Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nazizm, narodowy socjalizm a hitleryzm
     
Glabrio
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 457
Nr użytkownika: 4.823

 
 
post 29/10/2010, 20:42 Quote Post

Próby aptekarskiego wymierzenia ile w hitleryzmie nacjonalizmu, ile socjalizmu i na tej podstawie snucie rozważań o tym czy uprawniona jest dla niego nazwa "narodowy socjalizm" wydają mi się raczej jałowe. Nazizm trudno rozpatrywać jako papierową teorię, raczej jako historyczne zjawisko, które w znaczny sposób zaciążyło na życiu milionów ludzi, które ma swoje różne uchwytne cechy, a jedną z takich cech jest nazwa i kryjące się za nią hasła ideologiczne (nawet jeśli nie zawsze i nie w komplecie realizowane). I oczywiście inaczej nacjonalizm traktowali starzy naziści rodem z freikorpsów a inaczej rasiści pokroju Himmlera. Z socjalizmem tez różnie bywało - taki Otto Strasser twierdził (nie bez argumentów), że Hitler "zdradził narodowy socjalizm" już na początku lat 30, i organizował ten swój "prawdziwie narodowosocjalistyczny" Czarny Front, z emigracji jakąś dywersję usiłował robić. Tylko, cóż z tego... wszystko trzeba rozpatrywać jako zjawisko historyczne, nie papierową teorię. Bo każda Idea, jakakolwiek by nie była, zawsze zostaje jakoś zrelatywizowana przez obiektywne, materialne realia czy bieżące potrzeby polityczne. Tak samo przecież było z historycznym zjawiskiem komunizmu - nikt przecież chyba nie zaprzeczy, iż żaden z historycznych ruchów i liderów komunistycznych nigdy tak naprawdę nie osiągnął komunizmu, telosu ideologii marksistowskiej, i że wiele/wielu z nich w praktycznej polityce szło na różnorakie, nierzadko daleko idące kompromisy z rzeczywistością, odstające od ideologicznej ortodoksji, tyle, że to chyba nie jest żadnym argumentem na rzecz tego by nie nazywać ich komunistami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #31

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 30/10/2010, 9:05 Quote Post

Całkowicie zgadzam się z Glabrio!!!!
Trzeba wziąć - na potwierdzenie - pod uwagę, że:
1. Hitler chciał podstawowe rzeczy zrobić sam za swojego życia. Zatem była to koncepcja bardzo "autorska" a nie obiektywna.
2. Nazizm był przede wszystkim reakcją na komunizm leninowski, a więc też koncepcję bardzo specyficzną, powstałą na skutek przedziwnego splotu wydarzeń I Wojny Światowej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 30/10/2010, 17:21 Quote Post

QUOTE(Francisco Franco @ 29/10/2010, 20:05)
Proszę komentować to co napisałem a nie to z jakiego obozu politycznego jestem.
*


Ja to zrobiłem-nie odpowiedziałeś. Nieładnie doppelpunkt.gif

Ten post był edytowany przez Tromp: 30/10/2010, 17:21
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
Francisco Franco
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 31
Nr użytkownika: 68.517

Dawid Markiewicz
Zawód: uczen
 
 
post 30/10/2010, 19:07 Quote Post

Tromp tu już nie ma o czym dyskutować, Glabrio dużo i inteligentnie napisał o całym problemie.
Napisałeś że mało czytam, mam za sobą Mein Kampf, Doktryne faszyzmu, Romana Dmowskiego to wszystko prawie przeczytałem, Henryka Pająka, zresztą ja dużo czytam, artykuły, recenzje naprawdę dużo a jak mi nie wierzysz to możesz mnie przepytać z czegoś.

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 30/10/2010, 21:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 31/10/2010, 10:14 Quote Post

QUOTE(Francisco Franco @ 30/10/2010, 20:07)
Napisałeś że mało czytam, mam za sobą Mein Kampf, Doktryne faszyzmu, Romana Dmowskiego to wszystko prawie przeczytałem, Henryka Pająka, zresztą ja dużo czytam, artykuły, recenzje naprawdę dużo a jak mi nie wierzysz to możesz mnie przepytać z czegoś.
*


Tylko po co? rolleyes.gif Czytaj, co ci się podoba, ja tam właściwie nic do tego nie mam. Niemniej stwierdzenie, że nazizm i narodowy socjalizm to coś innego jest błędem, bo to synonimy. Nieco innym, i w swej naturze gorszym, pojęciem jest hitleryzm. Zresztą pisano już o tym w tym temacie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
pseudomiles
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.540
Nr użytkownika: 38.593

 
 
post 31/10/2010, 18:37 Quote Post

QUOTE
nazizm i narodowy socjalizm to coś innego jest błędem, bo to synonimy

Nieprawda, bo to synonimy tylko w odniesieniu do historii III Rzeszy. Prób łączenia socjalizmu z nacjonalizmem było jeszcze sporo tak poza tym.
Czechosłowacka Partia Narodowo-Socjalistyczna. Po II wojnie światowej.
Żółte związki zawodowe we Francji przed I wojną światową. "Proletariusze Francji łączcie się".
Socjalistyczni nacjonaliści katalońscy z lat 1930-tych.
Gmina Narodowo-Socjalistyczna Bolesława Limanowskiego z lat 1880-tych.
I co, wszyscy oni byli naziolami ? No nie. To raczej nazizm to ekstremalny przykład z różnych narodowych socjalizmów.

Ten post był edytowany przez pseudomiles: 31/10/2010, 18:37
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 31/10/2010, 20:27 Quote Post

Wspomnijmy tutaj może jeszcze o rodzimych odsłonach narodowego socjalizmu w postaci Narodowo Socjalistycznej Partii Miast i Wsi czy Polskiej Partii Narodowych Socjalistów "Warta".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Keymann
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 168
Nr użytkownika: 19.712

Pawel
Stopień akademicki: Mgr historii
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 10/11/2010, 7:01 Quote Post

QUOTE(Francisco Franco @ 29/10/2010, 19:05)
Proszę komentować to co napisałem a nie to z jakiego obozu politycznego jestem.
*



Taka moja uwage na przyszłość jeśli nie chcesz żeby cię postrzegano stereotypowo i zamykano w klatce pewnych utartych poglądów, to sam też nie obnoś się na prawo i lewo ze swoim stanowiskiem politycznym. Wymagasz merytoryczności od innych, wymagaj jej także od siebie.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Magik2501
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 46.128

Zawód: student
 
 
post 10/04/2011, 14:37 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 31/10/2010, 10:14)

Niemniej stwierdzenie, że nazizm i narodowy socjalizm to coś innego jest błędem, bo to synonimy. Nieco innym, i w swej naturze gorszym, pojęciem jest hitleryzm. Zresztą pisano już o tym w tym temacie.
*



Nazizm to pojęcie wprowadzone po II wojnie przez państwa bloku wschodniego, by uniknąć pisania/mówienia "socjalizm" o Niemczech. Przecież socjalizm był wówczas ustrojem idealnym, zatem znienawidzony kraj krajem socjalistycznym?? Trzeba było tego uniknąć i powstały synonimy.

ALE nie oznacza to, że wszyscy ludzie dziś o poglądach narodowo socjalistycznych są nazistami. Ba, znam wielu narodowych socjalistów i żaden z nich nie powołuje się na Hitera, dla wszystkich był antypolskim zbrodniarzem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Yaroslav Stebko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 71.740

Yaroslav Stebko
Zawód: przewodnik wycieczki
 
 
post 10/04/2011, 21:46 Quote Post

QUOTE(Magik2501 @ 10/04/2011, 14:37)
QUOTE(Tromp @ 31/10/2010, 10:14)

Niemniej stwierdzenie, że nazizm i narodowy socjalizm to coś innego jest błędem, bo to synonimy. Nieco innym, i w swej naturze gorszym, pojęciem jest hitleryzm. Zresztą pisano już o tym w tym temacie.
*



Nazizm to pojęcie wprowadzone po II wojnie przez państwa bloku wschodniego, by uniknąć pisania/mówienia "socjalizm" o Niemczech. Przecież socjalizm był wówczas ustrojem idealnym, zatem znienawidzony kraj krajem socjalistycznym?? Trzeba było tego uniknąć i powstały synonimy.

ALE nie oznacza to, że wszyscy ludzie dziś o poglądach narodowo socjalistycznych są nazistami. Ba, znam wielu narodowych socjalistów i żaden z nich nie powołuje się na Hitera, dla wszystkich był antypolskim zbrodniarzem.
*


Głupstwo powiedzieliście. Nazizm krzewił uczenie o Aryjczyka rasie.
Nawet socjalizm w Szwecji nic wspólny nie ma z radzieckim socjalizmem.
Radziecka doktryna w tym polega, że narodowość - nie pretekst dla wrogości, i główne - nieobecność prywatnej własności.
Jej plączą z osobistą własnością, ale to nie wiernie. I ekonomiczna wolność też była, głównie, żeby jeden człowiek nie żył kosztem innego człowieka.
user posted image
Ten chłop kupił dla frontu na swoje pieniądze samolot. Nie on jeden tak zrobił, mogę jeszcze zdjęci poderwać. U swoich chłopów spytacie, są u ich pieniądze na samolot?

90 % powyzszego tekstu jest nie na temat, tak samo jak zdjecie z chlopem, aeroplanem i wojskowym.
Moderator N_S


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 10/04/2011, 22:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
Yaroslav Stebko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 71.740

Yaroslav Stebko
Zawód: przewodnik wycieczki
 
 
post 10/04/2011, 22:47 Quote Post

leniak
Wasze doniesienie jest ciekawe, ja z dużą uwagą doń odnoszę się, tym więcej - wy socjalista.
Ale mi nieprzyjemnie dzielenie ludzi, oprócz jak po ich jakościach.
Faszyzm - to stan duszy, słowo jest włoskie, i tyle.
U mnie za wiele rodziny ďîëĺăëî i ja sam gotów ďîëĺ÷ü, ÷îáč nie było ani nazizmu, ani faszyzmu.
QUOTE
Narodowy socjalizm zaś...
Cóż wiele organizacji uzywało takiej nazwy a miały one dość odmienne ideologie.
Pojęcie narodowego socjalizmu niby jest zawężeniem pojęcia socjalizmu, ale znów pojawia się problem tego że pojęcie socjalizmu jest niejednoznacze i naprawdę różnie rozumiane.
Mówię to mając w tym względzie spore rozeznanie bo socjalistą jestem od 1992 roku ;-)

A jak odnosicie się do prywatnej własności?
Proszę nie plątać z osobistą własnością.
Me zrozumiale o czym mówicie, jestem prosto mocno biegunowy +/-
Może głupio, ale moją Ojczyznę trzeba bronić, że i robię, jak mogę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Yaroslav Stebko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 71.740

Yaroslav Stebko
Zawód: przewodnik wycieczki
 
 
post 11/04/2011, 8:05 Quote Post

Przetłumaczyłem nieprawidłowo, miałem na uwadze osobista i prywatna własność.Te pojęcia plączą.A to, że ludzie dzielią się na grupy - to normalnie, nie sprzeczam się.Jak oni same do siebie odnoszą się - to nie na tyle poważnie, jest ważne to, żeby to na ostatnich nie odbijało się.
 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 11/04/2011, 9:01 Quote Post

Dyskusja o różnicy między narodowym socjalizmem a nazizmem, czy to synonimy - to kwestia semantyczna. Czy przenośny telefon to synonim komórki? Na pewno nie, mam komórkę koło domu i komórki nerwowe i co, to wszystko są przenośne telefony?
Narodowy socjalizm to tylko nazwa, zbitka, która może oznaczać różne rzeczy. Użyta niezależnie od przykładu niemieckiego jest kategorią całkowicie inną. Dyskusja toczy się najwyraźniej, jak wskazuje temat, o relacje między hitleryzmem, narodowym socjalizmem (w domyśle: rasistowskim, opartym na wzorze niemieckim, bo przecież nie tym Limanowskiego czy żółtych związków) a nazizmem.
Jeśli dzisiaj założę szowinistyczną, autorytarną partię postulującą zniesienie własności prywatnej o nazwie "Chrześcijańska Demokracja Blake'a", to nie sprawi to, że pojęcia chadecja i chrześcijańska demokracja staną się rozbieżne, że to pierwsze będzie węższe, nie? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Noxiss
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 33
Nr użytkownika: 62.576

Stopień akademicki: III klasa Liceum
Zawód: Uczeñ
 
 
post 11/04/2011, 12:33 Quote Post

narodowy socjalizm po niemiecku to Nationalsozialismus, a więc:
NAtionalsoZIaliSMus - NAZISM - NAZIZM - S czyta się w niemieckim jak Z.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 11/04/2011, 12:36 Quote Post

QUOTE(Noxiss @ 11/04/2011, 12:33)
narodowy socjalizm po niemiecku to Nationalsozialismus, a więc:
NAtionalsoZIaliSMus - NAZISM - NAZIZM - S czyta się w niemieckim jak Z.
*


Czy w takim razie sami Niemcy używali tej nazwy w III Rzeszy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej