Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw błazna u Jana Matejki
     
sowizd
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.840

 
 
post 14/02/2012, 17:00 Quote Post

Witam!

Szukam pomocy odnośnie znalezienia opracowań Stańczyka na obrazach Jana Matejki. Odnosi się to do mojego tematu prezentacji maturalnej, w której mam przedstawić wizerunek błazna w Weselu Wyspiańskiego i obrazach Jana Matejki. O ile jest dużo informacji o obrazie Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska to nie mogę znaleźć opracowań odnośnie samego Stańczyka na obrazach typu Hołd pruski, Zawieszenie dzwonu Zygmunta nie mówiąc o obrazach Gamrat i Stańczyk, Stańczyk udający ból zębów. Pytałem się pań (które zawsze służą pomocą), w największej szczecińskiej bibliotece, odnośnie takich dokładniejszych opracowań, ale opisy Stańczyka (na przykładzie Hołdu pruskiego) kończyły się na dwóch, trzech zdaniach.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Ten post był edytowany przez sowizd: 14/02/2012, 17:02
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/02/2012, 18:41 Quote Post

W poniedziałkowym "Ale Historia!" (dodatek do Wyborczej) miałeś artykuł na dwie strony o Stańczyku Matejki.
 
User is online!  PMMini Profile Post #2

     
sowizd
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.840

 
 
post 15/02/2012, 18:15 Quote Post

Dziękuję za odpowiedź, artykuły z pism są dla mnie również bardzo ważne jednak jak już wspomniałem chodzi mi o pozostałe obrazy bo jest wiele opracowań odnośnie "Stańczyka", a nie mogę znaleźć dokładniejszego opisu błazna np. na "Hołdzie pruskim". Chodzi mi o informacje po co został umieszczony, co ma symbolizować itd. W opracowaniach znajduje po jednym zdaniu, które mówią tylko tyle, że Matejko umieścił Stańczyka nadając mu swoją twarz, ale w jakim celu i jaka była tego geneza? Tych informacji nie mogę znaleźć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
sowizd
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 76.840

 
 
post 26/05/2012, 12:50 Quote Post

Z okazji ukończenia prezentacji mogę podać materiały, z których skorzystałem i okazały się w miarę przydatne. Na przyszłość dla osób, które będą szukały opracowań postaci błazna u Matejki.
Osobiście polecam:
- Julian Krzyżanowski W wieku Reja i Stańczyka - moim zdaniem najlepsze opisanie motywu nie tylko u Matejki ale także w literaturze;
- Maria Szypowska Jan Matejko wszystkim znany - opracowanie dotyczące przede wszystkim życia artysty. Tutaj także można znaleźć kilka przydatnych odniesień do Stańczyka.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Elvis77
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 83.335

Stopień akademicki: licencjat
Zawód: student
 
 
post 4/08/2013, 22:17 Quote Post

Może odpowiedź nieco spóźniona ale Radek Kotarski w Programie Polimaty na YouTube poruszał ten problem. Zainteresowanym polecam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej