Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koncepcja federacyjna: korzysci gospodarcze,
     
czterokuba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 84.644

Jakub Janiszewski
Zawód: uczeñ
 
 
post 29/10/2013, 19:58 Quote Post

Witam.Otóż będę brał udział w debacie i muszę mówić o plusach tej koncepcji w gospodarce.Szukałem już w kilku miejscach ale kompletnie nic o tym nie pisze.Proszę o szybką pomoc.Potrzebuje to na jutro.Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
farkas93
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.244
Nr użytkownika: 73.595

Zawód: student
 
 
post 29/10/2013, 23:45 Quote Post

No to chociażby fakt, ze Ukraina nazywana ze względu na swoje rolnictwo spichlerzem Europy mogłaby zaopatrzać między innymi nas.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
czterokuba
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 84.644

Jakub Janiszewski
Zawód: uczeñ
 
 
post 1/11/2013, 13:31 Quote Post

Ma ktoś jeszcze jakieś informacje?Trochę już tego zebrałem.Mam pytanie czy gdyby federacja doszła do skutku Polska miała by dostęp do dwóch mórz?Czy po federacji liczebność i potęga naszej armii wzrosła?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 10/08/2014, 14:25 Quote Post

Zasadnicza sama koncepcja federalizacji wydaje mi się nierealna. Petrula pomarł nas tylko dlatego, że został przyparty do muru. Oddanie Polakom Wołynia i Galicji przysporzyło mu sporo niechęci Ukraińców, a wracając do gospodarki;
Ukraińcy oddali Polakom koncesy w kopalniach Ukraińskich i pierwszeństwo w wydobywaniu fosforytu na Podolu.
Podobnie się sprawa miała z portami, Polska flota miała stacjonować na Morzu Czarnym, i jak w przypadku kopalni oddali nam koncesy w portach.
Gwarantowali wolny przepływ towaru i kapitału pomiędzy naszymi krajami, stanami... czy czymkolwiek czym mieliśmy być w tej federacji.
Co do komunikacji, miała powstać linia kolejowa Warszawa-Kijów i kanał pomiędzy Bugiem a Dniestrem,
Według planów Polska z Ukrainy miałaby sprowadzać żywność, złom i rudy metali, fosforyty, wełnę, szmaty, szczecinę, skóry, cukier, len, konopie i inwentarz. Z kolei za Zbrucz eksportowalibyśmy maszyny rolnicze, narzędzia, naftę i wyroby włókiennicze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 10/08/2014, 15:42 Quote Post

Ad.Arkan;
QUOTE
Ukraińcy oddali Polakom koncesy w kopalniach Ukraińskich i pierwszeństwo w wydobywaniu fosforytu na Podolu.
Czyli koncesje. A skąd to wiesz?
QUOTE
Podobnie się sprawa miała z portami, Polska flota miała stacjonować na Morzu Czarnym, i jak w przypadku kopalni oddali nam koncesy w portach.
Jak wyżej + moja uwaga; Najpierw URL musiała by te porty mieć.
QUOTE
Co do komunikacji, miała powstać linia kolejowa Warszawa-Kijów
Taka linia istniała od conajmniej 1876 roku.
QUOTE
Według planów Polska z Ukrainy miałaby...
Co to za plany były?
Ja tam wiem tylko tyle, że w puncie VI Umowy Warszawskie z kwietnia 1920 roku pisało - "Zostają zawarte umowy gospodarcze..."
Ale jakie? Nie wiadomo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 10/08/2014, 18:42 Quote Post

QUOTE
Czyli koncesje. A skąd to wiesz?


Były w ,,Wielka Wojna na Wschodzie'' (bodajże w 4 odcinku,)

QUOTE
Co to za plany były?
Ja tam wiem tylko tyle, że w puncie VI Umowy Warszawskie z kwietnia 1920 roku pisało - "Zostają zawarte umowy gospodarcze..."
Ale jakie? Nie wiadomo.


Te plany wymian wziąłem stąd
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 10/08/2014, 18:52 Quote Post

Aaaa;
Jan Bolanowski takie głupoty wypisuje.

Arkan;
Sprawdź sobie kiedy dokładnie Ukraina posiadła Krym i dzięki komu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 10/08/2014, 18:55 Quote Post

QUOTE
Arkan;
Sprawdź sobie kiedy dokładnie Ukraina posiadła Krym i dzięki komu.



Nie no, wiem skąd ma, ale wiesz mogło chodzić np. o Odesse.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 10/08/2014, 19:11 Quote Post

Ta również nie była w posiadaniu URL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 10/08/2014, 21:51 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 10/08/2014, 18:52)
Aaaa;
Jan Bolanowski takie głupoty wypisuje.
*


Czemu od razu głupoty? J. Pisuliński w Nie tylko Petlura dosyć dokładnie wypisuje potencjalne korzyści gospodarcze oraz plany II RP w stosunku do URL. Wśród nich znajduje się cały szereg koncesji oraz monopoli Polaków na ukraińskim przemyśle.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 10/08/2014, 22:31 Quote Post

Względem tego, co nastąpiło, a co planowano jest różnica.

Nie widzę konkretnej umowy gospodarczej i tych koncesyj RP z URL.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 10/08/2014, 23:14 Quote Post

CODE
No to chociażby fakt, ze Ukraina nazywana ze względu na swoje rolnictwo spichlerzem Europy mogłaby zaopatrzać między innymi nas.


Tylko, że Polska też produkowała dużo żywności i nie mieliśmy zbyt dużo obszarów przemysłowych, które wymagałyby żywienia.

Chciałbym też zauważyć, że używanie koncepcji federacyjnej na oznaczenie sojuszu z Ukrainą jest mało logiczne. Nikt nie proponował federacji z Ukrainą.

Problem z koncepcją federacyjną był taki, że ani w Polsce, ani w krajach na wschód od niej, nie było za bardzo społeczeństwa obywatelskiego, przyzwyczajonego do demokracji i samorządu. Poza tym najważniejszą linią podziałów między ludźmi była różnica w narodowości i religii. W takich warunkach federacja była iluzją.

Ukraina Petlury również była iluzją.

Mi się wydaje, że jedyny scenariusz udanego wdrożenia federacji byłby, gdyby Polska dostała znaczące wsparcie ze strony USA. Tylko USA mogłoby zależeć na demokracji w Polsce, a gdyby zainwestowali trochę dolarów, to mogłoby wesprzeć instytucje demokratyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 11/08/2014, 7:47 Quote Post

Dla mnie cała koncepcja federacyjna była ułudą. Zważywszy na to, że Polacy mieli na pieńku z prawie każdym innym narodem z domniemanej federacji, no może poza Białorusią.
Notabene Polacy (jak większość narodów wschodnich) nie dojrzała do demokracji i zwyczajnie jej nie chce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 11/08/2014, 9:45 Quote Post

QUOTE(Arkan997 @ 11/08/2014, 8:47)
Dla mnie cała koncepcja federacyjna była ułudą. Zważywszy na to, że Polacy mieli na pieńku z prawie każdym innym narodem z domniemanej federacji, no może poza Białorusią.
Notabene Polacy (jak większość narodów wschodnich) nie dojrzała do demokracji i zwyczajnie jej nie chce.
*


Nie, no wybacz, w Polsce demokracja (szlachecka - nieważne jak nieścisłe jest to pojęcie) była na długo przed tym, jak komukolwiek śniło się takie chociażby USA czy rewolucja francuska, ale nie, Polacy, nie dojrzeli do demokracji. dry.gif Serio?
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 11/08/2014, 11:40 Quote Post

QUOTE
Nie, no wybacz, w Polsce demokracja (szlachecka - nieważne jak nieścisłe jest to pojęcie) była na długo przed tym, jak komukolwiek śniło się takie chociażby USA czy rewolucja francuska, ale nie, Polacy, nie dojrzeli do demokracji. dry.gif Serio?


Nie, no wybacz, ale zważ na to co się działo w demokracji szlacheckiej. Pusty skarbiec, brak armii to tylko jedno, ale większość szlachty dbała tylko o swój dobytek.

Poza tym demokracja to ustrój którego większość polaków nie chce. Wiem, że teraz raczej ciężko byłoby przejść do monarchii, ale chociaż moglibyśmy ograniczyć role parlamentu na rzecz prezydenta.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej