Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

23 Strony « < 21 22 23 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Skandale seksualne wśród kleru polskiego

force

Preacher
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna

post 11/02/2020, 18:08 Quote Post

https://dorzeczy.pl/kraj/129325/zakonnik-z-...ziewczynke.html
No comment sleep.gif

User is offline  PMMini Profile Post #331

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 11/02/2020, 20:47 Quote Post

Kto nie doczytał ten, ten nie doczytał. rolleyes.gif
Nigdzie nie napisałem, że wierni mają przepraszać ofiary. Słowo "grzechy" powinno chyba jasno obrazować kto ma być adresatem tych przeprosin. Widać nie było. rolleyes.gif

W sumie dziwnie to wygląda, gdy Kościół wraz z wiernymi ma się modlić i pokutować za przestępstwa duchownych, a zarazem obowiązuje obowiązuje wytyczne jasno mówią, że Kościół odcina się od takich osób. Ofiary mają domagać się zadośćuczynienia finansowego od sprawy. rolleyes.gif

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #332

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga
Nr użytkownika: 98.200

post 11/02/2020, 21:11 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 11/02/2020, 13:31)
. Wierni nie równa się Kościół.
*

A toś pojechał.

Za każdym razem piszesz coś innego. Może się w końcu zdecydujesz:

1. Kto powinien przepraszać i czy można przepraszać za kogoś?

2. Kto powinien płacić i czy można płacić za kogoś?

3.Czy sądy powszechne mają coś do hierarchów czy nie mają?

User is offline  PMMini Profile Post #333

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 12/02/2020, 14:12 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 11/02/2020, 21:11)
QUOTE(ChochlikTW @ 11/02/2020, 13:31)
. Wierni nie równa się Kościół.
*

A toś pojechał.

*

Wierni są częścią Kościoła, ale nie oznacza to, że można postawić znak równości. W jego skład wchodzi duchowieństwo.
Wierni i duchowieństwo równa się Kościół, ale nie żaden z tych podmiotów osobno.

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 11/02/2020, 21:11)
Za każdym razem piszesz coś innego. Może się w końcu zdecydujesz:

1. Kto powinien przepraszać i czy można przepraszać za kogoś?

2. Kto powinien płacić i czy można płacić za kogoś?

3.Czy sądy powszechne mają coś do hierarchów czy nie mają?
*

1. Odpowiedź znajdziesz w tamtym poście.
2. Kościół. Szpitale płacą odszkodowania za błędy lekarzy, państwo płaci odszkodowania osobom niesłusznie skazanym itd. Nie słyszę głosów sprzeciwu, aby ww. podmioty płaciły za błędy osób im podlegających.
3. Od kiedy to sądy są od prowadzenia śledztw czy stawiania zarzutów? To jej rola prokuratury!

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 12/02/2020, 14:13

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #334

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga

post 13/02/2020, 21:12 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 12/02/2020, 14:12)

2. Kościół. Szpitale płacą odszkodowania za błędy lekarzy, państwo płaci odszkodowania osobom niesłusznie skazanym itd. Nie słyszę głosów sprzeciwu, aby ww. podmioty płaciły za błędy osób im podlegających.
3. Od kiedy to sądy są od prowadzenia śledztw czy stawiania zarzutów? To jej rola prokuratury!
*

1. confused1.gif

2. Tzn kto? Wszyscy wierni, czy tylko duchowni? A może tylko biskupi? Z własnej kieszeni, czy ze składek wiernych?

3.Rola prokuratury..ale co prokuratura ma robić gdy sprawa się przedawniła, bo ofiara dopiero po 20 latach zgłosiła molestowanie? Albo dopiero po śmierci sprawcy?

User is offline  PMMini Profile Post #335

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 14/02/2020, 10:35 Quote Post

Ks. Kobyliński: Przed papieżem Franciszkiem, chyba każdy biskup ukrywał pedofilię

Do 2007 r. chyba każdy biskup i arcybiskup w Polsce ukrywał pedofilię, po 2007 r. większość, po 2013 r. pewnie pół na pół, a po 2016 r. – radykalnym zaostrzeniu przepisów przez papieża Franciszka – niewielu. - mówił ks. Andrzej Kobyliński w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artyk...-pedofilie.html

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 14/02/2020, 10:37

User is offline  PMMini Profile Post #336

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 14/02/2020, 11:01 Quote Post

Kościół jest osobą prawną w Polsce i ramach jego działają inne osoby prawne, np. Kurie, Zakony. I pewnie będą dlatego będą to one płacić, zapewne ze swojego budżetu. A jeśli chodzi o odpowiedzialność to prawnicy się wypowiedzieli:

https://oko.press/polski-kosciol-nie-chce-p...mu-prawo-jazdy/

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #337

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 14/02/2020, 12:17 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 13/02/2020, 21:12)
QUOTE(ChochlikTW @ 12/02/2020, 14:12)

*

1. confused1.gif

2. Tzn kto? Wszyscy wierni, czy tylko duchowni? A może tylko biskupi? Z własnej kieszeni, czy ze składek wiernych?

3.Rola prokuratury..ale co prokuratura ma robić gdy sprawa się przedawniła, bo ofiara dopiero po 20 latach zgłosiła molestowanie? Albo dopiero po śmierci sprawcy?
*

1. Nie mój problem, że nie potrafisz znaleźć.

2. Jak państwo płaci odszkodowania to z własnej kiesy tzn. z wypłat, czy też z pieniędzy podatników? rolleyes.gif Masz jeszcze jakieś ciekawe pytania?

3. Podaj mi najpierw przykład, gdzie prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko duchownemu, który wiedział o przestępstwie i nie zgłosił tego. Nie znany mi jest żaden przypadek w Polsce, gdzie zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie.

QUOTE(szczypiorek @ 14/02/2020, 10:35)
Ks. Kobyliński: Przed papieżem Franciszkiem, chyba każdy biskup ukrywał pedofilię

Do 2007 r. chyba każdy biskup i arcybiskup w Polsce ukrywał pedofilię, po 2007 r. większość, po 2013 r. pewnie pół na pół, a po 2016 r. – radykalnym zaostrzeniu przepisów przez papieża Franciszka – niewielu. - mówił ks. Andrzej Kobyliński w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artyk...-pedofilie.html
*

Jestem bardzo, ale to bardzo sceptyczny, że zaostrzenie przepisów coś zmieniło i to znacząco w tej materii. Podobny mam też stosunek do "danych", bo nie wiadomo na, czym się one opierają i mają charakter przypuszczeń.

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 14/02/2020, 12:33

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #338

Ida Wielkie Gniazdo

III ranga

post 14/02/2020, 21:09 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 14/02/2020, 12:17)

2. Jak państwo płaci odszkodowania to z własnej kiesy tzn. z wypłat, czy też z pieniędzy podatników? rolleyes.gif Masz jeszcze jakieś ciekawe pytania?

3. Podaj mi najpierw przykład, gdzie prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko duchownemu, który wiedział o przestępstwie i nie zgłosił tego. Nie znany mi jest żaden przypadek w Polsce, gdzie zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie.
.
*

2.Więc Kościół jest jak państwo. Ciekawe. Jeszcze powinien mieć własną policję, prokuraturę, Trybunał Konstytucyjny i pobierać podatki. A państwu polskiemu byłoby nic do tego.

3. Żeby wszcząć śledztwo to trzeba mieć uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Co jest dla Ciebie istotne:

Wszczęcie śledztwa przez prokuraturę?

Uznanie za winnego przez sąd?

Danie kasy po cichu, pod stołem, ofierze przestępstwa? Tak niektóre ofiary sobie życzyły.

Ciekawe jak rozwinie się sprawa Szkodonia i Moniki. Do tej pory oskarżano zwykłych księży, a tu po raz pierwszy biskup.
Zastanawiać może pani Monika i jej rodzina. Co to za ludzie? Znam dużo osób,które jeździły na pielgrzymki do Rzymu. Ale żadna z nich nie poznała w trakcie pielgrzymki biskupa czy nawet zwykłego prezbitera

User is offline  PMMini Profile Post #339

Grzegorz_B

V ranga
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT

post 14/02/2020, 21:41 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 14/02/2020, 10:35)

Ks. Kobyliński potrafi pewnie lepiej oszacować jako osoba z wewnątrz KRK skalę problemu niż ktoś z zewnątrz.

Mnie w tym tekście dziwi bardziej to że pozwolono mu otwartym tekstem powiedzieć że problem jest jak najbardziej realny oraz dotyczy czasów dość dzisiejszych i większości biskupów nadal sprawujących swoje obowiązki.

User is offline  PMMini Profile Post #340

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania

post 14/02/2020, 21:57 Quote Post

QUOTE(Ida Wielkie Gniazdo @ 14/02/2020, 21:09)
QUOTE(ChochlikTW @ 14/02/2020, 12:17)

.
*

2.Więc Kościół jest jak państwo. Ciekawe. Jeszcze powinien mieć własną policję, prokuraturę, Trybunał Konstytucyjny i pobierać podatki. A państwu polskiemu byłoby nic do tego.

3. Żeby wszcząć śledztwo to trzeba mieć uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Co jest dla Ciebie istotne:

Wszczęcie śledztwa przez prokuraturę?

Uznanie za winnego przez sąd?

Danie kasy po cichu, pod stołem, ofierze przestępstwa? Tak niektóre ofiary sobie życzyły.

Ciekawe jak rozwinie się sprawa Szkodonia i Moniki. Do tej pory oskarżano zwykłych księży, a tu po raz pierwszy biskup.
Zastanawiać może pani Monika i jej rodzina. Co to za ludzie? Znam dużo osób,które jeździły na pielgrzymki do Rzymu. Ale żadna z nich nie poznała w trakcie pielgrzymki biskupa czy nawet zwykłego prezbitera
*

2. Kościół Rzymskokatolicki ma podpisany z Polską konkordat, który jest umową międzynarodową, ma własny bank, konstytucję, nadaje obywatelstwa, ma stolicę, która ma charakter eksterytorialny, a przy Watykanie pełnią funkcję ambasadorowie obcych państw. Więc tak, ma on dla mnie charakter państwa, zwłaszcza, że przez wieki funkcjonował organizm zwany Państwem Papieskim/Kościelnym na terenie Włoch, gdzie władzę sprawował papież.
Niepaństwowe firmy muszą płacić odszkodowanie za szkody wyrządzone przez swojego pracownika. Tak stanowi prawo cywilne.
Najwidoczniej uważasz, że Kościół stoi ponad prawem, ponad obowiązującymi regułami i nie odpowiada w żaden sposób za czyny swoich podwładnych. Tylko czemu w takim razie przeprowadza własne dochodzenia i wydaje na nich wyroki? dry.gif

3. Jak się pytałem wcześniej, czy masz równie ciekawe pytania. Mogłem się nie pytać. rolleyes.gif
Zdajesz sobie sprawę, że popełniasz błąd logiczny w dwóch pierwszych?
Najpierw jest śledztwo prokuratury, dopiero później sprawa może trafić do sądu, który wyda wyrok. Więc, co to są za pytanie, co jest dla mnie istotniejsze?

Przykładu, gdzie prokuratura coś zrobiła w tej sprawie nie dostałem, a teraz rzucasz kolejnym anonimowym przykładem. Podaj, gdzie ofiara chciała kasę po cichu.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #341

23 Strony « < 21 22 23 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej