Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
9 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Średniowieczne tarcze
     
Cartaphilus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 913
Nr użytkownika: 40.789

M. R.
Stopień akademicki: mgr prawa
 
 
post 2/01/2009, 10:56 Quote Post

Zainteresowała mnie kwestia tarcz jakie stosowano w średniowieczu. W internecie nie znalazłem zbyt wielu ciekawych informacji na ten temat. Wiadomo mi o tarczach okrągłych z umbo lub bez, migdały, a w okresie późniejszym również tarcze trójkątne lub pawęż.
Proszę o informacje na temat jakie jeszcze były tarcze. Jak były skonstruowane ? Obrazki mile widziane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 2/01/2009, 13:07 Quote Post

Ogólnie rzecz biorące do tych tarcz które wymieniłeś można dodać tarcze z "wycięcie" na podparcie kopii.

Niewiem co wiesz o tarczach, ale mam coś u siebie na dysku po za mnóstwem obrazków z wojami i ch tarczami oraz jakies pdf czy coś w tym stylu podaj mi e-mila
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 2/01/2009, 14:12 Quote Post

Polecam przeszukać forum freha

Ja napisze coś od siebie wieczorem jak będę miał trochę czasu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/01/2009, 18:57 Quote Post

W Rzeszy do pojedynków sądowych używano specjalnych tarcz służących zarówno jako bron jak i ochrona. No isą jeszcze oczywiście tarcze do pojedynków prywatnych (choć to juz raczej renesans) zaopatrzone w różnego rodzaju spręzyny, kolce, druty dołamania broni przeciwwnika. Zdjęcia powinny byc gdzieś na forum FREHA

Załączony/e obraz/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 2/01/2009, 22:21 Quote Post

W średniowieczu używano różnorodnych tarcz, poczawszy od dużych okrągłych, których Anglicy używali pod Hastings, powszechnych także w Skandynawii oraz Cesarstwie Bizantyjskim, do tarczy o ostrych krawędziach. W XI w. najpopularniejszą odmianą była tarcza o migdałowatym kształcie, która osłaniała normańskiego wojownika od szyi do palców stóp z jego lewej strony. Wyrabiano ja z drewna i obciągano ją utwardzaną skórą. Takie tarcze były przeznaczone do walki na grzbiecie konia (choć wykorzystywano ją przez piechotę) i miały zaokrąglony szczyt. Używały ich wojska Wilhelma Zdobywcy pod Hastings oraz na wzgórzu Senlac. W czasie pierwszej krucjaty umba oraz elementy metalowe pokrywano malowaną dekoracją. W XII w. tarcze maja płaski szczyt i zwykle noszą znaki heraldyczne lub bojowe. W j. ang. Oprócz słowa shield używa się jeszcze słowa targe, oznaczające okrągłą tarczę szkocka, drewnianą i powlekaną skórą. XII- wieczna piechota używała niekiedy dużej tarczy zwanej talevas. Tę formę powtarzały typowe tarcze herbowe. Innym rodzajem tarczy jest pawęż. Gdy kusznicy genueńscy nieroztropnie porzucili pawęże pod Crecy skończyło się to masakrą. W tym samym czasie na wyposażeniu łuczników są małe puklerze, niekiedy metalowe. Do końca XV w. zarzucono stosowanie tarczy na rzecz pogrubianej płyty zbroi. Wyjątkiem była tarcza a(z kreseczką nad „a”) bouche. Miała ona wyciecie pozwalające na swobodne ruchy kopią.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/01/2009, 22:32 Quote Post

QUOTE
wyposażeniu łuczników są małe puklerze
te puklerze (buckler?)są również używane jako element uzbrojenia cywilnego, dopełniaja miecz lub kord.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 3/01/2009, 0:09 Quote Post

Ach, tarcze to temat - rzeka, żeby nie powiedzeć, że tamat - morze albo i ocean.

QUOTE
W średniowieczu używano różnorodnych tarcz, poczawszy od dużych okrągłych, których Anglicy używali pod Hastings, powszechnych także w Skandynawii oraz Cesarstwie Bizantyjskim
Także wśród Franków, Longobardów, "Starych" Sasów i właściwie wszystkich ludów pochodzenia germańskiego. Co ciekawe w Skandynawii utrzymał się płaski kształt a na kontynencie zaczeto używać wypukłych.
Pewną liczbę odkopano także na terenach Rusi ale trudno orzec czy były one popularne także wśród miejscowych czy tylko u przybyszów ze Skandynawii.
QUOTE
W XI w. najpopularniejszą odmianą była tarcza o migdałowatym kształcie, która osłaniała normańskiego wojownika od szyi do palców stóp z jego lewej strony
A nie-normańskiego już nie osłaniała? rolleyes.gif

QUOTE
Wyrabiano ja z drewna i obciągano ją utwardzaną skórą.
Tu wykażę się nie lada upierdliwoscią - jest wielce prawdopodobnie, że twardość skóry uzyskiwano nie poprzez jej utwardzanie ale nie-zmiękczanie -innymi słowy wyprawiano ją ale nie garbowano przez co po wyschnięciu stawała się twardą skorupą.

QUOTE
XII- wieczna piechota używała niekiedy dużej tarczy zwanej talevas. Tę formę powtarzały typowe tarcze herbowe.
Pierwsze słyszę tę nazwę. Chodzi o jakąś specyficzną odmianę czy to tylko jakieś obce słowo na tarcze trojkątną?

QUOTE
Do końca XV w. zarzucono stosowanie tarczy na rzecz pogrubianej płyty zbroi. Wyjątkiem była tarcza a(z kreseczką nad „a”) bouche. Miała ona wyciecie pozwalające na swobodne ruchy kopią.
Ależ to przesadne uogólnienie. W XVI w używano jeszcze tarcz - chociażby pawęży (Jan Tarnowski wspomina o nich pisząc "O zataczaniu taboru"), pawężek, puklerzy (do pojedynków), kałkanów (Rzeczpospolita i Europa wschodnia), tarcz husarskich i różnych wymyślnych tarcz pojedynkowych o których pisał przed chwilą Lancelot.
Niżej na rycinie z epoki mamy nawet landsknechtów z pawężkami. Niektórych tych typów nawet dłużej niż tylko w XVI stuleciu.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 3/01/2009, 0:18 Quote Post

Jeśli uważasz temat za ocean to usprawiedliwiając się uznam swój posta za tyci źródełko z ktorego własnie teraz wypływa strumien itd wink.gif Co do tych „łapanek” przyznam, że pisałem z pamięci i racz wybaczyć mnie nie tyle co laikowi, ale komuś nieco ponadto laikowi w sprawach wojskowości sredniowiecza

Co do talevas'a gdzieś wyczytałem ale na prawde niepomne gdzie, że była "to duża tarcza używana przez piechotę"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
WracisławCzarny
 

Jednoosobowa Inwazja Barbarzyńców
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 733
Nr użytkownika: 5.644

Stopień akademicki: mgr
Zawód: Technik obróbki wody
 
 
post 3/01/2009, 0:36 Quote Post

Wybaczyć? Ale czy ja się gniewam? Muszę chyba naprawdę zmienić avatar, bo wszyscy myślą, że jestem zły.
Wyszukiwanie błędów to nie osobisty atak ale zwracanie uwagę czego inni niech nie powtarzają.
A kiedy piszę, że "pierwsze słyszę" to zwykle mam na myśli, że nie słyszałem o czymś takim i chętnie zagłębię się w rozkosze dyskusji na temat szczegółów technicznych. To że o czymś nie słyszałem, to nie znaczy, że tego nie było.
Więc napisz co wiesz o tych talevas
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 3/01/2009, 0:45 Quote Post

Wybacz zapomnialem dac emotke rolleyes.gif . Nie potrzeba zmieniac avataru jest ok. Zwracanie uwagi takim osobm jak ja jest na miejscu bo można się szybciej i łatwiej nauczyć czegos. Jeśli chodzi o te talevasy napiszę coś jutro bo teraz zostały mi siły na dowleczenie się do łoża rolleyes.gif

A więc pisze wszystko co mi jest znane o talevasach bądź talevanch to to że były to duże, wielkie, grube i dosc ciężkie tarcze. Używane w XII w. i możlwie w XIV w. Możliwe jest, że jest to bardzo mało znany rodzaj tarczy, bo na innym obcojęzycznym forum z prośbą o napisanie czegoś o tym typu tarczy od 5 lat nic nie napisano co może nam mówic, że albo te tarcze były rzadkie i nikt za dużo o nich niewie albo są to jakieś wymysły
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/02/2009, 16:03 Quote Post

QUOTE
talevanch


Nazwa sugeruje jakies celtyckie korzenie: irlandia/szkocja?
Rzucisz linka do tego forum? Może przypadkowo znam język i cosik wyczytam więcej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 2/02/2009, 20:23 Quote Post

Jak najbardziej, proszę:

Wydaje mi się, że znane forum "Sword Forum International"
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2009, 10:17 Quote Post

confused1.gif To forum gier komputerowych. Teoretycznie, to ta tarcza może być wymysłem fantasy.
Niestety, nie znam norweskiego, ani duńskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 3/02/2009, 12:22 Quote Post

Cholera nie ten link wkleiłem. Miałem kilka zakładek pootwieranych i zły link skopiowałem. Zaraz wkleje właściwy

Oto on wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Rauss
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 587
Nr użytkownika: 44.426

Adam
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/02/2009, 15:23 Quote Post

Niewiele o samych tarczach, mam jednak ciekawe potwierdzenie, że chodzi o język francuski, i okreslenia: "Talevart", "Talevas", wzgl. "Taloche" kiedyś oznaczały po prostu okragłą tarczę.

Polecam Altfranzosiches worterbuch.Jest dostępny online. Jak ktoś rozumie francuski, napisze ci pewnie jeszcze więcej.

Jeśli masz informacje o XIVw, szukaj w ikonografii okrągłych tarcz francuskiego pochodzenia, względnie we francuskich źródłach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

9 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej