Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

150 Strony « < 132 133 134 135 136 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Laicyzacja - nieuchronny proces ?, Polska, Europa, świat

Julius I

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 98.832

post 7/01/2020, 1:58 Quote Post

misza88

CODE
Po prostu przestrzegam przed bezkrytycznym posiłkowaniem się statystyką w tym względzie. Pisałeś o przyczynach bezpośrednich, a zatem jak rozumiem tych które jednostkowo dotyczą samobójców. Jak widać w googlach psycholodzy lubują się w badaniach opartych na ankietach.

Dane statystyczne pozwalają zorientować się w czynnikach mogących mieć wpływ na podejmowanie decyzji samobójczych przez młodzież i to tylko w skali ogólnej. Po to, żeby móc zaprojektować strategię i program zapobiegawczy temu zjawisku. Zostało to zresztą wymienione wśród celów pracy, którą przytoczyłeś.

CODE
Czy uważasz ze przyjęta metoda, czyli ankieta wśród nastolatków umożliwia osiągniecie celu pracy? Nastolatkowie - nawet jak problem to ich dotyczy nie koniecznie muszą udzielać odpowiedzi zgodnych z rzeczywistością. Psycholodzy czynią tak, bo tak jest najprościej - a artykuł w końcu trzeba napisać i wydać. Bogu dzięki nie deliberujemy nad czym czy ziemia jest kulista posiłkując się tego typu ankietami, a jest tak przede wszystkim z jednej przyczyny, możemy to łatwo i niepodważalnie zbadać w inny sposób.

Informacje z linkowanego artykułu w większości zgadzająsię z faktami, które ustalane są w gabinetach psychiatrów i terapeutów, których znam wielu. To w nich odbywa się robota nad określeniem przyczyn prób samobójczych wśród młodzieży. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że psychologowie oczekują by ich prace przyjmowano bezkrytycznie. Uważasz, że nie powinni przeprowadzać ankiet bo tak jest najprościej? Twoje złośliwe uwagi dot. kulistości Ziemii potwierdzają tylko, że masz mgliste pojęcie odnośnie diagnostyki psychiatrycznej w zakresie pracy z młodzieżą. Jak znasz lepsze metody badawcze to chętnie się z nimi zapoznam.

Ten post był edytowany przez Julius I: 7/01/2020, 2:01

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1996

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 7/01/2020, 10:35 Quote Post

@Julius I

Z @misza88 jest najwidoczniej taki problem, że jeżeli badania statystyczne wykazują zgodność zgłoszonym założeniem to są spoko i nie ma żadnych zastrzeżeń, a jeżeli badania pokazują coś zupełnie innego to respondenci kłamali (zwłaszcza Ci, którzy mieli brali udział w przytoczonym przeze mnie badaniu i na, którym się później oparł @misza88. Czemu mieliby kłamać w sprawie powodów dla, których chcieli popełnić samobójstwo zapewne nie zdoła wyjaśnić.). Rodzi się jednak poważny problem.
Artykuł, na którym oparł się na samym początku zawiera grafikę. Pokazuje ona nie tylko liczbę prób udanych i nieudanych, przekrój wiekowy, ale wykresy tyczące się powodów prób samobójczych. Jeżeli można to ująć w formie podium to na pierwszym miejscu jest choroba psychiczna (ponad 2400), drugie miejsce zajmuje zawód miłosny (chyba 1142), a na trzecim śmierć bliskiej osoby (211).
@misza88 odrzuca to i przyjmuję wyłącznie słupki pokazujące wzrost prób samobójczych? Bo pokazują to, co pasuje pod jego poglądy?
Rzucona przez niego teza o rosnącym "pokoleniu nihilistów" patrząc na nie jest błędna. W 2017r. w grupie 7-12 było 9 prób, w grupie 13-18 było 466. Rok później słupki w obu grupach drgnęły i to mocno zauważalnie 28 i 702. Pozwolę sobie zacytować końcówkę tego artykułu:

Eksperci zwracają uwagę, że radykalny wzrost prób samobójczych nałożył się na zmiany w systemie edukacji. W 2017 r. rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów, wydłużono szkołę podstawową. Pedagodzy zaznaczają, że był to okres, w którym problem odbierania sobie życia przez młodych został przykryty przez kryzysy generowane przez reformę. Do tego zaledwie 44 proc. szkół ma na etacie specjalistę, który jest kluczową osobą przy zapobieganiu takim zdarzeniom.

– Reforma nie jest podstawową przyczyną samobójstw. Chodzi o to, że ciągle rosnąca liczba dzieci z depresją nałożyła się na sytuację, w której było mniej czasu, żeby o nie zadbać i dostrzec ich problemy – uważa Artur Filipek ze szkoły podstawowej w Swarzędzu.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/ar...e-chce-zyc.html

Sarkastycznie ujmując choć temat poważny to nieoczekiwanie w 2017r. narodziło się "pokolenie nihilistów". rolleyes.gif

Z kolei patrząc na słupki o ogóle prób samobójczych w 2017r. nastąpił ich wzrost, przy czym u mężczyzn liczba prób uległa zmniejszeniu, a u kobiet wzrosła. Liczba prób zakończonych powodzeniem z kolei systematycznie się zmniejsza.

Patrząc na słupki o próbach samobójczych i "królowania" wśród nich chorób samobójczych potwierdza się, że depresja jest chorobą XXI wieku. Według WHO jest ona czwartą najpowszechniejszą chorobą na świecie. Opierając się na danych z tego forum 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, aż 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie. https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/samobojstwo

Tylko, że najłatwiej jest postawić diagnozę o rosnącym "pokoleniu nihilistów" i rzucić hasłem "nie chcę żyć". Proste rozwiązania są przecież najlepsze, a gdy boli to należy pozbyć się chorego miejsca. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 7/01/2020, 10:38

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1997

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 7/01/2020, 11:36 Quote Post

Julius I
CODE
Informacje z linkowanego artykułu w większości zgadzają się z faktami, które ustalane są w gabinetach psychiatrów i terapeutów, których znam wielu.

Dokładnie z takim rozkładem przyczyn? Z jakim przedziałem ufności? Z jakim marginesem błędu?
Przecież samobójcy to ludzie często niestabilni emocjonalnie, którzy siłą rzeczy nie są obiektywni w ocenie przyczyn swoich problemów.

CODE
Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że psychologowie oczekują by ich prace przyjmowano bezkrytycznie.

Nie piszę o oczekiwaniu psychologów a o naszej interpretacji ich badań.

CODE
Uważasz, że nie powinni przeprowadzać ankiet bo tak jest najprościej?

Uważam że nie powinni zakładać że wyniki ankiet są zgodne rzeczywistymi przyczynami samobójstw.

CODE
Informacje z linkowanego artykułu w większości zgadzają się z faktami, które ustalane są w gabinetach psychiatrów i terapeutów, których znam wielu. To w nich odbywa się robota nad określeniem przyczyn prób samobójczych wśród młodzieży.

Właśnie, w fotelu w gabinetach, na podstawie indywidualnej rozmowy psychologa/psychiatry z pacjentem a nie na podstawie ankiety! A takie rozmowy są znacznie trudniejsze do przeprowadzenia!

CODE
Twoje złośliwe uwagi dot. kulistości Ziemii potwierdzają tylko, że masz mgliste pojęcie odnośnie diagnostyki psychiatrycznej w zakresie pracy z młodzieżą

Nie wiem co było w tym złośliwego. To jest idealny przykład, jeżeli pytamy respondentów o przyczyny ich problemów i zakładamy że wyniki są zgodne z rzeczywistością to dlaczego nie można zapytać o inne sprawy? Oczywiście przykład o kulistości Ziemi to hiperbola, niemniej w obydwu przypadkach powinno się stosować inne metody. Pojęcie o diagnostyce psychiatrycznej mam niewielkie, aczkolwiek dane mi było żyć przez 25 lat z człowiekiem, który był leczony psychiatrycznie i miał za sobą kilka prób samobójczych. Pytanie jego o przyczyny jego problemów było z gruntu irracjonalne.

Ten post był edytowany przez misza88: 7/01/2020, 11:47

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1998

Arheim

VII ranga
Nr użytkownika: 70.627

Stopień akademicki: MS

post 7/01/2020, 12:03 Quote Post

W sumie to można znależć sporo przykładów z historii gdy rozmaite ważne figury związane z KRK przekonywały, że na tym padole to tylko łzy i cierpienie. Jak dla mnie deprecha.

Kto taki?I co to ma wspólnego z KRK?

User is online!  PMMini Profile Post #1999

Julius I

III ranga
Nr użytkownika: 98.832

post 7/01/2020, 12:40 Quote Post

@misza88

Dokładnie z takim rozkładem przyczyn? Z jakim przedziałem ufności? Z jakim marginesem błędu?
Przecież samobójcy to ludzie często niestabilni emocjonalnie, którzy siłą rzeczy nie są obiektywni w ocenie przyczyn swoich problemów.

Nie pisałem o dokładności tylko o ogólnej orientacji w przyczynach, które mogą acz nie muszą w jakimś ścisłym sensie być przyczyną prób samobójczych. Informacje statystyczne są po to aby przyjrzeć się tym danym, a nie prawdą objawioną. Jak pisałem wcześniej - podane przyczyny z tego artykułu są podzielane przez psychiatrów i terapeutów.

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że psychologowie oczekują by ich prace przyjmowano bezkrytycznie.

Nie piszę o oczekiwaniu psychologów a o naszej interpretacji ich badań.

Uważasz, że nie powinni przeprowadzać ankiet bo tak jest najprościej?
Uważam że nie powinni zakładać że wyniki ankiet są zgodne rzeczywistymi przyczynami samobójstw.

No to najpierw piszesz, że bezkrytycyzm psychologów nie dotyczy, a potem sugerujesz, że zakładają zgodność ankiet z rzeczywistością.

Nie wiem co było w tym złośliwego. To jest idealny przykład, jeżeli pytamy respondentów o przyczyny ich problemów i zakładamy że wyniki są zgodne z rzeczywistością to dlaczego nie można zapytać o inne sprawy?

O jakie sprawy? Zrównałeś metody badawcze stosowane, jak rozumiem, w astronomii z metodami stosowanymi przez psychiatrów i psychologów.

@ChochlikTW

Ja nie mam nic przeciwko ogólnym dywagacjom odnośnie kondycji polskiego (czy innego) społeczeństwa. W końcu informacje, o które tu się spieramy też nam mówią, że wśród ludzi nie jest najlepiej. Ale jakieś proporcje winny być zachowane. Nie można konkretnych problemów emocjonalnych ludzi łączyć ad hoc np. z nihilizmem.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2000

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 7/01/2020, 16:47 Quote Post

@Julius I

Ja się z Tobą w ponad 100% zgadzam!! wink.gif
Chcę tylko zwrócić Twoją uwagę, czy jest sens dyskusji z kimś kto bierze wycinek z badań, a odrzuca całą ich resztę? Albo się uważa, że badania statystyczne i ich wyniki są wartościowym argumentem, albo też odrzuca je w całości, bo nie pasują do założenia. Tymczasem @misza88 "wyjada" z badań tylko statystykę o rosnącej liczbie prób samobójczych, resztę wyrzuca do kosza, bawi się przy tym w eksperta od psychologii i psychiatrii, a lekarzy psych- uważa chyba za durniów, bo wierzą na słowo respondentom, którzy mieli za sobą taki epizod. I jeszcze argument o niestabilności psychicznej badanych, którzy według niego kłamią. Człowiek zdrowy psychicznie ucieka się do kłamstwa. Jest to oznaka niestabilności emocjonalnej?
Gdyby @misza88 zaliczyłby terapie u psychologa wiedziałby, że człowiek otwiera się przed nim niczym małż i nie w głowie mu kłamstwa. Taka osoba pragnie, aby ktoś ją wysłuchał, zrozumiał i nie ocenił, czy robi dobrze czy źle. Chce zrzucić brzemię.
Przy argumentacji i chwytach, które stosuje @misza88 na temat samobójstw uważam, że dyskusja z nim nie jest warta nawet ogarka od świecy.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 7/01/2020, 18:49

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2001

force

Preacher
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 7/01/2020, 18:47 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 5/01/2020, 21:00)
QUOTE(force @ 5/01/2020, 16:11)

Co ma rzymski-katolicyzm wspólnego, z chrześcijaństwem?
*

Chyba więcej niż protestantyzm głoszący jak to Pan Jezus przyszedł do gejów i lesbijek.
*

QUOTE(Quinque @ 6/01/2020, 23:34)
QUOTE(jkobus @ 5/01/2020, 16:22)
No cóż - trochę żałuję, bo ogólnie to Kolega ma ciekawe poczucie humoru i wiele wiedzy. Jednak na takie zacietrzewienie i chamstwo mogę zareagować tylko w jeden sposób: dodaję Kolegę do listy ignorowanych użytkowników. Więcej sobie nie podyskutujemy...
*

A dajże spokój. Przecież z chrześcijaństwem mają więcej wspólnego Skandynawscy Luteranie co to lesbijki na "arcybiskupki" mianują. Niż ci paskudni papiści co to obrazy czczo... sad.gif

QUOTE("Ida Wielkie Gniazdo")
Chyba więcej niż protestantyzm głoszący jak to Pan Jezus przyszedł do gejów i lesbijek

E tam. To i tak dobrze że nie głoszą jak w XVII wieku że Pan Jezus, jest drugim wcieleniem Sokratesa
*

Szanowne, Drogie Panie, Ido i Quinque ....Hhhhhh to co pisze ma charakter osobisty, niezobowiązujący. Rozumiem, iż macie prawo do własnych fantazji, w tym tych na tematy homoseksualne, czy lesbijskie, szanuje to ( nie jestem homofobem)niemniej .... Bez obrazy polecałem Forum Historycy.org, nieletniemu ....pokornie prosze o wyrozumiałość. sad.gif ( i nie zgłaszanie tych uwag do https://kph.org.pl/ )
Ad rem...
Pomine temat nihilistów, i zapytam o "kontrlaicyzację".
Kontrlaicyzaja, kojarzy mi sie z kontreformacją...Chodzi mi o kwestie zastosowania, pewnych środków wizualnych,elementu show, do utrzymania liczby(było pogłowie user Misza 88, zwrócł mi uwagę ,iż pogłowie jest odzwierzęce) wiernych, lub nawet zwiększenia takowego.
https://www.pch24.pl/synod-amazonski---kosc...a-,67139,i.html
Tak obserwuję wstawianie na ołtarze( konkretnie w kościele Santa Maria w Traspontina w Rzymie) figurek pogańskiej boginki Paczamamy ( Tu stwierdzam, iż nie krytykuje( a opisuje fakt), z żadnej strony( w tym teologicznej, Pismo dotyczy jedynie chrześcijan), każda inna religia, każdy kult, czy kościół, ma prawo wstawić sobie na ołtarze, kamienie ofiarne, czy do świetego gaju, wszelkie boginki, demony, czy wróżki zębuszki, to jej świete prawo, nikomu nic do tego sleep.gif )
https://www.pch24.pl/figurka-pachamamy-czcz...mi,71747,i.html
Czy podobny synkretyzm, odniesienie do formy, może dać sukces?
IMHO tak, osobiście odwiedziłbym rzymsko-katolicki kościół, nawet z czczej ciekawości, by zobaczyć, kapłanów "odzianych"( tu raczej pasuje, roznegliżowanych, pomalowanych, czy z piórami w różnych , naturalnych otworach ciała), w myśl rytu amazońskiego.
Kult Paczamamy- Matki Ziemi znakomicie pasuje, do trendu ekologicznego, Pan papież Franciszek, zapowiada nawet uzupełnienie dekalogu , grzech ekologiczny:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Papiez...ech-ekologiczny
Czy rzymskikatolicyzm zachamuje laicyzacje społeczeństwa?
Kontreformacja zakończyła się sukcesem( częściowym), czy odwołanie sie, do ekologizmu, okultyzmu, tradycji indiańskich, też ma szanse?

Ten post był edytowany przez force: 7/01/2020, 23:07

User is offline  PMMini Profile Post #2002

Quinque

IV ranga
Nr użytkownika: 103.687

Stopień akademicki: Obywatel Meksyku

post 7/01/2020, 22:00 Quote Post

QUOTE("Grzegorz B")
Technicznie to w Biblii są odpowiednie "paragrafy" jak i oddawanie czci obrazom

To dlaczego ikonoklazm to wymysł VIII wieku? I to wymysł mający fundamenty w islamskiej myśli?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2003

misza88

VIII ranga

Michal

post 7/01/2020, 22:38 Quote Post

Julius I
CODE
Nie pisałem o dokładności tylko o ogólnej orientacji w przyczynach, które mogą acz nie muszą w jakimś ścisłym sensie być przyczyną prób samobójczych. Informacje statystyczne są po to aby przyjrzeć się tym danym, a nie prawdą objawioną. Jak pisałem wcześniej - podane przyczyny z tego artykułu są podzielane przez psychiatrów i terapeutów.

Napisałeś wyraźnie: "Informacje z linkowanego artykułu w większości zgadzają się z faktami", nie pisałeś nic o jakiejś orientacji ogólnej (poglądowej?). Co to w ogóle oznacza w nauce? Zresztą doświadczenie ma dowodzić rzeczy dowodzonej. W tym przypadku ankieta skierowana do ankietowanych wcale nie musi "zgadzać się z faktami". Bo dlaczego miałaby? Przecież mowa o ludziach, którzy zazwyczaj mają problemy psychiczne!

CODE
No to najpierw piszesz, że bezkrytycyzm psychologów nie dotyczy, a potem sugerujesz, że zakładają zgodność ankiet z rzeczywistością.

I gdzie tutaj sprzeczność? Autorka omawianego artykułu zakłada że wyniki ankiet są zgodne z rzeczywistością. Nie powinniśmy bezkrytycznie podchodzić do tego typu wniosków.

CODE
O jakie sprawy? Zrównałeś metody badawcze stosowane, jak rozumiem, w astronomii z metodami stosowanymi przez psychiatrów i psychologów.

Nie tyle w astronomii (dlaczego akurat w astronomii?) co w nauce w ogóle. Posiłkować się ankietami jak najbardziej można ale z głową. Omawiana ankieta mówi nam o tym gdzie pacjenci widzą źródło swoich problemów a nie o tym gdzie ono rzeczywiście się znajduje.

force
CODE
( nie jestem homofobem) [...] Chodzi mi o kwestie zastosowania, pewnych środków wizualnych,elementu show, do utrzymania [B]pogłowia[/B] wiernych, lub nawet zwiększenia takowego.

Homofobem może nie jesteś, ale jak widać znajdzie się grupa, do której zwracasz się jak do zwierząt.

CODE
Czy rzymskikatolicyzm zachamuje laicyzacje społeczeństwa?
Kontreformacja zakończyła się sukcesem( częściowym), czy odwołanie sie, do ekologizmu, okultyzmu, tradycji indiańskich, też ma szanse?

Nie ma szans. Przyjmujemy protestancki "dobroludzizm" jak ktoś tutaj to dobrze nazwał. Na zbyt wiele wiernym się pozwala (jak wiadomo najważniejsze jest miłosierdzie, gdzie tam pokuta, zadośćuczynienie) jednocześnie nie dostrzega się żadnego problemu.

Ten post był edytowany przez misza88: 7/01/2020, 22:38

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2004

force

Preacher

Jacek Sebastian G

post 7/01/2020, 22:45 Quote Post

@misza88
Homofobem może nie jesteś, ale jak widać znajdzie się grupa, do której zwracasz się jak do zwierząt.

Chodzi ci, o słowo pogłowie(sprawdziłem w słowniku, faktycznie ma to również zastosowanie do zwierzat)??? Jesli tak, to zamień je sobie na liczbę, post edytowany zadowolony?
Nie ma szans. Przyjmujemy protestancki "dobroludzizm" jak ktoś tutaj to dobrze nazwał. Na zbyt wiele wiernym się pozwala (jak wiadomo najważniejsze jest miłosierdzie, gdzie tam pokuta, zadośćuczynienie) jednocześnie nie dostrzega się żadnego problemu.

Co to jest " protestancki dobroludzizm", w którym z kościołów protestanckich ,coś takiego wystepuje?
Masz na to jakieś dokumenty, oświadczenia, dekaracje, akta synodalne? Czy sobie tak folgujesz, ku własnej radości?
Edit:
Misza88, tak mi wytknał( może, i słusznie)zwierzęta....Co mnie naprowadziło na pewien pomysł....
Ofiary z zwierząt, może to mało ekologiczne, ale nastepnym krokiem, w rycie amazońskim, powinny być ofiary z zwierząt, to też jest widowiskowe, i przyciąga znaczną liczbę widzów...
Gdyby tak, gdyby miast obowiązkowej religii, w szkole publicznej,której to pan biskup sie domaga. Wprowadzić kult Paczamamy, ryt amazoński, ofiary z zwierząt, lub i dalej...Hmmm IMHO to interesujące.....

Ten post był edytowany przez force: 7/01/2020, 23:08

User is offline  PMMini Profile Post #2005

misza88

VIII ranga

Michal

post 7/01/2020, 23:09 Quote Post

force
CODE
Jesli tak, to zamień je sobie na liczbę, zadowolony?

Zadowolony.

CODE
Co to jest " protestancki dobroludzizm", w którym z kościołów protestanckich ,coś takiego wystepuje?
Masz na to jakieś dokumenty, oświadczenia, dekaracje, akta synodalne? Czy sobie tak folgujesz, ku własnej radości?

Masz rację, niepotrzebnie wrzuciłem wszystkich protestantów do jednego worka co może być krzywdzące dla niektórych kościołów protestanckich (mam nadzieję że i Ty nie będziesz wrzucał wszystkich katolików do jednego worka...). Mam na myśli anglikanizm, luteranizm państw zachodnich, np. duński i norweski, gdzie to wierni mają istotny wpływ na nauczanie kościoła, na to co nazywamy grzechem a co nie. Pisma świętego zmienić nie można ale nie według niektórych protestantów - przykład afirmacji związków homoseksualnych jest tego potwierdzeniem. Do tego dzieło Lutra "O nie wolnej woli", gdzie to człowiek jak sam tytuł wskazuje jest pozbawiony wolnej woli a jego uczynki w perspektywie zbawienia nie mają znaczenia.

Ten post był edytowany przez misza88: 7/01/2020, 23:16

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2006

dammy

VI ranga
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow

post 7/01/2020, 23:24 Quote Post

QUOTE(Quinque @ 7/01/2020, 23:00)
QUOTE("Grzegorz B")
Technicznie to w Biblii są odpowiednie "paragrafy" jak i oddawanie czci obrazom

To dlaczego ikonoklazm to wymysł VIII wieku? I to wymysł mający fundamenty w islamskiej myśli?
*

ST Ks. Wyjścia XX 4. (Dekalog):
"Nie uczynisz sobie obrazu rytego, ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie wzgórę i co na ziemi nisko, ani z tych, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się kłaniał ani służył."

NT List do Rzymian 23-25:
"I zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny i obrazy śmiertelnego człowieka, ptaków, czworonożnych zwierząt i płazów. 24 Dlatego wydał ich Bóg poprzez pożądania ich serc na łup nieczystości, tak iż dopuszczali się bezczeszczenia własnych ciał. 25 Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy, który jest błogosławiony na wieki. Amen."

Chrześcijanie od początku ignorowali ten zakaz czego przykładem chociażby rzymskie katakumby. Nie przeszkadza to jednak, że taki Tertulian w "De Idolatria" rozdział III pisał:
"...odkąd jednak diabeł stworzył rzeźbiarzy i wszelkiego rodzaju wytwórców obrazów, każda odmiana sztuki, tworząca bałwany, stała się źródłem bałwochwalstwa" za:
"Religie świata antycznego" T.VI "Chrześcijaństwo antyczne" Tadeusz Zieliński str.342

Mamy również listy biskupa cezarejskiego Euzebiusza do Konstancji (siostry ces. Konstantyna Wlk.) czy uchwałę synodu w Elwirze potępiającego rzeźbienie i malowanie podobizn Boga. Z kolei "trójca kappadocka" i Jan Złotousty byli przeciwni temu zakazowi i chyba to zadecydowało o tym, że ten zakaz nigdy zresztą specjalnie do końca nie respektowany w katolicyźmie i prawosławiu zanikł. I to mimo gromów Epifaniusza, a zwłaszcza św. Augustyna. Biskup rzymski Grzegorz Wielki definitywnie rozwiązał sprawę na Zachodzie aczkolwiek już wcześniejsi biskupi rzymscy się dystansowali od tego. Na Wschodzie za Justyniana Wlk. ten zakaz był całkowicie martwy.

Ten post był edytowany przez dammy: 7/01/2020, 23:45

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2007

force

Preacher

Jacek Sebastian G

post 8/01/2020, 6:59 Quote Post

@Misza88
Zadowolony

smile.gif Cieszę sie.
Masz rację, niepotrzebnie wrzuciłem wszystkich protestantów do jednego worka co może być krzywdzące dla niektórych kościołów protestanckich (mam nadzieję że i Ty nie będziesz wrzucał wszystkich katolików do jednego worka...).

Nie mi oceniać wiarę innych ludzi, czy komu oddają cześć, opisuje zjawiska,i fakty z tym powiązane, nikogo nigdy za krytykuje za forme kultu, czy przynależność religijną.
Mam na myśli anglikanizm, luteranizm państw zachodnich, np. duński i norweski, gdzie to wierni mają istotny wpływ na nauczanie kościoła, na to co nazywamy grzechem a co nie. Pisma świętego zmienić nie można ale nie według niektórych protestantów - przykład afirmacji związków homoseksualnych jest tego potwierdzeniem. Do tego dzieło Lutra "O nie wolnej woli", gdzie to człowiek jak sam tytuł wskazuje jest pozbawiony wolnej woli a jego uczynki w perspektywie zbawienia nie mają znaczenia.[/b]

Miszo, wiem iż "protestantyzm" to pojecie obszerne, ale czy Twoim zdaniem "afirmacja zwiazków homoseksualnych", to efekt laicyzacji, czy też próba przeciwdziałania takowej? O co chodzi?

Ten post był edytowany przez force: 8/01/2020, 7:12

User is offline  PMMini Profile Post #2008

Alcarcalimo

VII ranga
Nr użytkownika: 43.461

post 8/01/2020, 8:12 Quote Post

Mi się jednak wydaje, że ten fragment "
Do tego dzieło Lutra "O nie wolnej woli", gdzie to człowiek jak sam tytuł wskazuje jest pozbawiony wolnej woli a jego uczynki w perspektywie zbawienia nie mają znaczenia.
" w wypowiedzi miszy jest kluczowy.

Bo to stwierdzenie Lutra jest po prostu herezją, zaś obecne, co raz bardziej udane, próby ściągnięcia Kościoła na tą drogę są przyczyną jego słabości. I wspomnianej laicyzacji.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2009

misza88

VIII ranga

Michal

post 8/01/2020, 9:14 Quote Post

force

CODE
Miszo, wiem iż "protestantyzm" to pojecie obszerne, ale czy Twoim zdaniem "afirmacja zwiazków homoseksualnych", to efekt laicyzacji, czy też próba przeciwdziałania takowej? O co chodzi?

Raczej efekt takowej. Przeciwdziałań żadnych nie mamy.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2010

150 Strony « < 132 133 134 135 136 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej