Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cmentarzysko wikińskie w Bodzi
     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 19/08/2019, 11:42 Quote Post

QUOTE(P.Mroczkowski @ 19/08/2019, 11:31)
QUOTE(Pawel.M. @ 18/08/2019, 21:20)
archeologiczne, czyli te, z których wynika, że przełom państwotwórczy w ziemi gnieźnieńskiej to przełom IX i X wieku, czyli pi razy drzwi lata 890-910.

Dane archeologiczne wskazują na koniec lat 20 i lata 30 X wieku. Przełom IX i X wieku to budowa zupełnie innych grodów.
*


Nie ma czegoś takiego jak architektura grodu państwowego. Nie odróżnisz grodu przedpanstwiwego oś państwowego na podstawie jego wyglądu. Nie jest też tak, że początek budowy grodu to początek państwa. Przełom państwowy wyznacza archeologicznie mniej więcej oczywiście w warunkach polskich wyrazista materialna obecność kultury elitarnej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Pawel.M.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 105.003

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 19/08/2019, 12:32 Quote Post

QUOTE(P.Mroczkowski @ 19/08/2019, 11:31)
Dane archeologiczne wskazują na koniec lat 20 i lata 30 X wieku. Przełom IX i X wieku to budowa zupełnie innych grodów.
*


Oczywiście - nic ni ma, ino grody biggrin.gif Poczytaj coś - to ci da więcej niż amatorskie przemyślenia - np. książkę Kary, zobaczysz jak właśnie na przełomie IX i X w. zaczęła się zmieniać kultura materialna ziemi gnieźnieńskiej, jak w społeczeństwie egalitarnym nagle pojawiają się przedmioty luksusowe zdradzające narodziny elity. Weź do tego jeszcze rozważania Kurnatowskiej z jej wnioskami, że w materiale archeo przemiany widoczne są z kilkunastoletnim poślizgiem - czyli zmiana widoczna dla roku 900, nastąpiła gdzieś w latach 880-890.
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 19/08/2019, 13:41 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 19/08/2019, 11:42)
Nie ma czegoś takiego jak architektura grodu państwowego. Nie odróżnisz grodu przedpanstwiwego oś państwowego na podstawie jego wyglądu.
Ja coś piszę o architekturze grodowej? W literaturze funkcjonują na przemian pojęcia"przełomu państwowego", "budowy grodów centralnych", "grodów państwowych", "grodów piastowskich" itd. Wszystkie te pojęcia określają gwałtowny proces zmian jaki nastąpił w latach 20/30 i dotyczył budowy grodów które pełniły funkcję ośrodków centralnych w "Państwie Piastów" lub zostały wybudowane w tym samym przedziale lat 20/30.
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 19/08/2019, 11:42)
Przełom państwowy wyznacza archeologicznie mniej więcej oczywiście w warunkach polskich wyrazista materialna obecność kultury elitarnej.
I ta obecność kultury elitarnej na ziemi gnieźnieńskiej została wydatowania jakoś?

QUOTE(Pawel.M. @ 19/08/2019, 12:32)
Oczywiście - nic ni ma, ino grody biggrin.gif Poczytaj coś - to ci da więcej niż amatorskie przemyślenia - np. książkę Kary, zobaczysz jak właśnie na przełomie IX i X w. zaczęła się zmieniać kultura materialna ziemi gnieźnieńskiej, jak w społeczeństwie egalitarnym nagle pojawiają się przedmioty luksusowe zdradzające narodziny elity.

I jakie to niby zabytki o tym świadczą? Z jakich stanowisk?

Ten post był edytowany przez P.Mroczkowski: 19/08/2019, 13:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 19/08/2019, 15:22 Quote Post

P mroczkowski
Czytaj posty swoje i dyskutantów bo na razie to jest mało poważne z twojej strony. Jak ustalasz państwowość grodu jesli nie po architekturze? Po tabliczce z podpisem??

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/08/2019, 7:59
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 19/08/2019, 16:10 Quote Post

walwaw:
"Witam
Omawiany temat jest dla mnie nowy ale nasuwa mi się pytanie. Czy tych tradycji skandynawskich ów wojownik nie mógł nabyć na Rusi?"


Ba, teoretycznie mógł. Tak samo jak w Norwegii, na Gotlandii, Islandii czy w Normandii, tyle tylko, iż po co mnożyć nieprawdopodobieństwa? Czyż nie łatwiej i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem przyjąć, że narodził się w Odrowiślu i przebywał w środowisku Germanów skandynawskich, osiadłych na ziemiach przyszłej Polski?

Pawel M.
"Bo nie, Buko nie twierdzi..."

Ależ jest oczywistością, że prof. Buko tak nie twierdzi. Pytam po prostu o to: na jakiej podstawie twierdzi (a Ty za nim), że był najpewniej Słowianinem, który nabył sznyt skandynawski na zagranicznych wojażach?

"Wiadomo tyle, że ten człowiek zmarł pod koniec X wieku, a kulturę skandynawską wyniósł raczej nie z domu rodzinnego, tylko pobytu poza Polską."

No i znów pytanko: skąd wiesz, że "kulturę skandynawską wyniósł raczej nie z domu rodzinnego, tylko pobytu poza Polską"?

"Aha, już bazylenie po całości - wymyślanie poglądów rozmówcom... "

Niczego nie wymyślam. W przeciwieństwie do Ciebie nie bojkotuję rozumu. Tylko tyle.

"Nie, nawet się nie zastanawiam po co ów człowiek przybył może kolo 970, a może koło 980 r. do Polski - bo to nie ma dla tej dyskusji znaczenia."

Ha! Ma olbrzymie znaczenie, bo jeśli uwzględnić bezdyskusyjne ustalenia prof. Buko oraz fakty dotyczące innych obszarów nadwiślańskich z doby tworzenia się państwa polskiego (choćby ilość odkrytych grobów komorowych, która jest na dziś niewiele mniejsza od tej z ziem ruskich i szwedzkich), to obecność Germanów skandynawskich, co najmniej od czasów poprzedzających panowanie Mieszka I, zdaje się niepodważalną. Cóż robili ci wszędobylscy kupcy i zbóje nad Wisłą?

PS I jeszcze dwie sprawy Pawle M.
Otóż, fajnie że wreszcie pojawiałeś się na Forum. Czytam Twoje wpisy na blogu (wiesz gdzie:) i muszę przyznać, że to dobra robota. Rzecz jasna szacunek wobec Twojej aktywności (wiesz gdzie) nie oznacza, że spuszczę niewinne oczęta i oddam Ci pole. To jedno.

Po drugie, skoro jesteś tu od niedawna, to chcę po koleżeńsku ostrzec Cię przed schlebianie koledze GSR (vel GZDM). Wprawdzie gość czyta wiele i czaruje tzw. erudycją, ale to tylko jedna strona jego osobowości. Nie dalej jak wczoraj zmarszczył brew i grzmiał, że "Zgłaszam moderacji szerzenie poglądów sprzecznych z wiedzą naukową - które w dodatku podawane są nie jako hipotezy ale prawdy - podczas gdy poglądy naukowców sa dyskredytowane i wyśmiewane." Czyli GSR w skórze obrońców nauki i prof. Buko. I teraz uważaj! Kilka mc-y temu tak pisał o prof. Buko: "Wybacz, ale jak można kaliską megalomanię w wykonaniu pana Buko uważać za dowód na cokolwiek... Niestety, ale to również... bazylenie. A szczytem tegoż bazylenia była opinia pana Buko, że Piastowie mogą się wywodzić i z Gniezna, i z Kalisza jednocześnie. Ale co tam twierdzenie, że można się urodzić w dwóch miejscach jednocześnie - nie takie odkrycia historyczne ma Buko na koncie, że przypomnę jego wiekopomne badania, w których wykazał, że jak się połączy na mapie trzy punkty, nieleżące w linii prostej, to powstanie trójkąt." (http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56484&st=1470)
I to jest niestety prawdziwa natura kolejnego wcielenia Marlona. Szkoda, bo chłop ma wiedzę. Zatem bądź czujny rolleyes.gif




 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 19/08/2019, 17:09 Quote Post

Bazyli sprawdź dobrze czy post który cytujesz jest moim postem - ja takowego nigdy nie napisałem A co do tego, że bezzasadnie dyskredytujesz poglądy naukowe gdy ci nie pasują to sprawa jest oczywista.

to nie mój post, bez żartów

QUOTE
polskiego (choćby ilość odkrytych grobów komorowych, która jest na dziś niewiele mniejsza od tej z ziem ruskich i szwedzkich), to obecność Germanów skandynawskich, co najmniej od czasów poprzedzających panowanie Mieszka I, zdaje się niepodważalną. Cóż robili ci wszędobylscy kupcy i zbóje nad Wisłą?

Nie ma archeologicznych śladów obecności Skandynawów na ziemiach polskich (poza pomorskich) sprzed okresu panowania Mieszka a konkretnie sprzed ostatniej ćwierci wieku x

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/08/2019, 7:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 19/08/2019, 22:54 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 19/08/2019, 11:42)
Nie ma czegoś takiego jak architektura grodu państwowego. Nie odróżnisz grodu przedpanstwiwego oś państwowego na podstawie jego wyglądu. Nie jest też tak, że początek budowy grodu to początek państwa. Przełom państwowy wyznacza archeologicznie mniej więcej oczywiście w warunkach polskich wyrazista materialna obecność kultury elitarnej


QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 19/08/2019, 15:22)
P mroczkowski
Czytaj posty swoje i dyskutantów bo na razie to jest mało poważne z twojej strony. Jak ustalasz państwowość grodu jesli nie po architekturze? Po tabliczce z podpisem🤢🤢🤢🤮🤮🤮??
*


Panie, pisz Pan do Kurnatowskiej:
Początki przełomu "państwowego" manifestują się pobudowaniem paru potężnych grodów pośrodku ziemi gnieźnieńskiej, grodów różniących się rozmiarami i fortyfikacjami od wcześniejszych, z reguły mniejszych gródków plemiennych.Z. Kurnatowska"Wielkopolska w X wieku i formowanie sie państwa polskiego"

Generalnie czepiasz się o określenie czysto umowne, funkcjonujące w literaturze. Dodatkowo próbujesz mi przypisać jakiś pogląd nie wiadomo jaki, coś o architekturze, coś o państwie. Nie wiem, może chodzi Ci o funkcje grodów wczesnopiastowskich? W moim poście do Pawla.M zwróciłem uwagę że błednie przyporządkował chronologicznie (IX/X w.) określenie - przełom państwotwórczy, zapewne chodziło o proces państwotwórczy.

QUOTE(Pawel.M. @ 19/08/2019, 12:32)
Oczywiście - nic ni ma, ino grody biggrin.gif Poczytaj coś - to ci da więcej niż amatorskie przemyślenia - np. książkę Kary, zobaczysz jak właśnie na przełomie IX i X w. zaczęła się zmieniać kultura materialna ziemi gnieźnieńskiej, jak w społeczeństwie egalitarnym nagle pojawiają się przedmioty luksusowe zdradzające narodziny elity.
Panie poczytaj coś. Jeśli chodzi o przełom państwotwórczy IX/X to mam wątpliwości czy Kara coś takiego napisał, prawdopodobnie pomerdała ci się ziemia gnieźnieńska z Wielkopolską i kulturą materialną przełomu IX i X wieku z grodów plemiennych. Przedmioty elitarne tak datowane pochodzą nie z ziemi gnieźnieńskiej tylko z grodów Spławia i Bruszczewa. Ponieważ nie podałeś żadnego cytatu to ciężko jest mi się odnieść do całości. Na podstawie "hipotezy gieckiej" mogę jedynie przypuszczać że chodzi o jakiś proces państwotwórczy z IX/X w. nieuchwytny archeologicznie który doprowadził do przełomu w latach 20/30 X.

Ten post był edytowany przez P.Mroczkowski: 19/08/2019, 22:56
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
Pawel.M.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 105.003

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 19/08/2019, 23:26 Quote Post

Bazyli
CODE
Ależ jest oczywistością, że prof. Buko tak nie twierdzi. Pytam po prostu o to: na jakiej podstawie twierdzi (a Ty za nim), że był najpewniej Słowianinem, który nabył sznyt skandynawski na zagranicznych wojażach?
(...)
No i znów pytanko: skąd wiesz, że "kulturę skandynawską wyniósł raczej nie z domu rodzinnego, tylko pobytu poza Polską"?

Bo u nas nie miał od kogo? Bo w jego otoczeniu byli Skandynawowie ze Skandynawii (chodzi mi o pochowanych koło niego)?

CODE
Po drugie, skoro jesteś tu od niedawna, to chcę po koleżeńsku ostrzec Cię przed schlebianie koledze GSR (vel GZDM).

Nie jestem od niedawna, tłumaczyłem w dziale Qultury i Nauki - miałem wcześniej nicka Król Ubu. A z Gniewkiem, mam wrażenie, że znamy się od lat, wielu lat smile.gif


P.Mroczkowski
CODE
Panie, pisz Pan do Kurnatowskiej

To nie wiesz, że prof. Kurnatowska nie żyje od lat już sześciu (niedawno była rocznica śmierci)... I tak czytając ciebie myślę, że miała zbyt wiele zaufania do inteligencji bliźnich - wydawało jej się, że nie trzeba za każdym razem wyjaśniać wszystkiego od króla Ćwieczka począwszy, że można nieraz zastosować uproszczenie. Nie przewidziała, że kol. Mroczkowski wyszuka jakiś jej tekst w internecie i na nim uwiesi cały swój ogląd sytuacji.

Co do owych przedmiotów, to weź do ręki książkę Kary i po prostu przeczytaj - proponowałem ci to już dwa lata temu i nic. I nie, zaręczam ci, że Kara odróżnia terytorium nad Wełną od terytorium nad Obrą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 20/08/2019, 0:49 Quote Post

QUOTE(Pawel.M. @ 19/08/2019, 23:26)
P.Mroczkowski
To nie wiesz, że prof. Kurnatowska nie żyje od lat już sześciu (niedawno była rocznica śmierci)... I tak czytając ciebie myślę, że miała zbyt wiele zaufania do inteligencji bliźnich - wydawało jej się, że nie trzeba za każdym razem wyjaśniać wszystkiego od króla Ćwieczka począwszy, że można nieraz zastosować uproszczenie. Nie przewidziała, że kol. Mroczkowski wyszuka jakiś jej tekst w internecie i na nim uwiesi cały swój ogląd sytuacji.

Żenada
QUOTE(Pawel.M. @ 19/08/2019, 23:26)
Co do owych przedmiotów, to weź do ręki książkę Kary i po prostu przeczytaj - proponowałem ci to już dwa lata temu i nic. I nie, zaręczam ci, że Kara odróżnia terytorium nad Wełną od terytorium nad Obrą.


Czyli Biskupin z trzema fazami osadnictwa wczesnośredniowiecznego (do X w.), z ceramiką ręcznie lepioną i 10 ostrogami haczykowatymi. To ma być ten przełom IX/X wieku? Wiesz w ogóle w jakim okresie chronologicznym występuje ceramika ręcznie lepiona?
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 20/08/2019, 7:54 Quote Post

QUOTE(P.Mroczkowski @ 19/08/2019, 22:54)
Panie, pisz Pan do Kurnatowskiej:
Początki przełomu "państwowego" manifestują się pobudowaniem paru potężnych grodów pośrodku ziemi gnieźnieńskiej, grodów różniących się rozmiarami i fortyfikacjami od wcześniejszych, z reguły mniejszych gródków plemiennych.Z. Kurnatowska"Wielkopolska w X wieku i formowanie sie państwa polskiego"

Czyli masz na myśli formę architektoniczną grodów zwanych państwowymi

QUOTE
to mam wątpliwości czy Kara coś takiego napisał, prawdopodobnie pomerdała ci się ziemia gnieźnieńska z Wielkopolską

A jasne. Tak jak bazyli, gdy coś nie pasuje w pracy naukowej to szydzimy sobie z autora....

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/08/2019, 8:00
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.837
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 20/08/2019, 9:19 Quote Post

Tradycyjnie "zgłoś" i tradycyjnie po przyjrzeniu się wpisom trudno powiedzieć czy dyskutujecie, czy prowadzicie prywatną wojenkę.
W związku z tym, że dalej czekam, aż admin znajdzie czas na odpięcie mnie, jeszcze tu trochę podziałam. Dlatego chciałbym tu widzieć spory bez wzajemnych uszczypliwości, z których kilka przykładów wyliczę:
QUOTE
Twoje myśli hasają po dziwnych łąkach.
O moje myśli bądź spokojny. Na Twoje Dzikie Pola nie zajadą.
Oj Pawełku, Pawełku...
Brzydko Pawełku
bazylenie po całości
W przeciwieństwie do Ciebie nie bojkotuję rozumu

Do tego nie chciałbym tu widzieć wyrażeń z tzw. ulicy typu
QUOTE
pomerdała ci się


Wierzę, że grupa oczytanych osób jest w stanie rozmawiać bez tego rodzaju określeń, a jeśli nie zadziała ta wiara i prośba, będę usuwał cały post, w którym je zobaczę. Myślę, że wtedy czas i wysiłek włożony w ewentualne napisanie go od nowa wpłynie pozytywnie na jego jakość.


 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 20/08/2019, 11:01 Quote Post

wysoki:
"Wierzę, że grupa oczytanych osób jest w stanie rozmawiać bez tego rodzaju określeń..."

Z mojej strony umowa stoi!

Pawel M.
"Bo u nas nie miał od kogo? Bo w jego otoczeniu byli Skandynawowie ze Skandynawii (chodzi mi o pochowanych koło niego)?"

rolleyes.gif Sorki, ale brak logiki w tym wywodzie. Germanów pochodzenia skandynawskiego nie było w Odrowiślu, ale zostali pochowani wraz/obok z człowiekiem z grobu D162, który najpewniej był pochodzenia skandynawskiego. Zatem Skandynaw pochował się sam lub pochowali go ludzie miejscowi, znający doskonale obyczaje funeralne wikingów. [...] Skoro wchodzimy w tego rodzaju klimaty, to zarówno Tobie Pawle M. jak i Twemu alter ego zaproponuję wyjaśnienie zagadki. Uczynię to według zasad obowiązujących w archeologii eksperymentalnej. Tym razem będzie to archeologia słowa:

- Czołem chłopaki!
- Witaj kniaziu! Co tam słychać?
- Jakoś dwa czy trzy dni temu zszedł był z tego łez padołu… Ten, no, jak mu… No wiecie… Ten co to tego… No taki nasz Sath Okh.
- Ach, ten co tego! No tak, co to latał przebrany za wikinga w te i we wte. No i co?
- No i chłopaki trzeba go tego, no… Coś z nim zrobić.
- W sensie?
- No, przygotować mu godny pochówek. W końcu to był nasz ziomal.
- Tak, tak. Nasz! Pewnie, że nasz. Z krwi i kości nasz!
- No i tego… Jakaś uroczystość pogrzebowa i zakopać go trza. Sami zresztą wiecie.
- Wporzo kniaziu, tylko, tylko…
- No co tam jeszcze?
- Sprawa jest taka, że my teges… My są ludzie tutejsze. Skąd mamy wiedzieć jak go przygotować na spotkanie wieczności? Przecie on całkiem głupkowaty był z tymi wikingami, jakby mu umu brakło. Przebierał się jak te włóczykije, nasze bogi w zadek kopnął…
- Hmm… Prawda. Co tu zrobić, co tu zrobić? A ten… Jakby grabarzy i tą kostropatą wiedźmę z Wolina zaprosić co by go oporządzili?
- Khm… Kniaziu, rzecz to niezbyt łatwa i nie rokująca.
- A czemóż to na Welesa… O pardon! Do diabła, rzecz jasna.
- Ludziska z targu gadają, że grabarze i kostropata wiedźma mają od łońskiego roku kalendarz zapełniony na długo, że hej! Wszak jeszcze do Godów ze trzy bitwy i dwa najazdy wikingi se zaplanowali. No, a po drugie kto tam się z nimi dogada. Przecie mowa ich niczym psa szczekanie.
- Hmm…
- Hmm…
- Mam!
- Tak kniaziu?!
- Chłopaki, dostałem od wędrownego handlarza, co to z Kordoby przydreptał, takie cuś. Patrzcie.
- No, no. Oho, ho. Cmok, cmok. A co to?
- Sam do końca nie wiem, ale podobno laptok, praptok, czy jakoś tak się nazywa, i pokazuje malunki z całego świata. Tu naciśniecie, tu paluchem przesuniecie i będzieta widzieć jak temu, no jak mu tam… Tego.
- Proszę, proszę. Cudne. No to teraz wszystko jasne. Już my temu odmieńcowi stypę urządzim. A trumnę i grobowiec! Ho, ho, ho…
- Dobra. To lećta teraz do roboty. Aha! I uwińta się tak na jednej nóżce, bo ten, no jak mu tam… Gotów się ześmiardnąć.



 
User is offline  PMMini Profile Post #42

     
Pawel.M.
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 105.003

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 20/08/2019, 11:24 Quote Post

P.Mroczkowski
CODE
Żenada

Otóż to - żenadą jest wyrywanie zdań z kontekstu.

CODE
Czyli Biskupin z trzema fazami osadnictwa wczesnośredniowiecznego (do X w.), z ceramiką ręcznie lepioną i 10 ostrogami haczykowatymi. To ma być ten przełom IX/X wieku? Wiesz w ogóle w jakim okresie chronologicznym występuje ceramika ręcznie lepiona?

Dwa lata. Dwa lata bicia piany, a książki do ręki nie weźmie...

Bazyli
CODE
Sorki, ale brak logiki w tym wywodzie. Germanów pochodzenia skandynawskiego nie było w Odrowiślu, ale zostali pochowani wraz/obok z człowiekiem z grobu D162, który najpewniej był pochodzenia skandynawskiego.

Naprawdę nie rozumiesz czy udajesz? Wszak sam piszesz o dwóch przedziałach czasowych - pierwszy to lata 935-955 - i wtedy Skandynawów nie było, drugi to lata 980-1000 - i wtedy byli.

wysoki
A co Ty masz znowu do słowa "pomerdało" (pomyliło, pomieszało)? Wulgaryzm znowu znalazłeś? Proszę bardzo, z definicje ze Słownika Języka Polskiego:
(ktoś) coś pogmatwał, pomylił.
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.903
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 20/08/2019, 14:51 Quote Post

QUOTE(Bazyli @ 20/08/2019, 11:01)
ale brak logiki w tym wywodzie. Germanów pochodzenia skandynawskiego nie było w Odrowiślu, ale zostali pochowani wraz/obok z człowiekiem z grobu D162, który najpewniej był pochodzenia skandynawskiego. Zatem Skandynaw pochował się sam lub pochowali go ludzie miejscowi, znający doskonale obyczaje funeralne wikingów.  [...] Skoro wchodzimy w tego rodzaju klimaty, to zarówno Tobie Pawle M. jak i Twemu alter ego zaproponuję wyjaśnienie zagadki
*


a kto kiedy twierdził, że nie było Skandynawów nad Wisłą? Nie sądzisz, że minimum kultury dyskusji to czytanie postów rozmówców i nie przypisywanie im zupełnie bzdurnych wypowiedzi. Jakiś umiar zachować trzeba w robieniu z dyskutantów matołków. Zatem po przybyciu Skandynawów począwszy od roku 970 powiedzmy do roku 990 powiedzmy było sporo osób, znających zwyczaje funeralne "wikingów". Nie musisz więc nikomu wyjaśniać zagadki. Po prostu nie ma żadnej zagadki.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 20/08/2019, 14:52
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Radek8484
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.021
Nr użytkownika: 75.875

R-L1029
Stopień akademicki: magister
Zawód: IT
 
 
post 20/08/2019, 15:21 Quote Post

user posted image

user posted image

user posted image

https://www.biorxiv.org/content/10.1101/703405v1
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

12 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej