Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Siedziby rodowe Piastów, Kalisz a nie Poznań !
     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 5/01/2012, 14:45 Quote Post

QUOTE("marlon")
Akurat książka o Polanach była najgorszą z jego prac. Najgorszą do kwadratu. Beznadziejną.

Ponieważ...?
Wyobraź sobie, żeś na sali sądowej, i musisz mnie przekonać (bom ja sędzia tongue.gif ). Tak konkretnie - z czym problem?
Nb. swego czasu odniosłem wrażenie (również z dyskusji z Tobą), że za "najgorszą" uważasz tą trzecią, o Rusi Kijowskiej...

Acha, a czy do owej "rozpałki" dołączyłeś może "Słowiańską moc" Skroka? biggrin.gif
 
Post #31

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 5/01/2012, 14:55 Quote Post

QUOTE
Ponieważ...?
Wyobraź sobie, żeś na sali sądowej, i musisz mnie przekonać (bom ja sędzia  ). Tak konkretnie - z czym problem?

Nagromadzenie pomysłów i hipotez, w najlepszym razie oderwanych od źródeł, a przeważnie to zupełnie niedorzecznych. Chodzi tu o kwestie jakichś migracji w X wieku Polan, Lędzian, itd. W tej chwili nie mam tej książki więc trudno mi doprecyzować akt oskarżenia. Pamiętam jednak, że ciśnienie absurdu było dla mnie zbyt silne. Czupkiewicz to czysty duperelista. Chrzanowski natomiast miał gorszy okres chyba. W innych częsciach Kroniki Słowian też jest kilka takich dziwacznych tez ale źródła autorowi nie pozwalają na zbytnie fantazjowanie. Do części trzeciej, tzn tej o Rusi, raczej nie miałem takich zastrzeżeń. O ile pamiętam jest trochę domysłów słabo udokumentowanych, ale w ilości do przyjęcia.


QUOTE
Acha, a czy do owej "rozpałki" dołączyłeś może "Słowiańską moc" Skroka?

Tę pozycję pożyczyłem, o ile mnie pamięć nie myli, znajomemu sędziemu na wieczne nieoddanie. Mam za to inną książkę Skroka - o megalitach. Ciekawa ale na ostatniej stronie jest zdanie, które szokuje. Mam nadzieję, że jest ono swoistym żartem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 6/01/2012, 13:27 Quote Post

Akurat Chrzanowski "w temacie Polan" jak dla mnie jakimś szczegłnym fantastą nie jest - kwestia "Polan znad Dniepru" i "Polan znad Warty" może skłaniać do różnorakich hipotez, przy czym fakt, że tak naprawdę nie ma do tego okresu zbyt wielu wiarygodnych źródeł pisanych pozwala na snucie prawie dowolnych teorii...
Za to ciekawe były rozważania "w kwestii wikińskiej" i kto tak naprawdę służył w "wikińskiej gwardii Mieszka" - czy musieli być to "wikingowie ze Skandynawii" czy niekoniecznie, zwłaszcza, że używali mieczy będących "podróbkami" produkowanymi na Rusi... (to akurat pisał za Duczką)... biggrin.gif
Aczkolwiek jak dla mnie to najlepsza była część pierwsza, o Wielkich Morawach z przyległościami (a w pierwszym wydaniu z dodatkiem Czech, potem Czechy wyleciały w drugiej edycji, ale na szczęście udało mi się złapać tez wydanie pierwsze...).
 
Post #33

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 6/01/2012, 14:49 Quote Post

QUOTE
kwestia "Polan znad Dniepru" i "Polan znad Warty" może skłaniać do różnorakich hipotez, przy czym fakt, że tak naprawdę nie ma do tego okresu zbyt wielu wiarygodnych źródeł pisanych

Zbyt wielu nie ma ale, to co jest pozwala na odrzucenie pomysłu masowej migracji znad Dniepru. Polanie z Wielkopolski stanowili wg PVL odłam Lędzian/Lachów. Polanie znad Dniepru to odłam Słowian wschodnich. Autor PVL zna tylko dwie, niezbyt dawne migracje - Lachów na wschód i Uliczów na zachód. Innych danych brak.

Ten post był edytowany przez marlon: 6/01/2012, 19:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 6/01/2012, 15:37 Quote Post

QUOTE(Darth Stalin @ 6/01/2012, 13:27)
...przy czym fakt, że tak naprawdę nie ma do tego okresu zbyt wielu wiarygodnych źródeł pisanych pozwala na snucie prawie dowolnych teorii...
*


No właśnie! Zresztą dlaczego od razu pomysły wyssane z palca (bo nie mające zaczepieni w źródłach) nazywać szumnie "teoriami". Metoda Chrzanowskiego polega na zarzucaniu czytelnika różnymi pomysłami nie starając się ich odpowiednio uprawdopodobnić źródłowo. Bardzo to wygodna postawa bo nie wymaga zaangażowania czasu na żmudne analizy i poszukiwania w źródłach i literaturze. Książki same "się piszą", kiedy autor luźno czuje się związany ze źródłami i zastaną literaturą. Efekt końcowy, pewnie ten zamierzony przez Chrzanowskiego, to taki, że z racji "rewolucyjnych" "teorii" przeciętny czytelnik je "łyka" nie mając samodzielnie wystarczających możliwości by je zweryfikować, a profesjonalistom nie chce się poświęcić czasu żeby obnażyć płytkość elokuberacji Chrzanowskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 6/01/2012, 19:03 Quote Post

Ale też nie do końca - to, na co są źródła to nie jest jakoś specjalnie "sensacyjne" - za to np. zbieżne z tym, co pisał Zakrzewski czy Labuda (albo Strzelczyk). I zarzut "luźnego związania ze źródłami i literaturą" akurat w przypadku Chrzanowskiego jest IMHO chybiony. Problem jest w szczupłości źródeł, ot co.
Nb. te jego teorie autor podpiera, jak najbardziej - rzecz w tym, ze owe źródła można wykorzystać do "podparcia" prawie dowolnych teorii...
Nb. czy w końcu komuś udało się ustalić, kto kryje się pod mianem "Glopeani" w GB...? (ale tak na 100%, bez pola do odmiennych interpretacji) biggrin.gif

Ten post był edytowany przez Darth Stalin: 6/01/2012, 19:04
 
Post #36

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 6/01/2012, 19:03 Quote Post

QUOTE
i kto tak naprawdę służył w "wikińskiej gwardii Mieszka"

Archeologia potwierdza raczej "wikińskie" oddziały Chrobrego. To zresztą jest zgodne z obrazem epoki nieustannych wojen i przyjmowania obcych na służbę - obrazem znanym z Thietmara. Nie orientuję się dokładnie, ale z tego co kojarzę, znaleziska normańskie z czasów I i II polowy wieku X są efemeryczne. Te z wieku XI są za to masowe.

Ten post był edytowany przez marlon: 6/01/2012, 19:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 6/01/2012, 19:07 Quote Post

QUOTE
Nb. czy w końcu komuś udało się ustalić, kto kryje się pod mianem "Glopeani" w GB...?

Na temat części II a Geografa pisałem sporo. Jest to część zawierająca głównie hapaks legomena, a po części wyssane z palca informatorów zmyślenia. Odnośnie Gloepanów to najbardziej (mi) odpowiada lekcja *Slopeani, gdzie, jak to wyjaśnia Nalepa, S przeszło w G. Podobny choć odwrotny paleograficzny proces mamy w dokumencie DI - civitas Schinesghe - S < G

Ten post był edytowany przez marlon: 6/01/2012, 19:10
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 7/01/2012, 0:27 Quote Post

No dobra, ale KOGO właściwie dotyczy to określenie? Jakowyś "Słupian"? Bo "Polan" tam nie uświadczysz... tongue.gif
 
Post #39

     
hist.ksiazki@gmail.com
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 171
Nr użytkownika: 75.216

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 7/01/2012, 0:54 Quote Post

[quote=Darth Stalin,7/01/2012, 0:27]
CODE
No dobra, ale KOGO właściwie dotyczy to określenie? Jakowyś "Słupian"? Bo "Polan" tam nie uświadczysz... :P


Dokładnie, Słupian mieszkających na północ od Łużyczan i Milczan. Np. Thietmar pisze, że w 963 r. Słupianie podporządkowali się Geronowi. Identyfikację Glopeani = Goplanie odrzuca nie tylko Nalepa, ale i Witczak. Obaj twierdzą, że - tu cytat z Witczaka akurat - Plemię "Goplan" jest fikcją onomastyczną, nie uzasadnionym skojarzeniem (...)

Ten post był edytowany przez hist.ksiazki@gmail.com: 7/01/2012, 0:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #40

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.054
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/01/2012, 1:59 Quote Post

[quote=hist.ksiazki@gmail.com,7/01/2012, 0:54]
[quote=Darth Stalin,7/01/2012, 0:27]
CODE
No dobra, ale KOGO właściwie dotyczy to określenie? Jakowyś "Słupian"? Bo "Polan" tam nie uświadczysz... :P


Dokładnie, Słupian mieszkających na północ od Łużyczan i Milczan. Np. Thietmar pisze, że w 963 r. Słupianie podporządkowali się Geronowi. Identyfikację Glopeani = Goplanie odrzuca nie tylko Nalepa, ale i Witczak. Obaj twierdzą, że - tu cytat z Witczaka akurat - Plemię "Goplan" jest fikcją onomastyczną, nie uzasadnionym skojarzeniem (...)
*

[/quote]
Jakoś tak. Zresztą wymienieni w tej części Thadesi, Miloxi i Phesnuzi jakoś tak dziwnie przypominają Dziadoszan, Milczan i Bieżuńczan. Osterabtrezi też mogliby być z tej bajki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Dargas
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 465
Nr użytkownika: 72.545

Zawód: nauczyciel
 
 
post 7/01/2012, 13:08 Quote Post

QUOTE(marlon @ 6/01/2012, 19:03)
Archeologia potwierdza raczej "wikińskie" oddziały Chrobrego. To zresztą jest zgodne z obrazem epoki nieustannych wojen i przyjmowania obcych na służbę - obrazem znanym z Thietmara. Nie orientuję się dokładnie, ale z tego co kojarzę, znaleziska normańskie z czasów I i II polowy wieku X są efemeryczne. Te z wieku XI są za to masowe.
*


Słuszna uwaga. Por. ostatni nr Archeologii Żywej, gdzie krótki art. Błażeja Stanisławskiego o chronologii pobytu Normanów na Wolinie, którzy pojawili się tam dopiero wtedy, kiedy Mieszko był już starcem. W październiku we Wrocławiu odbyła się sesja poświęcona pobytowi Normanów na ziemiach polskich, z której materiały (bardzo, bardzo ciekawe) zostaną opublikowane. W każdym razie znaleziska normańskie nie pasują do czasów Mieszka, zwłaszcza z początków jego rządów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
janusztrzaskacz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 106.021

 
 
post 14/06/2020, 23:05 Quote Post

Są jakieś dane nt liczby grodów na terenach wielkopolski przed 865 i po 865 rokiem?
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
P.Mroczkowski
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 636
Nr użytkownika: 100.921

 
 
post 15/06/2020, 2:36 Quote Post

Raczej nikogo to nie obchodzi smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
janusztrzaskacz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 106.021

 
 
post 15/06/2020, 6:59 Quote Post

QUOTE(P.Mroczkowski @ 15/06/2020, 2:36)
Raczej nikogo to nie obchodzi smile.gif
*



Potrzebuje zestawic liczbe grodow na terenach wielkopolski przed panowaniem Mieszka I z tymi ile powstalo za jego panowania oraz Bolesława Chrobrego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej