Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Armia indyjska, Informacje o wojskowości Hindusów
     
Kynikos
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.235
Nr użytkownika: 74.159

 
 
post 13/09/2011, 11:16 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 13/09/2011, 8:37)
Tak, uzyskiwano większą "przebijalność" zamieniając miecz w krótką włócznię, nawet za cenę ewentualnego pokaleczenia dłoni, jak mi to kiedyś naświetlono: "czy walcząc o życie będziesz się martwił o skaleczoną rękę"?


Ale w jaki sposób obejmując dłonią gładki metal uzyskiwali tak mocny chwyt, żeby czubek miecza przebił pancerz wroga? Tym bardziej, jeśli taki rycerz miał metalową rękawicę - wtedy co prawda nie przeciął sobie dłoni, ale poślizg metalu o metal musiał być jeszcze większy.

QUOTE(lancelot @ 13/09/2011, 8:37)
Na forum jest sporo tematów o skuteczności muszkietów, poszukaj a się zdziwisz...


Ja wiem, że muszkiet może być skuteczny, tylko problem w tym, że ci panowie na filmie nawet nie starali się celować, lecz trzymali lufę znacznie poniżej linii wzroku. Czy to skrajny idiotyzm, czy fanfaronada? Joseph Conrad też opisywał takie strzelanie "po czubkach drzew" i też się temu dziwił.

Ciekawi mnie też ten łuk:
user posted image

Uploaded with ImageShack.us

- czy te "tylne" ramiona również się wyginały i dodawały mocy? Skąd taka nietypowa konstrukcja? Aby maksymalnie skrócić broń?
 
User is offline  PMMini Profile Post #61

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 13/09/2011, 11:44 Quote Post

A ja przypominam, że to jest dział starożytności. Podobnie temat jest o armii indyjskiej w starożytności i wczesnym średniowieczu. Proszę się trzymać tematu, zaś ewentualne uwagi czy pytania w kwestii broni z okresów późniejszych umieszczać w odpowiednich działach.

Dalsze próby offtopowania spotkają się z edycją postów, zaś w dalszej perspektywie - z ostrzeżeniem.

Moderator
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
soq
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 75.663

 
 
post 6/12/2011, 23:19 Quote Post

Jako nowemu wypadało by mi się przywitać, a wiec witam.
Mam pytanie, czy dysponuje ktoś jakimiś źródłami, które potwierdziłyby używania w bitwach broni takich jak katar, pata czy bagh nakh. Bo wiem że istnieją sztuki walki wykorzystujące te bronie, ale osobiście jakoś nie widzę dla nich zastosowania na wiekszą saklę.

ps. ten łuk to przecież zwykły luk refleksyjny, tyle ze ze zdjętą cieniwą
 
User is offline  PMMini Profile Post #63

     
dammy
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.384
Nr użytkownika: 99.933

Adam Marks
Zawód: wiele zawodow
 
 
post 25/01/2017, 23:58 Quote Post

Szukając informacji o arkebuzerach i muszkieterach na Dalekim Wschodzie wpadł mi w łapy zdigitalizowane fragmenty książki: "Chinese and Indian Warfare – From the Classical Age to 1870" pod redakcją Kaushik Roy,Peter Lorge.
https://books.google.pl/books?id=gnDfBQAAQB...npowder&f=false

Niestety nie zawierają one numeracji stron więc jestem zmuszony do cytowania. A tam stoi:
Wg Manava-Dharmasastra Kautilyi dla armii powinno się umieć budować cztery rodzaje fortów: leśny, pustynny (marudurgam), wodny (abadurgam), górski (giridurgam). A dalej:

"These fighting forces are such as the hereditary troops (moulabala) for defence of the base; the hired troops (bhrtakabala) for military operations with diplomacy; the mercenary bands (srenibala); the ally's soldiers (mitrabala), for conquest/success in military operations is also dependent (perhaps to some extend) on the ally; foreign troops (amitrabala); and forest troops (atavibala or the soldiers with Atavi chiefs)."

Hereditary troops? Wojsko dziedziczne? Jak to przetłumaczyć?, Widzę armię zaciężną, sprzymierzeńców, oddziały cudzoziemskie i "leśne" wojsko z ludu Atavi. Wygląda na to, że hereditary troops miały bronić kraju, a reszta służyła do działań zaczepnych i jako atut w działaniach na gruncie dyplomacji.

Fragment z Arthaśastry:

"The soldiers can be arrenged in four such manners as the Danda vyuha (the staff array), Bhoga vyuha (the snake array), Mandala vyuha (circle array) and Asamhata vyuha (the diffuse array)."

Czyli można uszykować wojsko na cztery sposoby: szyk kija? (berła, laski?), szyk węża, szyk na planie koła i szyk rozproszony.

W uwagach Dikshitara do Agnipurany można przeczytać:

"According the text, the commander of the army (nayaka) should march with the brave soldiers in the first line (nakayah puratah yayat prabira purusavrtah). The king, the treasury, the women should march in the middle (madhye kalatram svami ca kosah ca yadbalam). Both the flanks of the army should be protected by the horsemen (parsvayorubhayorasva bajinam). The horsemen should be protected by charioteers (parsvayo rathah) laterally. The charioteers should be protected by snake forces (a type of order of battle) laterally (ratham parsvayornaga). The snake forces should be protected by the forest tribes (naganam ca atavikabalam). With all these forces in the front, the commander of army was asked to remain in the rear (pascat senapatih sarvvam puraskrtya)."

Czyli dowódca razem z najlepszymi wojakami maszeruje w pierwszej linii, król z paniami i skarbcem w środku. Dalej nie rozumiem. Jeźdźcy ubezpieczają flanki. To ok. Ale dalej na bokach mamy ubezpieczających jeźdźców rydwany ich ubezpieczało też po bokach wojsko w formacji węża osłaniane przez leśne plemiona Nagów i Atavi. Wygląda mi na uszykowywanie się do bitwy. Znamienne, że nie ma tu słoni.
Więcej w podanym przeze mnie linku. Ale o taktyce armii indyjskiej w starożytności wiele nie ma. Sami indyjscy autorzy pisali strasznie zawile.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 27/11/2017, 16:35 Quote Post

T&E Dupuy- Historia Wojskowości
https://ibb.co/kYB3Q6
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej