Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polska Afryka Południowo Zachodznia, Angola i część wybrzeża RPA kolonią RP?
     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 23/12/2005, 16:09 Quote Post

Ostatnio na forum było głośno o Polskich koloniach a przynajmiej o planach ich storzenia.


pamiętam że przeglądając taki temat zwrucił moją uwage post niestety nie pamiętam jakiego forumowicza o rzekomuych planach odkupienia od Portugalii Angoli.

poszperałem trochę tym w internecie i w bibliotece śląskiej której jestem członkiem od miesiąca biggrin.gif

w jednej z powjennych publikacji pt.Polska a Kolonie znalazłem plany stworzenia z Angoli i częsci wybrzeża RPA które zarząd Ligii Morskiej zmaierzał odkupić od WB i stworzeia Polskiej afryki południowo zachodniej ale niestety był to jedynie krótka notka.

więc moje pytanie brzmi czemu to nie doszło di skutku i czy ktoś coś wie więcej na ten temat.

pozdawiam smile.gif smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Krist,.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 13.717

Krzysiek
Zawód: student
 
 
post 1/02/2006, 13:23 Quote Post

W IIRP zwłaszcza Beck przejawiał ciągotki kolonialne , ale chyba nie powstały żadne konkretne plany . IIRP nie była państwem morskim , posiadanie kawałka Afryki , za który słono trzeba było by pewnie zapłacić , na zdrowy rozum mija sie z sensem
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 24/03/2006, 19:55 Quote Post

Zgadzam sie z przedmówca. Dopiero po odzyskaniu niepodległości, będąc młodym krajem raczej nierozsądne byłoby zakładanie kolonii w dalekiej Afryce. Chociaż z drugiej strony ciekawe co by wyszło jakbyśmy wszytskie te swoje kolonialne cele zrealizowali.
Moze na Polske a nie na Wlk.Brytanie mówiliby "imperium nigdy nie zachodzącego słońca".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 25/03/2006, 0:05 Quote Post

Czy tak czasem nie mówiono raczej o władztwie Habsburgów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.728
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 25/03/2006, 8:21 Quote Post

A ja wam powiem, że te obszary bardzo by się nam przydały, choć w czasach gdy planowano dokaonać zakupów nikt o tym nie mógł wiedzieć.

Mówię tu o sytuacji po II wojnie. Zapewne inaczej by patrzono na nasze władze emigracyjne, gdyby te miały do dyspozycji jakieś tereny kolonialne. Inna sprawa, że bardzo ciekawa byłaby rozgrywka pomiędzy tymi władzami a tymi komunistycznymi z Warszawy. Podejrzewam, że te ostatnie starałyby się zdyskredytować rząd emigracyjny ukazując go jako imperialistycznego potwora uciskającego afrykańską ziemię. Oczywiście ZSRR też by nie pozostał bezczynny i wspierałby różne komunistyczne partyzantki; jednak mimo wszystko sytuacja rządu polskiego byłaby dużo lepsza niż tego, który był na łasce i niełasce Londynu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Adrian Mole
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 6.519

Zawód: Kibic
 
 
post 25/03/2006, 11:05 Quote Post

QUOTE(P.V. Maro @ 25/03/2006, 1:05)
Czy tak czasem nie mówiono raczej o władztwie Habsburgów?
*


Czy tak mówiono na Habsburgów nie wiem. Wiem ze napewno mówiono tak na Wlk.Brytanię za panowanie królowej Wiktorii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
P.V. Maro
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 157
Nr użytkownika: 3.504

 
 
post 25/03/2006, 18:41 Quote Post

To była ironia, chodziło mi o stan posiadania Karola V, heh...
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 25/03/2006, 20:38 Quote Post

Ta może od razu Polskie vicekrólestwo madagaskaru z dynastią beniowskich jako zarządcami.Jeśli jescze nie słyszłałeś Dardevilu o Maurycym Beniowskim to szczerze cię zachęcam do poczytania o nim to szlenie interesująca postać
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Aleksjej
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 12.905

Aleksander Paw³owski
Zawód: Uczeñ
 
 
post 28/03/2006, 14:38 Quote Post

Słyszałem też ,że Francja miała "dać" [smile.gif] Polsce Madagaskar.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 28/03/2006, 19:36 Quote Post

QUOTE
słyszałem też ,że Francja miała "dać" [smile.gif] Polsce Madagaskar


W tym problem że polski w okresie czynów bieniowskiego już nie było.Po za tym bieniowski sam sobie wywalczył na krótko madagaskar.Ostatnio oglądałem na jakimś kanale dokument o madagaskarze i osoba prowadząca doszła do wioski murzyńskiej w której wszyscy mieli końcówki nazwiska
-ski a nie jakieś tam przydługie pseudonimy,ciekawe skąd oni się tam wzieli?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Eumenes
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 4.431

Zawód: student
 
 
post 28/03/2006, 21:13 Quote Post

Posiadanie kolonii nie wyszłoby nam na dobre. Po pierwsze,

QUOTE
Mówię tu o sytuacji po II wojnie. Zapewne inaczej by patrzono na nasze władze emigracyjne, gdyby te miały do dyspozycji jakieś tereny kolonialne. Inna sprawa, że bardzo ciekawa byłaby rozgrywka pomiędzy tymi władzami a tymi komunistycznymi z Warszawy. Podejrzewam, że te ostatnie starałyby się zdyskredytować rząd emigracyjny ukazując go jako imperialistycznego potwora uciskającego afrykańską ziemię.


I miałyby stuprocentową rację!

Po drugie, trzeba by tam wpompować masę pieniędzy w nadziei przyszłych zysków, do których by nie doszło, bo nasze kolonia i tak pewnieby się wyzwoliła (partyzanka zaopatrywana przez ZSRR itd.). Skąd wziąć pieniądze na jej utrzymanie po stracie metropolii w 1939 r.? Przez wyzysk miejscowych? A może być nas poziomie cywilizacyjnym przeciętnego państewka afrykańskiego? Po pokoleniu sami by zapraszali komunistów lub uciekali do PRL.

"Kolonizatorów" pewnie by mocno przetrzebiło (klimat, walki itd.).

Po trzecie, po co brudzić ręcę w tak ohydnym przedsięwzięciu jak kolonializm - to by zdyskredytowało rządy na uchodźstwie.

Po czwarte, już w wolnej Polsce mielibyśmy kupę niechcianych imigrantów, którzy powiększaliby grono bezrobotnych i nieprzystosowanych.

Po piąte, nadano by prawa polityczne wszystkim mieszkańcom kolonii czy byłby apartheid? Bo jeśli to pierwsze, to szybko polskość rozmyłaby się. Drugiego chyba nie trzeba komentować.

Pozdrawiam,
Eumenes
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Emilian
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 17.565

Emil Petecki
Zawód: TROLL SPAMER
 
 
post 10/05/2006, 18:30 Quote Post

To niedorzeczne!
Polski nie byłoby stać na utrzymanie takiej kolonii. Nie była poza tym potęgą morską. Może miała najnowocześniejszy port w Europie - Gdynię (gdyż Gdańsk był wtedy wolnym miastem gdyby ktoś nie wiedział), ale miała bardzo mało statków. Uważam, że jest to bzdura.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
kaj
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 323
Nr użytkownika: 10.532

Stopień akademicki: mgr honoris causa
Zawód: spory
 
 
post 11/05/2006, 10:41 Quote Post

po I wojnie nie było juz terenów do zajecie. Chyba ze podbój Tajlandii, Etiopii. A na to Polska nie miała sił.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Von Slavek
 

Unregistered

 
 
post 13/05/2006, 16:06 Quote Post

Polska miała zatakować Portugalię i odebrać jej kolonie.
 
Post #14

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 13/05/2006, 17:00 Quote Post

CO????????????
głupota mieliśmy od niej odkupić Angole i Pn.Mozambik ale w tajemnicy żeby jej prestige nie opadł ale się wydało i nam nie opylili.

ale ciekawe co by było gdyby do takiej wojny doszło ???
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej