Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Test Mtdna jest U5b1b1a ?, Czy mam pochodzenie od Wikingów ?
     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 6:15 Quote Post

Na początku przepraszam za jakieś błędy ale prawie 30 w stanach i może coś wyskoczyć nie tak:) Mam tez nadzieje ze dobra sekcje wybrałem. Wiec w poniedziałek rano dostałem moje dna testy, tu są wyniki:
Robert
100%
European
100.0%
Eastern European
82.8%
Southern European
10.2%
Balkan
9.3%
Broadly Southern European
0.9%
Northwestern European
3.3%
French & German
0.6%
Broadly Northwestern European
2.7%
Broadly European
3.7%
East Asian & Native American
< 0.1%
Broadly East Asian & Native American
< 0.1%
Unassigned
< 0.1%
Z czy nie byłem zaskoczony, co mnie zszokowało to moja haplogrupa od strony mamy jest U5b1b1a ?? bez tego "a" na końcu by było jeszcze bardziej zrozumiałe. Ta haplogrupa znajdowana jest u Sami people w północnej Norwegii(Lapończycy), co mnie zaskoczyło? Ostani tydzień spędziłem kontakt z ludźmi ba różnych stronach i się okazuje ze większość ludzi z ta grupa jest z Finlandii, Norwegii, północnej Szwecji, i pare wyjątków z północno zachodniej Europy. Wiec byłem trochę zszokowany, rozmawiając z osoba z Irlandii z tym samym mtDNA krora znała swoją historie do 1800 roku zaczęłam żartować ze się musi cofnąć 1000 lat do tylu jak to wikongowie tam broili:) w ten sam dzień znalazła się osoba z tym samym dna na Ukrainie. Teraz tak, ja jestem z Bieszczad, południowo wschodniej polski gdzie 1000 lat temu były tereny Rusji Kijowskiej. Zacząłem sobie kojarzyć i zagladnelem w historie no i tak, mordowali, grabowali, itd ale także handlowali z Bizancjum. Wiec Kijów byl po drodze i w 9 wieku zaczęli osiadać na terenie Kijowa i okolic, mieszać się ze Słowianami i przyjmować ich kulturę. Zaraz później powstała Rus Kijowsja, co zteszta szkoda jest co mongoli o tatarzy w 14 wieku tam zrobili. Wiec wracając do sedna to moje nrDNA musi pochodzić id wikingów osiadłych nad Dnieprem i innych rzekach, innego wytłumaczenia niemam? Trafiłem na ta stronę przypadkowo i po krutkim przeglądzie stwierdziłem ze jest to wiele ludzi z wielka wiedza. Ro tata na taz ciekawe Y DNA ale to inna sprawa, a podobno większość Polaków powinna mieć R1a1.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.033
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 17/11/2017, 8:31 Quote Post

QUOTE
The only Mesolithic sample from this study belonged to U5b1b1. The meaning of this result goes beyond U5=European HG, the subclade this Polish HG belonged gives more in-depth insight than that.

In the past year dozens of Mesolithic mitogenomes have been sequenced but U5b1b1 has popped up in only one sample: Kretuonas4, an individual from the Narva culture who belonged to U5b1b1a.


http://mtdnaatlas.blogspot.co.uk/2017/06/l...yel-poland.html

user posted image

https://en.wikipedia.org/wiki/Narva_culture

5509 ± 135 cal. BC (Janislawice, Poland) - U5b1b1
5500/5300-3100/2900 BCE (Kreutonas, Lithuania) - U5b1b1a

http://www.ancestraljourneys.org/mesolithicdna.shtml

Zrodlem U5b1b1a sa lowcy-zbieracze z terenow Polski/Litwy.

Ten post był edytowany przez Radek8484: 17/11/2017, 9:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/11/2017, 10:01 Quote Post

Robrojek
CODE
Teraz tak, ja jestem z Bieszczad, południowo wschodniej polski gdzie 1000 lat temu były tereny Rusji Kijowskiej.

Ino w Bieszczadach w latach 40-stych doszło do dość głębokiej wymiany ludności. Skąd właściwie dziadkowie są?
No i jeszcze jedna sprawa. Jakieś ślady szwedzko-fińskie w Polsce są bardzo prosto wytłumaczalne, bez odwoływania się do Wikingów - potop szwedzki. Aczkolwiek to raczej Y-chr, nie mtDNA.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.033
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 17/11/2017, 10:11 Quote Post

QUOTE
U5b1b1 is found throughout Europe and Africa. There are 18 test results that are U5b1b1* and these are found throughout Europe and also among the Berber people in north Africa. U5b1b1a (4000 ybp) is the largest subclade with 67 test results, and this is the so called “Saami signature” that is found at very high frequency among the Saami indigenous people of northern Scandinavia. However, U5b1b1a is also found frequently in eastern Europe with 7 test result from Belorus, Slovakia, Poland, Russia, Hungary, Bosnia and Croatia. One intriguing possibility is that U5b1b1a might indicate a common genetic ancestry among speakers of Uralic languages, including Finish and Hungarian. U5b1b1a has several named sister groups including U5b1b1b which has been found in Africa and Puerto Rico and might indicate a recent back migration of Europeans into Africa perhaps 3,000 years ago. U5b1b1d has only two FMS test results with ancestry in Italy and Spain. U5b1b1e has 3 FMS test results two of which have North African Berber ancestry. U5b1b1f has 4 FMS test result with ancestry in Germany, Italy, Russia and the Czech Republic.


https://www.familytreedna.com/groups/u-5b/about/results

user posted image
https://www.biorxiv.org/content/early/2017/...41.figures-only

Robrojek, czy moglbys wrzucic swoje Family Finder raw data na gedmatch (https://www.gedmatch.com), a takze napisac cos wiecej na temat tego Y-DNA?

U5b1b1a (predicted from 16144C)
user posted image

U5b1b1a (ancestral, no extra mutations)
user posted image

U5b1b1a*
user posted image

Ten post był edytowany przez Radek8484: 17/11/2017, 12:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 14:31 Quote Post

U5b1b1a jest maternal haplogrupa czyli od mamy strony. Dlatego niewydaje mi się żeby miało coś wspulnego ze szwedzkim potopem itd, gdzie wikingowie czy bliżej Waregowie osiedlali się na terenach Europy wschodniej z rodzinami. Napewno więcej ludzi będzie musiało zrobić testy żeby więcej informacji było. Może coś jest z językami ugryjskimi, jaczkolwiek Fin się dogada z Estończykiem to napewno się nie dogada z Węgrem, ale kto wie Węgrzy zachaczali moje tereny od czasu do czasu, może to ma jakieś powiązanie. Ktoś wspominał o mieszaniu się narodów w Bieszczadach w latach 40stych. Moja mama urodziła się w 1945, była z obrzez Bieszczad, bandy upa tam dochodziły ale nic tak poważnego. Jej mama urodziła się USA, moi pradziadkowie wjechali pod koniec XIX wieku, i na początku XX życie w stanach było bardzo ciężkie, i jako z bardzo niewielu imigrantów nie sprzedali wszystkiego i mogli wrucic do polski, mogę trochę głęboko wejść od mamy strony i nic nie mogę znaleść. Mój ojciec jest z serca Biedzczad ( sam byłem urodzony w Lesku ) jego haplogrupa jest J-L26 co jest bardzo niespotykana. W Bieszczadach do drugiej wojny światowej mieszkali Polacy, Łemkowie, Rusini, Ukraińcy i Słowacy pare metrów zboku, z religia ortodoksyjna, greko i rzymsko katolicka, ludzie przez wiele lat mieszkali z zoba w zgodzie, i malrzenstwa mieszane były raczej rzadkością. Niestety propaganda potrafiła ludzi przekręcić, Słowacja co to byś twór niemiecki i Ukraińcy co tez w pewnym sensie był ich tworem zaczęli mordować ludzi z krurymi żyli prze wieki. Moj dziadek od ojca strony stracil 5 braci beutalnie zamordowanych przez UPA. Wiec jeśli chodzi o mieszanie się narodów to bylo rzadkością i nie napewno w latach 40tych. Rus Halicko wołyńska i Rus czerwona jeszcze istniała po zawaleniu się kijowskiej na moich terenach i ro była tez ludność z wikingami zmieszana.
https://www.eupedia.com/europe/Haplogroup_U5_mtDNA.shtml

 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 14:34 Quote Post

U5b
U5b1: found in northwest Africa, western, central and north-east Europe, Central Asia and Siberia / found in Epipalaeolithic Germany, Switzerland and France.
U5b1a: found in Britain / found in Mesolithic Luxembourg
U5b1b : found in Mesolithic France and Poland
U5b1b1: found across Europe and in the Maghreb
U5b1b1a: found among the Saami (main and almost sole subclade), the Finns and the Yakuts
U5b1b1b: found among the Berbers and the Fulbe from Senegal
U5b1b1d: found in Spain and Italy.
U5b1b1e: found among the Berbers
U5b1b1f: found in Russia and Poland
U5b1b2: found mostly in Finland, but also in Norway and Ireland
U5b1c : found in Neolithic France and Germany
U5b1c1: found among the Basques, in the British Isles, Norway and Italy / found in Neolithic Germany
U5b1c2: found in Britain, Italy, Croatia and Central Asia (Tajikistan, Uzbekistan)
U5b1d
U5b1d1 : found in Mesolithic Germany
U5b1d1a: found among the Berbers
U5b1d1b: found in Italy and Siberia
U5b1d1c: found in the British Isles, France and Slovakia
U5b1d2: found in Ireland
U5b1e: found in Poland, Ukraine and Latvia
U5b1e1: found in central Europe and Scandinavia and north-west Russia
U5b1f: found among the Basques
U5b1g: found in northern Spain
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/11/2017, 15:06 Quote Post

CODE
Moja mama urodziła się w 1945, była z obrzez Bieszczad, bandy upa tam dochodziły ale nic tak poważnego.


Jak z dalekich obrzeży Bieszczadów (np Klimkówki) to wyjaśniałoby skąd skandynawskie geny rolleyes.gif
A do mieszania rodzin dochodziło. Zresztą pogranicze dawnej Rusi Czerwonej i Małopolski to była siekanina osadnicza z dużym udziałem niemieckim, a potem wołoskim, który sam w sobie też był siekaniną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 15:25 Quote Post

Mama z Rynanowa, kolo Klimkowkii. To jakim cudrm pochodzenie skandynawskie? Uszy i oczy szeroko otwarte:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/11/2017, 15:30 Quote Post

QUOTE(Robrojek @ 17/11/2017, 16:25)
Mama z Rynanowa, kolo Klimkowkii. To jakim cudrm pochodzenie skandynawskie? Uszy i oczy szeroko otwarte:)
*




Aaaa no to wszystko jasne rolleyes.gif . Jest legenda, jak to rozbity oddział szwedzki, który Krosno oblegał, zasiedlił Klimkówkę i okolice. Ale to tylko legenda sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 15:35 Quote Post

Carantuhill- z jakich okolic? Wiesz gdzie Jasio Wędrowniczek jest?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.080
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/11/2017, 16:19 Quote Post

Robrojek, wyedytuj te posty pod kątem ortografii bo jak się widzi te wszystkie wrucic i małrzeństwa to zakręt hipokampa się prostuje i trypra siatkówki można dostać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 16:28 Quote Post

Na początku przeprosiłem, przez ostatnie 30 lat nie pisze po polsku, trochę się więcej mówi. Przepraszam
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/11/2017, 16:46 Quote Post

QUOTE(Robrojek @ 17/11/2017, 16:35)
Carantuhill- z jakich okolic? Wiesz gdzie Jasio Wędrowniczek jest?
*



Małopolskie i Podkarpackie nie mają dla mnie tajemnic rolleyes.gif Ale mieszkam kawałek dalej. Wysuwanie hipotez bez uwzględnienia skomplikowanej historii tych ziem mija się z celem. Tam było podobne poplątanie jak na Kresach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 17:08 Quote Post

Zgadzam się, tereny te przeszły swoje narodowo i kulturowo. Matenal mtDNA jest od lini matek, gdy by to było Y DNA to bardziej prawdopodobne. Historycy.org naprawdę mnie zszokowała, jest co czytać, nowe hobby tylko czas znaleśćsmile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Robrojek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 102.576

Robert Tobolewski
Zawód: Technician
 
 
post 17/11/2017, 17:49 Quote Post

carantuhill - pytanie: mama i większość ludzi w Rymanowie mała niemieckie nazwiska?, często ze zmienionymi literami żeby podchodziły po język polski. Oczywiście Rymanow miał prawie 2k Żydów przed pierwsza wojna światowa, tez niemieckopdobne nazwiska ale to inna historia, co tez jest ciekawe ile to Żydzi z czasów Biblii a ile to Hazarowie:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej