Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podział administracyjny Ks. Warszawskiego
     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 4/03/2017, 9:34 Quote Post

Na Wikipedii znalazłem coś takiego:

QUOTE
Choć podział administracyjny Księstwa Warszawskiego sankcjonował zmodyfikowany podział administracyjny Prus Południowych i Prus Nowowschodnich z 1796 i w zamierzeniu miał być jedynie podziałem tymczasowym, przetrwał aż do 1816 i stał się wzorem dla podziału administracyjnego kraju na województwa w czasach Królestwa Polskiego.


Wie ktoś, jaki miał być docelowy podział? Czy chodziło o podział, jak we Francji, na departamenty wielkości niedawnych 49 województw i nazwy ich od głównych rzek lub jezior?
 
User is online!  PMMini Profile Post #1

     
KomendantPlacu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 102.483

 
 
post 8/11/2017, 1:03 Quote Post

Generalnie projektowano szerokie zmiany terytorialno-administracyjne.
Sprawdź sobie:
M. Kallas, Koncepcje organizacji nowoczesnej administracji terytorialnej w Księstwie Warszawskim, "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska", sectio F, vol. 37, s.190.

tegoż, Projekty zmian podziału administracyjnego Księstwa Warszawskiego, "Czasopismo Prawno-Historyczne", t. 34, z.2.

To, że istniejący podział traktowano jako przejściowy stwierdza M. Kallas w pierwszym z wymienionych przeze mnie artykułów. W tej materii zob. również:

tegoż, Podział administracyjny Księstwa Warszawskiego (1806-1815), "Czasopismo Prawno-Historyczne" 1978, t. 30, z. 2, s. 93-113.

J. Reder, Podziały administracyjne małopolskich ziem Księstwa Warszawskiego, "Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska" sectio G, t. XX, 1973, s. 221-246.

W. Ćwik, J. Reder, Lubelszczyzna. Dzieje rozwoju terytorialnego, podziałów administracyjnych i ustroju władz, Lublin 1977.

Pozdrawiam serdecznie!

Ten post był edytowany przez KomendantPlacu: 8/11/2017, 1:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej