Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Antynatalizm
     
starscream
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 217
Nr użytkownika: 25.031

 
 
post 29/07/2015, 18:05 Quote Post

Podobno Kelthuz jest radykalnym antynatalistą... wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 29/07/2015, 22:42 Quote Post

QUOTE
Gdyby istniał środek pozwalający jeść i nie wydalać, tak jak istnieje środek by uprawiać seks i nie zapładniać, głupotą byłoby nieskorzystanie.

Mam dla kolegi dobrą wiadomość, już pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku opracowano taką metodę. Nazywa się to całkowite żywienie pozajelitowe wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 30/07/2015, 1:07 Quote Post

No nie do końca o to chodziło. Nadto, antykoncepcja nie jest przerwaniem jakiegoś domyślnego stanu, to raczej ciąża - ludzie starają się o dzidzie, bo wszyscy tak robią. Albo po prostu chcą mieć niewolników na starość rolleyes.gif A, zapomniałem, wielka miłość, troska i te sprawy... A zająć się dzieckiem, które nie pochodzi z własnego odpływu ściekowego już nie teges? W kategorii "bezmyślny, samolubny akt" rozmnażanie zgarnia wszystkie nagrody.

Ten post był edytowany przez egz: 30/07/2015, 1:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 30/07/2015, 8:33 Quote Post

Podobny wątek istnieje też na moim ulubionym końskim forum. O tyle jest tam bardziej na miejscu, że jeździectwo to sport w 90% sfeminizowany, więc i na forum prawie same laski. Jak łatwo się domyślić, większość z tych, które parę lat temu udzielały się namiętnie w wątku o niechęci do posiadania dzieci - w tej chwili piastuje już własne pociechy... Tak więc, mam dla Kolegi dobrą wiadomość: to przechodzi! Z czasem...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 30/07/2015, 9:32 Quote Post

egz mogę rozmawiać na argumenty, ale nie mam zamiaru odpowiadać na emocje, bo nie jestem psychologiem. Notka biograficzna wyjaśniłaby pewnie w pełni Twoje podejście, ale dziękuję...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 30/07/2015, 12:42 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 30/07/2015, 8:33)
Podobny wątek istnieje też na moim ulubionym końskim forum. O tyle jest tam bardziej na miejscu, że jeździectwo to sport w 90% sfeminizowany, więc i na forum prawie same laski. Jak łatwo się domyślić, większość z tych, które parę lat temu udzielały się namiętnie w wątku o niechęci do posiadania dzieci - w tej chwili piastuje już własne pociechy... Tak więc, mam dla Kolegi dobrą wiadomość: to przechodzi! Z czasem...
*



Ta niechęć wynikała z kwestii etyczno-logicznych, czy może raczej hedonistycznych? Bo jeśli to drugie, to nie są podobne ani trochę.

QUOTE(Jones777 @ 30/07/2015, 9:32)
egz mogę rozmawiać na argumenty, ale nie mam zamiaru odpowiadać na emocje, bo nie jestem psychologiem. Notka biograficzna wyjaśniłaby pewnie w pełni Twoje podejście, ale dziękuję...
*



Zawsze jestem otwarty na propozycje nieegoistycznego, niezapętlonego argumentu za posiadaniem potomstwa. (Przykładem pętli jest np.: "musimy mieć dzieci, inaczej ludzkość by wyginęła").
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Reaction
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 575
Nr użytkownika: 74.824

Zawód: Student
 
 
post 30/07/2015, 15:48 Quote Post

QUOTE
O tyle jest tam bardziej na miejscu, że jeździectwo to sport w 90% sfeminizowany, więc i na forum prawie same laski.


Kobieta antynatalistka to oksymoron. Gdyby to byli mężczyźni, to może uznałbym wartość Twojej argumentacji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 30/07/2015, 16:59 Quote Post

Djuna Barnes była anty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 6/08/2015, 7:28 Quote Post

CODE
Ale do czego zmierzam tą nikogo nieinteresującą, autobiograficzną notką? A że z tego całego sentymentu dokonałem drobnej zmiany, tj. zamiast gadać o moralności przeszedłem na racjonalność właśnie. Rozmnażać się to może pies, bakteria, chwast; człowiekowi nie przystoi.

Możesz wyjaśnić jaki jest związek pomiędzy racjonalnością a czymś co "nie przystoi".
CODE
ludzie starają się o dzidzie, bo wszyscy tak robią

Równie dobrze można napisać: ludzie jedzą bo wszyscy tak robią....
CODE
W kategorii "bezmyślny, samolubny akt" rozmnażanie zgarnia wszystkie nagrody.

Jedzenie również jest strasznie egoistyczne dokładnie na takiej samej zasadzie jak rozmnażanie.

Ten post był edytowany przez misza88: 6/08/2015, 7:31
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 6/08/2015, 9:49 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 6/08/2015, 7:28)
Możesz wyjaśnić jaki jest związek pomiędzy racjonalnością a czymś co "nie przystoi".


Naturalnie. Wszystkie znane nam organizmy powstały w wyniku rozmnażania i będą ten cykl bezwolnie kontynuować. H. sapiens ma niepowtarzalną okazję by stanąć - i jak głosi jeden z łacińskich członów - POMYŚLEĆ. Nad sensem, nad celem, nad zyskiem i stratą. Jak dotąd żadnych pozytywnych przesłanek ku temu procesowi nie znaleziono. Skoro mimo to ktoś podejmuje działanie takiego kalibru w swym pniu skrajnie irracjonalne, czy przesadą będzie stwierdzić, że w ten sposób traci miano człowieka? Brońcie bogowie, nie mówię tu, że mający dzieci to podludzie... Prędzej, że ich niemający to nadludzie. rolleyes.gif

QUOTE(misza88 @ 6/08/2015, 7:28)
Równie dobrze można napisać: ludzie jedzą bo wszyscy tak robią....


Skoro tak, to niech przemówi empiria. Ty nie będziesz jeść przez dwa miesiące, ja nie będę nikogo zapładniać. Potem niezależny ekspert spróbuje porównać nasz dobrostan (chociaż coś mi mówi, że do mnie może przyjść psycholog, zaś do ciebie - patolog).

QUOTE(misza88 @ 6/08/2015, 7:28)
Jedzenie również jest strasznie egoistyczne dokładnie na takiej samej zasadzie jak rozmnażanie.


https://www.youtube.com/watch?v=296MDJlSYR0
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 6/08/2015, 16:52 Quote Post

Podstawowym argumentem za rozmnażaniem się jest... miłość! To tak samo jak w klasycznej przecież doktrynie emanacji Plotyna - "nadmiar" bytu przelewa się od Jedynego przez kolejne, coraz to niższe stopnie doskonałości, aż do prostej materii. Jeśli dwoje ludzi się kocha, tej miłości w pewnym momencie staje się zbyt wiele tylko dla nich - potrzebują przelać ją na kogoś (lub w ostateczności na coś...) jeszcze. Po to, żeby tego kogoś kochać - a nie po to, aby go wykorzystywać, czy z jakichkolwiek innych, egoistycznych powodów...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 6/08/2015, 17:56 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 6/08/2015, 16:52)
Jeśli dwoje ludzi się kocha, tej miłości w pewnym momencie staje się zbyt wiele tylko dla nich - potrzebują przelać ją na kogoś (lub w ostateczności na coś...) jeszcze.


Mogą adoptować. Czemu nie, pomijając oczywiście popularne przeświadczenie, że to ostateczne wyjście dla bezpłodnych? Odpowiedź zdaje się prosta; żeby się matka mogła sztachnąć oksytocyną, a ojciec poczuć, że w końcu jego krew. Czyli dalej egoizm, choć w kamuflażu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
jkobus
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.397
Nr użytkownika: 65.292

Jacek Kobus
Stopień akademicki: mgr
Zawód: rolnik
 
 
post 7/08/2015, 4:45 Quote Post

No i co w tym niby złego..? Że sparafrazuję Kolegę sprzed paru postów: skoro jest środek, który pozwala bezkarnie sztachnąć się oksytocyną (a wcześniej i innymi fajnymi substancjami, by tak rzec - na etapie planistyczno - inicjalnym...), to głupi, kto się nie sztachnie..! Osobliwie, że to i zdrowe i przyjemne i jeszcze Bogu miłe...

Poza tym, pogadajmy za 10 lat. Albo i za 20. Ja tam jeszcze pięć tygodni temu byłem święcie przekonany, że takie przyjemności to nie dla mnie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 7/08/2015, 10:54 Quote Post

Ludzie mogą mieć, i miewają, różnorakie, w tym bardzo poważne powody, żeby nie płodzić dzieci, ale po co dorabiać do tego ideologię?!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
egz
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 32
Nr użytkownika: 97.590

 
 
post 7/08/2015, 17:12 Quote Post

QUOTE(jkobus @ 7/08/2015, 4:45)
No i co w tym niby złego..? Że sparafrazuję Kolegę sprzed paru postów: skoro jest środek, który pozwala bezkarnie sztachnąć się oksytocyną (a wcześniej i innymi fajnymi substancjami, by tak rzec - na etapie planistyczno - inicjalnym...), to głupi, kto się nie sztachnie..! Osobliwie, że to i zdrowe i przyjemne i jeszcze Bogu miłe...

Poza tym, pogadajmy za 10 lat. Albo i za 20. Ja tam jeszcze pięć tygodni temu byłem święcie przekonany, że takie przyjemności to nie dla mnie...
*



Zaiste, to dobry moment, by wrócić na chwilę do etyki. Jeśli ktoś ma środki i wolę, by zająć się jakimś małym stworzeniem na "pełen etat", przeznaczanie ich na kogoś, kto tego wcześniej nie potrzebował (chyba że wierzyć, że w jakiejś formie istniejemy przed poczęciem i bardzo nam smutno z tego powodu) wydaje się być marnotrawstwem porównywalnym z niszczeniem nadwyżek jedzenia na oczach głodnych.

QUOTE(kundel1 @ 7/08/2015, 10:54)
Ludzie mogą mieć, i miewają, różnorakie,  w tym bardzo poważne powody, żeby nie płodzić dzieci, ale po co dorabiać do tego ideologię?!
*



To nie bezdzietni powinni szukać powodów żeby nie płodzić dzieci, tylko na odwrót.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej