzo chętnie sprzedadzą nam wiele modeli swojego uzbrojenia (a w tej dziedzinie trzeba przyznać, że są świetni - szczególnie jeśli idzie o projekty okrętów, lotnictwo i broń przeciwpancerną), ewentualnie zainwestują w nasz przemysł zbrojeniowy, a zacieśnianie stosunków politycznych i militarnych temu sprzyja. Szwecja jest wprawdzie neutralna, ale na to nie znaczy, że rozbrojona - wręcz przeciwnie, posiadają oni siły zbrojne świetnie zorganizowane i nastawione na bardzo konkretnego przeciwnika (od ok. 50 lat).

Tyle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

7 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej