Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polacy u boku Szamila, Udział Polaków w powstaniu na Kaukazie
     
Artur M.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 7.757

Zawód: student
 
 
post 9/07/2005, 22:23 Quote Post

W latach 1834-59 w Dagestanie i Czeczenii trwało powstanie przeciwko Rosji, pod wodzą imama Szamila. Przyłączali się do niego Polacy; jeńcy i dezerterzy z armii carskiej w większości weterani powstania listopadowego. Podobno gwardią Szamila był oddział kawalerii złożony wyłącznie z Polaków. Wiecie może coś więcej o tej kwestii?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
oakmeke
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 779
Nr użytkownika: 1.449

 
 
post 10/07/2005, 7:50 Quote Post

Pisal troche o tym np Caban w "Sluzbie rekrutow z KO w armii carskiej w latach 1831-1873". Nie pamietam dokladnie, ale rozprawil sie z przekonianiem jakoby Polacy walczyli tysiacami po stronie "rebeliantow". Jesli walczylo to bardzo malo, a zbiegli z wojska Polacy byli przewaznie przez kaukaskich wojownikow wiezieni. "Gwardii" polskiej Szamila tez raczej nie bylo...

Smiale plany utworzenia silnego frontu kaukaskiego przeciw Rosji zlozonego z ludow Kaukazu i uciekinierow z armii carskiej snul ksiaze Czartoryski, ale niewiele wskural. No moze poza niezbyt udana wyprawa pulkownika Przewlockiego na statku "Chesapeak"...
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Artur M.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 7.757

Zawód: student
 
 
post 10/07/2005, 14:17 Quote Post

O kontaktach Adama Czartoryskiego z kaukazkimi powstańcami, ale i o polskiej gwardii Szamila, zwanej (jeśli mie pamięć nie myli) "błękitnymi huzarami" i liczącej ok. 200 -300 ludzi, czytałem kiedyś w artykule z Gazety Polskiej. Niestety niewiele z niego dziś pamiętam sad.gif . Jeżeli uda mi się go odnaleźć napiszę więcej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Artur M.
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 7.757

Zawód: student
 
 
post 1/08/2005, 22:08 Quote Post

Mam! smile.gif
O polskich gwardzistach Szamila pisze w "Gazecie Polskiej" Piotr Lisiewicz w artykule z 29 września 2004 ( powołuje się między innymi na konsula francuskiego, piszącego w 1844 o oddziale 400 jeźdźców polskich). Pisze też o wyprawie Przewłockiego z 1963 (już po klęsce Szamila) i wcześniejszej (1857) pułkownika Teofila Łapińskiego, który przybył na Kaukaz z oddziałem 80 ludzi i udało się mu nawet wygrać potyczkę z generałem Filipsonem oraz podpisać umowę z Szamilem w imieniu Czartoryskiego, ale ostatecznie ekspedycja ta skończyła się klęską.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Krist,.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 13.717

Krzysiek
Zawód: student
 
 
post 4/02/2006, 11:24 Quote Post

Polacy stanowili gwardię Szamila , i byli tam bardzo mile widziani .
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Primo!
 

ex moderator
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.066
Nr użytkownika: 2.660

Marcin ...
 
 
post 22/03/2006, 22:53 Quote Post

O Polakach - dezerterach z armii carskiej, którzy przeszli na stronę Szamila czytałem w książce Bohdana i Krzysztofa Baranowskich pt. "Polaków kaukaskie drogi". Polecam! rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej